Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2023

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
snnszgn

Re: Vize Ani Defteri - 2023

Mesaj gönderen snnszgn » Sal Oca 10, 2023 2:40 pm

Sibelikole yazdı: Sal Oca 10, 2023 2:31 pm Clausthal’da eğitim bilimleri programı yok diye biliyorum. A1 ile şartlı kabul veren ve yaz dönemi başvurusu açan çok üniversite olmadığı için Dortmund ile yetinmek durumunda kalmıştım. Hayırlısı olsun artık, size de başarılar dilerim.
Çok teşekkürler, size de başarılar.

darkside32

Mesaj gönderen darkside32 » Sal Oca 10, 2023 7:05 pm

İzmir idatadan atama alabilen varmı yakın süreçte vize kodu farketmez hiç atama alan duymadım kimler hangi türden bekliyor?

Emirhan35

Mesaj gönderen Emirhan35 » Sal Oca 10, 2023 7:07 pm

darkside32 yazdı: Sal Oca 10, 2023 7:05 pm İzmir idatadan atama alabilen varmı yakın süreçte vize kodu farketmez hiç atama alan duymadım kimler hangi türden bekliyor?
39f aralığın başından beri bekliyorum

darkside32

Mesaj gönderen darkside32 » Sal Oca 10, 2023 7:23 pm

Emirhan35 yazdı: Sal Oca 10, 2023 7:07 pm 39f aralığın başından beri bekliyorum
Tam olarak hangi tarihte başvuru yaptınız? 7 aralıktan bu yana da ben bekliyorum

erkin

Mesaj gönderen erkin » Sal Oca 10, 2023 8:16 pm

36f , Ankara Konsolosluğu
İdata randevu oluşturma : 04.11.2022
idata randevu belirlenmesi : 18.11.2022
Randevu tarihi : 12.12.2022
Vizemin elime gelmesi : 09.01.2023 (Benim gideceğim eyalet Bremen, diğer eyaletlere göre küçük oluğu için işim kısa sürdü muhtemelen , sizin gideceğiniz eyalete göre vize randevusuyla vize geliş tarihi arasındaki fark artabilir.)

Ne yalan söyleyeyim işler benim için oldukça yolunda gitti. Bu yazıda yanıma aldığım belgelerle ve vize görüşmesiyle ilgili herkese faydalı olacak bilgiler vermeye çalışacağım.
Öncelikle görüşmeye giderken aldığım belgelerden bahsetmek istiyorum (Ben görüşmeye fazla götürmüş de olabilirim ama eksik olmasın da fazla olsa da olur diye düşünmüştüm.)
-Pasaport +2 tane pasaport kopyası
-Kendimin, annemin ve babamın ikametgah belgesi (Muhtarlıktan aldım , her bir belgenin 3 tane Türkçe ve 2 tane Almanca kopyası)
-YKS Yerleştirme sonucu (3 Türkçe ve 2 Almanca kopya)
-Nüfus kayıt örneği (3 tane Türkçe ve 2 tane Almanca)
-Lise diploması (Ne kadar gerekli bilmiyorum sıkıntı olmasın diye aldım , 3 tane Türkçe ve 2 tane Almanca)
-Almanya'daki üniversiteden aldığım kabul belgesi (3 tane kopya)
-3 tane biyometrik resim
-A/T 11 (Sigorta) , 3 tane kopya
-Adli sicil belgesi(Ben çıkarırken belgeyi direkt Almanca olarak çıkarmıştım , 3 tane kopya)
-Dil kursu onay belgesi (3 kopya)
-Yurtla ilgili belge (Ben başvururken yurt işim belli olmamıştı,okulun yurduna başvurduğuma dair ve başka özel yurtlarla görüştüğüme dair maillerin ss'lerinin çıktısını aldım, her ss'ten 3 kopya)
-CV (2 Türkçe,2 Almanca kopya)
-Niyet mektubu (2 Türkçe,2 Almanca kopya)
-Öğrenci belgesi(Ben burada üniversiteye kayıtlıydım başvururken o yüzden ihtiyacım oldu.)
-Bloke hesap onay belgesi(Ben Fintiba'dan yaptım işimi, siteye girip adımları yaparsanız çok kolay halledersiniz, 3 kopya)
-Goethe Sertifikası (3 kopya)
-İdata'nın size yolladığı randevu maili (2 kopya)
-Büyükelçiliğin sitesindeki ''Yanınızda getirilecek belgeler'' belgesi (1 kopya)
-Büyükelçiliğin sitesindeki yanınızda getirilecekler belgeler dosyasındaki ilk maddede yer alan form (2 tane)
Ben vizeye başvurduğum sırada 18 yaşında olduğum için askerlikle ilgili belge alamadım eğer 19 yaşını bitireceğiniz yıla girdiyseniz almanız gerekebilir

