Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2023

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Gamzey

Re: Vize Ani Defteri - 2023

Mesaj gönderen Gamzey » Pzt Şub 20, 2023 4:57 pm

hüseyincan yazdı: Pzt Şub 20, 2023 4:42 pm Yok hayır, İstanbul Alman Konsolosluğu benim
Merhaba,
Bir kaç farklı seçenek olabilir bu kadar uzun sürmesinin.Belki gideceğiniz şehire göre gecikme yaşanıyor olabilir. Ya da okul başlangıç tarihi ileri bir tarih olabilir.
Hangi şehir için başvuru yapmıştınız?
Siz eş ile mi başvuru yaptınız?

inctekin

Mesaj gönderen inctekin » Pzt Şub 20, 2023 6:54 pm

dlayra yazdı: Prş Şub 16, 2023 10:43 am Merhaba,

Ben de 9 Aralıkta dil kursu için başvuruda bulundum İstanbul Konsolosluğuna. 21 Aralıkta ek belge talep edildi, 23 Aralıkta gönderdim belgeleri. 3 Ocakta mailimi aldıklarını ek belgelerin işleme dahil edileceğine dair bir mail aldım. 13 Şubatta kursum başlıyordu ancak 30 Ocakta Almanya’ya ancak gönderilmiş belgelerim. Oradan cevap beklendiğini söylediler. Almanya’daki merkeze mail atmıştım, 9 Şubatta belgelerimin dijital olarak iletildiğini orijinallerinin iletilmesini beklediklerini sonrasında yabancılar bürosuna aktaracaklarını söylemişlerdi. Kursum başladı halen bekliyorum maalesef.
merhaba,

bende aradım merkezi ve belgelerimin 14 subatta daha merkezden yabancılar ofisine gönderildiğini söylediler. Sizin vizeniz gelince haber verir misiniz acaba ortalama aynı zamanlara denk gelmiş süreçlerimiz. bir de hangi yabancılar ofisiydi sizin?

dlayra

Mesaj gönderen dlayra » Pzt Şub 20, 2023 7:05 pm

inctekin yazdı: Pzt Şub 20, 2023 6:54 pm merhaba,

bende aradım merkezi ve belgelerimin 14 subatta daha merkezden yabancılar ofisine gönderildiğini söylediler. Sizin vizeniz gelince haber verir misiniz acaba ortalama aynı zamanlara denk gelmiş süreçlerimiz. bir de hangi yabancılar ofisiydi sizin?
Merhaba,

Tabiki herhangi bir dönüş alırsam size bilgi veririm. Magdeburg, sizin?

inctekin

Mesaj gönderen inctekin » Pzt Şub 20, 2023 7:11 pm

dlayra yazdı: Pzt Şub 20, 2023 7:05 pm Merhaba,

Tabiki herhangi bir dönüş alırsam size bilgi veririm. Magdeburg, sizin?
Freiburg benim de.

darkside32

Mesaj gönderen darkside32 » Pzt Şub 20, 2023 8:08 pm

beyaz23 yazdı: Pzt Şub 20, 2023 2:24 pm ben hem almanca(translateden)hem ingilizce yazdım ama ingilizce dönüş yaptılar
tam olarak nasıl bi mail yazdınız idata başvuru numaramızı falan iletmemiz gerekiyor mu acaba?

beyaz23

Mesaj gönderen beyaz23 » Pzt Şub 20, 2023 9:29 pm

darkside32 yazdı: Pzt Şub 20, 2023 8:08 pm tam olarak nasıl bi mail yazdınız idata başvuru numaramızı falan iletmemiz gerekiyor mu acaba?
gidiş tarihim yaklaştı,öncelikle bunu belirttim.Uçak bileti aldığımı ve tüm hazırlıklarımı o tarihe yaptığımı söyledim.İdatadan verilen başvuru takip no,pasaport no ve doğum tarihimi yazdım

darkside32

Mesaj gönderen darkside32 » Sal Şub 21, 2023 3:16 am

beyaz23 yazdı: Pzt Şub 20, 2023 9:29 pm gidiş tarihim yaklaştı,öncelikle bunu belirttim.Uçak bileti aldığımı ve tüm hazırlıklarımı o tarihe yaptığımı söyledim.İdatadan verilen başvuru takip no,pasaport no ve doğum tarihimi yazdım
Teşekkür ediyorum sağolun

karbye

Mesaj gönderen karbye » Sal Şub 21, 2023 2:25 pm

Gamzey yazdı: Pzt Şub 20, 2023 4:57 pm Merhaba,
Bir kaç farklı seçenek olabilir bu kadar uzun sürmesinin.Belki gideceğiniz şehire göre gecikme yaşanıyor olabilir. Ya da okul başlangıç tarihi ileri bir tarih olabilir.
Hangi şehir için başvuru yapmıştınız?
Siz eş ile mi başvuru yaptınız?
Merhaba gamze hanım, okul 20 mart tarihinde başlıyor ve bireysel olarak başvurdum ben. Berlin.

kerim7327
İletişim:

Mesaj gönderen kerim7327 » Sal Şub 21, 2023 3:04 pm

Merhabalar,

Ben de 13.02.2023 tarihinde randevu için başvurdum. İstenen evraklarla ilgili forumda bir çok bilgi sağlanmış ancak teyit etmek amaçlı sormak istiyorum.

- Uni-assist üzerinden dil kursu için eşimle kabul aldım ve okula başvurabileceğimiz yazıyordu. Bu belge ile vizeye başvuru yapabilirsiniz seçeneği mevcuttu. Dil okuluna gitmeyi tercih etmediğim için üniversitenin dil hazırlık kurslarına kaydolmayı ve sonrasında da yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Bu yüzden bu okulda mevcut dil kurslarına kayıt yaptıracağım, ancak burada kurs ücreti sadece kurs başlangıcında yatırılabilir, ön kayıt için 100 Euro yatırmanız ve başvurmanız gerekmektedir diye geçmekte. Bu vize için olumsuz bir durum oluşturur mu ?

- Öz geçmiş Almanca dışında İngilizce olabilir mi ?
- Motivasyon yazısı Almanca dışında İngilizce olabilir mi ?
- Evrak listesinde SGK hizmet dökümü talep edilmekte, bu belge Almanca tercüme edilip Noter tasdiği yapılmalı mı ?
- Eşimle birlikte gelmeyi planladığımız için, Nüfus aile örneği tercüme ettirildikten sonra Noter tasdiği yapılmalı mı ?
- Aile sağlık sigortası gerçekleşene kadar geçerli sağlık sigortası derken Türkiye'deki mevcut sigorta durumu mu yoksa, bloke hesapta oluşturacağımız ayrı ayrı bireysel sigortalar mı ya da ayrıca aile sağlık sigortası da var mıdır ?
- Deprem bölgesinde olduğumuzdan dolayı eşimle gireceğimiz TelC B1 Almanca dil sınavını erteledik, ancak elimizde A2 mevcut durumda. Bu herhangi bir sorun teşkil eder mi ?
- Randevu alırken çıkan soru ağacındaki cevaplara göre 36F ile vize türüne yönlendirdi. Burada bloke hesaba aylık 934 Euro görünmekte ancak dil kursu olduğu için diğer gruplarda yer alan meblağları talep edebilirler mi ? (1027 Euro gibi) , Eşimle birlikte gideceğim için aile bireyi adına 400 Euro yazmakta ancak forumu incelediğimde geçen sene içerisinde ek ücret yatırmalarını talep etmişler. Bu rakam güncel olarak nedir bilen varsa yazabilir mi ?

Bu arada Eğitim dili Almanca olacak. Sorularım bu bilgiye göredir.

Bir çok soru mevcut. Belki okuyup cevaplamaktan sıkılabilirsiniz. Ancak bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

cnncetin

Heidelberg kabulü gelen

Mesaj gönderen cnncetin » Sal Şub 21, 2023 4:20 pm

Arkadaşlar Heidelberg Üniversitesinden son günlerde şartlı kabül alan oldu mu? Şubat sonuna doğru bilgilendirilirsiniz yazıyor okulun websitesinde ama herhangi bir mail gelmedi henüz.

Ceydak

Mesaj gönderen Ceydak » Sal Şub 21, 2023 4:42 pm

kerim7327 yazdı: Sal Şub 21, 2023 3:04 pm Merhabalar,

Ben de 13.02.2023 tarihinde randevu için başvurdum. İstenen evraklarla ilgili forumda bir çok bilgi sağlanmış ancak teyit etmek amaçlı sormak istiyorum.

- Uni-assist üzerinden dil kursu için eşimle kabul aldım ve okula başvurabileceğimiz yazıyordu. Bu belge ile vizeye başvuru yapabilirsiniz seçeneği mevcuttu. Dil okuluna gitmeyi tercih etmediğim için üniversitenin dil hazırlık kurslarına kaydolmayı ve sonrasında da yüksek lisans yapmayı düşünüyorum. Bu yüzden bu okulda mevcut dil kurslarına kayıt yaptıracağım, ancak burada kurs ücreti sadece kurs başlangıcında yatırılabilir, ön kayıt için 100 Euro yatırmanız ve başvurmanız gerekmektedir diye geçmekte. Bu vize için olumsuz bir durum oluşturur mu ?

- Öz geçmiş Almanca dışında İngilizce olabilir mi ?
- Motivasyon yazısı Almanca dışında İngilizce olabilir mi ?
- Evrak listesinde SGK hizmet dökümü talep edilmekte, bu belge Almanca tercüme edilip Noter tasdiği yapılmalı mı ?
- Eşimle birlikte gelmeyi planladığımız için, Nüfus aile örneği tercüme ettirildikten sonra Noter tasdiği yapılmalı mı ?
- Aile sağlık sigortası gerçekleşene kadar geçerli sağlık sigortası derken Türkiye'deki mevcut sigorta durumu mu yoksa, bloke hesapta oluşturacağımız ayrı ayrı bireysel sigortalar mı ya da ayrıca aile sağlık sigortası da var mıdır ?
- Deprem bölgesinde olduğumuzdan dolayı eşimle gireceğimiz TelC B1 Almanca dil sınavını erteledik, ancak elimizde A2 mevcut durumda. Bu herhangi bir sorun teşkil eder mi ?
- Randevu alırken çıkan soru ağacındaki cevaplara göre 36F ile vize türüne yönlendirdi. Burada bloke hesaba aylık 934 Euro görünmekte ancak dil kursu olduğu için diğer gruplarda yer alan meblağları talep edebilirler mi ? (1027 Euro gibi) , Eşimle birlikte gideceğim için aile bireyi adına 400 Euro yazmakta ancak forumu incelediğimde geçen sene içerisinde ek ücret yatırmalarını talep etmişler. Bu rakam güncel olarak nedir bilen varsa yazabilir mi ?

Bu arada Eğitim dili Almanca olacak. Sorularım bu bilgiye göredir.

Bir çok soru mevcut. Belki okuyup cevaplamaktan sıkılabilirsiniz. Ancak bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Merhaba, bildigim kadariyla cevaplayayim.

Esinizde kabul aldi sanirim yani ikinizde 36f ye mi basvuracaksiniz yoksa biriniz 36f digeriniz aile birlesimimi olacak bu onemli.

İkiniz ayri ayri kabul alip 36f ye basvurduysaniz iki farkli bloke hesap talep edilir diye dusunuyorum. Yani 934+934 ikiniz adina ayri acilmis bloke hesaplar.

Ben 36f esim aile birlesimine basvurdu ben expatriodaki saglik sigortasini yaptirdim gidince esimi de dahil edecegim esimede allianzdan saglik sigortasi yaptirdim 6 aylik. Ama burada bir yazida expatrioya mail atip esin de ekletebilebilecegi ve bir belge alinabilecegini yazan biri olmustu bence bunu arastirabilirsiniz bosuna para odememis olursunuz benim vaktim yoktu.

Bence a2 yeterli ki deprem bolgesindesiniz. B1 e gireceginizi ve ertelendigini belirtmelisiniz bence.

Ben ozgecmisi ingilizce hazirlamistim sorun olmamisti, motivasyon mektubum almancaydi. Tercumana cevirtmistim kendim bilmedigim icin. Bazi vize anilarinda tekrar mail atip almanca olarak istendigini okudum ki bu mail sureci uzatiyor bence motivasyon mektubunuzu almanca yazin ya da cevirtin.

Evlilikle ilgili olarak formul b isteniyor zaten bunun cevirisine gerek yok nufustan aldiginiz gibi verebilirsiniz arti olarak apostil yaptirabilirsiniz. Nufus kayit ornegini almanca tercume ve noter onayi yaptirmistim gerekli diye biliyorum fakat siz ikiniz ayri ayri 36f ise buna gerek olacagini sanmam.

Sgk dokumu icin cevireye ya da notere gerek yok.

kerim7327
İletişim:

Mesaj gönderen kerim7327 » Sal Şub 21, 2023 7:20 pm

Ceydak yazdı: Sal Şub 21, 2023 4:42 pm
Merhaba, bildigim kadariyla cevaplayayim.

Esinizde kabul aldi sanirim yani ikinizde 36f ye mi basvuracaksiniz yoksa biriniz 36f digeriniz aile birlesimimi olacak bu onemli.

İkiniz ayri ayri kabul alip 36f ye basvurduysaniz iki farkli bloke hesap talep edilir diye dusunuyorum. Yani 934+934 ikiniz adina ayri acilmis bloke hesaplar.

Ben 36f esim aile birlesimine basvurdu ben expatriodaki saglik sigortasini yaptirdim gidince esimi de dahil edecegim esimede allianzdan saglik sigortasi yaptirdim 6 aylik. Ama burada bir yazida expatrioya mail atip esin de ekletebilebilecegi ve bir belge alinabilecegini yazan biri olmustu bence bunu arastirabilirsiniz bosuna para odememis olursunuz benim vaktim yoktu.

Bence a2 yeterli ki deprem bolgesindesiniz. B1 e gireceginizi ve ertelendigini belirtmelisiniz bence.

Ben ozgecmisi ingilizce hazirlamistim sorun olmamisti, motivasyon mektubum almancaydi. Tercumana cevirtmistim kendim bilmedigim icin. Bazi vize anilarinda tekrar mail atip almanca olarak istendigini okudum ki bu mail sureci uzatiyor bence motivasyon mektubunuzu almanca yazin ya da cevirtin.

Evlilikle ilgili olarak formul b isteniyor zaten bunun cevirisine gerek yok nufustan aldiginiz gibi verebilirsiniz arti olarak apostil yaptirabilirsiniz. Nufus kayit ornegini almanca tercume ve noter onayi yaptirmistim gerekli diye biliyorum fakat siz ikiniz ayri ayri 36f ise buna gerek olacagini sanmam.

Sgk dokumu icin cevireye ya da notere gerek yok.
Merhabalar,

Öncelikle yanıtlarınız için çok teşekkürler. İlk olarak birimiz 36 F ile başvuru yapıp, diğerimiz aile bireyi olarak yanında gelecek şekilde faydalanacak. Ancak orada ikimiz de kursa gitmeyi planlıyoruz.

Ayrıca Bloke hesap için ; 934 + 400 düşünüyorduk ancak forumda anladığım kadarıyla aile bireylerinden eş için 400 + 300 şeklinde istiyor sanırım. Ama bu 2022 yılı için işlem yapanlar da rastladığım bir durum.

Expatriodan yapacağımız sağlık sigortası; bloke hesap içinden mi çekiliyor, yoksa ayrı ek ödeme de yapmak mı gerekiyor ?

Motivasyon mektubu ve özgeçmişi Almanca hazırlayabiliriz ancak İngilizce daha hakim olduğumuz dil olduğu için kimseden destek almayalım diye düşünüyorduk.

Diğer bilgiler için de ayrıca teşekkürler.

Henüz randevu atama bekleme süresi içinde olduğumuz için evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim etmek istiyoruz. Ayrıca eklemek veya düşüncelerini paylaşmak isteyen olursa çok memnun kalırım.

inctekin

Mesaj gönderen inctekin » Sal Şub 21, 2023 10:27 pm

Merhaba arkadaşlar,

genel merkezden yabancılar dairesine evraklar iletildikten sonra ortalama ne kadar sürüyor sonuçlanması bilgisi olan var mı? yani yabancılar dairesinin karar vermesi ortalama ne kadar sürüyor?

beyaz23

Mesaj gönderen beyaz23 » Sal Şub 21, 2023 11:00 pm

inctekin yazdı: Sal Şub 21, 2023 10:27 pm Merhaba arkadaşlar,

genel merkezden yabancılar dairesine evraklar iletildikten sonra ortalama ne kadar sürüyor sonuçlanması bilgisi olan var mı? yani yabancılar dairesinin karar vermesi ortalama ne kadar sürüyor?
kendi sürecim için konuşacağım yabancılar dairesi 23 gün sessizlik süresini beklemem gerektiğini söyledi.Ben de 'sessizlik süresi bittikten sonra vizem onaylanacak mı?'diye sordum.Bana 'kararı elçilik verecek'diye geri dönüş yaptı

inctekin

Mesaj gönderen inctekin » Sal Şub 21, 2023 11:17 pm

beyaz23 yazdı: Sal Şub 21, 2023 11:00 pm kendi sürecim için konuşacağım yabancılar dairesi 23 gün sessizlik süresini beklemem gerektiğini söyledi.Ben de 'sessizlik süresi bittikten sonra vizem onaylanacak mı?'diye sordum.Bana 'kararı elçilik verecek'diye geri dönüş yaptı
teşekkürler. 2 ay sonunda anca yabancılar dairesine ulaştı belgeler bi 1-2 ay daha bekleyeceğiz herhalde

ercument1903

Mesaj gönderen ercument1903 » Çrş Şub 22, 2023 12:04 am

Merhaba 6 Mart günü 36F vize randevum var 2 Mayıs kurs başlangıç 26 Mart da sigorta başlangıç günü sizce vize tahmini ne zaman çıkar (A1 Goethe sertifikasıyla İstanbul konsolosluğunda vize başvurusu yapacağım)

karbye

Mesaj gönderen karbye » Çrş Şub 22, 2023 9:41 am

inctekin yazdı: Pzt Şub 20, 2023 6:54 pm merhaba,

İnci Hanım nereyi arayarak bu bilgiyi aldınız acaba benim de 62 gün oldu evrakları teslim edeli

karbye

Mesaj gönderen karbye » Çrş Şub 22, 2023 9:49 am

sery9393 yazdı: Sal Oca 31, 2023 9:14 am Günaydın, Potsdamda nerede okuycaksın? Ben de Berlinde olacağım. Nerede kalmayı planlıyorsun?
Merhaba Ben de Berlin için 62 gün önce evraklarımı teslim ettim (41f y.lisans) Pasaportunuz ulaştı mı acaba?

karbye

Mesaj gönderen karbye » Çrş Şub 22, 2023 10:10 am

beyaz23 yazdı: Cum Şub 17, 2023 12:33 pm bana 8 gün sonra dönüş yaptılar ve sessizlik süresinin başlangıç bitiş tarihini bilemediklerini sadece evraklarımın gideceğim yerin yabancılar dairesinde olduğunu söylediler bu bile benim için yeterli idi. Ortalaöa 1 hafta sonra dönüş yapıyorlar buradan okuduğum kadarıyla.Gideceğiniz yerin yabancılar dairesine mail attınız mı?Nereye gideceksiniz
Vize durumunun öğrenilebileceği herhangi bir telefon var mı? 41f e Başvuralı 62 gün oldu okul başlamak üzere. Siz mail dışında kimseyle görüşebildiniz mi? Veya vize elinize kaç günde geçti?

DiorUC

Mesaj gönderen DiorUC » Çrş Şub 22, 2023 10:43 am

beyaz23 yazdı: Sal Şub 21, 2023 11:00 pm kendi sürecim için konuşacağım yabancılar dairesi 23 gün sessizlik süresini beklemem gerektiğini söyledi.Ben de 'sessizlik süresi bittikten sonra vizem onaylanacak mı?'diye sordum.Bana 'kararı elçilik verecek'diye geri dönüş yaptı
Bu konuda herkes farklı bir şey söylüyor, gerçekten şaibeli. Çoğu insan yabancılar şubesi olumlu kararı verdikten sonra süreç olumlu sonuçlanıyor diyor, kimileri de son kararı başkonsolosluk veriyor diyor ben de anlam veremedim..

Kilitli