Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
yagmurhir

Re: Yüksek Lisans + Oturum İzni + Aile Birleşimi

Mesaj gönderen yagmurhir » Pzr Kas 27, 2022 2:49 pm

yagmurk yazdı: Çrş Kas 23, 2022 12:52 am Merhaba,

Ben master için direkt kabul almıştım ve benimle beraber eşim de aile birleşimi vizesine başvurdu. Görüşmeden 7-8 hafta sonra ikimizin vizesi beraber geldi. Biz başvuralı birkaç ay oldu o yüzden formu hatırlamıyorum ama diğer konularda ne yaptığımızı anlatabilirim.

Sonradan konaklama ile ilgili belge isteyebilirler diye 10 günlük iptal edilebilir booking.com rezervasyonu yapıp görüşmede onu vermiştik. Konaklama için ek bir belge istemediler. Sağlık sigortasında da expatrio üzerinden yapılabilen sigortada eş için olan seçeneği biz de bulamadığımız için eşime seyahat sağlık sigortası yaptırdık ve kabul ettiler.

Bizden sonra değişen bir şey olmuş mudur bilmiyorum ama biz bu şekilde başvurunca bir sıkıntı çıkmadı.
Merhaba, öncelikle hayırlı olsun :) yanıtınız için de çok teşekkürler.
Vizenizi almış olduğunuz için bir konuda daha danışmak istiyorum size.
Eşim Expatrio’dan blokeli hesabını açtı ve açarken sağlık sigortasını da yaptırmak için “Value Package” seçti. Expatrio bize iki belge gönderdi bir belgede “… is covered by health insurance from Mar 01, 2023 to Sep 02, 2023 (185 days). The risk carrier is Generali Deutschland Krankenversicherung AG” yazıyor. Diğerinde ise “… is covered by health insurance upon entry to Germany. The risk carrier is Generali Deutschland Krankenversicherung AG” yazıyor. Bunlardan biri sağlık sigortası diğeri ise seyahat sağlık sigortası diye anlıyoruz. İkinci yazdığımda bitiş tarihi yazmıyor çünkü. Sadece 185 gün geçerli olduğu yazıyor. Emin olamadık biz de acaba seyahat sağlık yaptırmamız gerekiyor mi eşime diye. Siz böyle bir durum yaşamış mıydınız?

xxxcyn

Mesaj gönderen xxxcyn » Pzr Kas 27, 2022 6:51 pm

yagmurhir yazdı: Pzr Kas 27, 2022 2:49 pm Merhaba, öncelikle hayırlı olsun :) yanıtınız için de çok teşekkürler.
Vizenizi almış olduğunuz için bir konuda daha danışmak istiyorum size.
Eşim Expatrio’dan blokeli hesabını açtı ve açarken sağlık sigortasını da yaptırmak için “Value Package” seçti. Expatrio bize iki belge gönderdi bir belgede “… is covered by health insurance from Mar 01, 2023 to Sep 02, 2023 (185 days). The risk carrier is Generali Deutschland Krankenversicherung AG” yazıyor. Diğerinde ise “… is covered by health insurance upon entry to Germany. The risk carrier is Generali Deutschland Krankenversicherung AG” yazıyor. Bunlardan biri sağlık sigortası diğeri ise seyahat sağlık sigortası diye anlıyoruz. İkinci yazdığımda bitiş tarihi yazmıyor çünkü. Sadece 185 gün geçerli olduğu yazıyor. Emin olamadık biz de acaba seyahat sağlık yaptırmamız gerekiyor mi eşime diye. Siz böyle bir durum yaşamış mıydınız?
Ben de value package almıştım. Dediğiniz gibi ilki seyahat sağlık sigortası; diğeri de normal sağlık sigortası (buraya gelip bloke hesabı aktifleştirince onu da aktifleştirmek gerekiyor) Bu ikisi yeterli oluyor, sadece size seyahat sağlık sigortası yapılması yeterli. Buraya gelip TK'yı aktifleştirince de mail atıp doldurmanız gereken bir formla ilgili bilgi alıp postalıyorsunuz ikiniz de tek bir sigortadan yararlanıyorsunuz

yagmurk

Mesaj gönderen yagmurk » Pzr Kas 27, 2022 8:13 pm

nihatcanm yazdı: Cum Kas 25, 2022 10:11 pm Siz 41F için başvururken eşiniz aile birleşimi vizesi için ayrı bir başvuruda mı bulundu yoksa 41F ile başvururken kimle gidilecek kısmına eşinizi de mi belirttiniz ?
Merhaba, biz benim 41F vizem için çift kişilik randevu aldık, eşimin bilgilerini de girdik randevu formuna benimkilerle beraber. Vize başvuru formunda da birbirimizi yazmıştık kiminle gidilecek kısmına.

