Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

TestAs

aktif forumculuk : uyeler bulusuyor!
Badem

TestAs

Mesaj gönderen Badem » Pzr Nis 25, 2021 11:23 am

Herkese merhabalar.
Ben geçtiğimiz günlerde RWTH Aachen'ın uluslararası öğrencilerle ilgilenen Abteilung 2.1'a TestAs ile ilgili e-mail yolladım. Bana gelen cevapta ve RWTH Achen'ın kendi internet sitesinde TestAs'a sadece Alman vatandaşlarıyla denkliğe(Hoschschulzugangsberechtigung) sahip olmayan uluslararası öğrencilerin girmek zorunda olduğu yazılı (Internationale Bewerberinnen und Bewerber, die nicht deutschen Staatsbürgern gleichgestellt sind, müssen bei der Bewerbung für ein grundständiges Studium (Bachelorstudium oder Staatsexamen) einen TestAS einreichen. Zu dieser Gruppe gehören alle Studienbewerberinnen und -bewerber, die keine deutsche Hochschulzugangsberechtigung besitzen.).

Ayrıca da uluslararsı öğrencilerin denk olup olmadığını kontrol etmeleri için Anabin (https://anabin.kmk.org/anabin.html) portalını işaret ediyorlar. Anabin'in Schulabschlüsse mit Hochschulzugang seçeneğinden kontrol ettiğime göre 12 yıllık bir liseden alınmış diploması olan ve YKS sınavından 180 puan ve üstü alan -ki bu çoğu öğrencinin gözü kapalı alacağı bir puan- biri Türkiye'de kazandığı bölümle ortak bilimsel temele sahip bölümlere direkt kabul elde ediyor (direkter Zugang- fachorientiert). Yani TestAs'a girmesine gerek kalmıyor. Ama Forumumuzdaki hem RWTH Achen'ın tanıtım sayfasında hem de bazı kişilerin açtığı başlıkların altına cevap olarak bütün lisans bölümlerine başvuru yaparken TestAs sertifikası almanız da mecburi yazılmış. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Kullanıcı avatarı
Alarech

Re: TestAs

Mesaj gönderen Alarech » Pzr Nis 25, 2021 12:32 pm

Badem yazdı: Pzr Nis 25, 2021 11:23 am Herkese merhabalar.
Ben geçtiğimiz günlerde RWTH Aachen'ın uluslararası öğrencilerle ilgilenen Abteilung 2.1'a TestAs ile ilgili e-mail yolladım. Bana gelen cevapta ve RWTH Achen'ın kendi internet sitesinde TestAs'a sadece Alman vatandaşlarıyla denkliğe(Hoschschulzugangsberechtigung) sahip olmayan uluslararası öğrencilerin girmek zorunda olduğu yazılı (Internationale Bewerberinnen und Bewerber, die nicht deutschen Staatsbürgern gleichgestellt sind, müssen bei der Bewerbung für ein grundständiges Studium (Bachelorstudium oder Staatsexamen) einen TestAS einreichen. Zu dieser Gruppe gehören alle Studienbewerberinnen und -bewerber, die keine deutsche Hochschulzugangsberechtigung besitzen.).

Ayrıca da uluslararsı öğrencilerin denk olup olmadığını kontrol etmeleri için Anabin (https://anabin.kmk.org/anabin.html) portalını işaret ediyorlar. Anabin'in Schulabschlüsse mit Hochschulzugang seçeneğinden kontrol ettiğime göre 12 yıllık bir liseden alınmış diploması olan ve YKS sınavından 180 puan ve üstü alan -ki bu çoğu öğrencinin gözü kapalı alacağı bir puan- biri Türkiye'de kazandığı bölümle ortak bilimsel temele sahip bölümlere direkt kabul elde ediyor (direkter Zugang- fachorientiert). Yani TestAs'a girmesine gerek kalmıyor. Ama Forumumuzdaki hem RWTH Achen'ın tanıtım sayfasında hem de bazı kişilerin açtığı başlıkların altına cevap olarak bütün lisans bölümlerine başvuru yaparken TestAs sertifikası almanız da mecburi yazılmış. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.
Giriş şartları dediğin gibi basit olsa da testas mecburiyeti koyan bir üniversite kendisi.
Zaten sayfasında da dile getiriyor.

Badem

Mesaj gönderen Badem » Pzt Nis 26, 2021 4:52 pm

Alarech yazdı: Pzr Nis 25, 2021 12:32 pm Giriş şartları dediğin gibi basit olsa da testas mecburiyeti koyan bir üniversite kendisi.
Zaten sayfasında da dile getiriyor.
Merhaba Alarech cevabınız için teşekkür ediyorum.

