Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Münih Ausländerbehörde'nin Dosyami Bir Türlü Düsseldorf'tan Alamamasi

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
beratbiber

Münih Ausländerbehörde'nin Dosyami Bir Türlü Düsseldorf'tan Alamamasi

Mesaj gönderen beratbiber » Çrş Oca 04, 2023 12:08 am

Arkadaslar herkese merhaba. Anlatacagim bu sorunla bir süredir ugrasiyorum ve arastirmama ragmen buna benzer bir baslik göremedim, bu yüzden böyle bir sorunla daha önce karsilasan varsa yardimci olabilirse gercekten cok tesekkür ederim.

Bildiginiz üzere herkesin Ausländerbehörde'de bir Akte'si var. Bu Akte (dosya) baska herhangi bir sehre tasindigimizda önceden oturdugumuz yerin yabancilar dairesi tarafindan tasindigimiz yere gönderiliyor. Ben daha önce 2019'da Düsseldorf'ta yasadigim icin benim dosyam o sehrin Ausländerbehörde'sinde. Ben daha sonra Türkiye'ye dönme karari verdigim icin Abmeldung'umu yaptim ve dosyam orada kaldi. Ancak 2022 kis sömestri itibariyle tekrardan Almanya'ya ve bu sefer Münih'e gitmek istedim, vizeye basvurdum. O siralar cevremde benzer vize türüne basvuran herkese en en fazla 5-6 hafta civarinda cikmasina ragmen ben tam 2.5 ay bekledim. Bekledigim sirada artik bir anormallik oldugunu düsünüp Münih Ausländerbehörde ile iletisime gectim. Onlar da sürecin uzamasinin sebebinin daha önce Almanya'da yasadigim icin dosyami görmeleri gerektiginin, ancak talep etmelerine ragmen bu dosyanin Düsseldorf'tan gelmedigini söylediler. Ancak ben daha sonra Düsseldorf'u aradigimda onlar da böyle bir talep göremediklerini söyledi. Özet gecmek gerekirse, defalarca iki yabancilar dairesiyle mail ve telefon yoluyla konustum ancak defalarca talep edilmesine ragmen Düsseldorf bu talepleri görmediklerini bahane ederek dosyami bir türlü göndermedi.

Ondan sonra saniyorum artik derslerin de baslamasindan ve benim maillerimden ötürü vizeyi verdiler ve Münih'e geldim. Ancak oturum izni icin basvurdugumda, dosyamin hala gelmedigini ögrendim ve bu dosya olmadan oturum randevusunu vermeyecegini söyledi yabancilar dairesi. Iki yeri de aradigimda ayni cevaplari aldim.

Iki yabancilar dairesi arasinda bir iletisim problemi oldugunu düsünüyorum ancak her ne kadar dil dökersem dökeyim hicbir gelisme olmuyor. Bazen telefonda görevli hic ilgilenmiyor, bazen de ilgilenip üstlerine iletecegini söylese de bir gelisme olmuyor. Artik her iki tarafa da problemimi 20. kere anlatmaktan biktim. Daha önce böyle bir problem yasayan var mi? Ne yapmami tavsiye edersiniz? Yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

Computer_Berkay

Re: Münih Ausländerbehörde'nin Dosyami Bir Türlü Düsseldorf'tan Alamamasi

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Çrş Oca 04, 2023 3:21 pm

beratbiber yazdı: Çrş Oca 04, 2023 12:08 am Arkadaslar herkese merhaba. Anlatacagim bu sorunla bir süredir ugrasiyorum ve arastirmama ragmen buna benzer bir baslik göremedim, bu yüzden böyle bir sorunla daha önce karsilasan varsa yardimci olabilirse gercekten cok tesekkür ederim.

