Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2023

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
sery9393

Re: Vize Ani Defteri - 2023

Mesaj gönderen sery9393 » Prş Oca 12, 2023 9:57 am

unapolegetic yazdı: Çrş Oca 11, 2023 3:33 pm Merhaba herkese,
İngilizce olarak master yapacağım ve Şubat ayında 41f vize randevum var.
Hepiniz bildiği gibi şöyle bir madde bulunuyor: "Varsa okul veya üniversite öğreniminden sonraki faaliyetlere/çalışmalara dair belgeler"

Bunun için üniversite sonrası hizmet dökümü gibi bir şey mi vermek gerekir? E-devletten bu tarz bir belge indirip ve Almanca tercümesini yaptırmamız yeterli mi? bir noter onayı gerekiyor mu? İstenilen belgelerde sadece Almanca tercüme istendiği için noter olayından emin olamadım
Merhaba,

Belge e-devletten yeterliydi. Noter onayı degil yeminli tercüme yeterliydi bende.

elifxyil

Mesaj gönderen elifxyil » Prş Oca 12, 2023 10:22 am

36f, İzmir Başkonsolosluğu

Randevu başvuru tarihi: 27.07.22
Randevu belirlenme tarihi: 08.11.22
Randevu tarihi: 12.01.23

Randevum sabah saat 8’deydi. Görüşme boyunca hep Türkçe konuştuk. Evrakların incelenme zamanı ve konuşma zamanıyla birlikte görüşmem yaklaşık 1 saat sürdü. A2 sınav sonucum açıklanmamıştı henüz bunu belirttim. Önceden bir halk eğitim kursunda 4 aylık A1 kursu tamamlamıştım. Geçerliliği yok ama bunu da gösterdim. Üniversitede bölüm kabulüm vardı ve üniversitenin dil okulu için de kabul almıştım. Görüşmede birçok soru soruldu ve burada daha önce okuduğum sorulardı hepsi. Orada geçimimi nasıl sağlayacağımı sordu garantörüm olduğunu söyledim ama onun dışında ne yapacağımı sordu ben de çalışmak istediğimi söyledim. Dil kursuna giderken bunun mümkün olmadığını söyledi. Vize memuru güler yüzlü biriydi bu baya rahatlatıyor. En son evraklarımı Almanya’ya göndereceklerini ve orada karar verileceğini söyledi bu ne anlama geliyor bilmiyorum. Bu konuda bilgisi olan varsa, yazarsa sevinirim.

Ceydak

Mesaj gönderen Ceydak » Prş Oca 12, 2023 10:59 am

Arkadaslar merhaba acil yardiminiza ihtiycim var.

Bugun konsolosluktan boyle bir mail geldi.

Mietertrag für eine feste Wohnung (für die zuständige Ausländerbehörde ist die Miethöhe bei der Höhe des 12-monatigem Sperrbetrages des Ehemannes mit ausschlaggebend, daher ist die Höhe der Miete für eine Ferienwohnung für lediglich 2 Monate nicht ausreichend)

Bizden kira sozlesmesi istenmisti ve airbnb gecerli degil denmisti bizde airbnb uzerinden ev sahibi bulduk ve 6 aylik bir sozlesme yaptik. Bize gelen mailde su kadar sureli bir sozlesme diye belirtilmemisti.

Yukaridaki metni ceviriyorum ama ne istedigini anlamadim. Kira geliri diye cevriliyor yani ne istemisler anlamadim. Ben kendi adima bi bloke hesap sunmustum 17.500 euro. Yani esimi de kapsiyor az mi bulmuslar anlamadim. Hatta hicbirsey anlamadim 🥹 Benden ne istendigini anlayan var mi maili esime gondermisler bu arada.

Bilen yazarsa cok sevinirim tesekkurler simdiden 🙏

HankMoodyy

Mesaj gönderen HankMoodyy » Prş Oca 12, 2023 11:16 am

elifxyil yazdı: Prş Oca 12, 2023 10:22 am 36f, İzmir Başkonsolosluğu

Randevu başvuru tarihi: 27.07.22
Randevu belirlenme tarihi: 08.11.22
Randevu tarihi: 12.01.23