Bütün bu belgeleri dosyaya düzenli bir şekilde koydum ve Ankara'ya gittim. Randevuya gitmeden önce bu forumda okuduklarımdan dolayı Ankara Konsolosluğuna dair bir ön yargım vardı. Vize randevum saat 11.00 deydi ama saat 09.40 gibi gittiğimde binanın içine bekleme salonuna aldılar. ( Görüşmeden de 11.15 gibi çıktım.) Kendimi olabildiğince ''Kendimden emin duracağım.'' diye programlamıştım ancak girişte güvenlikteki ablanın sinirli gibi oluşu bile moralimi bozmuştu. Neyse binaya girdikten sonra sizi yönlendiriyorlar ve orada duran bir abla evraklarınızı kontrol ediyor, eksik olanların fotokopisini çekiyor. Burada tavsiyem yanınıza biraz bozuk para da almanız. Evraklara baktıktan ve eksiklerin fotokopisini çektikten sonra bankadaymışsınız gibi sıra numarası veriyorlar ve yukarıdaki ekranda numaranızın çıkmasını bekliyorsunuz. Numaram çıktı ve görüşmeye girdim. Şansıma karşıma gelen görevli çok dost canlısı bir kadındı. Evraklarımı verdim, kontrol ederken bana Türkçe sorular sordu (Niye gidiyorsun, orada kimsen var mı, haftada kaç saat dil kursun var ? gibi sorulardı.).Ondan sonra Goethe belgemi istedi, onu verdim. Olabildiğince konuşkan olmaya çalıştım ( Belgeleri verirken ''Buyrun'' , soru sorulduğunda olabildiğince uzun cevaplar vererek). En sonunda bana bir kağıt uzattı ve doldurmamı istedi. Kağıtta sorular hem İngilizce hem de Almancaydı. Sorular hatırladığım kadarıyla şöyleydi;
-Hangi şehirde , hangi bölümde ve hangi dilde okuyacaksınız?
-Okul kariyerinizi özetler misiniz?
-Almanya'da bir yakınınız var mı?
-Almanca ve İngilizce seviyeniz nedir?
-Kazandığınız bölümü neden istiyorsunuz?
-Liseden mezun olduktan beri neler yaptınız?
-Almanya'da geçiminizi nasıl sağlayacaksınız?
2 tane daha soru vardı ancak hatırlayamadım. Soruları isterseniz İngilizce de cevaplayabilirsiniz. Ben uzun soruları İngilizce, nispeten kısa soruları Almanca cevapladım (9 sorunun 5'ini Almanca , 4 tanesini İngilizce) . Bunları da hallettikten sonra cevaplarıma bakan görevliye cevapların nasıl olduğunu sordum ve güzel cevabını aldım. Zaten belgelerimin hepsi gayet yeterli olduğu için muhtemelen sıkıntı olmayacağını, belki henüz yurt bulmadığım için sonra arayabileceklerini iletti.
En sonunda ise 75 Euro vize ücretini verip makbuzunuzu ve bazı belgelerinizi geri alıyorsunuz.(100 Euro gibi tam paralar değil de tam 75 Euro verin aksi takdirde sıkıntı çıkarabiliyorlarmış.)
Benim yaşadıklarım bunlar, şansımın da yaver gitmesiyle birlikte idata başvurusundan 2 ay sonra vizemi aldım. Umarım yazdıklarımın size bir faydası dokunur, hepinize bol şans :D
-Şunu da ekleyeyim, eğer vize görüşmesine gideceğiniz yerde arkadaşınız varsa onunla gidin,telefonunuzu ve bazı eşyalarınızı ona bırakın. Eşya bırakma yeri konsoloslukta da mevcut ancak para alıyor olabilirler, benim arkadaşım vardı Ankara'da o konuda da şanslıydım.

