Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
ezgigillerden

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen ezgigillerden » Cmt Ara 03, 2022 7:38 pm

Bu arada henüz 44f Dil kursu vizesine başvurmamış arkadaşlar için hatırlatmakta fayda var, bloke hesap tutarı 1027 Euro olarak güncellendi Ekim ayında.

beyaz23

Mesaj gönderen beyaz23 » Cmt Ara 03, 2022 10:28 pm

forrestgump yazdı: Cum Eyl 30, 2022 3:52 pm Oradaki akrabalarım yabancılar dairesinden hızlı randevu bulamadıkları için bloke hesap açmıştım. O yüzden bana davet mektubu veya garantörlük belgesi yollamamışlardı. Gönderilen eksik evrak mailinde “ Nachweis zur Wohnsitznahme in Duisburg” yazıyordu. Bunun üzerine oradaki akrabam sanırım rathausdan kendi ikamet belgesini aldı ve el ile bu kişi eğitim için bizimle kalacak şeklinde bir dilekçe yazıp imzaladı ve bana gönderdi. Bu iki belgeyi PDF olarak konsolosluğa gönderdim.
Merhaba vizenizi aldınız mı

Cerii

Mesaj gönderen Cerii » Cmt Ara 03, 2022 10:43 pm

ezgigillerden yazdı: Cmt Ara 03, 2022 7:32 pm Merhaba sizin adınıza çok üzüldüm.. fakat ümitsizliğe kapılmamak gerekiyor çünkü birkaç kişinin red cevabına itirazlarının kabul edildiğine Telegram gruplarından şahit oldum. Mesleğiniz gereği aslında Almanca öğrenmeniz mantıklı ( Leipzig'de ilk psikoloji laboratuvarı kurulmuş ve Almanya tarihinde psikoloji bilimi önemli rol oynuyor) ama motivasyon mektubunda keşke gurbetçiler için değil de kendinizi Almanca öğrenerek ve Almanca dil bilginiz sayesinde Alman kaynaklarını takip ederek Türkiyede geliştirebileceğinize yönelik bir vurgu yapsanız daha iyi olurmuş sanki, tabii ki bu benim şahsi fikrim.. Bence gerekçelerinizi (aradan biraz zaman geçtikten sonra) değiştirip tekrar başvurabilirsiniz itiraz etmeseniz bile.
İtirazımı bu yönde biraz daha vurgulayarak yapmak istiyorum aslında bende, motivasyon yazım biraz detaylı olmamış olabilir. Teşekkür ederim

ezgigillerden

Mesaj gönderen ezgigillerden » Cmt Ara 03, 2022 10:44 pm

Cerii yazdı: Cmt Ara 03, 2022 10:43 pm İtirazımı bu yönde biraz daha vurgulayarak yapmak istiyorum aslında bende, motivasyon yazım biraz detaylı olmamış olabilir. Teşekkür ederim
Dil seviyeniz nedir bu arada? Ayrıca hangi seviye dil sertifikası sundunuz ve hangi ilden başvurdunuz?

Cerii

Mesaj gönderen Cerii » Cmt Ara 03, 2022 11:10 pm

ezgigillerden yazdı: Cmt Ara 03, 2022 10:44 pm Dil seviyeniz nedir bu arada? Ayrıca hangi seviye dil sertifikası sundunuz ve hangi ilden başvurdunuz?
A2 goethe dil sertifikasına sahibim ve Ankaradan başvurdum, tecrübelerinize ihtiyacım var gerçekten

ezgigillerden

Mesaj gönderen ezgigillerden » Pzr Ara 04, 2022 12:14 am

Cerii yazdı: Cmt Ara 03, 2022 11:10 pm A2 goethe dil sertifikasına sahibim ve Ankaradan başvurdum, tecrübelerinize ihtiyacım var gerçekten
Ben de Ankaradan başvurdum, tabii ki bildiğim bir konuda yardımcı olmak isterim.
Bana mail atabilirsiniz; ezgibektas06gmailcom