Randevum sabah saat 8’deydi. Görüşme boyunca hep Türkçe konuştuk. Evrakların incelenme zamanı ve konuşma zamanıyla birlikte görüşmem yaklaşık 1 saat sürdü. A2 sınav sonucum açıklanmamıştı henüz bunu belirttim. Önceden bir halk eğitim kursunda 4 aylık A1 kursu tamamlamıştım. Geçerliliği yok ama bunu da gösterdim. Üniversitede bölüm kabulüm vardı ve üniversitenin dil okulu için de kabul almıştım. Görüşmede birçok soru soruldu ve burada daha önce okuduğum sorulardı hepsi. Orada geçimimi nasıl sağlayacağımı sordu garantörüm olduğunu söyledim ama onun dışında ne yapacağımı sordu ben de çalışmak istediğimi söyledim. Dil kursuna giderken bunun mümkün olmadığını söyledi. Vize memuru güler yüzlü biriydi bu baya rahatlatıyor. En son evraklarımı Almanya’ya göndereceklerini ve orada karar verileceğini söyledi bu ne anlama geliyor bilmiyorum. Bu konuda bilgisi olan varsa, yazarsa sevinirim.

İkametgahız olarak nereyi söylediyseniz memura yada başvuru kağıdına kalacağınız adresi hangi eyalet yazdıysanız oradaki Auslaenderbehörde( yabancılar şubesine) gidiyor. Oradaki yoğunluğa göre size pasaportunuzu ulaştırıyorlar.

elifxyil

Mesaj gönderen elifxyil » Prş Oca 12, 2023 11:27 am

HankMoodyy yazdı: Prş Oca 12, 2023 11:16 am İkametgahız olarak nereyi söylediyseniz memura yada başvuru kağıdına kalacağınız adresi hangi eyalet yazdıysanız oradaki Auslaenderbehörde( yabancılar şubesine) gidiyor. Oradaki yoğunluğa göre size pasaportunuzu ulaştırıyorlar.
Peki karar burda mı veriliyor yoksa orda mı?

ekintzi

Mesaj gönderen ekintzi » Prş Oca 12, 2023 11:43 am

elifxyil yazdı: Prş Oca 12, 2023 11:27 am Peki karar burda mı veriliyor yoksa orda mı?
karar orda veriliyor
izmir 36f
28agustos vize görüsmesi
28eylül dijital iletim
29eylül ek evrak istendi
ek evrak gönderimi 5ekim
vize gelis 26ekim
berlin/b1 goethe

Ayc55

Mesaj gönderen Ayc55 » Prş Oca 12, 2023 12:33 pm

ekintzi yazdı: Prş Oca 12, 2023 11:43 am karar orda veriliyor
Bu vize 20 25 günden uzun sürmüşse olumlu oluyor deniyor doğru mu acaba

darkside32

Mesaj gönderen darkside32 » Prş Oca 12, 2023 12:38 pm

Emirhan35 yazdı: Prş Oca 12, 2023 12:43 am hangi gün nerede gireceksiniz vizeye
6 şubatta siz?

HankMoodyy

Mesaj gönderen HankMoodyy » Prş Oca 12, 2023 1:20 pm

Ayc55 yazdı: Prş Oca 12, 2023 12:33 pm Bu vize 20 25 günden uzun sürmüşse olumlu oluyor deniyor doğru mu acaba
Genel kanı öyle ama değerledirme almanyadaki yoğunluğa bağlı olarak geliyor çok uzun süre olanlarda var çok kısa olanda. Siz nereye başvurdunuz Almanya da yani nerede ikametiniz?

btlbtl

Mesaj gönderen btlbtl » Prş Oca 12, 2023 2:12 pm

Ceydak yazdı: Prş Oca 12, 2023 10:59 am Arkadaslar merhaba acil yardiminiza ihtiycim var.

Bugun konsolosluktan boyle bir mail geldi.

Mietertrag für eine feste Wohnung (für die zuständige Ausländerbehörde ist die Miethöhe bei der Höhe des 12-monatigem Sperrbetrages des Ehemannes mit ausschlaggebend, daher ist die Höhe der Miete für eine Ferienwohnung für lediglich 2 Monate nicht ausreichend)

Bizden kira sozlesmesi istenmisti ve airbnb gecerli degil denmisti bizde airbnb uzerinden ev sahibi bulduk ve 6 aylik bir sozlesme yaptik. Bize gelen mailde su kadar sureli bir sozlesme diye belirtilmemisti.

Yukaridaki metni ceviriyorum ama ne istedigini anlamadim. Kira geliri diye cevriliyor yani ne istemisler anlamadim. Ben kendi adima bi bloke hesap sunmustum 17.500 euro. Yani esimi de kapsiyor az mi bulmuslar anlamadim. Hatta hicbirsey anlamadim 🥹 Benden ne istendigini anlayan var mi maili esime gondermisler bu arada.

