Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Fachhochschule yada normal uni

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Cum Kas 07, 2008 7:39 pm

arkadaslar bu ikisinin arasinda kaliyorum ben suan. acaba ilerde bunun avantaji dez avantaji olurmu. yani hangisi daha iyi hangisi master icin konusuyorum daha avantajli. ismi firmalar icin olsun turkiyede olsun daha etkili.umarim sorum nettir. ozellikle master icin ayri parantez acilirsa sevinirim. master dusunuyorumda
simdiden tesekkurler

omier

Mesaj gönderen omier » Cum Kas 07, 2008 8:10 pm

Hocam, bolumu ve universitesine gore degisir.. ama soyle yapabilirsin.. unide baslarsin, bktin kotu gidiyor, Fh ya gecer ve aldigin dersleri de yeni okulunda saydirirsin, vakit kaybin olmadan devam edersin..
Ama bu olay master da gecerlimi bilmiyorum.. bachleorda boyle yapilabiliniyor.. bu proseduru iyi ogrenmek lazim..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Kas 07, 2008 8:55 pm

master ders yogunlugu olarak bachelor kadar kasmiyor.. okul bittikten sonra ise, daha avantajli olmak icin uni tabiki fh nin onune geciyor.. master icin uni yi tavsiye ederdim.. ayrica ilerde bi uni mezunu elbetteki, fh mezunundan daha avantajli oluyor her acidan..
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

omier

Mesaj gönderen omier » Cum Kas 07, 2008 9:20 pm

physiker e katiliyorum.. almanyada bachleor zor diyorlar.. bu yuzden lisansi fh da master i unide yapin diye ogut veren cok oldu

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Kas 07, 2008 10:02 pm

[quote]omier yazdi:
physiker e katiliyorum.. almanyada bachleor zor diyorlar.. bu yuzden lisansi fh da master i unide yapin diye ogut veren cok oldu[/quote]

ama fh da yaptigin bachelor, uni lerde taniniyormu ?
www.deutschstudent.com

gulcantmn

Mesaj gönderen gulcantmn » Cum Kas 07, 2008 11:43 pm

arkadaslar bende ikisi arasindaki farki merak ediorum ????

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Kas 08, 2008 12:57 am

Arkadaslar Deniz\'in yazmis oldugu bir yazidir bu benim degil..Acil yanit bekleyenlere guvenilir bir kaynak iste =)

Kisaca giris yapalim:

Fachhochschule (Almanca) - University of Applied Sciences (Ingilizce) - Yuksekokul (Turkce)

Evet arkadaslar FH\'ler uygulamali yuksekokullardir.Egitim teoriden daha cok uygulamaya yoneliktir.Bitirme teziniz ile Bachelor,Diplom yada Master yapabilir ve Dunya capinda gecerli bir diplomaya sahip olabilirsiniz.Alim sartlari Universiteler ile hemen hemen ayni olmakla birlikte bazi FH lar daha dusuk dil ve puan ile de alim yapabilmektedir. Yani kabul almak acikcasi genel olarak biraz daha kolaydir. (Genel olarak ibaresini gormezden gelmeyelim)

Gelelim hepinizin aklinda en cok yer eden soruya.Is dunyasi is bulma ve maas durumu.Bu soruyu da genel olarak cevapliyorum arkadaslar istisnalar kaideyi bozmaz.FH mezunlari Universite mezunlarindan daha az maas aliyor. Mesela Informatik bolumunde bu fark yillik 10.000 Euro\'ya kadar cikabilmektedir. Ayrica bir sirket eger basvurularda universite mezununa FH mezunundan daha once yer veriyor.

(Burada bir istisna anlatmak istiyorum. Mesela burada BMW\'de calisan orta duzey yoneticiler oluyor arlarinda FH mezunlari da var. TU-Munchen den bir arkadasi Praktikum icin gorusmeye cagiriyorlar ve basliyorlar sorulari siralamaya notlar ile ilgili. Tabi bir kisinin FH aldigi notlar ile TU-Munchen den aldigi notlar farkli oluyor. TU\'dan atilmis bir baska arkadas FH-Munchen\'de zirveye oynuyor. Yani acikcasi Universite teorik oldugu icin basarli olmak daha zor olabiliyor. Universiten kotu notlar ile mezun olmaktansa FH\'dan iyi notlar ile mezun olmak her zaman iyidir)

Bazi sirketlerde ise (sayilari fazla degil) FH mezunlarina oncelik taniniyor cunku hem adamin teoriye ihtiyaci yok hemde maaslari sinirli tutmak istiyorlar.

Son olarak ise size bizim Docentin sozunu aktaracagim.Eger gidebiliyorsaniz Universiteye gidin. Ve kesinlikle masterinizi da yapin..

yorumcu

Mesaj gönderen yorumcu » Cmt Kas 08, 2008 8:02 pm

arkadaslar cok tesekkurler cevaplar icin
aciklamalar cok aydinlatici

gulcantmn

Mesaj gönderen gulcantmn » Cmt Kas 08, 2008 11:44 pm

tskederim :)

pLotoniC

Mesaj gönderen pLotoniC » Pzr Kas 09, 2008 1:23 am

Ben de guzel bir soz aktarayim FH ile Uni arasinda...

Aynen soyle;

Uni mezunu bir Insaat Muhendisi bir kopru yapar, kopru yikilir Uni mezunu bu Muhendis yikilmanin sebebini bilir.

FH\'dan mezun olmus bir Insaat Muhendisi bir kopru yapar, kopru yikilmaz, ancak FH mezunu bu muhendis bu koprunun neden yikilmadigini bilmez!

Aradaki fark budur arkadaslar,

FH\'da bir meslegi ogrenirsiniz, yapabilecek kadar, pratik fazlasina ihtiyac olmadan calisir ve guvenli bir sekilde, kanit yapmazsiniz deli gibi, neden sorusunu sormazsiniz, ornegin bir matematik kuraminin neden nasil ciktigini incelemezsiniz, zaten o kuram dogrudur calisiyordur, siz onu kullanirsiniz, ancak;

Universite\'de bir meslegin en ince ayrintilarini, sinirlarini zorlarsiniz, gediklerini bulana kadar geceleriniz gunduzunuze karisir, yeni dusunceler kesfedersiniz, ornegin bir matematik kuraminin niye ve nasil o sekilde oldugunu kesfedersiniz tekrardan, aslinda siz bir bilim adamisinizdir, o yonde egitim alirsiniz, surekli kanitlar yaparsiniz, size iki uc tane integral sorusu verip onu cozmenizi istemezler, onu zaten cozersiniz siz kanitini yaparsiniz, onu atiyorum Informatik okuyorsaniz o bolumde nasil daha fazla kullanabileceginizi yorumlarsiniz...

Kisaca eger bir an once yuksek ogrenim bitsin, fazlasina gerek yok ben Muhendis olmak istiyorum diyorsaniz, bir an once is dunyasina kanalize olmak istiyorsaniz FH secin...

Artik arada ucurumlar yok, statuleri hemen hemen ayni ancak!
Bir iste yukselmek, ileride baslamis oldugunuz iste basamaklari daha cabuk atlamak istiyorsaniz yine Uni tercihi yapmalisiniz, FH mezunlari standarttadir, yukselemezler cok fazla ancak garantidir yerleri isleri...

Iste boyle arkadaslar, selametle...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Re: Fachhochschule yada normal uni

Mesaj gönderen Physiker » Sal Mar 21, 2023 2:11 am

up
www.deutschstudent.com