ozelozel

Mesaj gönderen ozelozel » Sal Oca 10, 2023 11:49 pm

erkin yazdı: Sal Oca 10, 2023 8:16 pm 36f , Ankara Konsolosluğu
İdata randevu oluşturma : 04.11.2022
idata randevu belirlenmesi : 18.11.2022
Randevu tarihi : 12.12.2022
Vizemin elime gelmesi : 09.01.2023 (Benim gideceğim eyalet Bremen, diğer eyaletlere göre küçük oluğu için işim kısa sürdü muhtemelen , sizin gideceğiniz eyalete göre vize randevusuyla vize geliş tarihi arasındaki fark artabilir.)

Ne yalan söyleyeyim işler benim için oldukça yolunda gitti. Bu yazıda yanıma aldığım belgelerle ve vize görüşmesiyle ilgili herkese faydalı olacak bilgiler vermeye çalışacağım.
Öncelikle görüşmeye giderken aldığım belgelerden bahsetmek istiyorum (Ben görüşmeye fazla götürmüş de olabilirim ama eksik olmasın da fazla olsa da olur diye düşünmüştüm.)
-Pasaport +2 tane pasaport kopyası
-Kendimin, annemin ve babamın ikametgah belgesi (Muhtarlıktan aldım , her bir belgenin 3 tane Türkçe ve 2 tane Almanca kopyası)
-YKS Yerleştirme sonucu (3 Türkçe ve 2 Almanca kopya)
-Nüfus kayıt örneği (3 tane Türkçe ve 2 tane Almanca)
-Lise diploması (Ne kadar gerekli bilmiyorum sıkıntı olmasın diye aldım , 3 tane Türkçe ve 2 tane Almanca)
-Almanya'daki üniversiteden aldığım kabul belgesi (3 tane kopya)
-3 tane biyometrik resim
-A/T 11 (Sigorta) , 3 tane kopya
-Adli sicil belgesi(Ben çıkarırken belgeyi direkt Almanca olarak çıkarmıştım , 3 tane kopya)
-Dil kursu onay belgesi (3 kopya)
-Yurtla ilgili belge (Ben başvururken yurt işim belli olmamıştı,okulun yurduna başvurduğuma dair ve başka özel yurtlarla görüştüğüme dair maillerin ss'lerinin çıktısını aldım, her ss'ten 3 kopya)
-CV (2 Türkçe,2 Almanca kopya)
-Niyet mektubu (2 Türkçe,2 Almanca kopya)
-Öğrenci belgesi(Ben burada üniversiteye kayıtlıydım başvururken o yüzden ihtiyacım oldu.)
-Bloke hesap onay belgesi(Ben Fintiba'dan yaptım işimi, siteye girip adımları yaparsanız çok kolay halledersiniz, 3 kopya)
-Goethe Sertifikası (3 kopya)
-İdata'nın size yolladığı randevu maili (2 kopya)
-Büyükelçiliğin sitesindeki ''Yanınızda getirilecek belgeler'' belgesi (1 kopya)
-Büyükelçiliğin sitesindeki yanınızda getirilecekler belgeler dosyasındaki ilk maddede yer alan form (2 tane)
Ben vizeye başvurduğum sırada 18 yaşında olduğum için askerlikle ilgili belge alamadım eğer 19 yaşını bitireceğiniz yıla girdiyseniz almanız gerekebilir