Bildiginiz üzere herkesin Ausländerbehörde'de bir Akte'si var. Bu Akte (dosya) baska herhangi bir sehre tasindigimizda önceden oturdugumuz yerin yabancilar dairesi tarafindan tasindigimiz yere gönderiliyor. Ben daha önce 2019'da Düsseldorf'ta yasadigim icin benim dosyam o sehrin Ausländerbehörde'sinde. Ben daha sonra Türkiye'ye dönme karari verdigim icin Abmeldung'umu yaptim ve dosyam orada kaldi. Ancak 2022 kis sömestri itibariyle tekrardan Almanya'ya ve bu sefer Münih'e gitmek istedim, vizeye basvurdum. O siralar cevremde benzer vize türüne basvuran herkese en en fazla 5-6 hafta civarinda cikmasina ragmen ben tam 2.5 ay bekledim. Bekledigim sirada artik bir anormallik oldugunu düsünüp Münih Ausländerbehörde ile iletisime gectim. Onlar da sürecin uzamasinin sebebinin daha önce Almanya'da yasadigim icin dosyami görmeleri gerektiginin, ancak talep etmelerine ragmen bu dosyanin Düsseldorf'tan gelmedigini söylediler. Ancak ben daha sonra Düsseldorf'u aradigimda onlar da böyle bir talep göremediklerini söyledi. Özet gecmek gerekirse, defalarca iki yabancilar dairesiyle mail ve telefon yoluyla konustum ancak defalarca talep edilmesine ragmen Düsseldorf bu talepleri görmediklerini bahane ederek dosyami bir türlü göndermedi.

Ondan sonra saniyorum artik derslerin de baslamasindan ve benim maillerimden ötürü vizeyi verdiler ve Münih'e geldim. Ancak oturum izni icin basvurdugumda, dosyamin hala gelmedigini ögrendim ve bu dosya olmadan oturum randevusunu vermeyecegini söyledi yabancilar dairesi. Iki yeri de aradigimda ayni cevaplari aldim.

Iki yabancilar dairesi arasinda bir iletisim problemi oldugunu düsünüyorum ancak her ne kadar dil dökersem dökeyim hicbir gelisme olmuyor. Bazen telefonda görevli hic ilgilenmiyor, bazen de ilgilenip üstlerine iletecegini söylese de bir gelisme olmuyor. Artik her iki tarafa da problemimi 20. kere anlatmaktan biktim. Daha önce böyle bir problem yasayan var mi? Ne yapmami tavsiye edersiniz? Yardimci olabilirseniz cok sevinirim.
Merhabalar ben de yasadim bu durumu Essen dan Mülheim a tasinirken belgelerim Mülheim a gönderilmediginden cok uzamisti durum. Dayanamayip direkt telefonla aradım sabır kalmamıştı oturum kartim bestellen edilemiyordu cünkü. Essen e magdurlugumu ve ne kadar bekledigimi mülheim daki abh nin da sizle iletisime gecmeyi calistigimi vs. söyledim. Hatta bu durumun derslerime konsantre olmami engelledigini o yüzden lütfen bir an önce göndermelerini rica ettim. Ertesi gün gönderildi belgeler :D

O yüzden önerim bilmiyom nasil konustunuz ama önce düsseldorf abh den iletisime gecmelerini sonra kendinizin bizzat arayip dil dökmenizi öneririm. Magduriyeti hissettirince karsi tarafa hizlandiriyorlar isleri benim deneyimledigime göre :)

Ek olarak ben 100 euro icin önceden ödemistim belgeler geldiginde kart iletilecekti. Rechnung u da ek olarak mail ile atmistim.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

beratbiber

Mesaj gönderen beratbiber » Çrş Oca 04, 2023 4:44 pm

Computer_Berkay yazdı: Çrş Oca 04, 2023 3:21 pm Merhabalar ben de yasadim bu durumu Essen dan Mülheim a tasinirken belgelerim Mülheim a gönderilmediginden cok uzamisti durum. Dayanamayip direkt telefonla aradım sabır kalmamıştı oturum kartim bestellen edilemiyordu cünkü. Essen e magdurlugumu ve ne kadar bekledigimi mülheim daki abh nin da sizle iletisime gecmeyi calistigimi vs. söyledim. Hatta bu durumun derslerime konsantre olmami engelledigini o yüzden lütfen bir an önce göndermelerini rica ettim. Ertesi gün gönderildi belgeler :D

O yüzden önerim bilmiyom nasil konustunuz ama önce düsseldorf abh den iletisime gecmelerini sonra kendinizin bizzat arayip dil dökmenizi öneririm. Magduriyeti hissettirince karsi tarafa hizlandiriyorlar isleri benim deneyimledigime göre :)