mrrt

Mesaj gönderen mrrt » Pzr Ara 04, 2022 3:47 pm

Merhaba Öncelikle 44f sprachkurs vizesine başvurdum. 29 Ağustosta randevumu aldım. Randevum 18 Kasımdaydı. Gerekli belgeleri oluşturduktan sonra görüşmeye gittim.Daha önce Almanya'da 4 kez bulundum. Geçen yaz Almanyada 2 ay boyunca staj yaptım. Öncelikle sorduğu sorular şunlardı; Ne yapmak istiyorsun almanyada ? Eğitim hayatından bahseder misiniz gibi sorulardı.(Almanca B1 ) Bu sorular tarafıma almanca soruldu. İngilizce de soru sordu. Neden almanca öğreniyorsunuz dedi. Anlayamadığım tek şey diğer başvuranları dinledim görüşmeyi beklerken salonda. Çok kısa sorular ve çok kısa cevaplar verildi.Bana lütfen cevaplarınızı kısa vermeyin dedi.Ve en bomba yeri Tek bir dersiniz kalmış okulda. Okulu bırakıp kaçmayacaksınız değil mi dedi. Ben orada şok oldum açıkçası ve 5 senedir hem örgün öğretim hem açıköğretim de okuyorum. Ve kariyerim için almanyada staj yaptım. Bu yüzden böyle bir şey yapmam yapamam dedim. Yaklaşık 4 haftada geldiğini duydum. Tarafıma olumlu veya olumsuz bir cevap geldiğinde burda güncelleme yaparım.Herkese kolay gelsin

ezgigillerden

Mesaj gönderen ezgigillerden » Pzr Ara 04, 2022 3:58 pm

mrrt yazdı: Pzr Ara 04, 2022 3:47 pm Merhaba Öncelikle 44f sprachkurs vizesine başvurdum. 29 Ağustosta randevumu aldım. Randevum 18 Kasımdaydı. Gerekli belgeleri oluşturduktan sonra görüşmeye gittim.Daha önce Almanya'da 4 kez bulundum. Geçen yaz Almanyada 2 ay boyunca staj yaptım. Öncelikle sorduğu sorular şunlardı; Ne yapmak istiyorsun almanyada ? Eğitim hayatından bahseder misiniz gibi sorulardı.(Almanca B1 ) Bu sorular tarafıma almanca soruldu. İngilizce de soru sordu. Neden almanca öğreniyorsunuz dedi. Anlayamadığım tek şey diğer başvuranları dinledim görüşmeyi beklerken salonda. Çok kısa sorular ve çok kısa cevaplar verildi.Bana lütfen cevaplarınızı kısa vermeyin dedi.Ve en bomba yeri Tek bir dersiniz kalmış okulda. Okulu bırakıp kaçmayacaksınız değil mi dedi. Ben orada şok oldum açıkçası ve 5 senedir hem örgün öğretim hem açıköğretim de okuyorum. Ve kariyerim için almanyada staj yaptım. Bu yüzden böyle bir şey yapmam yapamam dedim. Yaklaşık 4 haftada geldiğini duydum. Tarafıma olumlu veya olumsuz bir cevap geldiğinde burda güncelleme yaparım.Herkese kolay gelsin
Merhaba, bilgilendirmeniz için teşekkürler umarım en kısa sürede olumlu olarak pasaportunuzu alırsınız. Vize görüşmeniz hangi şehirdeydi acaba ve B1 sertifikanızı sundunuz mu?
Benim de B1 Almanca sertifikam olmasına rağmen görüşme esnasında vize memuru full Türkçe konuştu sanırım memura göre değişiyor..

