Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Turk Ogrencisinin Almanya Anatomisi

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
selenimo

Mesaj gönderen selenimo » Prş Eki 14, 2010 12:06 pm

ayrica hepinizi de takdir ediyorum.
Allah yolunuzu,sansinizi acik etsin.

dokuzonbes

Mesaj gönderen dokuzonbes » Prş Eki 14, 2010 1:12 pm

[quote]selenimo tarafindan yazilan metin:
evet kizim okumaya gelecek kismetse,
su an tr de dil okuluna gidiyor,
kizim benden daha cesur,kendi istedi orada okumayi,bizde destekledik,
maddi bir sikintisi da olmayacak cok sukur, yani orada okurken calismasina gerek kalmayacak.
ustelik her gun gidebilme gibi bir imkanimiz da var.
benim sikintim onu gorememe den ziyade, onun orada ki psikolojisi aslinda.
gittigine pisman olmasi ,derslerde zorlanirmi, arkadas cevresi nasil ,sikintili zamanlarini yanliz atlatmasi vs vs..
annelik iste gencler,
dusunmeden yapamiyorum.

arada basari hikayelerini de yazin,icimiz rahatlasin.[/quote]

buradakilerin hepsi bir basari hikayesi bence. maddi acidan sikintisi olmamasi kendisi icin iyi bir sans. bunlar bizim gibi hem okuyup hem calismak zorunda kalan insanlarin sikintilari..

Physiker\'in okul uzatma pahasina her turlu iste calismasi, emilie kuzey amerikada sogukta balik fabrikalarinda 16 saat calismasi, benim okula gitmek icin ev sahibiyle mahkemelik olmamiz (evde 1 mayis icin pankart yaptik hay aklimiza .....) vs.. bunlarin hepsi basari hikayesi.

Ama umarim anne babalar cocuklarinin gercekten buyudugunu ve yuvadan ucma zamani geldiklerini anlar. :D
allahini seven defansa gelsin

selenimo

Mesaj gönderen selenimo » Prş Eki 14, 2010 7:25 pm

[quote]dokuzonbes tarafindan yazilan metin:
[quote]selenimo tarafindan yazilan metin:
evet kizim okumaya gelecek kismetse,
su an tr de dil okuluna gidiyor,
kizim benden daha cesur,kendi istedi orada okumayi,bizde destekledik,
maddi bir sikintisi da olmayacak cok sukur, yani orada okurken calismasina gerek kalmayacak.
ustelik her gun gidebilme gibi bir imkanimiz da var.
benim sikintim onu gorememe den ziyade, onun orada ki psikolojisi aslinda.
gittigine pisman olmasi ,derslerde zorlanirmi, arkadas cevresi nasil ,sikintili zamanlarini yanliz atlatmasi vs vs..
annelik iste gencler,
dusunmeden yapamiyorum.

arada basari hikayelerini de yazin,icimiz rahatlasin.[/quote]

buradakilerin hepsi bir basari hikayesi bence. maddi acidan sikintisi olmamasi kendisi icin iyi bir sans. bunlar bizim gibi hem okuyup hem calismak zorunda kalan insanlarin sikintilari..

Physiker\'in okul uzatma pahasina her turlu iste calismasi, emilie kuzey amerikada sogukta balik fabrikalarinda 16 saat calismasi, benim okula gitmek icin ev sahibiyle mahkemelik olmamiz (evde 1 mayis icin pankart yaptik hay aklimiza .....) vs.. bunlarin hepsi basari hikayesi.

Ama umarim anne babalar cocuklarinin gercekten buyudugunu ve yuvadan ucma zamani geldiklerini anlar. :D[/quote]

dedigim gibi hepinizin gayretini tum kalbimle takdir ediyorum cocuklar,
ne mutlu anne,babaniza.
bende yuvadan ucma zamaninin geldigini biliyorum da,
isime gelmiyo herhalde.
sansiniz,bahtiniz bol olsunnn.:ap

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Eki 16, 2010 1:31 am

bir de isin ithal damat -gelin kismi var. bir cok kisi sirf evlenebilmek icin ogrenci vizesine basvurur.. bir kismi ise gelir daha dil kursundayken birini bulur evlenir okulu vs birakir. bu da olayin baska bir boyutu.. Rheinland Privatschule de okula ilk basladigimda sinifta 7 turk vardi. Bunlardan 4 u evlenerek burda kaldi, simdi ya kayin babasinin araba yikama atolyesinde ya da evlendigi kizin kafeteryasinda calisanlar vs.

