Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
snnszgn

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen snnszgn » Çrş Ara 07, 2022 11:52 pm

sinemcetinkaya yazdı: Çrş Ara 07, 2022 1:14 pm Merhaba bir türlü özel mesaj atamadım. Sistemi çözemedim sanırım. Siz atabiliyorsanız birkaç şey sormak istiyorum ama konusu bu başlığa uygun değil. Bana yazabilir misiniz? Bochum master kabulü olan arkadaşlar da yazarsa sevinirim 😊
Bochum şartlı kabul vermiyor ki ? Sadece dil kursuna başvuru yapılabiliyor.

snnszgn

Mesaj gönderen snnszgn » Çrş Ara 07, 2022 11:56 pm

TalhaAltn yazdı: Pzt Ara 05, 2022 6:28 pm Merhabalar, ben Wuppertal, Essen ve TU Dortmund a başvurdum. Wuppertal ret vereceğini söyledi içerideki kişiler aracılığıyla, Essen halen işlemde gözüküyor temmuz 5 inden beri :) TU Dortmund dan geçen ay şartlı kabul Master mektubumu aldım ama yaklaşık 4 ay bekledim, gerçekten çok yorucu bir süreçti beklemesi, sırada vize için beklemek var.
Merhaba, hangi bölüm için başvurmuştunuz? Dil belgesi ve Denklik belgesi var mıydı?

Dylan41

Mesaj gönderen Dylan41 » Prş Ara 08, 2022 7:04 pm

sammydavis yazdı: Cmt Ara 03, 2022 3:28 pm Ben hiç bir problem olacağını sanmam. sayfa sayısının bir önemi yok. Ama dosya boyutu mailde gidebilmeli ve karşı tarafta alabilmeli.

Evrak türü nedir. Orijinal evrak görmeleri gereken bir evrakmıdır, yani maille almak yeterlimi veya orjinalini de beyan etmen veya çeviri yapman gereken birşey mi? bu kısma bir yorum yapamıyorum.
Teşekkür ederim bilgilendirme için bugün geldi vizem :)

ezgigillerden

Mesaj gönderen ezgigillerden » Prş Ara 08, 2022 7:06 pm

Dylan41 yazdı: Prş Ara 08, 2022 7:04 pm Teşekkür ederim bilgilendirme için bugün geldi vizem :)
Hayırlı olsun! Sizin adınıza çok sevindim.
Hangi şehirden ve hangi vize türü için başvuru yapmıştınız acaba? Çok fazla konuşma olduğu için hatırlayamıyorum kusura bakmayın..

sammydavis

Mesaj gönderen sammydavis » Prş Ara 08, 2022 7:34 pm

Dylan41 yazdı: Prş Ara 08, 2022 7:04 pm Teşekkür ederim bilgilendirme için bugün geldi vizem :)
sevindim adınıza çok..

kısaca anlatımısınız sürecinizi, hangi vize türü, şehir, başvuru tarihi, randevu, kaç günde toplam , eksik evrak neydi gibi....? :D

yagmurhir

Mesaj gönderen yagmurhir » Prş Ara 08, 2022 8:02 pm

Merhabalar,

Aralık sonunda İstanbul’da 36f vize randevumuz var.
Eşim yüksek lisans için şartlı kabul aldı ve beraber gideceğiz. Benim için de aynı anda başvuru oluşturduk ve aynı tarih ve saate görüşme verdiler.
Daha önce vizeye eşiyle başvurmuş ve görüşmeye birlikte gitmiş olan varsa deneyiminden bahsedebilir mi? Nasıl sorular soruyorlar, eş için ekstra istedikleri bir şey oldu mu, görüşmeye aynı anda mı giriliyor vb.

Şimdiden çok teşekkürler.

Junior X

Mesaj gönderen Junior X » Prş Ara 08, 2022 9:17 pm

52F randevum var, arkadaşımdan listede yazmamasına rağmen lise transkript talep etmişler. Başka 52F var mı lise transkripti talep edilen?