Ek olarak ben 100 euro icin önceden ödemistim belgeler geldiginde kart iletilecekti. Rechnung u da ek olarak mail ile atmistim.
Teşekkür ederim cevabınız için. Aslında ben de çok dil döktüm ancak sizinki gibi halletmediler bir türlü işimi. Siz anladığım kadarıyla randevuyu alıp gitmişsiniz ondan sonra böyle bir sorun çıkmış ancak bana randevu bile vermiyorlar dosyam olmadan.

rselda

Mesaj gönderen rselda » Çrş Oca 04, 2023 6:54 pm

Merhaba,

Ben de Münih’ten 17 haftadır çalışma izni bekliyorum. 10 yıl önce Duisburg’da öğrenci olarak yaşamıştım ancak sonra dönme kararı alıp Abmeldung yaptırıp dönmüştüm. Şimdi Münih bana da dosyamın beklendiğini söylüyor ve Duisburg’a telefonla ulaşamıyorum. Size sanırım dosya gelmeden vize vermişler, bu mümkün mü acaba? Acaba ne oldu da dosyanız gelmeden vize verdiler? Teşekkürler.

beratbiber

Mesaj gönderen beratbiber » Çrş Oca 04, 2023 7:03 pm

rselda yazdı: Çrş Oca 04, 2023 6:54 pm Merhaba,

Ben de Münih’ten 17 haftadır çalışma izni bekliyorum. 10 yıl önce Duisburg’da öğrenci olarak yaşamıştım ancak sonra dönme kararı alıp Abmeldung yaptırıp dönmüştüm. Şimdi Münih bana da dosyamın beklendiğini söylüyor ve Duisburg’a telefonla ulaşamıyorum. Size sanırım dosya gelmeden vize vermişler, bu mümkün mü acaba? Acaba ne oldu da dosyanız gelmeden vize verdiler? Teşekkürler.
Merhaba, maille artık derslerimin başladığını, bütün belgelerimin tam olduğunu ve bütün yükümlülükleri fazlasıyla yerine getirdiğimi, bu sebeple de artık vizenin verilmesini rica ettim. Onlar da maille dönüş yaparak başvurumu onayladıklarını söylediler, ondan sonrası konsoloslukta zaten. Benim maillerimin ne kadar etkili olduğunu bilmiyorum ancak sürekli takip edip peşini bırakmamam belki de bir tık etkili olmuştur.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Çrş Oca 04, 2023 10:39 pm

beratbiber yazdı: Çrş Oca 04, 2023 4:44 pm Teşekkür ederim cevabınız için. Aslında ben de çok dil döktüm ancak sizinki gibi halletmediler bir türlü işimi. Siz anladığım kadarıyla randevuyu alıp gitmişsiniz ondan sonra böyle bir sorun çıkmış ancak bana randevu bile vermiyorlar dosyam olmadan.
Mülheim randevu almadan calisiyor direkt gidiyorsun o yüzden randevu almadan gitmistim.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

rselda

Mesaj gönderen rselda » Çrş Oca 11, 2023 8:44 pm

Merhaba,

Sürecinizde bir gelişme var mı? Dosya işinizi halledebildiniz mi?

beratbiber

Mesaj gönderen beratbiber » Çrş Oca 11, 2023 9:04 pm

rselda yazdı: Çrş Oca 11, 2023 8:44 pm Merhaba,

Sürecinizde bir gelişme var mı? Dosya işinizi halledebildiniz mi?
Maalesef, hala uğraşıyorum.

rselda

Mesaj gönderen rselda » Çrş Oca 11, 2023 10:43 pm

Ben de hala uğraşıyorum maalesef ve dosya gelmeden vize onaylanmayacak sanırım. Münih’le hangi mail adresinden yazışıyordunuz? Bende mail adresi yok, telefon ile ulaşıyorum. Mail verebilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.

