Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Genel Hatlariyla Almanya Ögrenci Vizesi

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Tuğçe

Re: Genel Hatlariyla Almanya Ögrenci Vizesi

Mesaj gönderen Tuğçe » Cmt Ara 10, 2022 3:10 pm

Merhaba gerekli evraklar altında ingilizce lisans transkript orijinali diyor bende bu belge yok e devlet üzerinden transkript i İngilizce-Türkçe Bi şekilde alsam kabul mü? Ve bu belgelere noter onayı ve apostil gerekir mi?

meluuuuwww

Mesaj gönderen meluuuuwww » Cum Ara 16, 2022 4:56 pm

kusura bakmayın aklıma takılan bir soru var haziran ayında goethe b1 sertifikası ile bochum üniversitesi psikoloji bölümüne başvuru yapmayı düşünüyorum ancak orda çalışma iznim olmadan kendimi geçindiremem . Şartlı kabul aldığımda çalışma iznim oluyor mu buna göre seneye bi dil kursuna yazılıp c1 yapıp öyle gidebilirim

Tuğçe

Mesaj gönderen Tuğçe » Sal Oca 17, 2023 12:27 pm

meluuuuwww yazdı: Cum Ara 16, 2022 4:56 pm kusura bakmayın aklıma takılan bir soru var haziran ayında goethe b1 sertifikası ile bochum üniversitesi psikoloji bölümüne başvuru yapmayı düşünüyorum ancak orda çalışma iznim olmadan kendimi geçindiremem . Şartlı kabul aldığımda çalışma iznim oluyor mu buna göre seneye bi dil kursuna yazılıp c1 yapıp öyle gidebilirim
Evet şartlı kabulde çalışma izni yok ha ama bazen istisnalar duyuyoruz, bazen izin verebiliyormuş görevliye bağlı olarak ama Bi kaç istisnai duruma bakarak giderseniz ortada da kalabilirsiniz

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Sal Oca 17, 2023 2:05 pm

Tuğçe yazdı: Cmt Ara 10, 2022 3:10 pm Merhaba gerekli evraklar altında ingilizce lisans transkript orijinali diyor bende bu belge yok e devlet üzerinden transkript i İngilizce-Türkçe Bi şekilde alsam kabul mü? Ve bu belgelere noter onayı ve apostil gerekir mi?
Merhaba, vize icinse Ing alamiyorsaniz Almanca yeminli tercümesi (Noter onayina gerek yok tercüman in kase ve orijinal imzasi yeterli) ve orijinal türkcesi yeterli oluyor. Uni basvurusu icin de aynisi gecerli. Vize de aslinda tam emin degilim ama ben yine de yaptirmistim. Uni basvurusunda ama yüzde yüz lazim yeminli tercüme.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

berkayygemici

Mesaj gönderen berkayygemici » Prş Oca 26, 2023 9:28 pm

Computer_Berkay yazdı: Sal Oca 17, 2023 2:05 pm Merhaba, vize icinse Ing alamiyorsaniz Almanca yeminli tercümesi (Noter onayina gerek yok tercüman in kase ve orijinal imzasi yeterli) ve orijinal türkcesi yeterli oluyor. Uni basvurusu icin de aynisi gecerli. Vize de aslinda tam emin degilim ama ben yine de yaptirmistim. Uni basvurusunda ama yüzde yüz lazim yeminli tercüme.
Hocam vize görüşmesi için eğer belge İngilizce ıslak imzalı ise herhangi bir noter doğrulaması vs gerekli değil mi yani? Bir de Almanca'dan Türkçe'ye çevirttiğim belgelerde sadece yeminli tercüman imzası bulunuyor, noter onayım yok. Bu durum sıkıntı çıkartır mı acaba?

