Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Aile Desteği Olmadan Geçinmek

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
fireside

Aile Desteği Olmadan Geçinmek

Mesaj gönderen fireside » Cmt Ara 10, 2022 10:08 am

Almanya'da hiç aile desteği olmadan, kendi kendime çalışarak geçimimi sağlayabilir miyim?

killfightdie

Re: Aile Desteği Olmadan Geçinmek

Mesaj gönderen killfightdie » Cmt Ara 10, 2022 1:12 pm

Ben de bu yaz sonu şartlı kabulle gideceğim, bu konuyu gerçekten de çok araştırdım çünkü herkesin malumu Euro neredeyse 20 TL'ye vardı.

Hem internetten araştırdığım kadarıyla, hem de orada olan arkadaşlarıma sorduğum kadarıyla bana dedikleri genel şeyler şunlar.

-Geldiğin gibi iş bulabilecekmişsin gibi hareket etmemen lazım çünkü bu süreç birkaç ayı bulabiliyor
-İş bulana kadar bloke hesaptan veya ailenden para alacaksın, başka çaremiz maalesef yok

Bazı arkadaşlarım var ki, Minijob ile kendilerini bir şekilde döndürüyorlar. Biraz da ailelerinden destek alıyorlar. Fakat özellikle sınav dönemlerinde Minijob işlerinden çıkmak zorunda kalıyorlar çünkü derslerine odaklanamadıklarını söylüyorlar. Bu dönemlerde yine bloke hesaptan veya aileden gelecek parayla geçinmek şart gibi duruyor. Tatillerde Türkiye'ye gitmeyip Full-Time çalışıp, yıl içerisinde rahat etmek için para biriktirmek de bir seçenek olabilir.

Zor bir süreç olduğu aşikar ama yapılamayacak bir şey olduğunu düşünmüyorum, orada emeğimizin karşılığını alacağımız kanısındayım.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cmt Ara 10, 2022 2:58 pm

Merhaba ben aile destegi degil de burs aliyorum birkac yerden onun disinda da kendim calisip okuyorum. Gidecegin yere göre degisir ama bence cok pahali yerler olmadigi sürece calisip okunabilir. Is bulmak cok zor degil muhakkak geldikten sonra is bulunuyor calisma izni olsun yeter. Studentische Aushilfe olarak bir cok yer calisan arar.Hazirlik icin yalniz ilk yil genellikle calisma izni olmaz ona göre plan yapin. Sinav dönemnde isi birakanlari ben de anlayamadim haftada 10 saat calismak cok bir seye engel degil diye düsünüyorum. Dersleri son güne birakmislarsa yetistirmek icin belki birakmis olabilirler veya calistiklari yer agir isti bilemiyorum. Sinav haftasi zaten calistirmiyorlar konussalardi eger belki bunu da unutmuslardir. Klausurphase adi altinda o hafta calismiyorsun.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

killfightdie

Mesaj gönderen killfightdie » Cmt Ara 10, 2022 9:30 pm

Computer_Berkay yazdı: Cmt Ara 10, 2022 2:58 pm Merhaba ben aile destegi degil de burs aliyorum birkac yerden onun disinda da kendim calisip okuyorum. Gidecegin yere göre degisir ama bence cok pahali yerler olmadigi sürece calisip okunabilir. Is bulmak cok zor degil muhakkak geldikten sonra is bulunuyor calisma izni olsun yeter. Studentische Aushilfe olarak bir cok yer calisan arar.Hazirlik icin yalniz ilk yil genellikle calisma izni olmaz ona göre plan yapin. Sinav dönemnde isi birakanlari ben de anlayamadim haftada 10 saat calismak cok bir seye engel degil diye düsünüyorum. Dersleri son güne birakmislarsa yetistirmek icin belki birakmis olabilirler veya calistiklari yer agir isti bilemiyorum. Sinav haftasi zaten calistirmiyorlar konussalardi eger belki bunu da unutmuslardir. Klausurphase adi altinda o hafta calismiyorsun.
Hocam Essen'i tavsiye eder misiniz? İş bulmak ve kiralar Essen açısından nasıl?

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Pzr Ara 11, 2022 5:43 pm

killfightdie yazdı: Cmt Ara 10, 2022 9:30 pm Hocam Essen'i tavsiye eder misiniz? İş bulmak ve kiralar Essen açısından nasıl?
Ort bence kiralar is bulma acisindan da bence gayet iyi.

fireside

Mesaj gönderen fireside » Çrş Ara 14, 2022 5:39 pm

killfightdie yazdı: Cmt Ara 10, 2022 1:12 pm Ben de bu yaz sonu şartlı kabulle gideceğim, bu konuyu gerçekten de çok araştırdım çünkü herkesin malumu Euro neredeyse 20 TL'ye vardı.

Hem internetten araştırdığım kadarıyla, hem de orada olan arkadaşlarıma sorduğum kadarıyla bana dedikleri genel şeyler şunlar.

-Geldiğin gibi iş bulabilecekmişsin gibi hareket etmemen lazım çünkü bu süreç birkaç ayı bulabiliyor
-İş bulana kadar bloke hesaptan veya ailenden para alacaksın, başka çaremiz maalesef yok

Bazı arkadaşlarım var ki, Minijob ile kendilerini bir şekilde döndürüyorlar. Biraz da ailelerinden destek alıyorlar. Fakat özellikle sınav dönemlerinde Minijob işlerinden çıkmak zorunda kalıyorlar çünkü derslerine odaklanamadıklarını söylüyorlar. Bu dönemlerde yine bloke hesaptan veya aileden gelecek parayla geçinmek şart gibi duruyor. Tatillerde Türkiye'ye gitmeyip Full-Time çalışıp, yıl içerisinde rahat etmek için para biriktirmek de bir seçenek olabilir.