Bütün bu belgeleri dosyaya düzenli bir şekilde koydum ve Ankara'ya gittim. Randevuya gitmeden önce bu forumda okuduklarımdan dolayı Ankara Konsolosluğuna dair bir ön yargım vardı. Vize randevum saat 11.00 deydi ama saat 09.40 gibi gittiğimde binanın içine bekleme salonuna aldılar. ( Görüşmeden de 11.15 gibi çıktım.) Kendimi olabildiğince ''Kendimden emin duracağım.'' diye programlamıştım ancak girişte güvenlikteki ablanın sinirli gibi oluşu bile moralimi bozmuştu. Neyse binaya girdikten sonra sizi yönlendiriyorlar ve orada duran bir abla evraklarınızı kontrol ediyor, eksik olanların fotokopisini çekiyor. Burada tavsiyem yanınıza biraz bozuk para da almanız. Evraklara baktıktan ve eksiklerin fotokopisini çektikten sonra bankadaymışsınız gibi sıra numarası veriyorlar ve yukarıdaki ekranda numaranızın çıkmasını bekliyorsunuz. Numaram çıktı ve görüşmeye girdim. Şansıma karşıma gelen görevli çok dost canlısı bir kadındı. Evraklarımı verdim, kontrol ederken bana Türkçe sorular sordu (Niye gidiyorsun, orada kimsen var mı, haftada kaç saat dil kursun var ? gibi sorulardı.).Ondan sonra Goethe belgemi istedi, onu verdim. Olabildiğince konuşkan olmaya çalıştım ( Belgeleri verirken ''Buyrun'' , soru sorulduğunda olabildiğince uzun cevaplar vererek). En sonunda bana bir kağıt uzattı ve doldurmamı istedi. Kağıtta sorular hem İngilizce hem de Almancaydı. Sorular hatırladığım kadarıyla şöyleydi;
-Hangi şehirde , hangi bölümde ve hangi dilde okuyacaksınız?
-Okul kariyerinizi özetler misiniz?
-Almanya'da bir yakınınız var mı?
-Almanca ve İngilizce seviyeniz nedir?
-Kazandığınız bölümü neden istiyorsunuz?
-Liseden mezun olduktan beri neler yaptınız?
-Almanya'da geçiminizi nasıl sağlayacaksınız?
2 tane daha soru vardı ancak hatırlayamadım. Soruları isterseniz İngilizce de cevaplayabilirsiniz. Ben uzun soruları İngilizce, nispeten kısa soruları Almanca cevapladım (9 sorunun 5'ini Almanca , 4 tanesini İngilizce) . Bunları da hallettikten sonra cevaplarıma bakan görevliye cevapların nasıl olduğunu sordum ve güzel cevabını aldım. Zaten belgelerimin hepsi gayet yeterli olduğu için muhtemelen sıkıntı olmayacağını, belki henüz yurt bulmadığım için sonra arayabileceklerini iletti.
En sonunda ise 75 Euro vize ücretini verip makbuzunuzu ve bazı belgelerinizi geri alıyorsunuz.(100 Euro gibi tam paralar değil de tam 75 Euro verin aksi takdirde sıkıntı çıkarabiliyorlarmış.)
Benim yaşadıklarım bunlar, şansımın da yaver gitmesiyle birlikte idata başvurusundan 2 ay sonra vizemi aldım. Umarım yazdıklarımın size bir faydası dokunur, hepinize bol şans :D
-Şunu da ekleyeyim, eğer vize görüşmesine gideceğiniz yerde arkadaşınız varsa onunla gidin,telefonunuzu ve bazı eşyalarınızı ona bırakın. Eşya bırakma yeri konsoloslukta da mevcut ancak para alıyor olabilirler, benim arkadaşım vardı Ankara'da o konuda da şanslıydım.
Hocam ben en çok bu ingilizce ve almanca sorular yüzünden geriliyorum a2 almanca dil sertifikasi aldim ama kac ay oldu, unuttum. Acaba o yazilan sorulara verdiginiz cevaplari(hatirladiginiz kadariyle) yabanci dilde yazar misiniz? Forum'daki herkese yarar diye dusunuyorum. Ek olarak sözlü olarak yabancı dilde konusmadiniz mi? Simdiden cok tesekkurler hocam.