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cum Oca 27, 2023 7:25 am

berkayygemici yazdı: Prş Oca 26, 2023 9:28 pm Hocam vize görüşmesi için eğer belge İngilizce ıslak imzalı ise herhangi bir noter doğrulaması vs gerekli değil mi yani? Bir de Almanca'dan Türkçe'ye çevirttiğim belgelerde sadece yeminli tercüman imzası bulunuyor, noter onayım yok. Bu durum sıkıntı çıkartır mı acaba?
Merhaba hic bir sorun olmaz ceviriye noter onayi gerekmiyor. Ingilizce islak imzali olan belge transkript ise onda da sorun olmaz ceviriye gerek yok noter onayina da gerek yok.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

Selman45

Mesaj gönderen Selman45 » Cum Oca 27, 2023 6:20 pm

Physiker yazdı: Çrş Oca 26, 2022 3:30 pm Bir önceki sorunun cevabini aynen uygulayabilirsiniz.
44F İle ilgili detaylı bir açıklama yapababilirseniz çok memnun olurum.İyi akşamlar
36F
İstanbul
Randevu başvuru 15.09.2023
Randevu atama 11.11.2023
Vize görüşme 05.12.2023
Pasaport geliş 05.01.2024
1 Senelik vize verildi

Maziye

Mesaj gönderen Maziye » Pzt May 08, 2023 11:49 am

Merhaba ben bu yaz Erasmus + kapsamında Almanyada temmuz ve ekim ayları arasında 3 ay staj yapacağım. Daha sonra da 1 Ekimde Erasmus Öğrenim hareketliliği ile Polonyaya gideceğim. Stajım Türkiyedeki zorunlu stajımın yerine geçirilecektir. Vize için başvuru ve belgeler kategorilerinde Erasmus Programı 35F, Durum:Erasmus 46F ve Staj/AB 50F kısımları var benim durumum hangi kategoriye dahil oluyor tam olarak ona göre istenen belgeleri hazırlayacağım.
Ve ayrıca Almanyadaki stajım 24 eylül gibi bitecek daha sonra Polonyada 1 ekimde öğrenime gitmem lazım bu durumda Polonya vizesi almışsam eğer Almanyadan direkt olarak Polonyaya geçebilir miyim?
Teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Pzt May 08, 2023 11:58 pm

Maziye yazdı: Pzt May 08, 2023 11:49 am Merhaba ben bu yaz Erasmus + kapsamında Almanyada temmuz ve ekim ayları arasında 3 ay staj yapacağım. Daha sonra da 1 Ekimde Erasmus Öğrenim hareketliliği ile Polonyaya gideceğim. Stajım Türkiyedeki zorunlu stajımın yerine geçirilecektir. Vize için başvuru ve belgeler kategorilerinde Erasmus Programı 35F, Durum:Erasmus 46F ve Staj/AB 50F kısımları var benim durumum hangi kategoriye dahil oluyor tam olarak ona göre istenen belgeleri hazırlayacağım.
Ve ayrıca Almanyadaki stajım 24 eylül gibi bitecek daha sonra Polonyada 1 ekimde öğrenime gitmem lazım bu durumda Polonya vizesi almışsam eğer Almanyadan direkt olarak Polonyaya geçebilir miyim?
Teşekkürler.
Gecebilirsiniz.
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

sarpaltunel

Mesaj gönderen sarpaltunel » Cmt Haz 10, 2023 3:01 am

mete.ae yazdı: Pzt Ağu 08, 2022 8:45 pm Merhabalar, ben Mannheim Universitesinden kabul aldıktan sonra vizeye başvurdum ve vizemi aldım fakat sonrasında TUMdan kabul aldım ve orada devam etmeye karar verdim, oturum iznimi alırken Munich yabancılar dairesi sorun cikartir mi? izlemem gereken yol hakkında fikri olan varsa çok müteşekkir olurum.
Merhaba, bir sorun yaşadınız mı acaba? Ben de aynı durumdayım.

