Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

TU Dortmund iyi mi başka öneriniz var mı?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
osmanaltunn18

TU Dortmund iyi mi başka öneriniz var mı?

Mesaj gönderen osmanaltunn18 » Prş Ara 01, 2022 12:49 pm

Arkadaşlar soruma gelecek olursak akrabalarımın kaldığı şehir dortmund olduğu için ilk olarak dortmunt üniversitesi hakkında yorumlarınızı bekliyorum.
Harika bir eğitim alayım peşinde değilim. Çünkü harika bir eğitim demek büyük bir akademik yük demek ve bakarsanız ne kadar doğru bir mantık bilmiyorum ama o yüzden münih teknik gibi iyi üniversitelerde okumak beni korkutuyor. Benim zamana ihtiyacım var başka işlerim var çünkü okul dışında.

Dortmund gelişmiş bir şehir mi tavsiye eder misiniz? Öğrenci için iyi midir? Yurt olanakları iyi midir? İş bulmak kolay mıdır? Dil kursları ortalama ücretleri nelerdir? ( araştır diyen arkadaşlar tabiki araştırıyorum ama dortmundtan biri varsa ondan duymam daha iyi )

Hayır benim başka bir önerim var derseniz beklerim. Ayrıca şöyle bir yanılgı içinde de olabilirim. İyi üniversite zordur ortalama üniversite çok da zor değildir. Ben bu kafadayım. Bilgilerinizle yeşillendirirseniz sevinirim. :mrgreen:

berlin2022
İletişim:

Re: TU Dortmund iyi mi başka öneriniz var mı?

Mesaj gönderen berlin2022 » Prş Ara 01, 2022 9:03 pm

1 aydir Dortmundda kaliyorum. Eger kesinlikle dortmundda dil kursuna gidecegim derseniz perfekt deutschu öneririm. gayet iyi bir kurs. onun disinda dortmundda yasamayi önermem, özellikle nord tarafi hic güzel degil. inanilmaz fazla türk,arap var, yapilacak hicbir etkinlik yok. yani rahatsız edecek kadar var ve pek güvenli bir şehir diyemem. aachena gittim 2 günlügüne dünya varmis dedim resmen.
ayrica yurt olanaklari da cok kötü ortalama 6 ay sira beklemeniz lazim. kiralik oda bulmak icin de 3 ay ugrasmistim ben gelmeden önce

Cezeri

Mesaj gönderen Cezeri » Prş Ara 01, 2022 9:49 pm

Öncelikle TU Dortmund genel itibariyle hem bölümleri hem de kampüs olarak güzel bir üniversite. Kampüsler arasındaki ulaşım H-Bahn (Sky train) ile sağlanıyor, zaten birbirine çok yakın kampüsler. Üniversiteden şehir merkezine ulaşım da oldukça kolay. Şehir merkezinin derli toplu olması, eğlence mekanları, kafeler, resmi evrak işleri vs. hepsinin şehir merkezinde toplanmış olması güzel.

Dortmund'un güzel bir şehir olup olmadığını tartışacaksak eğer çevre illere de bakmak lazım tamam bi Düsseldorf ya da Aachen olmayabilir ama Duisburg, Essen gibi çevre illerden daha iyi olduğunu düşünüyorum. Zaten şehirler birbirine o kadar çok yakın ve ulaşım da o kadar güzel ki (uzun gecikmeler hariç) örneğin Bochum'da otursanız bile Dortmund'a uzak sayılmıyorsunuz. Şehrin Nord tarafı evet güzel değil çok karmaşa var ama güney tarafı da, Hörde gibi, bir o kadar güzel. Yurtlar çoğu şehirde olduğu gibi evet geç çıkıyor. Ayrıca birkaç arkadaşım ev bulmakta da zorlandı biraz uğraştırıcı.