yeji

Mesaj gönderen yeji » Pzr Ara 04, 2022 5:09 pm

mrrt yazdı: Pzr Ara 04, 2022 3:47 pm Merhaba Öncelikle 44f sprachkurs vizesine başvurdum. 29 Ağustosta randevumu aldım. Randevum 18 Kasımdaydı. Gerekli belgeleri oluşturduktan sonra görüşmeye gittim.Daha önce Almanya'da 4 kez bulundum. Geçen yaz Almanyada 2 ay boyunca staj yaptım. Öncelikle sorduğu sorular şunlardı; Ne yapmak istiyorsun almanyada ? Eğitim hayatından bahseder misiniz gibi sorulardı.(Almanca B1 ) Bu sorular tarafıma almanca soruldu. İngilizce de soru sordu. Neden almanca öğreniyorsunuz dedi. Anlayamadığım tek şey diğer başvuranları dinledim görüşmeyi beklerken salonda. Çok kısa sorular ve çok kısa cevaplar verildi.Bana lütfen cevaplarınızı kısa vermeyin dedi.Ve en bomba yeri Tek bir dersiniz kalmış okulda. Okulu bırakıp kaçmayacaksınız değil mi dedi. Ben orada şok oldum açıkçası ve 5 senedir hem örgün öğretim hem açıköğretim de okuyorum. Ve kariyerim için almanyada staj yaptım. Bu yüzden böyle bir şey yapmam yapamam dedim. Yaklaşık 4 haftada geldiğini duydum. Tarafıma olumlu veya olumsuz bir cevap geldiğinde burda güncelleme yaparım.Herkese kolay gelsin
Merhaba, umarım en kısa sürede vizeniz olumlu sonuçlanır. Ankarada mıydı görüşmeniz?

sammydavis

Mesaj gönderen sammydavis » Pzt Ara 05, 2022 9:45 am

Cerii yazdı: Cmt Ara 03, 2022 6:49 pm Merhaba ben 10 kasımda başvuruda bulundum ve 3 Aralıkta red geldi. 25 yaşında psikoloğum. Bloke hesabım 947*12 şeklinde hazırlamıştım. Evraklarım da herhangi bir eksik yoktu. Motivasyon yazımda dil öğrenmeyi mesleki açıdan gelişim için ve yurtdışından şehrimizde gelen gurbetçilerin sorunlarını çoğu Türkçe anlatamadıklarını ve buna da bir çözüm içim işyeriyle anlaştığımı(yazılı belge olarak sundum) ve bu sayede dil öğrenmek istediğimi yazmıştım. Ancak bunu tam olarak detaylandıramamışım sanırım, sunduğum gerekçeyi ‘’ Özellikle, elçilik, memleketinizdeki hastaların psikolojik tedavisi için Almanca bilgisinin ne ölçüde gerekli ve hatta yararlı olduğunu anlamıyor’’ diye yazmışlar.
detaylar için teşekkürler...sunduğunuz motivasyon mektubu ve gerekçelendirmeriniz biraz şüpheci ve elçilikçe anlamsız bulunsada , ben red kararının ağır olduğunu düşünmekteyim. sonuçta doktor ve 25 yaşındasınız, öyle yada böyle pek risk göremiyorum ben. Tabi şahsi düşüncem, elçilik çok farklı bir çerçeveden bakıyor olabilir. beyanlarınızın tuhaf ve gerçeklikten uzak olduğunu düşünmüşler bence.

Ancak motivasyon mektubunuz ve gerekçeniz kesinlikle biraz tuhaf. Ben sizin sektör ve alanınızı bilemem, elçilikte detaylara hakim değildir elbet ama. Şöyle düşünmüşlerdir, benim gibi, bir çok insan gibi, yani kaç tane alman yada gurbetçi gelip Ankara da psikolojik bir tedavi alacak, alsa da psikoloji bir diş hekimi veya estetik doktoru veya başka bölümler gibi değil, her kelimenin , tonlamanın dahi anlamlı olduğu bir alan. Yani inanılmaz bir almanca bilmeniz gerekmekte, bence... Bunlar hep benim yorumum tabiki. Soru işaretleri biraz fazla maalesef..

Motivasyon mektubunuzu bence başka bir motive kapsamdında hazırlayın, ilk mektubunuzda bahsettiğiniz çok yüzeysel bahsedilse olurmuş. Siz daha iyi bilirsiniz kendi alanızı ama, alanımla ilgili almanca akademik yazıları okuyabilmek, almanca dilinin oldupu yerlerdeki alanımla ilgili herseyi takip edebilmek ve kendime fark bir dünya görüşü katmak, alanım gereği çok fazla kültürü ve insanı anlayabilmek, vesaire gibi. Belki ileride alanımla ilişkili bir master programı düşünebilirim gibi...