Cerii

Mesaj gönderen Cerii » Cum Ara 09, 2022 12:03 am

mrrt yazdı: Pzr Ara 04, 2022 3:47 pm Merhaba Öncelikle 44f sprachkurs vizesine başvurdum. 29 Ağustosta randevumu aldım. Randevum 18 Kasımdaydı. Gerekli belgeleri oluşturduktan sonra görüşmeye gittim.Daha önce Almanya'da 4 kez bulundum. Geçen yaz Almanyada 2 ay boyunca staj yaptım. Öncelikle sorduğu sorular şunlardı; Ne yapmak istiyorsun almanyada ? Eğitim hayatından bahseder misiniz gibi sorulardı.(Almanca B1 ) Bu sorular tarafıma almanca soruldu. İngilizce de soru sordu. Neden almanca öğreniyorsunuz dedi. Anlayamadığım tek şey diğer başvuranları dinledim görüşmeyi beklerken salonda. Çok kısa sorular ve çok kısa cevaplar verildi.Bana lütfen cevaplarınızı kısa vermeyin dedi.Ve en bomba yeri Tek bir dersiniz kalmış okulda. Okulu bırakıp kaçmayacaksınız değil mi dedi. Ben orada şok oldum açıkçası ve 5 senedir hem örgün öğretim hem açıköğretim de okuyorum. Ve kariyerim için almanyada staj yaptım. Bu yüzden böyle bir şey yapmam yapamam dedim. Yaklaşık 4 haftada geldiğini duydum. Tarafıma olumlu veya olumsuz bir cevap geldiğinde burda güncelleme yaparım.Herkese kolay gelsin
Merhaba vizeniz geldi mi acaba? Motivasyon mektubunda nelerden bahsettiniz acaba?

mrrt

Mesaj gönderen mrrt » Cum Ara 09, 2022 12:29 am

Cerii yazdı: Cum Ara 09, 2022 12:03 am Merhaba vizeniz geldi mi acaba? Motivasyon mektubunda nelerden bahsettiniz acaba?
Merhaba vizemi hala beklemekteyim. Motivasyon mektubumda bölümümle ilgili şirketlerin köklü alman şirketlerinin olduğunundan bahsettim. Daha önce Almanyada bulunduğumu filan eğer kabul alırsam motivasyon mektubumu paylaşabilirim.

TalhaAltn

Mesaj gönderen TalhaAltn » Cum Ara 09, 2022 11:02 am

snnszgn yazdı: Çrş Ara 07, 2022 11:56 pm Merhaba, hangi bölüm için başvurmuştunuz? Dil belgesi ve Denklik belgesi var mıydı?
Merhaba mesajınızı şimdi gördüm. Denklik yoktu, yani Yıldız teknik üniversitesi inşaat mühendisliği bölümünden mezun olduğum için ders içeriklerini karşılaştırdılar sadece 2 3 ders eksik olduğu için o dersleri alıp master a başlayacağım. Dil belgesi olarak a1 verdim ama TU Dortmund 0 Almanca ile kabul veriyor zaten. Başka sorun olursa sorarsın.

snnszgn

Mesaj gönderen snnszgn » Cum Ara 09, 2022 5:07 pm

TalhaAltn yazdı: Cum Ara 09, 2022 11:02 am Merhaba mesajınızı şimdi gördüm. Denklik yoktu, yani Yıldız teknik üniversitesi inşaat mühendisliği bölümünden mezun olduğum için ders içeriklerini karşılaştırdılar sadece 2 3 ders eksik olduğu için o dersleri alıp master a başlayacağım. Dil belgesi olarak a1 verdim ama TU Dortmund 0 Almanca ile kabul veriyor zaten. Başka sorun olursa sorarsın.
Merhaba cevabınız için teşekkürler. Aslında zaman geçtikçe geriliyor ve ne yapacağımı bilemiyorum. Freiberg den Makine Mühendisliği Master kabulüm var hemen vizeye başvurayım mı yoksa TU Dortmund ve Wuppertal ı mı bekleyeyim kararsızım. Benim de Telc B1 ve ZAB kurumundan tam denkliğim var. Dortmund ve Wuppertal çok tercih edilen yerler olduğu için vize şansımın düşük olmasından da korkuyorum. Dediğiniz gibi çok uzun sürerse Freiberg den de olma durumu var.