nihatcanm

Mesaj gönderen nihatcanm » Sal Kas 29, 2022 9:26 pm

Almanca A1 sertifikası için önerebileceğiniz online eğitim veya YouTube kanalı var mı ?

ezaks2

Mesaj gönderen ezaks2 » Cum Ara 02, 2022 4:47 pm

yagmurk yazdı: Çrş Kas 23, 2022 12:52 am Merhaba,

Ben master için direkt kabul almıştım ve benimle beraber eşim de aile birleşimi vizesine başvurdu. Görüşmeden 7-8 hafta sonra ikimizin vizesi beraber geldi. Biz başvuralı birkaç ay oldu o yüzden formu hatırlamıyorum ama diğer konularda ne yaptığımızı anlatabilirim.

Sonradan konaklama ile ilgili belge isteyebilirler diye 10 günlük iptal edilebilir booking.com rezervasyonu yapıp görüşmede onu vermiştik. Konaklama için ek bir belge istemediler. Sağlık sigortasında da expatrio üzerinden yapılabilen sigortada eş için olan seçeneği biz de bulamadığımız için eşime seyahat sağlık sigortası yaptırdık ve kabul ettiler.

Bizden sonra değişen bir şey olmuş mudur bilmiyorum ama biz bu şekilde başvurunca bir sıkıntı çıkmadı.
Merhaba. Öncelikle tebrik ederim. Vize randevusu alırken siz 2 kişilik başvururken aynı anda eşiniz de aile birleşimi için mi başvuru yaptı acaba? Ben de 41f için başvurdum ve randevuyu 2 kişilik almıştım. Randevu tarihi belirlendikten sonra burada yazınızı görünce aile birleşimi için eşim adına randevu almaya çalıştık fakat halihazırda bulunan randevu yüzünden işlemi gerçekleştiremedik. Sanırım benim başvurumun randevu tarihi belirlenmeden önce aile birleşimi için de başvuru yapmış olmamız gerekiyor. Bu konuda deneyiminizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.

yagmurk

Mesaj gönderen yagmurk » Cmt Ara 03, 2022 1:49 am

ezaks2 yazdı: Cum Ara 02, 2022 4:47 pm Merhaba. Öncelikle tebrik ederim. Vize randevusu alırken siz 2 kişilik başvururken aynı anda eşiniz de aile birleşimi için mi başvuru yaptı acaba? Ben de 41f için başvurdum ve randevuyu 2 kişilik almıştım. Randevu tarihi belirlendikten sonra burada yazınızı görünce aile birleşimi için eşim adına randevu almaya çalıştık fakat halihazırda bulunan randevu yüzünden işlemi gerçekleştiremedik. Sanırım benim başvurumun randevu tarihi belirlenmeden önce aile birleşimi için de başvuru yapmış olmamız gerekiyor. Bu konuda deneyiminizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.
Merhaba, teşekkür ederim. Yok ayrı randevu almadık, biz de benim 41F başvurum üzerinden 2 kişilik randevu alıp gitmiştik. Aile birleşimi için ayrı randevuya başvurunca süreç uzayabiliyor diye biliyorum. Randevu alırken çıkan 41F bilgi notunun "Eşiniz için" kısmındaki belgeleri götürmüştük randevuya benim belgelerime ek olarak ve vize başvuru formunda gidiş amacı olarak eşim aile birleşimini seçmişti. Yine de iDATA'yı arayıp sorabilirsiniz emin olmak için, ben gitmeden önce öyle yapmıştım.