Yeniden başvurmak yerine, itiraz etmenizi tavsiye ederim. yeniden başvuru çok zaman kaybettirir.Belki bu arada dil sertifaknızı yükseltebilirsiniz. artı olur size. birde sanırım bloke hesap biraz arttırıldı, onu da güncelleyin derim.

herşey istediğiniz gibi olur umarım.

Pepawutz

Mesaj gönderen Pepawutz » Pzt Ara 05, 2022 11:12 am

Cerii yazdı: Cmt Ara 03, 2022 2:07 pm Herkese merhaba, ben dil okulu vizesi için başvuru yapmıştım ve başvuruda geri döneceğime dair iş yerinden döndüğümde çalışacağıma dair yazı alıp teslim ettim. Ancak mesleki olarak dil öğrenmemin yeterli bir sebep olmadığına dair red cevabı geldi. Bu konuda bilgisi olan var mı, yardımcı olabilir misiniz? Ne yapabilirim

Merhaba yıllar önce ankaradan dil okulu vizesi için bende başvuru yapmıştım .Hatta dil okulunun tamamı ödenmiş ve garantör Almanya’dan maddi güçlü biri olmuştu.Ben ozaman motivasyon mektubumda Türkiye ve Alman ticari ilişkilerinden ötürü Alman firmalarının çok olduğunu ve Almancanın bir avantaj olduğunu yazmıştım .Kağıtlarımın tam olduğunu ama bana ret vereceklerini söylediler.Sebeb olarak da Almanca hic bilmiyor olmamı gösterdiler b1 seviyesinde bir Almanca sunabilseydiniz sizin devam ögrenmek istediğinize ikna olurduk siz lütfen almancada b1 belgesi alıp tekrar deneyin dediler.Tabi ben hiçbir belge sunmamıştım dil ile alakalı .Bilginiz olsun

Cetinkılıc

Mesaj gönderen Cetinkılıc » Pzt Ara 05, 2022 2:29 pm

Merhabalar, ben de kendi ulusal vize alma tecrübemi paylaşmış olayım istedim. Forumda 52f örneği nispeten az.

52f
Başvuru: 7 Temmuz
Randevu emaili:7 Eylül
Randevu: 4 Ekim (sonrasında ek döküman talebi veya herhangi bir yazışma olmadı)
Vize çıkış: 2 Aralık ve pasaport ulaşması: 5 Aralık

Kabaca 5 ayda almış oldum. Darısı bekleyenlerin başına.

duyguuuu

Mesaj gönderen duyguuuu » Pzt Ara 05, 2022 2:33 pm

sid1904 yazdı: Cum Ara 02, 2022 9:16 pm Merhaba vizeniz geldi mi acaba ? Birde hangi okula basvurdunuz ve dil kursuna nerde gideceksiniz ? Bende okulun kendi fil kursuna gitmeyecegim bu sorun mu oluyormus yani
Maalesef vizem hala gelmedi, Bremen üniversitesinden şartlı kabul almıştım ben, illa okulun kursuna gitme zorunluluğu yok. Ben Duisburg tarafında kursa gideceğim arkadaşım önermişti. Bunu merak edip sormuşlar mailde.

Ceydak

Mesaj gönderen Ceydak » Pzt Ara 05, 2022 3:07 pm

duyguuuu yazdı: Pzt Ara 05, 2022 2:33 pm Maalesef vizem hala gelmedi, Bremen üniversitesinden şartlı kabul almıştım ben, illa okulun kursuna gitme zorunluluğu yok. Ben Duisburg tarafında kursa gideceğim arkadaşım önermişti. Bunu merak edip sormuşlar mailde.
Merhaba ne zaman basvurmustunuz acaba vizeye hangi konsolosluktan hangi sehre basvurmustunuz ? Bende duisburg icin basvurdum istanbuldan bana da ayni soru soruldu ? Anlayamadim neden sorduklarini birnde evrakar yabancilar dairesine gittimi gitmedimi onun ikilemindeyim hala 🙏