monkey34

Mesaj gönderen monkey34 » Cum Ara 09, 2022 7:12 pm

merhaba, ausbildung vizesi çalısma vizesine çevrilebilir mi? bu konu hakkında bilgisi olan var mı?

opticianatik

Mesaj gönderen opticianatik » Cmt Ara 10, 2022 12:44 am

opticianatik yazdı: Sal Eki 18, 2022 7:32 pm 36f, Ankara Konsolosluğu
Randevu başvuru: 8 Ağustos 2022
Randevu atama: 24 Ağustos 2022
Randevu: 19 Eylül 2022
Pasaport kargoya teslim: 17 Ekim 2022
UPS kargo ile bugün elime ulaştı. 3 aylık

Konsoloslukta herkese sorulan sorular bana soruldu.(bu başlığı okuyun yeter)
Gitmek istediğiniz tarih kısmına 3 Ekim yazmıştım.(başlangıç 14 Ekim olarak geldi)

Telc B1 Şartlı kabul ile başvurdum (Ernst Abbe Hochschule Jena) (1 yıllık)
Dil okulumdan kabul yazım vardı. (Bauhaus Universtat Weimar) (4 ekimde başladı)
5 aylık bir B2 kursu

Şu soru çok soruluyor okulum ile dil okulum farklı şehirde sorun olur mu?
Vallahi benim AYNI Eyalette FARKLI şehirdeydi.

Ne Konsolosluğu aradım, ne mail attım.
Ne de Yabancılar şubeye vs. mail attım ya da ulaşmaya çalıştım.
Sessizlik süresi vs. nedir bilmiyorum ben.
19 Eylül'de görüşmeye gittim 18 Ekim'de pasaportumu elime aldım.
Bunlar dışında sormak istediğiniz soruları memnuniyetle cevaplarım. Herkese başarılar dilerim.

Bu siteye emek vermiş herkese teşekkür ediyorum.
45 gün oldu Almanya´ya geleli cok sükür herseyi yoluna giriyor. Kendime bir not olarak burada kalsin ilerleyen zamanlarda bakip vay be demek istiyorum sadece.

ozelozel

Mesaj gönderen ozelozel » Cmt Ara 10, 2022 6:29 am

opticianatik yazdı: Cmt Ara 10, 2022 12:44 am 45 gün oldu Almanya´ya geleli cok sükür herseyi yoluna giriyor. Kendime bir not olarak burada kalsin ilerleyen zamanlarda bakip vay be demek istiyorum sadece.
merhaba çalışma izni vermişler mi size ve vize görüşmesinde bilmemiz gerekebilcek tavsiyeleriniz var mı? tesekkur ederim

TalhaAltn

Mesaj gönderen TalhaAltn » Cmt Ara 10, 2022 11:38 am

snnszgn yazdı: Cum Ara 09, 2022 5:07 pm Merhaba cevabınız için teşekkürler. Aslında zaman geçtikçe geriliyor ve ne yapacağımı bilemiyorum. Freiberg den Makine Mühendisliği Master kabulüm var hemen vizeye başvurayım mı yoksa TU Dortmund ve Wuppertal ı mı bekleyeyim kararsızım. Benim de Telc B1 ve ZAB kurumundan tam denkliğim var. Dortmund ve Wuppertal çok tercih edilen yerler olduğu için vize şansımın düşük olmasından da korkuyorum. Dediğiniz gibi çok uzun sürerse Freiberg den de olma durumu var.
Merhaba benim anlamadığım Dortmund ve wuppertal çok tercih edilen yerlerden olması neden vize şansınızı düşürsün ki, sonuçta kişiye özel vize değerlendirmesi oluyor. Buna ek olarak TU Dortmund ve wuppertal i ne kadar süredir bekliyorsunuz bilmiyorum ancak mesela ben 4 ay bekledim ve siz üniversiteler ile iletişime geçtiniz mi acaba, neden kabul gelmedi diye?