Ben de Perfekt Deutsch'a gittim tavsiye ederim. Fiyatları değişmiş sanırım internetten bakabilirsiniz.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cum Ara 02, 2022 12:23 am

Cezeri yazdı: Prş Ara 01, 2022 9:49 pm Öncelikle TU Dortmund genel itibariyle hem bölümleri hem de kampüs olarak güzel bir üniversite. Kampüsler arasındaki ulaşım H-Bahn (Sky train) ile sağlanıyor, zaten birbirine çok yakın kampüsler. Üniversiteden şehir merkezine ulaşım da oldukça kolay. Şehir merkezinin derli toplu olması, eğlence mekanları, kafeler, resmi evrak işleri vs. hepsinin şehir merkezinde toplanmış olması güzel.

Dortmund'un güzel bir şehir olup olmadığını tartışacaksak eğer çevre illere de bakmak lazım tamam bi Düsseldorf ya da Aachen olmayabilir ama Duisburg, Essen gibi çevre illerden daha iyi olduğunu düşünüyorum. Zaten şehirler birbirine o kadar çok yakın ve ulaşım da o kadar güzel ki (uzun gecikmeler hariç) örneğin Bochum'da otursanız bile Dortmund'a uzak sayılmıyorsunuz. Şehrin Nord tarafı evet güzel değil çok karmaşa var ama güney tarafı da, Hörde gibi, bir o kadar güzel. Yurtlar çoğu şehirde olduğu gibi evet geç çıkıyor. Ayrıca birkaç arkadaşım ev bulmakta da zorlandı biraz uğraştırıcı.

Ben de Perfekt Deutsch'a gittim tavsiye ederim. Fiyatları değişmiş sanırım internetten bakabilirsiniz.
Essen aslında çok güzel bir şehir cok güzel yerleri ve cok lezzetli güzel Restaurantlar var. Dortmund'dan kesinlikle daha güzel. Bi ara Essen e yolun düşse gezdireyim seni abi/abla. Duisburg Dortmund dan bile kötü orası ayrı bak Duisburg Hbf dan girisi yapiyor sana direk. Duisburg un tek avantaji baklavacilari 😅
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

Cezeri

Mesaj gönderen Cezeri » Cum Ara 02, 2022 6:15 pm

Computer_Berkay yazdı: Cum Ara 02, 2022 12:23 am Essen aslında çok güzel bir şehir cok güzel yerleri ve cok lezzetli güzel Restaurantlar var. Dortmund'dan kesinlikle daha güzel. Bi ara Essen e yolun düşse gezdireyim seni abi/abla. Duisburg Dortmund dan bile kötü orası ayrı bak Duisburg Hbf dan girisi yapiyor sana direk. Duisburg un tek avantaji baklavacilari 😅
:D Estağfurullah ya abi deme lütfen 23 yaşındayım daha :lol: :lol: Aslında Essen'e gitmiştim ama doğrusunu söylemek gerekirse biraz karmaşık geldi. Gezme amaçlı gitmedim birkaç işim vardı ama ben yeni bir şehre gittiğimde çok acelem olmadığı takdirde her yere yürüyerek giderim şehri sindirebilmek için. Tamam kabul ediyorum Essen hakkında kulaktan dolma şeyler de duydum ama Dortmund bana ayrı bi sempatik geliyor neden bilmiyorum. Belki de arkadaşın dediği gibi Nordstadt'ta yaşamadığım içindir :D Bu arada davetini aldım Essen hakkında iddialı konuştun :D

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cmt Ara 03, 2022 12:14 am

Cezeri yazdı: Cum Ara 02, 2022 6:15 pm :D Estağfurullah ya abi deme lütfen 23 yaşındayım daha :lol: :lol: Aslında Essen'e gitmiştim ama doğrusunu söylemek gerekirse biraz karmaşık geldi. Gezme amaçlı gitmedim birkaç işim vardı ama ben yeni bir şehre gittiğimde çok acelem olmadığı takdirde her yere yürüyerek giderim şehri sindirebilmek için. Tamam kabul ediyorum Essen hakkında kulaktan dolma şeyler de duydum ama Dortmund bana ayrı bi sempatik geliyor neden bilmiyorum. Belki de arkadaşın dediği gibi Nordstadt'ta yaşamadığım içindir :D Bu arada davetini aldım Essen hakkında iddialı konuştun :D
Beklerim abi her zaman ayip ettin isim yoksa Campus Essen deyim hep zaten gerci su aralar gidemiyoz okula siber saldiri oldugundan da :lol:

asaf

Mesaj gönderen asaf » Prş Ara 08, 2022 9:15 am

Computer_Berkay yazdı: Cmt Ara 03, 2022 12:14 am Beklerim abi her zaman ayip ettin isim yoksa Campus Essen deyim hep zaten gerci su aralar gidemiyoz okula siber saldiri oldugundan da :lol:
Hocam merhaba , bende Essende yüksek lisans icin kabul aldim vize randevum var bu ay Essen sehrinde önerebileceginiz dil kurslari hangileridir? Duisburg Essen üniversitesinin önerdigi okullar vardi fakat site hackledigi icin göremiyorum. ILES dil kursu var önerirmisiniz burasida Üniversite listesinde yok heralde.Bu konuda yardimci olurmusunuz?

KBerk

Mesaj gönderen KBerk » Prş Ara 08, 2022 12:32 pm

asaf yazdı: Prş Ara 08, 2022 9:15 am Hocam merhaba , bende Essende yüksek lisans icin kabul aldim vize randevum var bu ay Essen sehrinde önerebileceginiz dil kurslari hangileridir? Duisburg Essen üniversitesinin önerdigi okullar vardi fakat site hackledigi icin göremiyorum. ILES dil kursu var önerirmisiniz burasida Üniversite listesinde yok heralde.Bu konuda yardimci olurmusunuz?
Merhaba. Bende sizinle aynı durumdayım. Facebook gruplarında bulduğum bir kaç kişiyle görüştüm. Duisburgdaki Trivium kursuna gidiyormuş ve memnunmuş. Onun dışında mektuptaki okulların listesi şöyleydi:
SF Education
KS++
IBZ
Unitutor
Atlas
Lanes

KBerk

Mesaj gönderen KBerk » Prş Ara 08, 2022 12:46 pm

KBerk yazdı: Prş Ara 08, 2022 12:32 pm Merhaba. Bende sizinle aynı durumdayım. Facebook gruplarında bulduğum bir kaç kişiyle görüştüm. Duisburgdaki Trivium kursuna gidiyormuş ve memnunmuş. Onun dışında mektuptaki okulların listesi şöyleydi:
SF Education
KS++
IBZ
Unitutor
Atlas
Lanes
Ek olarak Rheinland, BBL, Lanesgermany,Communication A&S vardı.

asaf

Mesaj gönderen asaf » Prş Ara 08, 2022 1:40 pm

Hocam bilgi için teşekürler. Üniversitenin önerdikleri dışındaki bir dil kursuna kayıt olduğumuzda öğrenci kartı ve sınırsız ulaşım avantajlarından yararlanabilirmiyiz bilginiz varmı bu konuda.

KBerk

Mesaj gönderen KBerk » Prş Ara 08, 2022 2:33 pm

asaf yazdı: Prş Ara 08, 2022 1:40 pm Hocam bilgi için teşekürler. Üniversitenin önerdikleri dışındaki bir dil kursuna kayıt olduğumuzda öğrenci kartı ve sınırsız ulaşım avantajlarından yararlanabilirmiyiz bilginiz varmı bu konuda.
Rica ederim. Bu konuda tam bir bilgim yok ama bence yararlanılabilir. Zaten Mart yada Nisandan itibaren tüm Almanya geçerli aylık 50€'luk biletler çıkacak diye biliyorum.

osmanaltunn18

Mesaj gönderen osmanaltunn18 » Prş Ara 08, 2022 4:25 pm

berlin2022 yazdı: Prş Ara 01, 2022 9:03 pm 1 aydir Dortmundda kaliyorum. Eger kesinlikle dortmundda dil kursuna gidecegim derseniz perfekt deutschu öneririm. gayet iyi bir kurs. onun disinda dortmundda yasamayi önermem, özellikle nord tarafi hic güzel degil. inanilmaz fazla türk,arap var, yapilacak hicbir etkinlik yok. yani rahatsız edecek kadar var ve pek güvenli bir şehir diyemem. aachena gittim 2 günlügüne dünya varmis dedim resmen.
ayrica yurt olanaklari da cok kötü ortalama 6 ay sira beklemeniz lazim. kiralik oda bulmak icin de 3 ay ugrasmistim ben gelmeden önce
bonnda akrabam var onlar oraya çağırıyor bilgilendirme için teşekkürler suriyelilerden kaçarken araplarla uğraşmayalım bide :shock:

osmanaltunn18

Mesaj gönderen osmanaltunn18 » Prş Ara 08, 2022 4:27 pm

Cezeri yazdı: Prş Ara 01, 2022 9:49 pm Öncelikle TU Dortmund genel itibariyle hem bölümleri hem de kampüs olarak güzel bir üniversite. Kampüsler arasındaki ulaşım H-Bahn (Sky train) ile sağlanıyor, zaten birbirine çok yakın kampüsler. Üniversiteden şehir merkezine ulaşım da oldukça kolay. Şehir merkezinin derli toplu olması, eğlence mekanları, kafeler, resmi evrak işleri vs. hepsinin şehir merkezinde toplanmış olması güzel.

Perfekt Deutsch kursunu bir kişi daha önerdi bu başlık altında Dortmunt düşünen arkadaşlar için güzel bilgilendirme oldu saol.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Prş Ara 08, 2022 6:45 pm

asaf yazdı: Prş Ara 08, 2022 9:15 am Hocam merhaba , bende Essende yüksek lisans icin kabul aldim vize randevum var bu ay Essen sehrinde önerebileceginiz dil kurslari hangileridir? Duisburg Essen üniversitesinin önerdigi okullar vardi fakat site hackledigi icin göremiyorum. ILES dil kursu var önerirmisiniz burasida Üniversite listesinde yok heralde.Bu konuda yardimci olurmusunuz?
Selam ben dil kursunu sadece b2 kursu aldim. C1 i kendim hallettmistim o yüzden cok bi bilgim yok kurslarla alakali ama Rheinland Privatschule ye gidebilirsiniz Duisburg ta. Sitenin admini Physiker da oranin yöneticisi. orda. Orayi o yüzden öneririm onun disinda duydugum Bochum Uni nin fena degil ve Perfekt Deutsch var Dortmund da oradan memnun kalmayan yok nerdeyse hatta. Essen Dortmund cok uzak ta degil ama nerde kaldiginiza bagli olarak planinizi yapin derim.
En son Computer_Berkay tarafından Prş Ara 08, 2022 6:47 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Prş Ara 08, 2022 6:47 pm

asaf yazdı: Prş Ara 08, 2022 1:40 pm Hocam bilgi için teşekürler. Üniversitenin önerdikleri dışındaki bir dil kursuna kayıt olduğumuzda öğrenci kartı ve sınırsız ulaşım avantajlarından yararlanabilirmiyiz bilginiz varmı bu konuda.
Hayir yararlanamazsiniz üniversitenin önerdigi kurslara kayit yapmaniz sart eger Semesterticket ve Ögrenci haklarindan yararlanmak istiyorsaniz.

asaf

Mesaj gönderen asaf » Cum Ara 09, 2022 6:26 am

Computer_Berkay yazdı: Prş Ara 08, 2022 6:45 pm Selam ben dil kursunu sadece b2 kursu aldim. C1 i kendim hallettmistim o yüzden cok bi bilgim yok kurslarla alakali ama Rheinland Privatschule ye gidebilirsiniz Duisburg ta. Sitenin admini Physiker da oranin yöneticisi. orda. Orayi o yüzden öneririm onun disinda duydugum Bochum Uni nin fena degil ve Perfekt Deutsch var Dortmund da oradan memnun kalmayan yok nerdeyse hatta. Essen Dortmund cok uzak ta degil ama nerde kaldiginiza bagli olarak planinizi yapin derim.
Hocam sagolun bilgilendirdiginiz icin . Bende B2 kurs kayit yaptiracam.Telc B2 yazili kismi gectim sözlü kisimdan kaldim . Rheinland kursunu yorumlarda önermiyorlar tabiki dogru veya degil bilmiyorum. Ben Essende bulunan yurtlarda kalirim büyük ihtimal her gün gidip gelmek zor olur diye düsünüyorum baska sehirdeki kurslara. Heralde okulun listesindeki kurslardan en ucuz olani secip Almanyaya gittigimizde daha dogru bir plan yapilir diye düsünüyorum .Çünkü Türkiyedeyken orasi icin plan yapmak gercekten zormuş hele ki tanidik yoksa.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cum Ara 09, 2022 1:40 pm