Tuğçe

Mesaj gönderen Tuğçe » Pzr Haz 11, 2023 11:49 am

Merhaba , gerekli belgeler arasında İngilizce transkript var. Benim okulum mezun transkript verirken ben İngilizcesini de istemiştim ancak bana diploma ekinin zaten İngilizcesi olduğunu söyleyerek vermediler. Diploma eki İngilizce transkriptte yeterli mi? Yoksa e devletten alabilirim o olur mu?

elfcyln

Mesaj gönderen elfcyln » Pzt Haz 12, 2023 10:50 am

Merhaba, İngilizce yüksek lisans öğrencisi olarak 41F vizesine başvuracağım kabulüm ile birlikte. IELTS belgem de var. Yeterli maddi güce de sahibiz. Merak ettiğim şu 41F için gerekli evraklarda “eşiniz ile seyahat edecekseniz” diye bir kısım var. Yani eşim de benimle birlikte aynı anda başvuru yapıp Almanya’ya birlikte gidebilir miyiz? A1 dil belgesi de alacak eşim ama herhangi bir okul kabulü ya da dil kursu kaydı falan yok.

Yoksa önce benim gidip sonradan onun Aile Birleşimi mi yapması gerekiyor. Bu konuda tecrübesi olan var mı?

badwolf

Mesaj gönderen badwolf » Cum Haz 23, 2023 6:10 pm

Ben 41F tipi vize için başvuracağım. Almanya'da okuyacağım yüksek lisans bölümü ingilizce. Evraklarım İngilizce olsa olmuyor mu acaba? Motivasyon mektubu Almanca nasıl yazabilirim bilmiyorum.

azizkzlaslan

Mesaj gönderen azizkzlaslan » Cum Haz 23, 2023 10:20 pm

Fintiba mı Expatiro mu ? sizce ?

glowingkakao

Mesaj gönderen glowingkakao » Cmt Haz 24, 2023 12:05 am

badwolf yazdı: Cum Haz 23, 2023 6:10 pm Ben 41F tipi vize için başvuracağım. Almanya'da okuyacağım yüksek lisans bölümü ingilizce. Evraklarım İngilizce olsa olmuyor mu acaba? Motivasyon mektubu Almanca nasıl yazabilirim bilmiyorum.
Merhaba, sizinle aynı durumdayım. iData Antalya ofisi ile görüştüm, tamamen İngilizce olan yükseklisans için belgelerin İngilizce olması kabul zaten dediler. Tamamen Türkçe olan her belgenin, İngilizceye çevrilmesi lazım. Onun haricinde Almanca gerekliliği yok. Bol şans ^^
41F İzmir iData -> Detmold
Randevu: 10 Ağustos
Dijital dosya teslimi: 31 Ağustos
Vize teslim: 10 Ekim (1 yıllık multi)
Vize başlangıç tarihi: 7 Ekim (istenen başlangıç tarihi 1 Eylül)

Avendrelda

Mesaj gönderen Avendrelda » Çrş Tem 05, 2023 11:47 pm

Merhaba,

Ağustos'ta 41f randevum var. İdata'dan mail ile gönderlen gerekli evrak listesinde uçak bileti, Almanyada yurt ya da ev kira sözleşmesi, vukuatlı kayıt örneği gibi dokümanlar yer almıyor. Bu başlıktaki ilk sayfada bu belgeler yazıldığı için şaşırdım.

41f ile yakın zamanda vize alanlar deneyimlerini paylaşabilir mi?