Zor bir süreç olduğu aşikar ama yapılamayacak bir şey olduğunu düşünmüyorum, orada emeğimizin karşılığını alacağımız kanısındayım.
Tebrik ederim umarım sorunsuz gidersiniz. Ön kabulde sanırım 16B yasası gibi bir şey varmış ve bunu kullanarak hazırlıkta çalışma iznimiz oluyormuş. Hazırlıkta çalışma hakkında bilginiz varsa açıklayabilir misiniz?

fireside

Mesaj gönderen fireside » Çrş Ara 14, 2022 5:42 pm

Computer_Berkay yazdı: Cmt Ara 10, 2022 2:58 pm Merhaba ben aile destegi degil de burs aliyorum birkac yerden onun disinda da kendim calisip okuyorum. Gidecegin yere göre degisir ama bence cok pahali yerler olmadigi sürece calisip okunabilir. Is bulmak cok zor degil muhakkak geldikten sonra is bulunuyor calisma izni olsun yeter. Studentische Aushilfe olarak bir cok yer calisan arar.Hazirlik icin yalniz ilk yil genellikle calisma izni olmaz ona göre plan yapin. Sinav dönemnde isi birakanlari ben de anlayamadim haftada 10 saat calismak cok bir seye engel degil diye düsünüyorum. Dersleri son güne birakmislarsa yetistirmek icin belki birakmis olabilirler veya calistiklari yer agir isti bilemiyorum. Sinav haftasi zaten calistirmiyorlar konussalardi eger belki bunu da unutmuslardir. Klausurphase adi altinda o hafta calismiyorsun.
Hocam bursunuzun tam adı ne olarak geçiyor? Birde Almanya her öğrenciye aylık 200 € yardım yapacakmış sanırım bir yerde okudum, bu doğru mudur?

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Çrş Ara 14, 2022 7:31 pm

fireside yazdı: Çrş Ara 14, 2022 5:42 pm Hocam bursunuzun tam adı ne olarak geçiyor? Birde Almanya her öğrenciye aylık 200 € yardım yapacakmış sanırım bir yerde okudum, bu doğru mudur?
Selam aylik 200 Euro degil tek seferlik 200 Euro yardim yapilacak o kadar. Benim bursumun adi yok Almanya merkezli burs almiyorum henüz.

fireside

Mesaj gönderen fireside » Pzr Ara 18, 2022 1:46 pm

Computer_Berkay yazdı: Çrş Ara 14, 2022 7:31 pm Selam aylik 200 Euro degil tek seferlik 200 Euro yardim yapilacak o kadar. Benim bursumun adi yok Almanya merkezli burs almiyorum henüz.
Anlıyorum. Kimi yerlerde ön kabulle gittiğiniz dil kursu sürecinde 16B yasası çalışabiliyorsunuz diye bir şeyler okuyorum. Bu doğru mudur? Ön kabul zamanında çalışma vizesi alabilir miyim?

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Pzt Ara 19, 2022 1:07 am

fireside yazdı: Pzr Ara 18, 2022 1:46 pm Anlıyorum. Kimi yerlerde ön kabulle gittiğiniz dil kursu sürecinde 16B yasası çalışabiliyorsunuz diye bir şeyler okuyorum. Bu doğru mudur? Ön kabul zamanında çalışma vizesi alabilir miyim?
Calisma izni Ausländerbehörde deki memurun elinde maalesef nadiren de olsa izni alanlar oluyor ama normalde genellikle verilmez izin. Ben de izin alamamistim.

Kullanıcı avatarı
KEINEBEGRENZUNG

Mesaj gönderen KEINEBEGRENZUNG » Sal Ara 20, 2022 3:19 pm

Computer_Berkay yazdı: Pzt Ara 19, 2022 1:07 am Calisma izni Ausländerbehörde deki memurun elinde maalesef nadiren de olsa izni alanlar oluyor ama normalde genellikle verilmez izin. Ben de izin alamamistim.
Calisma izni evet yabancilar subesinin elinde ama yasaya göre sartli kabul ögrencisi 2. takvim yilina gectigi zaman, yani Almanya'ya geldigi yildan sonraki yila gectigi zaman üniversite ögrencisi gibi senede 120 tam 240 yarim gün calisma izni hakkina sahip ama yasaya uymak da yabancilar subesinin kararina kalmis tabi, bazilari ya yasayi bilmiyor ve hakkini yiyor ögrencilerin, bazilari da bildigi halde yine de calisma izni vermiyor. Sitenin Youtube kanalinda bu konu hakkinda video yapildi, merak edenler daha detayli bilgi icin izleyebilir.
"Insubordination may only be the evidence of a strong mind"

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Sal Ara 20, 2022 10:57 pm

KEINEBEGRENZUNG yazdı: Sal Ara 20, 2022 3:19 pm Calisma izni evet yabancilar subesinin elinde ama yasaya göre sartli kabul ögrencisi 2. takvim yilina gectigi zaman, yani Almanya'ya geldigi yildan sonraki yila gectigi zaman üniversite ögrencisi gibi senede 120 tam 240 yarim gün calisma izni hakkina sahip ama yasaya uymak da yabancilar subesinin kararina kalmis tabi, bazilari ya yasayi bilmiyor ve hakkini yiyor ögrencilerin, bazilari da bildigi halde yine de calisma izni vermiyor. Sitenin Youtube kanalinda bu konu hakkinda video yapildi, merak edenler daha detayli bilgi icin izleyebilir.
Evet ilk yil bittikten sonra ocak ayi diye hatirliyorum yanlis olabilir ama bu bilgi dogru eyvallah reis 💪👌