HankMoodyy

Mesaj gönderen HankMoodyy » Çrş Oca 11, 2023 12:07 am

ozelozel yazdı: Sal Oca 10, 2023 11:49 pm Hocam ben en çok bu ingilizce ve almanca sorular yüzünden geriliyorum a2 almanca dil sertifikasi aldim ama kac ay oldu, unuttum. Acaba o yazilan sorulara verdiginiz cevaplari(hatirladiginiz kadariyle) yabanci dilde yazar misiniz? Forum'daki herkese yarar diye dusunuyorum. Ek olarak sözlü olarak yabancı dilde konusmadiniz mi? Simdiden cok tesekkurler hocam.
2022 Vize Anı Defterine bakabilirsin orda dolu dolu var oda yetmezse 2021 de de vardı sanırım. Onlar daha yardımcı olur. Sözel olarak İstanbulda konuşuluyor Ankarada çok nadir, genel olarak kağıtta sorular veriyorlar. Cevaplarınız net olmalı, orada okumanıza inandırmanız lazım yani onları. Genel olarak 36/f te böyle geçiyor süreç.

sery9393

Mesaj gönderen sery9393 » Çrş Oca 11, 2023 10:16 am

Merhaba ben yeniyim :)

Vize çeşidi:41F
Belgelerin idata gayrettepe teslimi: 25 Kasım

Eksik belge vs. hicbir dönüs yak hala, tuhaf gelen diplomamın orjinalini de almışlardı.

Herkese bol şans

nhlhzl

Mesaj gönderen nhlhzl » Çrş Oca 11, 2023 10:27 am

sery9393 yazdı: Çrş Oca 11, 2023 10:16 am Merhaba ben yeniyim :)

Vize çeşidi:41F
Belgelerin idata gayrettepe teslimi: 25 Kasım

Eksik belge vs. hicbir dönüs yak hala, tuhaf gelen diplomamın orjinalini de almışlardı.

Herkese bol şans
Merrhaba bizin de 28 Kasım Ankaradaydı görüşmemiz. Biz de hala bekliyoruz. Umarım en kısa zamanda gelir herkesin.

sery9393

Mesaj gönderen sery9393 » Çrş Oca 11, 2023 10:46 am

nhlhzl yazdı: Çrş Oca 11, 2023 10:27 am Merrhaba bizin de 28 Kasım Ankaradaydı görüşmemiz. Biz de hala bekliyoruz. Umarım en kısa zamanda gelir herkesin.
Vize gelme süresinin yapılan iş, dil bilme, kariyer vs. ile olduguna inanmıyorum açıkcası. Berlin'e gideceğim Almanyada büyüdüm kısmen Avusturyada okudum Almancam sınava gerek duymadan C1-C2 ama İngilzce master yapacağım. Almanya'nın bürokrasisi cok hantal. Ülkeye cok profesyonel iş gücü göcü olmuyordu. Yeni yeni hintliler felan da kesfetmeye basladı ama tabi Almanca sonradan ögrenilince ögrenilmesi (iyi ögrenilmesi) hakikaten zor.

Ayc55

Mesaj gönderen Ayc55 » Çrş Oca 11, 2023 12:31 pm

nhlhzl yazdı: Çrş Oca 11, 2023 10:27 am Merrhaba bizin de 28 Kasım Ankaradaydı görüşmemiz. Biz de hala bekliyoruz. Umarım en kısa zamanda gelir herkesin.
Aynı şekilde benim de 28 kasım ankara daha hiçbir iletişim olmadı. Ben gidip bir kaç numara aldım aradım ama asla bilgi verilmiyor

nhlhzl

Mesaj gönderen nhlhzl » Çrş Oca 11, 2023 12:49 pm

Ayc55 yazdı: Çrş Oca 11, 2023 12:31 pm Aynı şekilde benim de 28 kasım ankara daha hiçbir iletişim olmadı. Ben gidip bir kaç numara aldım aradım ama asla bilgi verilmiyor
Bizden okul ücretiyle ilgili eksik evrak talebinde bulundurlar biz de tamamladık ama hala haber yok

canbayar166

Mesaj gönderen canbayar166 » Çrş Oca 11, 2023 12:56 pm

İstanbul konsolosluğunda f36 için atanan varsa bilgilendirebilir mi ?