Bilen yazarsa cok sevinirim tesekkurler simdiden 🙏
Merhaba sizden kalici gecerli bir Kira sözleşmesi istiyorlar. Yetkili yabancilar burosu ev kirasinin miktar ile size aylik yatan bloke hesap tutarinin uyusmadigini soyluyor. Sadece 2 aylik tatil evi airbnb yeterli degil Ama 6 aylik sozlesme yaptiginizi soylediniz. Kira tutarı ne kadardi

Ceydak

Mesaj gönderen Ceydak » Prş Oca 12, 2023 2:39 pm

btlbtl yazdı: Prş Oca 12, 2023 2:12 pm Merhaba sizden kalici gecerli bir Kira sözleşmesi istiyorlar. Yetkili yabancilar burosu ev kirasinin miktar ile size aylik yatan bloke hesap tutarinin uyusmadigini soyluyor. Sadece 2 aylik tatil evi airbnb yeterli degil Ama 6 aylik sozlesme yaptiginizi soylediniz. Kira tutarı ne kadardi
Merhaba cok tesekkur ederim cevabiniz icin. Basta bir harfi eksik yszmislar o yuzden google yalniz kira geliri diye ceviriyormus sabahtan beri 🥹

Biz 1070 euroluk bir sozlesme gonderdik bloke hesabin odeyecegi 1450 euro. Ayni aralikta sozlesme ve hesap sunup itiraz olmadan vizesini alan biri vardi hatta burda anlamadim bize neden boyle dediler. İki aylik yazinca tarihleringoremediklwrini dusundum ve tekrar mail attim geri en uzun bu evi bulabildik ve 6 aylik diye belirttim yeterli mi degil mi diye donus yapin gibi birsey yazdim iyi mi yaptim bilmiyorum. umarim olumlu bir cevap verirler hic sanmiyorum ama 😔

btlbtl

Mesaj gönderen btlbtl » Prş Oca 12, 2023 2:44 pm

Evet bende anlamadim ama olumsuz olursa da pesini birakmayin ne istiyolarsa ayarlarsiniz bir sekilde. Ben de hic bilmiyorum malesef kira tutarıni ne diye kabul edip etmediklerini

snnszgn

Mesaj gönderen snnszgn » Prş Oca 12, 2023 2:54 pm

Ceydak yazdı: Prş Oca 12, 2023 2:39 pm Merhaba cok tesekkur ederim cevabiniz icin. Basta bir harfi eksik yszmislar o yuzden google yalniz kira geliri diye ceviriyormus sabahtan beri 🥹

Biz 1070 euroluk bir sozlesme gonderdik bloke hesabin odeyecegi 1450 euro. Ayni aralikta sozlesme ve hesap sunup itiraz olmadan vizesini alan biri vardi hatta burda anlamadim bize neden boyle dediler. İki aylik yazinca tarihleringoremediklwrini dusundum ve tekrar mail attim geri en uzun bu evi bulabildik ve 6 aylik diye belirttim yeterli mi degil mi diye donus yapin gibi birsey yazdim iyi mi yaptim bilmiyorum. umarim olumlu bir cevap verirler hic sanmiyorum ama 😔
Daha düşük bir sözleşme ayarlasaydınız keşke. Kirayı ödedikten sonra size 400 Euro kalıyor ve bu rakam iki kişinin geçinmesi için yeterli bir tutar değil. Bence yeni düşük bir sözleşme ayarlayıp gönderin çünkü bu haliyle büyük ihtimalle red gelecek.

Gamzee

Mesaj gönderen Gamzee » Prş Oca 12, 2023 3:04 pm

Ceydak yazdı: Prş Oca 12, 2023 2:39 pm Merhaba cok tesekkur ederim cevabiniz icin. Basta bir harfi eksik yszmislar o yuzden google yalniz kira geliri diye ceviriyormus sabahtan beri 🥹

selamlar, ev sahibinizden "Wohnungsgeberbestätigung" belgesini ikinizin de adını yazarak imzalayıp göndermesini rica eder misiniz? Evi tatil evi diye anlamışlar sanki. Bloke için de artırma yapmanız gerekiyorsa yazsalarmış daha açıklayıcı olabilirmiş yani, 2 kişi için 400 euroyu az bulmalarını anlıyorum ama kaça yükseltmeniz gerektiğini yazmamışlar.

unapolegetic

Mesaj gönderen unapolegetic » Prş Oca 12, 2023 3:13 pm

Gamzee yazdı: Çrş Oca 11, 2023 6:10 pm Ben şöyle yaptım, çalıştığım şirketlerden İngilizce bir x - x tarihleri arasında şirketimizde x pozisyonunda çalışmıştır yazılı imzalı çalışma belgesi aldım. Bir de e-devlet sgk’dan 4a hizmet dökümü çıktısı alıp İngilizceye çevirisini yaptırdım. (Çeviriye gerek yok diyen de var da ben çeviri yaptırdım) . İkisinden birini yapabilirsiniz ben ikisini de fazladan yaptırmış oldum aslında.
sery9393 yazdı: Prş Oca 12, 2023 9:57 am Merhaba,

Belge e-devletten yeterliydi. Noter onayı degil yeminli tercüme yeterliydi bende.