RWTH Aachen'ın internet sitesinde yukarıda da alıntı yaptığım gibi ''Internationale Bewerberinnen und Bewerber, die nicht deutschen Staatsbürgern gleichgestellt sind, müssen bei der Bewerbung für ein grundständiges Studium (Bachelorstudium oder Staatsexamen) einen TestAS einreichen. Zu dieser Gruppe gehören alle Studienbewerberinnen und -bewerber, die keine deutsche Hochschulzugangsberechtigung besitzen.'' yazılı. Bir öğrencinin denkliği (Hochschulzugangsberechtigung) olup olmadığını öğrenmesi için de yine RWTH Aachen'ın internet sitesinde Anabin portalı işaret edilmiş. Anabin portalına göre ise Türkiye'de 12 yıllık bir lise diploması
olan ve YKS sınavından 180 puan üzeri alan biri denklik elde etmiş oluyor. Yani TestAs'a girmesine gerek kalmamış oluyor.

Ben RWTH Aachen'ın internet sitesinde tüm uluslararası öğrencilere TestAs zorunlu gibi bir ibareye rastlamadım. Siz bunu hangi sayfada okudunuz acaba?

Kullanıcı avatarı
Alarech

Mesaj gönderen Alarech » Pzt Nis 26, 2021 8:50 pm

Badem yazdı: Pzt Nis 26, 2021 4:52 pm Merhaba Alarech cevabınız için teşekkür ediyorum.

RWTH Aachen'ın internet sitesinde yukarıda da alıntı yaptığım gibi ''Internationale Bewerberinnen und Bewerber, die nicht deutschen Staatsbürgern gleichgestellt sind, müssen bei der Bewerbung für ein grundständiges Studium (Bachelorstudium oder Staatsexamen) einen TestAS einreichen. Zu dieser Gruppe gehören alle Studienbewerberinnen und -bewerber, die keine deutsche Hochschulzugangsberechtigung besitzen.'' yazılı. Bir öğrencinin denkliği (Hochschulzugangsberechtigung) olup olmadığını öğrenmesi için de yine RWTH Aachen'ın internet sitesinde Anabin portalı işaret edilmiş. Anabin portalına göre ise Türkiye'de 12 yıllık bir lise diploması
olan ve YKS sınavından 180 puan üzeri alan biri denklik elde etmiş oluyor. Yani TestAs'a girmesine gerek kalmamış oluyor.

Ben RWTH Aachen'ın internet sitesinde tüm uluslararası öğrencilere TestAs zorunlu gibi bir ibareye rastlamadım. Siz bunu hangi sayfada okudunuz acaba?
Aslında bunu okuduğum sayfa sizin yazdığınız ingilizce hali.
All international applicants who are not legally equivalent to German citizens, such as non-EU students, must submit a TestAs certificate when applying for an undergraduate – Bachelor’s or Staatsexamen – course of study at RWTH. This applies to all applicants who do not have a German university entrance qualification.
Burada giriş yeterliliğini denklik olarak algılamayın.Uluslararası olduğumuz için bu üniversite bunun yanında ekstra bir testas zorunluluğu getirmiş.

AEÇ16

Mesaj gönderen AEÇ16 » Prş May 20, 2021 12:58 pm

Merhabalar bende Rwth Aachen Üniversitesinde makine mühendisliği okumak istiyorum, 2020 de bir arkadaşımda makine mühendisliğinden kabul aldı ve TestAs sınavı istememişler fakat bu yıl başvurular açıldığında RwthOnlinedan başvuru için gerekli belgere baktığım TestAS da yazıyor hemen ekran görüntüsü alıp arkadaşıma attım arkadaşım benden istemediler çok sasırdım şuan dedi okula mail at bir sor dedi okula mail attım okuldan gelen cevap ise şu 29 haziranda uluslar arası öğrenciler için bir seminer yapıcaklarmış oraya katılmamı istediler seminerde gerekli belgeleride söyliyeceklermiş ama sıkıntı şu ki testas sınavı şuan sadece 30 ekim tarihinde var türkiyede ve okul son başvuru tarihi makine mühendisliği için 15 ekim yani istesemde giremiyorum sınava bana tavsiyesi olan varsa çok mutlu olurum?

doli.bom

Mesaj gönderen doli.bom » Prş May 20, 2021 2:03 pm

AEÇ16 yazdı: Prş May 20, 2021 12:58 pm Merhabalar bende Rwth Aachen Üniversitesinde makine mühendisliği okumak istiyorum, 2020 de bir arkadaşımda makine mühendisliğinden kabul aldı ve TestAs sınavı istememişler fakat bu yıl başvurular açıldığında RwthOnlinedan başvuru için gerekli belgere baktığım TestAS da yazıyor hemen ekran görüntüsü alıp arkadaşıma attım arkadaşım benden istemediler çok sasırdım şuan dedi okula mail at bir sor dedi okula mail attım okuldan gelen cevap ise şu 29 haziranda uluslar arası öğrenciler için bir seminer yapıcaklarmış oraya katılmamı istediler seminerde gerekli belgeleride söyliyeceklermiş ama sıkıntı şu ki testas sınavı şuan sadece 30 ekim tarihinde var türkiyede ve okul son başvuru tarihi makine mühendisliği için 15 ekim yani istesemde giremiyorum sınava bana tavsiyesi olan varsa çok mutlu olurum?
Merhaba,
Coronadan dolayı ertelenen sınavlar için bir istisna oluşturuyorlar genelde bu durumdan faydalanabilirsiniz.RWTH Aachen yaz sömestir başvurularında (BELLİ BİR NC puanına) TestAs muafiyeti koydu ,pandemiden dolayı bazı ülkelerde yapılamıyor diye.Bu sömestr yapılır mı aynısı bilmiyorum ama mutlaka üniversiteyle iletişim geçin ülkede yakın zamanda TestAs yapılmıyor diye.Ya da Goethe I TestAS sorumlusuyla iletişime geçin mayıs ayında sene içinde yapılamayan TestAS sınavlarından birini yapacaklardı henüz yapılmadıysa yer var mı diye bir sorun.Eğer yer yok derse TestAS Almanya sorumlusuna durumunuzu anlatan bir mail atın mutlaka derim.Çünkü sınava gelmeyenler oluyor .Ve bir arkadaşım yer olmamasına rağmen bu şekilde TestAS a girmişti.(Alman sorumlularla görüşerek)