opticianatik

Mesaj gönderen opticianatik » Cmt Ara 10, 2022 7:44 pm

ozelozel yazdı: Cmt Ara 10, 2022 6:29 am merhaba çalışma izni vermişler mi size ve vize görüşmesinde bilmemiz gerekebilcek tavsiyeleriniz var mı? tesekkur ederim
Merhabalar. öncelikle klavyem Alman türünde yazim imla hatasi olabilir kusura bakmayin.
Hayir calisma izni maalesef verilmedi. Yabancilar subeye oturum icin basvuruda bulundum "Aufenhaltstitel" aldiktan sonra tatillerde sanirim calisma iznim olacak. Henüz belli degil yani ama kartimi aldiktan sonra buradan durum güncellemesi yaparim. Vize görüsmesinde benim tavsiyem öncelikle net bir durus kararli bir yapi ne yapacagini bilen Almanya`ya ne icin gittigini bilen bir imaj yarattiktan sonra vizeyi almama sansiniz yok.
Bir hikayeniz olmali oradaki kisinin size vize vermekten baska sansi kalmamali, nitekim bende oldu. Okumak isterseniz yazayim.

bakin simdi siz vize görevlisi olun ve beni eleyin hadi. :)

2014 - 2016 yillari arasinda 2 yillik önlisans Optisyenlik okudum- Diplomam ekte
2016-2017 arasi 6 ay askerlik sonra hemen is buldum ve 5 yildir aktif olarak bir optik magazasinda görev yapiyorum. Sigorta dökümü ekte
EAH-Jena Universität Optometri bölümünden sartli kabulüm var - belge ekte
B1 seviyesinde Almanca biliyorum- belge ekte
Hazirlik kursu B2 kuru kaydim var- belge ekte
Saglik sigortasi - belge ekte
Bloke hesap - belge ekte
Kalacak yer- 1 haftalik bir hostel rezervasyonu - belge ekte

bu belgeleri götürünce su sorular ortadan kalkiyor;

neden bu meslek :?:
ne icin gitmek istiyorsun :?:
nerede kalacaksin :?:
gecimini nasil saglayacaksin :?:

vize görüsmesinde soracagi birkac soru kaliyor neden Türkiye degil de Almanya da okumak istiyorsun oldu su cevabi verdim.
Aktif olarak 5 yildir bu meslek üzerinde calisiyorum,bu meslegi seviyorum ve bu meslekte ilerlemek istiyorum fakat ülkemde Optometri bölümü yok bu yüzden Almanya´da okuma karari aldim.

Neden bu sehir?
Dünyanin en buyük optik firmasi bu Sehirde kuruldu bir gecmisi var.Dünyanin en kaliteli optik ürünlerini bu firma üretiyor ve okumak istedigim üniversitenin partner sirketi,bu yüden bu sehir ve bu üniversite.

Tesekkürler Mustafa bey parmak izinizi okutun lütfen. 8-)

Bir hikayen olsun gerisi geliyor. Yine sorulariniz olursa memnuniyetle yanitlarim

Herkese bu yolda basarilar dilerim. :geek:

bbahoff

Mesaj gönderen bbahoff » Cmt Ara 10, 2022 9:20 pm

gördüm okudum hallettim

ozelozel

Mesaj gönderen ozelozel » Cmt Ara 10, 2022 10:25 pm

opticianatik yazdı: Cmt Ara 10, 2022 7:44 pm Merhabalar. öncelikle klavyem Alman türünde yazim imla hatasi olabilir kusura bakmayin.
Hayir calisma izni maalesef verilmedi. Yabancilar subeye oturum icin basvuruda bulundum "Aufenhaltstitel" aldiktan sonra tatillerde sanirim calisma iznim olacak. Henüz belli degil yani ama kartimi aldiktan sonra buradan durum güncellemesi yaparim. Vize görüsmesinde benim tavsiyem öncelikle net bir durus kararli bir yapi ne yapacagini bilen Almanya`ya ne icin gittigini bilen bir imaj yarattiktan sonra vizeyi almama sansiniz yok.
Bir hikayeniz olmali oradaki kisinin size vize vermekten baska sansi kalmamali, nitekim bende oldu. Okumak isterseniz yazayim.

bakin simdi siz vize görevlisi olun ve beni eleyin hadi. :)