beratbiber

Mesaj gönderen beratbiber » Çrş Oca 11, 2023 10:46 pm

rselda yazdı: Çrş Oca 11, 2023 10:43 pm Ben de hala uğraşıyorum maalesef ve dosya gelmeden vize onaylanmayacak sanırım. Münih’le hangi mail adresinden yazışıyordunuz? Bende mail adresi yok, telefon ile ulaşıyorum. Mail verebilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler.
Sizinki çalışma izni olduğundan benim yazıştığım yer uymayacaktır, çünkü öğrenci vizelerine bakan yerle yazışmıştım. İnternetten bulabilirsiniz ya da sitesinden formular gönderebilirsiniz ama onlara da dönüş yapıyorlar mı bilmiyorum. Yine de denemekten zarar gelmez

Rigwald

Mesaj gönderen Rigwald » Çrş Oca 11, 2023 11:33 pm

Dostum konuyu telefonda değil bizzat mekanın kendisine giderek yabancılar polisinin birim amiriyle (Leitung) görüşerek çözmeye çalış. Öğrenci olduğundan dolayı senin için psikolojik olarak ne kadar tüketici olduğunun farkındayım ama bu konuda yasalar her şekilde senin yanında. Bunun yanısıra bu tarz olaylarda eğer devlet dairesi 3 ay içerisinde herhangi bir işlem yapmazsa sana yasal olarak dava açma hakkı doğar, bu bir suçtur ve buna ilişkin davanın adı "Untätigkeitsklage" dır.

Davayı açtıktan sonra dosyaların incelenir ve davayı açtığın şehir mahkemesi sana oturum iznini verip, yabancılar ofisine cezayı keser. Bunun sonucu olarak senin bütün dava masrafını karşılamak zorundalar. Ama dava sonuçlanana kadar senin psikolojik ve maddi olarak gücün ne kadar yeter bilmiyorum... Keşke yardımcı olabilseydim.

Ayriyetten bir detay daha vereyim, içini rahatlatmak için. Eğer sen bulunduğun şehirde oturum almak için resmi yollardan bir başvuru yaptıysan, yani Almancasıyla "Antrag"ını vermişsen, mail yoluyla yada posta yoluyla, farketmez, artık sahip olduğun vize/oturumun süresi bitse bile Almanya'da yasal yollarla bulunmaktasın, yasalar seni bu konuda koruyor. İlgili yasanın linkini ve maddesini atıyorum. Bu yasanın çıkma sebebi Almanların kendi beceriksizliğinden bilinçli olması sanırım....... :evil: :evil: :evil:

(3) Beantragt ein Ausländer, der sich rechtmäßig im Bundesgebiet aufhält, ohne einen Aufenthaltstitel zu besitzen, die Erteilung eines Aufenthaltstitels, gilt sein Aufenthalt bis zur Entscheidung der Ausländerbehörde als erlaubt. Wird der Antrag verspätet gestellt, gilt ab dem Zeitpunkt der Antragstellung bis zur Entscheidung der Ausländerbehörde die Abschiebung als ausgesetzt. Bu madde senin hiçbir şekilde sınırdışı edilemeyeceğini ve haklarından mağdur bırakılamayacağını, vizenin süresi bitse de geçerliliğinin devam ettiğini,

(4) Beantragt ein Ausländer vor Ablauf seines Aufenthaltstitels dessen Verlängerung oder die Erteilung eines anderen Aufenthaltstitels, gilt der bisherige Aufenthaltstitel vom Zeitpunkt seines Ablaufs bis zur Entscheidung der Ausländerbehörde als fortbestehend. Dies gilt nicht für ein Visum nach § 6 Absatz 1. Wurde der Antrag auf Erteilung oder Verlängerung eines Aufenthaltstitels verspätet gestellt, kann die Ausländerbehörde zur Vermeidung einer unbilligen Härte die Fortgeltungswirkung anordnen. Bu da sahip olduğun hali hazırdaki oturumun bu belalı süreç ne kadar sürerse sürsün geçerli olduğunu.

https://www.gesetze-im-internet.de/aufe ... /__81.html

rselda

Mesaj gönderen rselda » Çrş Oca 11, 2023 11:44 pm

Evet o yöntemlerin hepsini deniyorum zaten fikir için teşekkürler. Yardımcı olmak adına sizin bildiğiniz adresi paylaşmamanızın sebebini ise anlayamadım. Burada hepimiz birbirimize yardımcı olmaya çalışıyoruz.