asaf yazdı: Cum Ara 09, 2022 6:26 am Hocam sagolun bilgilendirdiginiz icin . Bende B2 kurs kayit yaptiracam.Telc B2 yazili kismi gectim sözlü kisimdan kaldim . Rheinland kursunu yorumlarda önermiyorlar tabiki dogru veya degil bilmiyorum. Ben Essende bulunan yurtlarda kalirim büyük ihtimal her gün gidip gelmek zor olur diye düsünüyorum baska sehirdeki kurslara. Heralde okulun listesindeki kurslardan en ucuz olani secip Almanyaya gittigimizde daha dogru bir plan yapilir diye düsünüyorum .Çünkü Türkiyedeyken orasi icin plan yapmak gercekten zormuş hele ki tanidik yoksa.
Bence de en dogrusu öyle olur ama yine de en ucuzu secmeyin para vereceksiniz sonucta az bir arastirmayla secin kursu. Yurda simdiden basvurun basvurmadiysaniz.

Selman45

Mesaj gönderen Selman45 » Cmt Ara 10, 2022 5:48 pm

berlin2022 yazdı: Prş Ara 01, 2022 9:03 pm 1 aydir Dortmundda kaliyorum. Eger kesinlikle dortmundda dil kursuna gidecegim derseniz perfekt deutschu öneririm. gayet iyi bir kurs. onun disinda dortmundda yasamayi önermem, özellikle nord tarafi hic güzel degil. inanilmaz fazla türk,arap var, yapilacak hicbir etkinlik yok. yani rahatsız edecek kadar var ve pek güvenli bir şehir diyemem. aachena gittim 2 günlügüne dünya varmis dedim resmen.
Merhaba.Bende perfekt deutch düşünüyorum.Hangi kurdan başladınız ne kadar süre de hangi kura kadar gelebildiniz?Cevaplarsanız çok memnun olurum.Selamlar
36F
İstanbul
Randevu başvuru 15.09.2023
Randevu atama 11.11.2023
Vize görüşme 05.12.2023
Pasaport geliş 05.01.2024
1 Senelik vize verildi

berlin2022
İletişim:

Mesaj gönderen berlin2022 » Pzr Ara 11, 2022 12:31 am

Selman45 yazdı: Cmt Ara 10, 2022 5:48 pm Merhaba.Bende perfekt deutch düşünüyorum.Hangi kurdan başladınız ne kadar süre de hangi kura kadar gelebildiniz?Cevaplarsanız çok memnun olurum.Selamlar
Merhaba, ben trden gelip C1 kursuna gittim sadece. Perfekt deutschu öneririm gayet iyi ev ödevleri ve yoğun bir kurs süreci var. Ama dsh girecekseniz kursun dediğini yapmayin lütfen. fh aachenla anlasmali olduklari icin oraya direkt kayit ediyorlar ve fh aachenin sinavi cok zor. dshya baska yerde girmenizi tavsiye ederim

Selman45

Mesaj gönderen Selman45 » Pzt Ara 12, 2022 1:16 pm

berlin2022 yazdı: Pzr Ara 11, 2022 12:31 am Merhaba, ben trden gelip C1 kursuna gittim sadece. Perfekt deutschu öneririm gayet iyi ev ödevleri ve yoğun bir kurs süreci var. Ama dsh girecekseniz kursun dediğini yapmayin lütfen. fh aachenla anlasmali olduklari icin oraya direkt kayit ediyorlar ve fh aachenin sinavi cok zor. dshya baska yerde girmenizi tavsiye ederim
Çok teşekkür ederim.Selamlar
36F
İstanbul
Randevu başvuru 15.09.2023
Randevu atama 11.11.2023
Vize görüşme 05.12.2023
Pasaport geliş 05.01.2024
1 Senelik vize verildi