mehmetsah

Mesaj gönderen mehmetsah » Cmt Eki 16, 2010 1:37 am

abi admlar isini biliyor yaww:))

ness

Mesaj gönderen ness » Çrş Kas 10, 2010 1:03 pm

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:

yukardaki yazimda genelde olumsuzluklar uzerinde durdugum gibi olumlu taraflari da var bu isin elbette. bi kere bizler , bilhassa erkek cocuklari cok el ustunde yetistirilir toplum kulturu geregince. kaciniz acaba turkiyede okul tatillerinde calistiniz ? 23 yasina kadar universiteyi bitirene kadar ana baba parasi yeriz. onlarin aldigi cep telefonu veya arabalarla arkadaslarimiza hava atariz. Almanya ya geldiginde ise ayaklarinin uzerine basmayi ogreniyorsun ve kendi isini kendin hallettikce de kendine daha cok guvenin geliyor. Arti olarak yabanci bir dil ogrenmek de insana cok buyuk artilar katiyor. Bambaska bir dunya taniyorsun ve kendi kulturunle iyi bir harmoniyi basarinca ufkun gercekten cok genisliyor. Hayata bakis acin da olumlu gelismeler oluyor. Bunun disinda ozellikle buraya gelip de yolunu sasiran da cok olmustur. Bir kismi kendi isini kendi halledemedigi icin cemaatlere siginir onlarin usagi olur, diger bir kisim ise arkadas cevresi nedeniyle bil hassa yurtlarda kalanlar degisik kultur ogrenecem diye ve onlardan biri olacagim diye uyusturucuya baslar.

cok ozele girmeden yuzeysel gececek olursam; ben buraya universite okumaya gelmedim yola cikarken, staj icin gelmistim. Cukurovada inekledigim icin okul birincisi olarak dortmund 3 aylik bir calismaya davet etmisti, ailem de burda oldugu icin biraz zorlama kaldim burda. son bir sene kala geldim buraya gidip okul kaydimi tr den sildirince bana burda kal diyenler bizim maddi durumumuz uygun degil geri doneceksin dediler:) yeri geldi 20-30 euroyla haftalarca idare ettik =). calismadigim is kalmadi sanirim. ama o hayallerin de bir cogunu gerceklestirdim bu sayede. uni de tek yabanci bendim sinifta, dislandim. o erasmus dusunenlerden duyup ben de basvuranlardanim turkiyeye gitmeyi dusunen =). ama cok sukur artik onlar geride kaldi. simdi sorsalar gelirmiydin bunlari yasayacagini bilseydin diye, cevabim kesinlikle EVET olurdu. Turkiye de eminim kendimi bu kadar gelistiremezdim.[/quote]

ben daha yeni baslicam vizemi bekliyorum dilkursuna aralik basinda baslamak zorunda kalicam kasima yetisemedim..butun yazdiklarinizi okudum acikcasi gozum korktu yasadiklarinizdan arkadaslarinda hep ayni seyleri yasamis olmasi gelince ayni seyleri benimde yasicami gosteriyo:(( ama son cumlen icimi ferahlatti eger hala butun yasicaklarimi biliyo olsam yine gelirdim demen cesaret veriyo acikcasi suan nekadar icimi korku kaplasada cesaretim tam gibi deger diyorum kendime..bugun danisman hocamla konustum beni ggelince kim karsilicak dedim kimse karsilamiyomus meger yani ugrasmak daha ucaktan indigim gibi baslicak galiba:))kader kismet artik neler yasicam gorucez.. siz paylasin *** *** yasadiklarinizi benim gibi yeni gelenlere tecrube olur:))
hmmm;)

mohsen

Mesaj gönderen mohsen » Çrş Kas 10, 2010 1:06 pm

itinayla araba yikanir, kafeteryada calisilir :)

programmer2

Mesaj gönderen programmer2 » Cum Oca 28, 2011 11:38 pm

Cok icten guzel bir yazi olmus Physiker. Elinize saglik .

Sayin Adminler,
Sizce Almanya\'da universiteden mezun olan yada master yapan kisilerin is bulma avantaji nasil? Butun bu yasanilan cekilen sikintilara deger mi? Yoksa uzun yillar Almanya\'da yasayanlarin dedikleri gibi " Almanya bitti mi? "
Benim anlamadigim konu Almanya\'da is olanaklari bittigi halde Neden bitti diyenler halen daha Almanya\'da kalmayi surduruyorlar? En iyi cevabi , tarafsiz olarak sizlerin yani uzun yillar Turkiye\'de yasayip Almanya\'ya giden arkadaslarimizin cevaplandirabilecegini dusunuyorum.
Ve cevaplarinizi bekliyorum ...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Oca 29, 2011 12:54 pm

[quote]programmer2 tarafindan yazilan metin:
Cok icten guzel bir yazi olmus Physiker. Elinize saglik .