Merhaba ikinizi de çok teşekkür ederim yanıtınız için. Ben de e-devletten çıktı alıp yeminli tercüman aracılığıyla tercüme ettireyim o halde.

Ceydak

Mesaj gönderen Ceydak » Prş Oca 12, 2023 3:16 pm

Gamzee yazdı: Prş Oca 12, 2023 3:04 pm selamlar, ev sahibinizden "Wohnungsgeberbestätigung" belgesini ikinizin de adını yazarak imzalayıp göndermesini rica eder misiniz? Evi tatil evi diye anlamışlar sanki. Bloke için de artırma yapmanız gerekiyorsa yazsalarmış daha açıklayıcı olabilirmiş yani, 2 kişi için 400 euroyu az bulmalarını anlıyorum ama kaça yükseltmeniz gerektiğini yazmamışlar.
Merhaba, cok tesekkur ederiz cevabiniz icin.
Kesinlikle katiliyorum, ben kira sozlesmesini mail atarken ek bi banka hesabi dokumu de mail atmistm ve bunu bloke hesaba da ekleyebiliriz demistim. Maili gormeleri zaten bir hafta suruyor keske net soyleseler.

Bu arada dediginiz sozlesmeyi ev sahibi imzalamak istemedi basliginda yine kira sozlesmesi olan daha kisa iki sayfalik bir sozlesme imzaladi digerini imzalamam hos olmaz gibi birsey dedi. Acaba aralarinda bir fark mi var tatil evi oldugunu nerden anladilar :/ airbnb evi ama sozlesme sunduk 🙃

Bir de kiralayan kisi kisminda sadece benim adim yaziyordu aile birlesimi yapacak esimin adini ekleyin demedik. Siz boyle deyince supheye dustum acaba bu da problem mi oldu? Cunku hep bana mail atiyorlardi bu sefer esime mail atmislar 🤦‍♀️

Gercekten zor ve karisik isler, net degiller :( Almanca bilmedigim gibi Almanyada ki proseduru de bilmiyoruz sonucta.

Sizin gibi durumu yorumlayan yardimci olan kisiler olmasa ben zaten gidemem Almanyaya falan 😂

insanboromirbaggins

Mesaj gönderen insanboromirbaggins » Prş Oca 12, 2023 3:30 pm

Arkadaşlar,
İdata'dan bugün mail aldım ve idata İstanbul Gayrettepe Ofisinde mülakatımın gerçekleşeceğini anlıyorum. Gayrettepe ofisinde yakında mülakata giren arkadaşlar varsa, biraz mülakat süreci hakkında bilgi verebilirler mi?

Gamzee

Mesaj gönderen Gamzee » Prş Oca 12, 2023 3:32 pm

Ceydak yazdı: Prş Oca 12, 2023 3:16 pm Merhaba, cok tesekkur ederiz cevabiniz icin.
Kesinlikle katiliyorum, ben kira sozlesmesini mail atarken ek bi banka hesabi dokumu de mail atmistm ve bunu bloke hesaba da ekleyebiliriz demistim. Maili gormeleri zaten bir hafta suruyor keske net soyleseler.

Bu arada dediginiz sozlesmeyi ev sahibi imzalamak istemedi basliginda yine kira sozlesmesi olan daha kisa iki sayfalik bir sozlesme imzaladi digerini imzalamam hos olmaz gibi birsey dedi. Acaba aralarinda bir fark mi var tatil evi oldugunu nerden anladilar :/ airbnb evi ama sozlesme sunduk 🙃

Bir de kiralayan kisi kisminda sadece benim adim yaziyordu aile birlesimi yapacak esimin adini ekleyin demedik. Siz boyle deyince supheye dustum acaba bu da problem mi oldu? Cunku hep bana mail atiyorlardi bu sefer esime mail atmislar 🤦‍♀️

Gercekten zor ve karisik isler, net degiller :( Almanca bilmedigim gibi Almanyada ki proseduru de bilmiyoruz sonucta.

