Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Studienkolleg Yardim

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Cihan

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen Cihan » Cum Eyl 24, 2010 10:53 pm

Peki buraya son basvuru ne zaman dostum bilgin varmi ?
Birde yerimi tam bilmiyorum ama bilena rkadaslar varsa G,M,T,W kurslarinin hangi bolumler icin gerekli oldugunu yazarlarsa sevinirim
Tesekkurler simdiden!

memo21

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen memo21 » Pzt Eyl 27, 2010 9:53 pm

Arkadaslar ya benim kafam cok karisik,
simdi ben Studienkolleg\'den kabul aldim, bir yil ardindan Feststelleprufungu\'da kazandiktan sonra ne olacak. Yani artik Uni\'ye basvuracagim.
Benim sorum:
Uni\'ye basvurdugumda bir problem cikartmazlar mi, demezler mi, senin turkiyedeki yerlesme belgen nerede ?

Yada zaten studienkolleg bitis sinavina bakiyorlar, yani basari ile kazanmissam, artik problem kalmiyor.

Lutfen birisi yardimci olsun, benim bildigim kadari ile studienkollegi bitiren kisi zaten alman abituru yapmis gibi oluyor, yani artik yerlesme belgesini istememleri lazim.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen Physiker » Sal Eyl 28, 2010 12:29 am

FSP yi alinca hic bisey gostermene gerek yok.. bi de elinde anerkennungsstelle nin belgesi varsa istedigin uniye basvurabilirsin merak etme

memo21

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen memo21 » Sal Eyl 28, 2010 12:38 am

Allah razi olsun senden Pyhsiker.
Vallahi sizlerde olmasaniz yardima kim kosacak...
Icim cok ferahladi, beynimi solucanlar goturuyordu az daha. :)
Anerkennungsstelle hangi belge oluyor.

memo21

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen memo21 » Sal Eyl 28, 2010 4:54 pm

Studienkolleg notu nasil hesaplaniyor, kursu bitirdigimizde turkiyenin lise diplomasinida hesaba katiyorlar, yoksa sadece studienkolleg diplomasini tek hesapliyorlar.

Cihan

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen Cihan » Sal Eyl 28, 2010 11:06 pm

Son basvuru tarihini sormustum ama ?

memo21

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen memo21 » Sal Eyl 28, 2010 11:19 pm

[quote]Cihan tarafindan yazilan metin:
Son basvuru tarihini sormustum ama ?[/quote]

Her studienkollegin, daha dogrusu her eyaletin, ayri bir basvuru tarihi vardir, gitmek istedigin studienkollege bak, orda basvuru tarihi vardir.

Cihan

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen Cihan » Sal Eyl 28, 2010 11:21 pm

Onun farkindayim. Ben senin basvurdugundan bahseyiorum ;)

memo21

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen memo21 » Sal Eyl 28, 2010 11:33 pm

Bilmiyorum, bende iki hafta once bilgi almak icin gitmistim, belgelerimde yanimda idi, simdi basvurabilirim dedim, onlar basvurabilirsin dediler.

Ama giris sinavi 4. Dezember (aralik) ta dir.
Herhalde daha bir kac hafta vardir.

Cihan

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen Cihan » Çrş Eyl 29, 2010 12:38 am

4 araliksa. yaklasik 10 ekim son basvuru tarihidir. Cunku sinavdan en gec 3 hafta evvel belgelerinizi teslim edin derler kollegler. Arti bu Osnabruck unmu kolleg i ?
Yoksa Hannover veya Mettingen e mi yolluycaklarmis onuda ogren bence
Ok tesekkurler!

memo21

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen memo21 » Çrş Eyl 29, 2010 1:00 am

Osnabruck Unisinin ve Fhsini kendi Studienkollegleri yok, Hannovere postaliyorlar. Yani Osnabrucke basvuracaksan, Hannover yolcususun.
Mettingeninki ise sanirim bagimsizdir.
Mettingen ise Nordrhein - Westfalendedir.

Cihan

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen Cihan » Çrş Eyl 29, 2010 1:41 am

Biliyorum ayni eyalette olmadiklarinida aralarinda 30km var. Senden OSS yerlesti belgesi istemyen bir okul eyalet farkinida gozetmeyebilir. Zira bu ulkede gercekten kanunlarinmi cok duzenli yoksa her kurumun kendine gore kanununu cok iyi yaptiginimi anlayamayanlardanim.

memo21

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen memo21 » Çrş Eyl 29, 2010 1:55 am

Istersen Mettingene basvur, hem Fh icindir, hemde Uni icindir.
Simdi basvurabilirsin, eger istersen. Ama Osnabruck Uni ve Fh ye basvursan seni Mettingene gondereceklerini sanmiyorum, Hannover derler.