Sayin Adminler,
Sizce Almanya\'da universiteden mezun olan yada master yapan kisilerin is bulma avantaji nasil? Butun bu yasanilan cekilen sikintilara deger mi? Yoksa uzun yillar Almanya\'da yasayanlarin dedikleri gibi " Almanya bitti mi? "
Benim anlamadigim konu Almanya\'da is olanaklari bittigi halde Neden bitti diyenler halen daha Almanya\'da kalmayi surduruyorlar? En iyi cevabi , tarafsiz olarak sizlerin yani uzun yillar Turkiye\'de yasayip Almanya\'ya giden arkadaslarimizin cevaplandirabilecegini dusunuyorum.
Ve cevaplarinizi bekliyorum ...[/quote]

Cok guzel sorular.

Is bulma konusunda bolumden bolume degisir elbette. Fakat ornegin BWL, hukuk, danismanlik vs gibi islerde yani dilin cok buyuk onem tasidigi branslarda is bulma sansiniz biraz zor. Firmalar onceliklte tabiki kendi anadilini cok iyi kullanabilen ve urunu iyi pazarlayabilecek elemanlar isterler. Teknik bolumlerde ise is yetenekte biter. O yonden teknik bolumler icin Almanya ya gelenlerin is bulma sansi daha yuksek.

Almanya da is olanaklari bitmedi elbette. Yani istatistiklere gore % 13 issizlik orani ve 1,5 milyon issiz universite mezunu olan Turkiyeye kiyasla bitmis hali bile cok cok iyidir. Fakat Almanya o 80 lerdeki Almanya degil. O donemde yasayanlar inanilmaz rahat yasadilar ve mantikli yatirim yapanlar hayatlarini kurtardilar bir kismi da kombassan gibi devletimize yakin firmalar tarafindan 30 yillik birikimlerini carptirdilar:) Almanya cok buyuk bir ekonomik guc. Ornegin biz biraz sisirilme rakamlarla %8 buyume diye ovunurken, Almanyanin %0.1 buyumesi bile bizimkinden daha cok olumlu etkiliyor ekonomiyi. Bunun disinda elbetteki sosyal haklarin var burda. Insanlar calismasa bile cocuk parasi, issizlik parasi vs bi yerden bi geliri oluyor iyi kotu. Turkiyeye gitse anca secim donemlerinde alacagi bir kac odun komur - makarna yardimi disinda devletten calismadan hic bir yardim alamayacagini iyi biliyor. Bu yuzden insanlar her nekadar bitti deseler de Turkiyeye temelli donmeye bi yerleri yemiyor anliycan:)

sezen

Mesaj gönderen sezen » Cmt Oca 29, 2011 1:44 pm

Esir gibi gecen genclik yillari demek,surekli para hesabi yapmak demek,Turkiyede derece yapabilecekken Almanyada vasat ogrenci olman demek,Turkiyede yuksek not ortalamasi tutturup Ingiltere Amerika universitelerinden burs alabilecekken Almanyada lisans egitimine kanaat etmek demek,donup geldiginde yasitlarinin bi yerlere yerlesip yol almis olmasi demek,seninse edindigin ustun bilgileri uygulama alanini pek bulamaman demek (teknik bolumsen),hatta tum firmalar yeni mezunlari alip yetistirmeyi tercih ettigi icin 26-27 yasinda Tr de pek sansinin olmamasi demek,yasitlarinin Turkiyede araba taksidi odemeye basladigi yaslarda senin ailenden gelecek 500-600 euroyu beklemen demek,kiz arkadasinla ya da arkadaslarinla butcen kisitli oldugu icin doyasiya eglenememek demek,senede bikac kere gordugun anne babanin her seferinde sana daha yaslanmis gorunmesi demek,sevdiklerinle vakit gecirememek demek,gunesi gormemek demek,Tr de aksam pazarinda cope atilan turden meyve sebzeler arasindan iyilerini secmeye calismak demek...:)
Bunun disinda kulagi tirmalayan Alman dilini cok iyi ogrenmek demek,uluslararasi bi diplomaya sahip olmak,bir de erken olgunlasmak=erken yaslanmak demek bence...:|

