Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Üniversite yerine Fachhochschule

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
uraskyra

Üniversite yerine Fachhochschule

Mesaj gönderen uraskyra » Sal Mar 07, 2023 1:39 am

Merhaba Arkadaşlar,

5,5 aydır Almanya'da yaşıyorum ve buraya gelmeden ve buraya geldikten sonra öğrendiklerim artık iyice harmanlandı ve kararlar tabiki değişmeye başladı. Buraya gelirken üniversite şartlı kabulu ile gelmiştim ancak şimdi tabiki daha farklı konular öğrendim. Geçen gün akşam yemeği yerken dışarıda 2 arkadaşın konuşmasına kulak misafiri oldum. Kendileride üniversite okumak için gelmişler buraya ancak daha sonra "marketing" üzerine eğitim almak istediklerini üniversite okumak istemediklerini söylediler. Kendilerine sorduğumda böyle bir hakkım olduğunu vize değiştirmeden veya Türkiye'ye geri dönmeden Mesleki okula başlayabileceğimi söylediler. Sizlerin böyle bir konu hakkında bilgisi var mıdır? Varsa bu işlem normal üniversite gibi mi oluyor yoksa vize türümü değiştirmem mi gerekiyor? Mantıklı olarak kendimi tanıdığım içinde mesleki eğitim bana çok daha mantıklı geliyor. Bu konuda bana yardımcı olabilmeniz mümkün müdür? Değerli cevaplarınızı bekliyorum.

Computer_Berkay

Re: Üniversite yerine Fachhochschule

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Sal Mar 07, 2023 6:19 pm

uraskyra yazdı: Sal Mar 07, 2023 1:39 am Merhaba Arkadaşlar,

5,5 aydır Almanya'da yaşıyorum ve buraya gelmeden ve buraya geldikten sonra öğrendiklerim artık iyice harmanlandı ve kararlar tabiki değişmeye başladı. Buraya gelirken üniversite şartlı kabulu ile gelmiştim ancak şimdi tabiki daha farklı konular öğrendim. Geçen gün akşam yemeği yerken dışarıda 2 arkadaşın konuşmasına kulak misafiri oldum. Kendileride üniversite okumak için gelmişler buraya ancak daha sonra "marketing" üzerine eğitim almak istediklerini üniversite okumak istemediklerini söylediler. Kendilerine sorduğumda böyle bir hakkım olduğunu vize değiştirmeden veya Türkiye'ye geri dönmeden Mesleki okula başlayabileceğimi söylediler. Sizlerin böyle bir konu hakkında bilgisi var mıdır? Varsa bu işlem normal üniversite gibi mi oluyor yoksa vize türümü değiştirmem mi gerekiyor? Mantıklı olarak kendimi tanıdığım içinde mesleki eğitim bana çok daha mantıklı geliyor. Bu konuda bana yardımcı olabilmeniz mümkün müdür? Değerli cevaplarınızı bekliyorum.
Merhaba Hochschule ve Universität ler arasinda taninirlik anlaminda hicbir fark yok. Ikisini de bitirirseniz Almanya nin her yerinde taninan hatta dünyanin bir cok ülkesinden taninan üniversite diplomasina sahip olursunuz. Arada ki tek fark Hochschule ler biraz daha pratik egitim verirler. Almanya icin en azindan hic bir fark ve sorun olmadigini cok iyi biliyorum diger ülkeler icin de emin olmamak ve kesin bilgi elimde olmamakla beraber arastirdigim,, duydugum ve ögrendigim kadariyla bir fark yok. Hatta Hochschule egitimini daha iyi buldugunu söyleyen bir isveren tanidigim var. Vize icin de bir sorun olmaz yeter ki Üniversite okumaya devam edin bu Ausbildung a girmez dolayisiyla vize degistirmeye de gerek yok.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering