Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

yks puanı ile üniversite

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Kullanıcı avatarı
tande

yks puanı ile üniversite

Mesaj gönderen tande » Pzt Oca 30, 2023 5:07 pm

Şu an lise son sınıf öğrencisiyim, üniversiteyi Almanya'da okumak istiyorum. Öğrendiğim kadarıyla yks puanı ile başvurulabiliyor. OBP ve yks puanına göre üniversitelere kabul alınıyorsa yks'de nasıl bir başarı göstermem gerek? İnternette çok yüksek puanlar alınması gerektiğini okuduğum yerler vardı ama bu bilginin doğruluğu nedir? Lise ortalamam 96 civarında bir puan. Almanca hiç bilmiyorum, şartlı kabul alma ihtimalim bu durumda var mıdır? Stuttgart üniveritesinde Electrical Engineering and Information Technology bölümünü istiyorum. Ama stuttgart şartlı kabul yapadığı için başka bir üniveresiteden şartlı kabul alıp, dil eğitimini tamamlasam sonra stuttgarta geçmem gibi bir ihtimal olabilir mi? Ailem de yakın zamanda babamın işi dolayısıyla stuttgarta taşınacağı için burayı istiyorum Ama stuttgart şartlı kabul almıyor. Dil eğitimi için de A2 almanca istiyor. Bildiğim kadarıyla öğrenci vizesinde 120 tam ya da 240 yarım günlük çalışma izni de oluyor. A2 almancayı halledip başvursam alacağım vizeye çalışma izni dahil oluyor mu? Biraz karışık yazmış olabilirim lütfen kusuruma bakmayın, şimdiden yardımcı olabilecek herkese teşekkürler.

Computer_Berkay

Re: yks puanı ile üniversite

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Pzt Oca 30, 2023 6:07 pm

tande yazdı: Pzt Oca 30, 2023 5:07 pm Şu an lise son sınıf öğrencisiyim, üniversiteyi Almanya'da okumak istiyorum. Öğrendiğim kadarıyla yks puanı ile başvurulabiliyor. OBP ve yks puanına göre üniversitelere kabul alınıyorsa yks'de nasıl bir başarı göstermem gerek? İnternette çok yüksek puanlar alınması gerektiğini okuduğum yerler vardı ama bu bilginin doğruluğu nedir? Lise ortalamam 96 civarında bir puan. Almanca hiç bilmiyorum, şartlı kabul alma ihtimalim bu durumda var mıdır? Stuttgart üniveritesinde Electrical Engineering and Information Technology bölümünü istiyorum. Ama stuttgart şartlı kabul yapadığı için başka bir üniveresiteden şartlı kabul alıp, dil eğitimini tamamlasam sonra stuttgarta geçmem gibi bir ihtimal olabilir mi? Ailem de yakın zamanda babamın işi dolayısıyla stuttgarta taşınacağı için burayı istiyorum Ama stuttgart şartlı kabul almıyor. Dil eğitimi için de A2 almanca istiyor. Bildiğim kadarıyla öğrenci vizesinde 120 tam ya da 240 yarım günlük çalışma izni de oluyor. A2 almancayı halledip başvursam alacağım vizeye çalışma izni dahil oluyor mu? Biraz karışık yazmış olabilirim lütfen kusuruma bakmayın, şimdiden yardımcı olabilecek herkese teşekkürler.
Merhaba, bölüme göre degisiyor eger ki istediginiz bölüm NC-Frei ise bu uni puaninin cok önemli olmadigini ve kabul alma olasiliginin yüksek oldugu anlamina gelir ama bu her uniye göre degisir bu bölümde her yerde puan kötü olsada istedigin yerden kabul alirsin diye bir sey yok. Studis.de den ortalama NC puanlarina bakilabilir gecen Semester kacla girilmis en son diye.

Dediginiz bölüm mesela bizim uni de Nc frei idi bu Semester belki degisedebilir YKS de her sene bölümler icin siralamalar nasil degisiklik gösteriyorsa burda da ayni mesele. Stuttgart da ek olarak Studiengebühren vardi diye biliyorum her Semester fiyat degismemisse 1500 Euro gibi ücret istiyorlar yabanci ögrencilerden.

Önerim su olur Uni sinavindan elinizden geldigi kadar iyi puan almaya calisin ve sinavdan sonra da elinizden geldigi kadar Almanca ögrenin öyle girin vize görüsmesine. Önerim min a2-b1 seviyesidir. Ögrenci olursaniz calisma izniniz dediginiz gibi var ama hazirlikta maalesef genellikle olmuyor sadece tatiller de calisabiliyorsunuz.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

Kullanıcı avatarı
tande

Mesaj gönderen tande » Pzt Oca 30, 2023 6:18 pm

Studiengebühren ve nc frei olup olmadığını nereden öğrenebilirim? bir de 1500 euro ücret eğitimin tamamı için değil mi yani her dönem mi 1500 euro ödeniyor?

Kullanıcı avatarı
tande

Mesaj gönderen tande » Pzt Oca 30, 2023 6:26 pm

Computer_Berkay yazdı: Pzt Oca 30, 2023 6:07 pm Merhaba, bölüme göre degisiyor eger ki istediginiz bölüm NC-Frei ise bu uni puaninin cok önemli olmadigini ve kabul alma olasiliginin yüksek oldugu anlamina gelir ama bu her uniye göre degisir bu bölümde her yerde puan kötü olsada istedigin yerden kabul alirsin diye bir sey yok. Studis.de den ortalama NC puanlarina bakilabilir gecen Semester kacla girilmis en son diye.

Dediginiz bölüm mesela bizim uni de Nc frei idi bu Semester belki degisedebilir YKS de her sene bölümler icin siralamalar nasil degisiklik gösteriyorsa burda da ayni mesele. Stuttgart da ek olarak Studiengebühren vardi diye biliyorum her Semester fiyat degismemisse 1500 Euro gibi ücret istiyorlar yabanci ögrencilerden.

Önerim su olur Uni sinavindan elinizden geldigi kadar iyi puan almaya calisin ve sinavdan sonra da elinizden geldigi kadar Almanca ögrenin öyle girin vize görüsmesine. Önerim min a2-b1 seviyesidir. Ögrenci olursaniz calisma izniniz dediginiz gibi var ama hazirlikta maalesef genellikle olmuyor sadece tatiller de calisabiliyorsunuz.
Studiengebühren ve nc frei olup olmadığını nereden öğrenebilirim? bir de 1500 euro ücret eğitimin tamamı için değil mi yani her dönem mi 1500 euro ödeniyor?

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Pzt Oca 30, 2023 9:44 pm

tande yazdı: Pzt Oca 30, 2023 6:26 pm Studiengebühren ve nc frei olup olmadığını nereden öğrenebilirim? bir de 1500 euro ücret eğitimin tamamı için değil mi yani her dönem mi 1500 euro ödeniyor?
Uninin sitesinde yazar egitim maliyetleri. Semester basina ödeniyor. Studis.de sitesinden ortalama degerleri önerebilirsiniz.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Pzt Oca 30, 2023 10:00 pm

Linki atmayi unutmusum mesele Stuttgart in asagidaki Linkte bulabilirsiniz.
https://www.student.uni-stuttgart.de/st ... beitraege/

Kullanıcı avatarı
tande

Mesaj gönderen tande » Sal Oca 31, 2023 2:46 pm

Computer_Berkay yazdı: Pzt Oca 30, 2023 10:00 pm Linki atmayi unutmusum mesele Stuttgart in asagidaki Linkte bulabilirsiniz.
https://www.student.uni-stuttgart.de/st ... beitraege/
teşekkürler hocam