İdata maili şöyle (evli olmadığım için eşle ilgili dokümanları koymadım)

Hangi belgelere ihtiyacım var?
 2 adet başvuru formu: başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz. Alternatif olarak Online Başvuru Formu’nu kullanarak çıktısını alabilirsiniz. 18 yaşını doldurmuş olanlar başvuru formunu şahsen imzalamak zorundadırlar; çocukların formunu ise velayet sahibi imzalar.
 Vize ücreti: Genel vize ücreti 75,00€‘dur; 0-17 yaş arası çocukların vize ücreti ise 40,00 €‘dur.
 Geçerli pasaport ve pasaportta kişisel bilgilerin bulunduğu sayfanın (fotoğraflı sayfa) 2 adet fotokopisi.
 2 adet vesikalık resim: Vesikalıklar biyometrik olmalı, 6 aydan eski olmamalı ve 35 x 45 milimetre ebadında olmalıdır. Biyometrik fotoğraf ile ilgili detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
Lütfen ayrıca aşağıdaki belgelerin orijinalini ve iki adet fotokopisini yanınızda getiriniz. Türkçe olan belgelerin Almanca tercümeleri de gerekmektedir.
 Liste halinde hazırlanmış eksiksiz kronolojik özgeçmiş
 Başvuru sahibi tarafından kaleme alınmış motivasyon yazısı
 Lisans (Bachelor) diploması veya varsa diğer yüksekokul diplomaları (not dökümü ile birlikte)
 Türkiye’de hâlen üniversite öğrenimine devam ediyorsanız:
- Güncel öğrenci belgesi ve
- Transkript (öğrenim süresinde okunan derslerden alınan notların resmi sureti)
 Varsa okul veya üniversite öğreniminden sonraki faaliyetlere/çalışmalara dair belgeler
 Almanya’daki yüksekokuldan akseptans yazısı (kabul belgesi)
 Eğitim diline yeterli derecede hakim olduğunuzu kanıtlayan belge (üniversitenin belirlediği şartlara göre)
Almanca dil bilgisini kanıtlayan belge olarak, yalnızca Avrupa Dil Testleri Uygulayıcıları Birliği'nin (ALTE) standartlarına göre standartlaştırılmış bir dil testi sonucunu baz alan sertifikalar kabul edilmektedir.
Güncel olarak – sınav yerinden bağımsız olarak - bu standarda uygun test uygulayan kurumlar:
 Goethe-Institut e.V. (Goethe-Enstitüsü),
 Telc GmbH,
 Österreichisches Sprachdiplom (ÖSD) (Avusturya Dil Diploması),
 TestDaF-Institut e.V. (Hagen Açıköğretim Üniversitesi ve Bochum Ruhr-Üniversitesi Enstitüsü; “B2” GER ve üzeri seviyeler için dil sınavı)
 ECL Sınav Merkezi (sınavlardan sorumlu kurum, sınav AFU GmbH kuruluşu tarafından gerçekleştirilmektedir)
Lütfen dil sertifikasının orijinalini ibraz ediniz.
Almanca ana diliniz ise, genellikle sertifika gerekmez.
 İlk öğrenim yılındaki masraflarınızı ne şekilde karşılayacağınıza dair belge. Öğrencinin aylık kullanımı için Federal Eğitim Teşvik Kanunu (BAföG) ile belirlenmiş tavan meblağın hazır bulunması gerekmektedir. [Not: Gerekli olan finansman limitleri için https://tuerkei.diplo.de/tr-de/service/ ... /-/2307308 internet sayfasından bilgi alabilirsiniz]. Aşağıdaki seçeneklerden birini tercih edebilirsiniz:
1. Almanya’daki bir bankada açılmış bloke hesaba (“Sperrkonto”, https://tuerkei.diplo.de/tr-de/service/ ... #content_4) teminat ödemesi
2. Almanya’daki bir yabancılar dairesine sunulmuş, İkamet Kanunu’nun 66.-68. maddelerine göre bir taahhütname (Verpflichtungserklärung). Taahhütnamede “Bonität nachgewiesen” (ödeme gücü kanıtlanmıştır) ibaresi yer almalıdır ve Almanya’daki kalış amacı olarak “Studium” (Üniversite eğitimi) veya “Sprachkurs und Studium” (Dil kursu ve üniversite eğitimi) belirtilmiş olmalıdır.
 Türkiye’de SGK tarafından düzenlenen yurt dışı sağlık sigortası belgesi (A/T 11 belgesi) veya Almanya’da öğrenci sağlık sigortasının başlayacağı tarihe kadar geçerli sağlık sigortası.
41F - Gayrettepe
4.8.23-evrak teslim
28.8.23-dijital gönderim
8.9.23-fiziki gönderim
10.10.23-pasaport teslim alma