unapolegetic

Mesaj gönderen unapolegetic » Çrş Oca 11, 2023 3:33 pm

Merhaba herkese,
İngilizce olarak master yapacağım ve Şubat ayında 41f vize randevum var.
Hepiniz bildiği gibi şöyle bir madde bulunuyor: "Varsa okul veya üniversite öğreniminden sonraki faaliyetlere/çalışmalara dair belgeler"

Bunun için üniversite sonrası hizmet dökümü gibi bir şey mi vermek gerekir? E-devletten bu tarz bir belge indirip ve Almanca tercümesini yaptırmamız yeterli mi? bir noter onayı gerekiyor mu? İstenilen belgelerde sadece Almanca tercüme istendiği için noter olayından emin olamadım

Gamzee

Mesaj gönderen Gamzee » Çrş Oca 11, 2023 6:10 pm

unapolegetic yazdı: Çrş Oca 11, 2023 3:33 pm Merhaba herkese,
İngilizce olarak master yapacağım ve Şubat ayında 41f vize randevum var.
Hepiniz bildiği gibi şöyle bir madde bulunuyor: "Varsa okul veya üniversite öğreniminden sonraki faaliyetlere/çalışmalara dair belgeler"

Bunun için üniversite sonrası hizmet dökümü gibi bir şey mi vermek gerekir? E-devletten bu tarz bir belge indirip ve Almanca tercümesini yaptırmamız yeterli mi? bir noter onayı gerekiyor mu? İstenilen belgelerde sadece Almanca tercüme istendiği için noter olayından emin olamadım
Ben şöyle yaptım, çalıştığım şirketlerden İngilizce bir x - x tarihleri arasında şirketimizde x pozisyonunda çalışmıştır yazılı imzalı çalışma belgesi aldım. Bir de e-devlet sgk’dan 4a hizmet dökümü çıktısı alıp İngilizceye çevirisini yaptırdım. (Çeviriye gerek yok diyen de var da ben çeviri yaptırdım) . İkisinden birini yapabilirsiniz ben ikisini de fazladan yaptırmış oldum aslında.

Emirhan35

Mesaj gönderen Emirhan35 » Çrş Oca 11, 2023 6:58 pm

darkside32 yazdı: Sal Oca 10, 2023 7:23 pm Tam olarak hangi tarihte başvuru yaptınız? 7 aralıktan bu yana da ben bekliyorum
4 aralıkta yaptım başvuruyu bugün atandı tarih

darkside32

Mesaj gönderen darkside32 » Prş Oca 12, 2023 12:38 am

Emirhan35 yazdı: Çrş Oca 11, 2023 6:58 pm 4 aralıkta yaptım başvuruyu bugün atandı tarih
benimde hocam aynı şekilde

darkside32

Mesaj gönderen darkside32 » Prş Oca 12, 2023 12:39 am

Arkadaşlar merhaba benim kabulum bloke hesabım sigortam vs tamam ama yurt konusunda başvuru yaptım ve hala bekliyorum ve bildiğiniz üzere başvuru formunda bi kalacak adres belirtmem gerekiyor boş bıraksam sıkıntı olur mu? çünkü henüz yurt çıkıp çıkmayacağını bilmiyorum nasıl bi yol izlemeliyim

Emirhan35

Mesaj gönderen Emirhan35 » Prş Oca 12, 2023 12:43 am

darkside32 yazdı: Prş Oca 12, 2023 12:38 am benimde hocam aynı şekilde
hangi gün nerede gireceksiniz vizeye

yeji

Mesaj gönderen yeji » Prş Oca 12, 2023 1:58 am

darkside32 yazdı: Prş Oca 12, 2023 12:39 am Arkadaşlar merhaba benim kabulum bloke hesabım sigortam vs tamam ama yurt konusunda başvuru yaptım ve hala bekliyorum ve bildiğiniz üzere başvuru formunda bi kalacak adres belirtmem gerekiyor boş bıraksam sıkıntı olur mu? çünkü henüz yurt çıkıp çıkmayacağını bilmiyorum nasıl bi yol izlemeliyim
Başvuru formuna "yurtlara başvurdum ve hala arıyorum" yazabilirsiniz.

Kilitli