2014 - 2016 yillari arasinda 2 yillik önlisans Optisyenlik okudum- Diplomam ekte
2016-2017 arasi 6 ay askerlik sonra hemen is buldum ve 5 yildir aktif olarak bir optik magazasinda görev yapiyorum. Sigorta dökümü ekte
EAH-Jena Universität Optometri bölümünden sartli kabulüm var - belge ekte
B1 seviyesinde Almanca biliyorum- belge ekte
Hazirlik kursu B2 kuru kaydim var- belge ekte
Saglik sigortasi - belge ekte
Bloke hesap - belge ekte
Kalacak yer- 1 haftalik bir hostel rezervasyonu - belge ekte

bu belgeleri götürünce su sorular ortadan kalkiyor;

neden bu meslek :?:
ne icin gitmek istiyorsun :?:
nerede kalacaksin :?:
gecimini nasil saglayacaksin :?:

vize görüsmesinde soracagi birkac soru kaliyor neden Türkiye degil de Almanya da okumak istiyorsun oldu su cevabi verdim.
Aktif olarak 5 yildir bu meslek üzerinde calisiyorum,bu meslegi seviyorum ve bu meslekte ilerlemek istiyorum fakat ülkemde Optometri bölümü yok bu yüzden Almanya´da okuma karari aldim.

Neden bu sehir?
Dünyanin en buyük optik firmasi bu Sehirde kuruldu bir gecmisi var.Dünyanin en kaliteli optik ürünlerini bu firma üretiyor ve okumak istedigim üniversitenin partner sirketi,bu yüden bu sehir ve bu üniversite.

Tesekkürler Mustafa bey parmak izinizi okutun lütfen. 8-)

Bir hikayen olsun gerisi geliyor. Yine sorulariniz olursa memnuniyetle yanitlarim

Herkese bu yolda basarilar dilerim. :geek:
tesekkur ederim oncelikle, benim aklıma size niye çalışma izni vermedikleri takıldı çünkü 36f'te veriyorlar diye biliyirum acaba sizin çevrenizdeki hiçkimseye mi çalışma izni vermemişler yoksa alan var mı 36f'te tanıdığınız? ek olarak wg bulabildiniz mi ev bulmak zormuş sanırım bende düsseldorfa geleceğim nasipse, ev bulmak zor oluyor dediler. son olarak sizin eyaletiniz ve şehriniz neydi acaba? şimdiden teşekkür ederim.

opticianatik

Mesaj gönderen opticianatik » Cmt Ara 10, 2022 11:08 pm

ozelozel yazdı: Cmt Ara 10, 2022 10:25 pm tesekkur ederim oncelikle, benim aklıma size niye çalışma izni vermedikleri takıldı çünkü 36f'te veriyorlar diye biliyirum acaba sizin çevrenizdeki hiçkimseye mi çalışma izni vermemişler yoksa alan var mı 36f'te tanıdığınız? ek olarak wg bulabildiniz mi ev bulmak zormuş sanırım bende düsseldorfa geleceğim nasipse, ev bulmak zor oluyor dediler. son olarak sizin eyaletiniz ve şehriniz neydi acaba? şimdiden teşekkür ederim.
dedigim gibi vizem 3 aylik cikti benim ve onunla calisamiyorum suan. Ocak ayi icerisinde oturum kartim gelecek ancak ondan sonra calisma belki olur suan bilemiyorum ama riske girmeye ne gerek var ;) wg degil ben yurtta kaliyorum ve benim icin mantikli bence. Thüringen eyaletindeyim sehir olarak Weimar tabiri caizse Almanya´nin sanat sehri

beyaz23

Mesaj gönderen beyaz23 » Cmt Ara 10, 2022 11:18 pm

opticianatik yazdı: Cmt Ara 10, 2022 12:44 am 45 gün oldu Almanya´ya geleli cok sükür herseyi yoluna giriyor. Kendime bir not olarak burada kalsin ilerleyen zamanlarda bakip vay be demek istiyorum sadece.
Merhabalar vizeniz neden 3 aylık geldi. Normalde 6 ay olması gerekmiyor mu

Kilitli