Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Oturum izni alirken sigorta ve bloke hesapta sorun

Turk ve Alman devlet daireleri: Turk Konsoloslugu'ndaki islemler, yabancilar dairesi, saglik sigortasi, isci vizesi, askerlik, ehliyet...
anfanger

Oturum izni alirken sigorta ve bloke hesapta sorun

Mesaj gönderen anfanger » Cmt Ara 03, 2022 1:25 am

Merhaba arkadaslar ben birkac gun once bulundugum sehirdeki yabancilar ofisine gidip oturum izni icin gereken belgeleri elden teslim ettim. Bir sorun olursa size mektup yollayacagiz dediler ve yolladilar da. Bugün gelen mektupta sanirim su ikisi yaziyor (%100 kesin ceviri degil):

Belgelerinizin cogu tamam ama su ikisini cozmeniz gerekiyor:
-Sigortaniz 31.03.23'den daha uzun süreli olmali
-Bloke hesabiniz bir alman kredi enstitüsü tarafindan onaylanmis olmali

Ne yapacagimi hic bilmiyorum cünkü sigortamin süresini sanirim A/T 11 belgem belirliyor. Onu da ben Türkiye'deyken 31.03.23'e kadar verdiler. Yani bunu uzatmanin bir yolu var mi bilmiyorum. 1 senelik mi istiyorlar onu da yazmamislar kafam cok karisik.

Bloke hesap icin niye boyle bir sey yazmislar onu da anlamadim cünkü bloke hesabi acarken Expatrio'yu kullandim ve benim gibi belki on binlerce ögrenci var. Acaba 1-2 aydir bloke hesaptan bana para yattigi icin bloke hesabin tutarini eksik mi zannettiler naptilar hic bilmiyorum.

Bunlar cok spesifik sorular biliyorum ama bir seyler bilen varsa bunlari benimle paylasirsa cok sevinirim.
Okudugunuz icin tesekkürler.
Dosya ekleri
mektup.png

Computer_Berkay

Re: Oturum izni alirken sigorta ve bloke hesapta sorun

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cmt Ara 03, 2022 4:19 pm

anfanger yazdı: Cmt Ara 03, 2022 1:25 am Merhaba arkadaslar ben birkac gun once bulundugum sehirdeki yabancilar ofisine gidip oturum izni icin gereken belgeleri elden teslim ettim. Bir sorun olursa size mektup yollayacagiz dediler ve yolladilar da. Bugün gelen mektupta sanirim su ikisi yaziyor (%100 kesin ceviri degil):

Belgelerinizin cogu tamam ama su ikisini cozmeniz gerekiyor:
-Sigortaniz 31.03.23'den daha uzun süreli olmali
-Bloke hesabiniz bir alman kredi enstitüsü tarafindan onaylanmis olmali

Ne yapacagimi hic bilmiyorum cünkü sigortamin süresini sanirim A/T 11 belgem belirliyor. Onu da ben Türkiye'deyken 31.03.23'e kadar verdiler. Yani bunu uzatmanin bir yolu var mi bilmiyorum. 1 senelik mi istiyorlar onu da yazmamislar kafam cok karisik.

Bloke hesap icin niye boyle bir sey yazmislar onu da anlamadim cünkü bloke hesabi acarken Expatrio'yu kullandim ve benim gibi belki on binlerce ögrenci var. Acaba 1-2 aydir bloke hesaptan bana para yattigi icin bloke hesabin tutarini eksik mi zannettiler naptilar hic bilmiyorum.

Bunlar cok spesifik sorular biliyorum ama bir seyler bilen varsa bunlari benimle paylasirsa cok sevinirim.
Okudugunuz icin tesekkürler.
Merhaba, at 11 icin AOK ya gitmis miydiniz? Gitmediyseniz ordan sigorta yaptirmaniz gerekiyor at 11 ile .Ilaveten at 11 i anlatan bir mail atin yani ben bunu her dönem yenilemeliyim almanya ve türkiye arasinda olan anlasmadan dolayi bunu kullaniyorum sadece dönemlik alabiliyorum deyin. Ek olarak AOK dakilere de söyleyip bizzat kendilerinin Abh ile iletisime gecmesini rica edebilirsiniz. Zaten doktora gitmek icin size Aok belge veriyor onu da ek olarak gösterebilirsiniz uni kaydi (Immatrikulationsbescheinigung) ile beraber.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

anfanger

Mesaj gönderen anfanger » Pzr Ara 04, 2022 3:24 pm

Yabancılar ofisine direkt AT11'i götürmedim. Önce AOK'ye gidip, AT11'imi gösterip, onlardan Versicherungbescheinigung (sigortadan muafiyet) belgesi alıp onu götürdüm.

Sunduğunuz fikir mantıklı. Hem Abh'ye durumu açıklayan bir mail atıp, hem de AOK'ye tekrar gidip onlara danışmayı deneyeceğim.

anfanger

Mesaj gönderen anfanger » Sal Ara 13, 2022 1:58 pm

Durumu açıklayan bir mail yazdım ama anlamıyorlar. Darmstadt yabancılar ofisi AT 11'in hiçbir geçerliliği yokmuş gibi davranıyor.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Sal Ara 13, 2022 6:04 pm

anfanger yazdı: Sal Ara 13, 2022 1:58 pm Durumu açıklayan bir mail yazdım ama anlamıyorlar. Darmstadt yabancılar ofisi AT 11'in hiçbir geçerliliği yokmuş gibi davranıyor.
Inat ederler AOK dakilerin iletisime gecme sansi olursa daha iyi olur. Aklima baska cözüm gelmiyor maalesef. :(
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

Cevarsiyonal

Mesaj gönderen Cevarsiyonal » Çrş Ara 14, 2022 2:20 am

Aok kendi sigortası yaptırıp geçmişe yönelik at11lerin ile ödeme alabilirsin sonrasında