AEÇ16

Mesaj gönderen AEÇ16 » Prş May 20, 2021 3:27 pm

Cevabınız için teşekkür ederim öncelikle ben makine mühendisliği bölümünde lisans okumak istiyorum ve Rwth aachen üniversitesinde makine mühendisliği açık kabul yani NC yok yinede Testas sınavına girmem gerekiyor mu? Geçen yıl arkadaşım makine mühendisliğinden kabul aldı ve Testas istememişler bu olay çok kafamı karıştırdı okula mail attım fakat verdikleri cevap sorularıma cevap olamadı

AEÇ16

Mesaj gönderen AEÇ16 » Prş May 20, 2021 3:27 pm

doli.bom yazdı: Prş May 20, 2021 2:03 pm Merhaba,
Coronadan dolayı ertelenen sınavlar için bir istisna oluşturuyorlar genelde bu durumdan faydalanabilirsiniz.RWTH Aachen yaz sömestir başvurularında (BELLİ BİR NC puanına) TestAs muafiyeti koydu ,pandemiden dolayı bazı ülkelerde yapılamıyor diye.Bu sömestr yapılır mı aynısı bilmiyorum ama mutlaka üniversiteyle iletişim geçin ülkede yakın zamanda TestAs yapılmıyor diye.Ya da Goethe I TestAS sorumlusuyla iletişime geçin mayıs ayında sene içinde yapılamayan TestAS sınavlarından birini yapacaklardı henüz yapılmadıysa yer var mı diye bir sorun.Eğer yer yok derse TestAS Almanya sorumlusuna durumunuzu anlatan bir mail atın mutlaka derim.Çünkü sınava gelmeyenler oluyor .Ve bir arkadaşım yer olmamasına rağmen bu şekilde TestAS a girmişti.(Alman sorumlularla görüşerek)
Cevabınız için teşekkür ederim öncelikle ben makine mühendisliği bölümünde lisans okumak istiyorum ve Rwth aachen üniversitesinde makine mühendisliği açık kabul yani NC yok yinede Testas sınavına girmem gerekiyor mu? Geçen yıl arkadaşım makine mühendisliğinden kabul aldı ve Testas istememişler bu olay çok kafamı karıştırdı okula mail attım fakat verdikleri cevap sorularıma cevap olamadı.

doli.bom

Mesaj gönderen doli.bom » Pzr Haz 06, 2021 2:48 pm

AEÇ16 yazdı: Prş May 20, 2021 3:27 pm Cevabınız için teşekkür ederim öncelikle ben makine mühendisliği bölümünde lisans okumak istiyorum ve Rwth aachen üniversitesinde makine mühendisliği açık kabul yani NC yok yinede Testas sınavına girmem gerekiyor mu? Geçen yıl arkadaşım makine mühendisliğinden kabul aldı ve Testas istememişler bu olay çok kafamı karıştırdı okula mail attım fakat verdikleri cevap sorularıma cevap olamadı.
Merhaba,
Bildiğim kadarıyla başvuru portalında sizinle ilgili bilgileri doldurduktan sonra yüklemeniz ya da göndermeniz gereken evraklarda gözükür, eğer gerekiyorsa. Ya da durumunuzu anlatan bir mail atıp öğrenebilirsiniz.

Kaorer

Mesaj gönderen Kaorer » Çrş Tem 07, 2021 11:15 pm

NC olmasa da Testdas aranıyor. Ancak bu sene için Ösym puanı Alman sistemine göre <2,5 işe Testdas aranmiyor.

Kaorer

Mesaj gönderen Kaorer » Çrş Tem 07, 2021 11:25 pm

Testas sınavı aranıyor. Ancak 2021 yılı için Alman not sistemine göre Ösym yerleştirme puanı <2,5 ise Testas sonucu aranmiyor.

emirmcl

Mesaj gönderen emirmcl » Pzr Ara 04, 2022 3:05 am

Selamlar, sorunun üzerinden bir yıl geçmiş şuan ben de aynı sorunun cevabını arıyorum. Sizin durumunuz nasıl sonuçlandı. Bilgilendirirseniz sevinirim.