beratbiber

Mesaj gönderen beratbiber » Prş Oca 12, 2023 12:49 am

rselda yazdı: Çrş Oca 11, 2023 11:44 pm Evet o yöntemlerin hepsini deniyorum zaten fikir için teşekkürler. Yardımcı olmak adına sizin bildiğiniz adresi paylaşmamanızın sebebini ise anlayamadım. Burada hepimiz birbirimize yardımcı olmaya çalışıyoruz.
studenten-ii3.kvr@muenchen.de

beratbiber

Mesaj gönderen beratbiber » Prş Oca 12, 2023 12:51 am

Rigwald yazdı: Çrş Oca 11, 2023 11:33 pm Dostum konuyu telefonda değil bizzat mekanın kendisine giderek yabancılar polisinin birim amiriyle (Leitung) görüşerek çözmeye çalış. Öğrenci olduğundan dolayı senin için psikolojik olarak ne kadar tüketici olduğunun farkındayım ama bu konuda yasalar her şekilde senin yanında. Bunun yanısıra bu tarz olaylarda eğer devlet dairesi 3 ay içerisinde herhangi bir işlem yapmazsa sana yasal olarak dava açma hakkı doğar, bu bir suçtur ve buna ilişkin davanın adı "Untätigkeitsklage" dır.

Davayı açtıktan sonra dosyaların incelenir ve davayı açtığın şehir mahkemesi sana oturum iznini verip, yabancılar ofisine cezayı keser. Bunun sonucu olarak senin bütün dava masrafını karşılamak zorundalar. Ama dava sonuçlanana kadar senin psikolojik ve maddi olarak gücün ne kadar yeter bilmiyorum... Keşke yardımcı olabilseydim.

Ayriyetten bir detay daha vereyim, içini rahatlatmak için. Eğer sen bulunduğun şehirde oturum almak için resmi yollardan bir başvuru yaptıysan, yani Almancasıyla "Antrag"ını vermişsen, mail yoluyla yada posta yoluyla, farketmez, artık sahip olduğun vize/oturumun süresi bitse bile Almanya'da yasal yollarla bulunmaktasın, yasalar seni bu konuda koruyor. İlgili yasanın linkini ve maddesini atıyorum. Bu yasanın çıkma sebebi Almanların kendi beceriksizliğinden bilinçli olması sanırım....... :evil: :evil: :evil:

(3) Beantragt ein Ausländer, der sich rechtmäßig im Bundesgebiet aufhält, ohne einen Aufenthaltstitel zu besitzen, die Erteilung eines Aufenthaltstitels, gilt sein Aufenthalt bis zur Entscheidung der Ausländerbehörde als erlaubt. Wird der Antrag verspätet gestellt, gilt ab dem Zeitpunkt der Antragstellung bis zur Entscheidung der Ausländerbehörde die Abschiebung als ausgesetzt. Bu madde senin hiçbir şekilde sınırdışı edilemeyeceğini ve haklarından mağdur bırakılamayacağını, vizenin süresi bitse de geçerliliğinin devam ettiğini,

(4) Beantragt ein Ausländer vor Ablauf seines Aufenthaltstitels dessen Verlängerung oder die Erteilung eines anderen Aufenthaltstitels, gilt der bisherige Aufenthaltstitel vom Zeitpunkt seines Ablaufs bis zur Entscheidung der Ausländerbehörde als fortbestehend. Dies gilt nicht für ein Visum nach § 6 Absatz 1. Wurde der Antrag auf Erteilung oder Verlängerung eines Aufenthaltstitels verspätet gestellt, kann die Ausländerbehörde zur Vermeidung einer unbilligen Härte die Fortgeltungswirkung anordnen. Bu da sahip olduğun hali hazırdaki oturumun bu belalı süreç ne kadar sürerse sürsün geçerli olduğunu.

https://www.gesetze-im-internet.de/aufe ... /__81.html
Çok teşekkür ederim detaylı bilgi için. Sorun Münih’te değil Düsseldorf’ta olduğundan oraya gitmem gerekecek, bu da okul devam ederken yapması zor olan bir şey ancak son çare olarak bu yola başvurabilirim. Her ne kadar Almanya’da kalışımda sıkıntı olmasa da Türkiye’ye gidip gelme ya da burada çalışma gibi durumlarda sıkıntı doğacak. Bir tane dosya yollayacaklar diye her türlü çözümü deneyeceğiz artık yapacak bir şey yok.