GK

Mesaj gönderen GK » Cmt Oca 29, 2011 1:53 pm

katilmadigim bi konu var babamin musterisi olan bi firma istanbuldaki sirketine 23 yasindaki almanyadan mezun olmus birisini almis kazandigi para 10bin tl civari bu yondende bakmak lazim tabi istinalar kaideyi bozmaz dersen eyvallah :) tam yasinda gelip okudugun bolumu zamaninda bitirmek veya 1 yil gec bitirmek turkiyedekilerle kafa kafaya denk geliyor geneli 23 24 yasinda mezun olan bi ulkeyiz sonucta.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Oca 29, 2011 2:16 pm

ayni komplexler=). 23 yasinda okul ókuyup sonra bi de onun ustune alfabenin 29 harfinden olusabilecek butun kombinasyonlari kullanip hazirlanan sinavlara girmek demek. sinavdan sonra torpil aramak demek. Diploma notumu onemli, yoksa hangi firmalarda staj yaptigimi yoksa akrabasinin esinin dostunun hangi koltukta oturdugumu onemli is bulabilmesi icin. ee kolay degil 1,5 milyon universite mezunu issize yer acabilmek. Ama bak dereceli bitirebilseydi is garantisi vardi belki. Umit fakirin ekmegi ya. Universite okurken hep sag sol kavgasiyla buyumek, sosyal aktivite diye otorite altinda ezilmek ve bu ezikligi is hayatina atildiginda da cekmek..:) mezun olup is bulamadiginda diplomanin bi ise yaramadigini anlayip daha sonra polis okullarina, itfaiye kurumlarina basvuru yapmak da var. veya is buldugunda asgari ucretin biraz uzerine hatta burda ogrenciyken kazandigin paranin altinda bi ucrete haftada 50 saat calismak demek =).

Almanyanin zorluklari cok fakat turkiyedeki duruma bakinca birakin arkadaslariniz araba taksitlerini odemeye calissin, siz burda kendinizi gelistirmeye calisin onlardan en kotu durumda bile bir adim onde olacaksiniz.;)

sezen

Mesaj gönderen sezen » Cmt Oca 29, 2011 2:34 pm

[quote]Gurhan35 tarafindan yazilan metin:
katilmadigim bi konu var babamin musterisi olan bi firma istanbuldaki sirketine 23 yasindaki almanyadan mezun olmus birisini almis kazandigi para 10bin tl civari bu yondende bakmak lazim tabi istinalar kaideyi bozmaz dersen eyvallah :) tam yasinda gelip okudugun bolumu zamaninda bitirmek veya 1 yil gec bitirmek turkiyedekilerle kafa kafaya denk geliyor geneli 23 24 yasinda mezun olan bi ulkeyiz sonucta.[/quote]

siz de demissiniz 23 yasinda mezun olan diye,helal olsun ona :) 10 bin lira kismi pek inandirici gelmedi bana:) Yakin bi arkadasim Hindistanda staj yapti geldi Microsoft ta 5 binle basladi:) Heralde dediginiz sirket daha kurumsal olsa gerek :)

Gurkan senin dediklerin dogru ama basari sadece hedefe ulasmak degilki,basarinin taniminda zaman faktoru de var..Ustelik isin hicbir turu universitede ogrenilmiyor,is hayatinda ogreniliyor..:)
Bir de uzun mesaj yazarken siteden dusmesem tam super olucak :)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Oca 29, 2011 2:56 pm

Ogrenciler bu kadar zahmete ve hatta cileye katlanip buraya geliyorsa amac mutlaka hedefe ulasmaktir.

Ozel olacak ama kendimden ornek veriyim. Tr de kalsam fizik mezunu napacaktim ? once askerlik, sonra gelip bi kac yerde is basvurusu hic bisey cikmayacak veya aylik 1000 tl ye en iyi ihtimal bi is. ya da master yapmak istesem bi suru sinava gir, mulakat torpil ara vs ve sonunda bi de atama falan bekle. ya da ogretmen olabilmek icin formasyon bi suru yine oku para ode, ya da git polis okuluna yazil. Su anda master tezimi verirken bile burda doktoraya basladim sinavsiz sualsiz. Universitede calisan olarak gosteriliyorum gelecek mayistan itibaren mekanik dersinin ubunglarina ( alistirmalarinda ) derslere girecegim ve lab sorumlusu olarak da belli bir gelirim olacak. ayrica fena sayilmayacak da bi isim var:)

Ama buralara gelebilmek dedigin gibi cok zamana ve emege mal oldu ama hedefe ulasildi ve sence kotumu olmus ?