Sizin gibi durumu yorumlayan yardimci olan kisiler olmasa ben zaten gidemem Almanyaya falan 😂
Açıkçası size o kadar karışık bir mail göndermişler ki, deepl’de çevirince ben de anlamadım sonra maili chat gbt’ye yazdım ondan sonra anladım 😃

Sanırım sizinle daha önce konuşmuştuk gibi hatırlıyorum. Airbnb evleri kiracı kiraladığı için çoğunlukla yasal değilmiş, ve bir kiracı maksimum 2 aylık tatil evi kiralayabilirmiş alman yasasına göre. 2 ay geçtiğinde yasal olarak oturum almanız gerekiyormuş. Okuduğum için bildiğim şeyler yanlış yönlendirmek istemem ama böyle şeyler öğrendim.
Şimdi o belge sizin o evde yasal olarak oturum almanızı sağlayacak böylece eşiniz sizinle geldiğinde yasal bir adresi olacak o sebeple ev kiralarken anmeldung yapabilmeniz için Wohnungsgeberbestätigung belgesini ev sahibinin imzalaması gerekiyor. Neden imzalamak istemediğini anlamadım ama ev sahibinin. Ya kendisi ev sahibi değil ve size yalan söylüyor ya da ev sahibi ve sizden ödeme almadan bu belgeyi imzalamak istemiyor.
Bence önce bir ev sahibine bu durumda konsoloslukta sorun yaşadığınızı ve evde yasal olarak uzun süreli oturmak için bu belgeyi imzalaması gerektiğini diğer türlü yasal olmadığını söyleyebilirsiniz.
Sizin yerinizde olsam bloke hesaba biraz daha para eklerdim ama bunun doğru bi cevabı olacağını bilmiyorum. Umarım hızlıca sorununuz çözülür 🙏

Ceydak

Mesaj gönderen Ceydak » Prş Oca 12, 2023 4:09 pm

Gamzee yazdı: Prş Oca 12, 2023 3:32 pm Açıkçası size o kadar karışık bir mail göndermişler ki, deepl’de çevirince ben de anlamadım sonra maili chat gbt’ye yazdım ondan sonra anladım 😃

Sanırım sizinle daha önce konuşmuştuk gibi hatırlıyorum. Airbnb evleri kiracı kiraladığı için çoğunlukla yasal değilmiş, ve bir kiracı maksimum 2 aylık tatil evi kiralayabilirmiş alman yasasına göre. 2 ay geçtiğinde yasal olarak oturum almanız gerekiyormuş. Okuduğum için bildiğim şeyler yanlış yönlendirmek istemem ama böyle şeyler öğrendim.
Şimdi o belge sizin o evde yasal olarak oturum almanızı sağlayacak böylece eşiniz sizinle geldiğinde yasal bir adresi olacak o sebeple ev kiralarken anmeldung yapabilmeniz için Wohnungsgeberbestätigung belgesini ev sahibinin imzalaması gerekiyor. Neden imzalamak istemediğini anlamadım ama ev sahibinin. Ya kendisi ev sahibi değil ve size yalan söylüyor ya da ev sahibi ve sizden ödeme almadan bu belgeyi imzalamak istemiyor.
Bence önce bir ev sahibine bu durumda konsoloslukta sorun yaşadığınızı ve evde yasal olarak uzun süreli oturmak için bu belgeyi imzalaması gerektiğini diğer türlü yasal olmadığını söyleyebilirsiniz.
Sizin yerinizde olsam bloke hesaba biraz daha para eklerdim ama bunun doğru bi cevabı olacağını bilmiyorum. Umarım hızlıca sorununuz çözülür 🙏
Keske iki sozlesme arasindaki farki boyle aciklasalar da anlasak bizde. Gelen mail uzerine resmen kriz masasi kurmam gerekti. Ne cevap verecekler bilmiyorum ama 1 yil istemeleri buyuk bir problem. Mailime sanirim bir cevap verirler mutlaka gerekli gibi belki daha net bir cevap 🤲 bende buna gore hareket ederim.

Cok tesekkurler yardiminiz icin 🙏🥰

snnszgn

Mesaj gönderen snnszgn » Prş Oca 12, 2023 5:15 pm

insanboromirbaggins yazdı: Prş Oca 12, 2023 3:30 pm Arkadaşlar,
İdata'dan bugün mail aldım ve idata İstanbul Gayrettepe Ofisinde mülakatımın gerçekleşeceğini anlıyorum. Gayrettepe ofisinde yakında mülakata giren arkadaşlar varsa, biraz mülakat süreci hakkında bilgi verebilirler mi?
Merhaba, ne zaman randevu talebinde bulunmuştunuz acaba?

Kilitli