deutschequalitat

Mesaj gönderen deutschequalitat » Prş Tem 20, 2023 12:51 am

Merhabalar, İzmir 39F için 26 Temmuz'da vize randevum var ve benden istenen evraklar arasında lise diplomamın orijinali ve 2 adet fotokopisi isteniyor ve tabi Türkçe olduğu için Almanca tercüme olacak, benim sorum şu, Türkçe lise diplomasını Almancaya çevirince artık orijinal sayılmıyor belge o yüzden noter onayı yapıştırıp orijinal hale getiriyorum sonra 2 tane daha fotokopisini çıkartıyorum ama fotokopilere noter gerekmiyor demi? Doğru mu anlamışım acaba bir kontrol ederseniz çok sevinirim , iyi günler.

nachtigal

Mesaj gönderen nachtigal » Prş Tem 20, 2023 10:46 am

Pazartesi 41F randevum var ve aklıma takılan birkaç soru var.
E-devletten aldığım transkriptimi öylece vize görüşmesinde sunabilir miyim? Okula onaylatmak gibi ekstra bir işlem gerekiyor mu?

Ve şu an diplomam yok bundan dolayı e-devletteki mezun belgemi kullanabilir miyim?

auskaiser8

Mesaj gönderen auskaiser8 » Prş Tem 20, 2023 10:56 am

Vizem 18 Ağustosta, Seyahat sigortası 22 Eylülde başlıyor ve 183 gün olarak yapmışlar şimdilik. Bunu birkaç kişiye sorduğumda sorun çıkmaz vizende dedi şimdilik ben bunu teslim etmeyi düşünüyorum sizce uygun mudur ?

Bir diğer sorum ise, çalıştığım iş yerlerinden aldığım belgeleri nasıl "aslı gibidir" yapabilirim ? İşverenim kağıda ıslak imzalı kaşeli, orada çalıştığıma dair bir yazı yazdı mesela, onun kopyasının apostilini alabilirmiyim ? Yoksa direk apostilli orjinal belgenin fotokopilerini çekip mi götürmem lazım ? Bunun yanında 4A hizmet dökümü vermeyi düşünüyorum, sizce bunlar yeterkli olur mu ?

Yardımcı olabilecek var mı arkadaşlar ?
Evrak teslim: 15.08.2023
Digital: 06.09.2023
Vize: ?

zeynep_

Mesaj gönderen zeynep_ » Prş Tem 20, 2023 11:57 am

nachtigal yazdı: Prş Tem 20, 2023 10:46 am Pazartesi 41F randevum var ve aklıma takılan birkaç soru var.
E-devletten aldığım transkriptimi öylece vize görüşmesinde sunabilir miyim? Okula onaylatmak gibi ekstra bir işlem gerekiyor mu?

Ve şu an diplomam yok bundan dolayı e-devletteki mezun belgemi kullanabilir miyim?
Merhaba, e devletten İngilizce transkript belgesi alabilirsiniz, ben onu verdim idataya. Herhangi bir okul onayı yaptırmadım. Başvuru esnasında benim de diplomam hazır değildi, okuldan İngilizce "geçici mezuniyet belgesi" aldım. Bu kişi bütün gereklilikleri yerine getirip bachelor's degree ye layık görülmüştür gibi bir şey yazıyor üzerinde. Okulunuz veriyorsa bu belgeyle gidebilirsiniz, e devletteki mezuniyet belgesi de kullanılabiliyor diye biliyorum ancak eğer İngilizce değil ise tercümesi gerekli. Hiçbir belgeyi Türkçe kabul etmiyorlar.