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Cmt Oca 29, 2011 3:38 pm

Gurkan abi cook hakli :) bu sene eger aksilik cikmassa 21 yasinda iktisat mezunu olacagim sonra.... ? askere hemen gitmek istemedigim icin duzgun bir iste bulamayacagim en sonunda mecbur askere gidip ancak kredi faizlerimi odeyecegim ve zar zor gecinebilecegim bir maasim olacak bunun icinde ne oldugu belirsiz bir sinava girmem gerekecek ulkede en cok mezun veren bolum ve kirikkale gibi bir universiteden mezun bir kisi olacagim:) galiba benim icin de en mantiklisi butun zorluklara karsi gelip yeni kendimi orada gelistirmek olacak hmmm

sezen

Mesaj gönderen sezen » Cmt Oca 29, 2011 4:14 pm

[quote]eren_f2007 tarafindan yazilan metin:
Gurkan abi cook hakli :) bu sene eger aksilik cikmassa 21 yasinda iktisat mezunu olacagim sonra.... ? askere hemen gitmek istemedigim icin duzgun bir iste bulamayacagim en sonunda mecbur askere gidip ancak kredi faizlerimi odeyecegim ve zar zor gecinebilecegim bir maasim olacak bunun icinde ne oldugu belirsiz bir sinava girmem gerekecek ulkede en cok mezun veren bolum ve kirikkale gibi bir universiteden mezun bir kisi olacagim:) galiba benim icin de en mantiklisi butun zorluklara karsi gelip yeni kendimi orada gelistirmek olacak hmmm[/quote]

Bence senin Kirikkale iktisat mezunu olarak yapman gereken sicacik evinde oturup Kpss ye calisip ust kamu kuruluslarindan birine uzman yardimcisi ya da mufettis yardimcisi olarak girmeye calismak .. SPK,BDDK,MB,Hazine..gibi kuruluslar seni Almanyaya degil,Amerika ya da Ingilterede istedigin bi universiteye arastirma yapmak uzere cebinden 5 kurus para cikmadan,hem de kadrolu oldugun icin calismadigin sure icinde de maasini odeyerek gonderiyor..samimiyetime inan.Bu referansla kabul alamiycagin bi universite yok istersen Kirikkaleden 2yle mezun ol :) Bu kurumlarda ucretler de tatmin edici.Kamu beni acmadi ozel sektore gecicem dersen,zaten girdigin andan itibaren teklifler geliyor.Ha Almanya hayalin varsa,istenen Almanca belgelerinden birini alarak Frankfurt borsasina gozlemci olarak gidebilirsin..;)
Saygilar

Kullanıcı avatarı
eren_f2007

Mesaj gönderen eren_f2007 » Cmt Oca 29, 2011 4:24 pm

tesekurler oneriler icin:) ama ben bunun pek gercekci durdugunu dusunmuyorum o saydigin kurumlar ciddi bir kpss puaninin ardindan ayriyetten bir mulakat gibi torpilin cook dondugu on kosullardan geciyorsun.hadi diyelim insanlarin kalbi temiz torpil filan yok hukumet yandasi filan olmana gerek yok ama o kpss puanini almak icin benim 2 yil dersaneye gitmem gerek.Dedigim gibi bu sinavin gercekci olduguna hiic inanmiyorum samimiyetine inanmadigim bir sinavada calisamam gibime geliyor:) bu borsa olayini tam anlamadim cok severim borsayi:)

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Mesaj gönderen Staatsmann » Cmt Oca 29, 2011 5:49 pm

Kucuk bir ornek :
[quote]2010 yilinda ki ihracat rakamlari :
Almanya 245 milyar Euro
Turkiye 113.7 milyar Dolar[/quote]

Euro ile Dolarin kur farkini soylemiyorum artik.. :)

Sadece bu veriler ile Almanya\'nin hala dimdik ayakta durdugunu soyleyebiliriz..
Evet Almanya eski Almanya degil ama genede birseyleri yapma sansi, ihtimallerin veya aralanabilecek kapilar biraz daha fazla ve elverisli durumda.
\'\'Almanya bitti\'\' diyen eskiler bence Almanya\'yi soyup sogana cevirdikleri icin boyle diyorlar :) Ve suan baska bir sey kalmadi yiyecek ;)
\'\' Devletin mali deniz,yemeyen domuz \'\' sozu burada da gecerliydi demek ki.
Almanya devleti biraz gozunu acti ve yapilan asiri fazla olan yardimlari,odenekleri vs. kestigi icin simdi \'\' Almanya Bitti \'\' deniliyor..