Kanunlar ise devletimizde bu sekilde olabilirdi, ama ne yazik ki...

Cihan

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen Cihan » Çrş Eyl 29, 2010 3:12 am

Duisburgtan oraya gitmem eziyet olur 5 te yola cikmam lazim Mettingen e gitmem icin :(
Ayrica yurt aprasini zor denklestiriyorum artik. Kolleg ede para cikmaz benden :)
Benimki sadece ogrenmek bakarsin bir kus kafamiza yaparda talih acilir birseyler yapariz hesabi :)
Tesekkur ettim bilgilerin icin ;)

memo21

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen memo21 » Prş Eyl 30, 2010 3:10 am

arkadaslar 4. Dezember Aufnahmeprufung um var, ne yapacagimi bilmiyorum, simdiden heyecan beni sarmis durumda.
Suanda B1 im var, yaklasik olarak 600 saat kursa gittim, yani 8 ay filan.
Acaba sinav cok zor olacak mi, daha once giren arkadaslar varsa, bilgi ve onerilerini paylassalar...
Ne yapmam lazim, ne calismaliyim, grammatik nasil olacak vb. sorularda yardiminizi bekliyorum

romeo-87

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen romeo-87 » Sal Eki 12, 2010 3:22 pm

gidecegin studienkollegin sitesinde ornek sinav vardir,onlara bir bak ve cozmeye calis,yani hemen yine aynisi gelir.almancadan yuzde 60 matemaikdende en az yuzde 50 alirsan gecersin.yok eger almancadan supheliysen matematigi iyi yap matematigin hatrina bazen almancanida fazla irdelemiyorlar.

memo21

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen memo21 » Cum Ara 10, 2010 1:40 pm

Arkadaslar gecen hafta Studienkolleg giris sinavina girdim ve bugun cevap aldim, dass ich bastanden habe. Cok mutluyum. Allah herkese istedigi mutlulugu nasip etsininsAllah.

Gurhan

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen Gurhan » Cum Ara 10, 2010 2:08 pm

hayirlisi olsun darisi dsh testdafcilarin basina :D

memo21

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen memo21 » Cum Ara 10, 2010 4:43 pm

[quote]Gurhan tarafindan yazilan metin:
hayirlisi olsun darisi dsh testdafcilarin basina :D[/quote]
Tesekkurler.

arkadaslar
1 Subatta baslayacagim ve buyuk ihtimal ile W kursunu yapacagim.
Benim ingilizcem cok zayif, internette test ediyorum ancak A1 seviyesindedir, belkide daha zayif.
Acaba Studienkolleg icin ne kadar ingilizce bilgisi lazim, bu sekilde basarirmiyim, yada 1 subata kadar en iyi sekilde nasil calismaliyim.
Onerileriniz ve bilgilerinizi rica ediyorum.

memo21

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen memo21 » Sal Ara 14, 2010 7:19 pm

Ya ben nereye baksam hep ayni cevaplar.
Studienkolleg yapmak isteyen bir kisi icin Uni yada FH karar veriyor, yani onlara basvuru yapiliyor ve onlarda kisiyi Studienkollege yolluyorlar.
Fakat benim Yerlesme belgem olmadigi icin ben direk Studienkollege basvurmustum, yani sansimi denemistim, hani "die Fragen kostet nicht" ya.
Neyse basvuru yaptim, bizzat Studienkollege gidip kagitlarimi teslim ettim, adam bana dedi bir hafta sonra cevap gonderecegiz dedi. Neyse cevap geldi beni Aufnahmeprufunga davet etmislerdi. Iki hafta once sinava girdim ve Allah\'a sukurler olsun sinavi gectim. Simdi de 1. Februarda kazasiz belasiz baslayacagiz insAllah.

Benim asil sorum, hep beni mesgul eden soru, ders calismama engel olan soru:
Bir sene ardindan Feststelleprufungu aldiktan sonra kural geregi Uniye basvuracagim, tabiki Feststelleprufung Zeugnisi ile.
Adamlar demezler mi senin yerlesme belgen nerde, sen kimsin, nasil geldin, ve almiyoruz deseler! Galiba bu cok zor olacak.

Yoksa artik Studienkolleg beni aldi, bir yol okudum, Feststelleprufungu aldim, korkmadan Uniye basvurabilirm. Galiba bu cok guzel olacak. Acaba?

Beni bu konuda isik ile aydinlatirsaniz cok makbule gecer ve sevinirim.
Tesekkurler, umarim yazdiklarim pekde karisik degildir.