duyguuuu

Mesaj gönderen duyguuuu » Pzt Ara 05, 2022 3:10 pm

Ceydak yazdı: Pzt Ara 05, 2022 3:07 pm Merhaba ne zaman basvurmustunuz acaba vizeye hangi konsolosluktan hangi sehre basvurmustunuz ? Bende duisburg icin basvurdum istanbuldan bana da ayni soru soruldu ? Anlayamadim neden sorduklarini birnde evrakar yabancilar dairesine gittimi gitmedimi onun ikilemindeyim hala 🙏
Merhaba, 29 Eylül’de İstanbuldaydı görüşmem. Hala bekliyorum. Sanırım Duisburg’un yoğun olmasıyla alakalı bu durum başka eyaletlere gidenler alıyor daha hızlı şekilde.
Ben geçen konsolosluğu aradım işlemde olduğunu söyledi başka bilgi veremeyiz dediler. Beklemek çok yorucu.

snnszgn

Mesaj gönderen snnszgn » Pzt Ara 05, 2022 3:26 pm

Herkese merhaba, çok faydalı bir forum ve çok istifade ediyorum. Ben hali hazırda Freiberg den şartlı kabul aldım, Merseburg, Duisburg Essen, Wuppertal ve TU Dortmund tan da kabul bekliyorum. İstediğim yer Wuppertal ama henüz net değilim. Eğer hepsinden kabul alırsam , bütün kabulleri vize dosyasında sunmanın bir avantajı ya da dezavantajı olur mu sizce?

Ceydak

Mesaj gönderen Ceydak » Pzt Ara 05, 2022 5:58 pm

duyguuuu yazdı: Pzt Ara 05, 2022 3:10 pm Merhaba, 29 Eylül’de İstanbuldaydı görüşmem. Hala bekliyorum. Sanırım Duisburg’un yoğun olmasıyla alakalı bu durum başka eyaletlere gidenler alıyor daha hızlı şekilde.
Ben geçen konsolosluğu aradım işlemde olduğunu söyledi başka bilgi veremeyiz dediler. Beklemek çok yorucu.
Cok uzun bir sure ben aralik sonunda gelir diye dusunuyordum totaldw 6 hafta falan olmus oluyordu. Duisburg da tek bir daire ilgileniyor diye biliyordum. Hic mail attiniz mi onlara bazen eksik birsey oluyor konsolosluk gormuyor ya da uzun suruyor islem yapmasi haber vermesi vs.

duyguuuu

Mesaj gönderen duyguuuu » Pzt Ara 05, 2022 6:01 pm

Ceydak yazdı: Pzt Ara 05, 2022 5:58 pm Cok uzun bir sure ben aralik sonunda gelir diye dusunuyordum totaldw 6 hafta falan olmus oluyordu. Duisburg da tek bir daire ilgileniyor diye biliyordum. Hic mail attiniz mi onlara bazen eksik birsey oluyor konsolosluk gormuyor ya da uzun suruyor islem yapmasi haber vermesi vs.
Mail atmanın çok iyi olmadığını söylüyorlar o yüzden hiç mail atmadım, birkaç red alan duydum bu yüzden. Beklemekten başka bir çare bırakmıyorlar insana.

sammydavis

Mesaj gönderen sammydavis » Pzt Ara 05, 2022 6:08 pm

duyguuuu yazdı: Pzt Ara 05, 2022 6:01 pm Mail atmanın çok iyi olmadığını söylüyorlar o yüzden hiç mail atmadım, birkaç red alan duydum bu yüzden. Beklemekten başka bir çare bırakmıyorlar insana.
çok sık irtibat kurulduğunda, kibarca veya daha az kibarca veya tatlı sert veya sert uyarıyorlar. Ama red verildiğini hiç duymadım..

duyguuuu

Mesaj gönderen duyguuuu » Pzt Ara 05, 2022 6:13 pm

sammydavis yazdı: Pzt Ara 05, 2022 6:08 pm çok sık irtibat kurulduğunda, kibarca veya daha az kibarca veya tatlı sert veya sert uyarıyorlar. Ama red verildiğini hiç duymadım..
Anladım uyardıklarını bilmiyordum, konsolosluğa mı mail atmalı yoksa Duisburga mı direkt?

Kilitli