Bu kisilerin Turkiye\'ye donememe sebepleri \'\' bence \'\' Artik Almanya\'ya alismalarindan,orayi vatan edinmelerinden cok; Almanya\'da bulunduklari surece \'\' Almanya\'da Yasiyorum , Avrupa\'da yasiyorum \'\' gibi bir havaya burunmeleridir...
VE bu havanin Turkiye\'de hala cok havali bir hava atma yontemi olarak Turkiye\'de yasayan kisilerce de kabul edilmesidir..
Sadece bu degil tabi ki :
Almanya\'da orta olcekli bir bir fabrika da calisip aylik 1000 Euro ile gecinenler , Turkiye \'de aylik 1000 TL ile gecinenlerle ayni durumda olmalarina ragmen \'\'AVRUPA\'\' \'da olduklari icin bunun verdigi bir siskinlikle ,gogus kabarikliligiyla ovunmeleride buna bir etkendir..
Almanya\'da bir kac senedir oturan ve Karabuk\'e koyune yeni aldigi HUMMER marka jipi ile giden bir kisiden baska ne beklenebilir ki ? Ve bunu ulu orta dile getiren bir kisi ?
Bu sahis HummerJip ile bunu yapiyor ama bir baskasi bir Alman Cikolatasi ile dahi bunu yapabiliyor :)

Kisacasi : Bunun sorumlusu bizim insanimiz ve yabanci ozentiligi...
Bir Turk Kahvehanesinde dahi duvarda Isvicre Alplerine ait resimleri ve orada otlayan inekleri gorebilirsiniz...
Halbu ki bizim Alplerden daha unlu Agri Dagimiz,Erciyes Dagimiz bu duvarlarda her nedense yer bulamaz..Veya Trabzon Uzungol ,Rize Ayder yaylasi..
Tum bunlara binlerce farkli ornekler eklenebilir..

Ben arkadaslardan oncelikle ilk hedef olarak egitimlerini dusunmelerini,once egitimlerini bitirmelerini -ilk hedeflerinini bu olmasini tavsiye ederim..
Evet Almanya\'da bazi bolumlerde egitim Turkiye\'den daha ustun ama bu her alanda degil..Ve bu bizdeniyi olan alanlari degerlendirmek lazim..
Suanda nerede yasarim,nerede calisirim,orasi mi burasi mi daha iyi olur,ask mi para mi,aska mi mantik mi diye dusunmeyin derim.
Avrupa\'nin olanaklarin sonsuz faydalanin ,kendinizi gelistirin \'BIREY \' yapin daha sonra isteyen bu yetenegini ulkesinde kullanir isteyen sirtini doner ve seneden seneye izne gelir.

Benim icin su soz cok onemli ;

[quote]" Sizleri birer kivilcim olarak gonderiyorum; alevler olarak geri donmelisiniz"[/quote]
M.Kemal Ataturk.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

GK

Mesaj gönderen GK » Cmt Oca 29, 2011 6:10 pm

@ sezen

burda o insanin aldigi maasi soledikten sonra istisnalar diye bi cumle kurmusum adi ustunde demekki o cocuk istisna burda kimseye gaz verip okuyun gidip turkiyede 10bin tl maas alin gibi sacma bi yalan olayina gircek degilim :)

gurkan abinin soledigi olay gayet acik net ve dogru, burda okuyup kendini daha fazla gelistiren bir suru insan var mezun olan tanidigim insanlardan binlerce kez duydum adam 24 yasinda buraya master a gelmis 28 yasinda suanda bi firmada calisiyor tamda dediginiz gibi arkadaslari hala araba taksiti odemeye devam ediyorlar kendisi pesin olarak almis tamam belki onlar kadar rahat bi egitim hayati olmadi ama azimle buyuk abdestini yapan duvari delermis derler :) yani ne kadar zorluk ceksende burdaki mezun biri bana gorede turkiyedeki mezun kisiyle kiyaslanirsa herzaman burda mezun olan bir adim ondedir yabanci dil veya diller bilmesi bile cok cok buyuk bi avantaj.

sezen

Mesaj gönderen sezen » Cmt Oca 29, 2011 7:07 pm

Basarilar..