rselda

Mesaj gönderen rselda » Prş Oca 12, 2023 3:48 pm

Teşekkür ederim

rselda

Mesaj gönderen rselda » Cmt Oca 21, 2023 12:04 pm

beratbiber yazdı: Prş Oca 12, 2023 12:51 am Çok teşekkür ederim detaylı bilgi için. Sorun Münih’te değil Düsseldorf’ta olduğundan oraya gitmem gerekecek, bu da okul devam ederken yapması zor olan bir şey ancak son çare olarak bu yola başvurabilirim. Her ne kadar Almanya’da kalışımda sıkıntı olmasa da Türkiye’ye gidip gelme ya da burada çalışma gibi durumlarda sıkıntı doğacak. Bir tane dosya yollayacaklar diye her türlü çözümü deneyeceğiz artık yapacak bir şey yok.
Merhaba,
Akte konusunu halledebildiniz mi? Benimki de henüz gönderilmedi, ne yapacağız bilemiyorum

beratbiber

Mesaj gönderen beratbiber » Pzr Oca 22, 2023 2:56 am

rselda yazdı: Cmt Oca 21, 2023 12:04 pm Merhaba,
Akte konusunu halledebildiniz mi? Benimki de henüz gönderilmedi, ne yapacağız bilemiyorum
Maalesef hayir.

beratbiber

Mesaj gönderen beratbiber » Çrş Mar 08, 2023 3:28 pm

Yasanan gelismeleri gelecekte ayni sorunu yasayan arkadaslar okuyabilsin diye yaziyorum:

Düsseldorf hala dosyami göndermemis durumda. Ancak acil durum randevusu alarak gittigim Münih Ausländerbehörde bana bu sekilde Fiktionsbescheinigung veremeyecegini ve normal Termin almaya hakkim oldugunu söyledi. Ayni gün icerisinde de mail yoluyla randevu geldi. Randevu gayet normal gecti, formalite olarak dosyam hala burada olmadigi icin bir belge imzalattilar. Bazi yabancilar daireleri talep üzerine dosyayi hemen yollarken Düsseldorf gibi bazi sehirlerle inanilmaz sikinti yasadiklarini söylediler. Bir daha da bu konunun benim icin problem olmayacagini belirttiler ancak hic inanmiyorum buna.

Sonuc olarak eger ki israrla dosyanizi göndermiyorlarsa en iyi cözüm orayi unutup isinizi yasadiginiz sehirde dosyasiz halletmeye calismak.

Bilker

Mesaj gönderen Bilker » Çrş Mar 08, 2023 10:12 pm

3 sene önce ayni problemi ben de yasadim. Tek fark München degil Marburg du. 7-8 hafta bekledim haber yok. Düsseldorf Abh nin önüne giderim kapidan cevirirler azarlayip. Sonra Gürkan abiye dedim, bi yere bir mail attirdi bana ama nereye ne atti hatirlamiyorum, tek hatirladigim google translate ile sonradan ne yazdi diye baktigimda eyvah bunlar beni sinirdisi eder artik diye aksam uykumun kactigi ve sabah yüzüme bakmayan Düsseldorf Abh den gelen özür maili ve bir hafta sonra oturum icin randevu verip gittigimde 15 aylik oturum vermeleri. Daha da cok verirdik ama pasaport süren o kadar demislerdi. Yani nereye hangi üsluple ne yazacagin da önemli. :mrgreen:

AYSESİRİ

Mesaj gönderen AYSESİRİ » Çrş Ara 06, 2023 10:42 am

Merhaba , ben 2018 yılında 6 ay Almanya'da erasmus yapmıştım.

Şimdi ise Augsburg'a yüksek lisans yapamaya gideceğim. Augsburg Auslanderbehörde dedi ki " senin Marburg'ta bulunan dosyanı bekliyoruz"

Sorum şu bu dosya gelmeden bana vize veremezler mi? Bu dosya işi prosedür mü yoksa ordan bir bahane bulup vize mi vermek istemiyorlar?

Gerçekten perişan haldeyim.