ezaks2

Mesaj gönderen ezaks2 » Pzr Ara 04, 2022 1:04 pm

yagmurk yazdı: Cmt Ara 03, 2022 1:49 am Merhaba, teşekkür ederim. Yok ayrı randevu almadık, biz de benim 41F başvurum üzerinden 2 kişilik randevu alıp gitmiştik. Aile birleşimi için ayrı randevuya başvurunca süreç uzayabiliyor diye biliyorum. Randevu alırken çıkan 41F bilgi notunun "Eşiniz için" kısmındaki belgeleri götürmüştük randevuya benim belgelerime ek olarak ve vize başvuru formunda gidiş amacı olarak eşim aile birleşimini seçmişti. Yine de iDATA'yı arayıp sorabilirsiniz emin olmak için, ben gitmeden önce öyle yapmıştım.
iData'yı arayıp sorduğumda konsoloslukla görüşmem gerektiğini söylemişlerdi. Konsolosluğa mail yazıp sormuştum. Onlar ayrı ayrı randevu almam gerektiğini eşimin aile birleşimi için ayrıca başvurmasını söylediler. Açıkçası konsolosluğun çok detaylı düşünerek cevap verdiğine inanmıyorum zaten her mailde gerekli evraklar listesi linkini ekleyip geçiştirdiler. Başka çiftlerden de konsolosluktan eksik ya da yanlış yanıtlar aldıklarını duymuştum çünkü. O yüzden sizin gibi beraber başvuru yapmaya karar verdik biz de. Çok teşekkür ederim yanıtınız için.

inspector44

Mesaj gönderen inspector44 » Pzt Ara 05, 2022 12:02 pm

Bugün başvurumuzun 46. gününde benim vizemin çıktığını, eşimin işlemlerinin teknik bir hata nedeniyle devam ettiğini belirten mail aldık. Sizin vizeyi gönderelim mi, beraber mi isterdiniz diye soruyorlar. Eşimin uzun sürer mi, bilgisi olan arkadaş var mı?

yagmurhir

Mesaj gönderen yagmurhir » Pzr Ara 11, 2022 12:16 pm

Merhabalar,

Aralık sonunda İstanbul’da 36f vize randevumuz var.
Eşim yüksek lisans için şartlı kabul aldı ve beraber gideceğiz. Benim için de aynı anda başvuru oluşturduk ve aynı tarih ve saate görüşme verdiler.
Daha önce vizeye eşiyle başvurmuş ve görüşmeye birlikte gitmiş olan varsa deneyiminden bahsedebilir mi? Nasıl sorular soruyorlar, eş için ekstra istedikleri bir şey oldu mu, görüşmeye aynı anda mı giriliyor vb.

Şimdiden çok teşekkürler.

Tbgrgz

Mesaj gönderen Tbgrgz » Sal Ara 13, 2022 6:04 pm

1. başvuru tarihi: 17 Eylül
Açıklanma Tarihi: 25 Eylül (7 Ekim Tarihine randevu verdiler ama evraklarımızı yetiştiremediğimiz için iptal ettik yeni bir tarih ataması yapılmasını bekledik)
2. Randevu Tarihi: 31 Ekim
Benim Vize Çıkış Tarihi: 1 Aralık
Eşimin Vize Çıkış Tarihi: 12 Aralık (Ek belge istendikten sonra)

merhaba.
Ben de eşimle beraber olan 41f sürecimizi anlatmak istiyorum.
Ben Hamburg Üniversitesinden Yüksek Lisans Kabulü aldım. Eşimle beraber gitme şansımız olduğunu öğrendiğimiz için randevuyu iki kişilik tek bir randevu aldık. 41F yi seçtik devamında kişi sayısını 2 olarak belirttik.
öncelikle istenilen evrakları eksiksiz hazırladık.
Benim için gerekli evraklar sitede yazıyor ama bilinmesi gereken bir iki nokta var.

Expatrio üzerinden bloke hesabı ve Sigortayı yaptırabilirsiniz, ve fazlasıyla tavsiye ederim, hesabı açarken tutar 934x12 şeklinde gözükecektir, mail atarak ya da yardım kısmından hangi tutara yükseltmek isterseniz onu talep ederseniz 1 gün sonra o tutara yükseltiliyor. Kabul belgelerini vs verdik, ben biraz geç gideceğim için ekstra bir belge olarak geç gittiğimde sorun olmayacağına dair belgeyi okuldan almama rağmen vize yetkilileri bu belgeye ihtiyaç duymadı.

eşim için;
biometrik foto,a1 almanca sertifikası, seyahat sigortası (axa seyahat sağlık sigortası)nı tercih ettik fiyatı uygundu 5 aylık olarak aldık,) formül b, nüfus kayıt örneği ( bu arada e devletten alınırsa tercümeye gerek yok.) gibi belgeler.
diploma da verdik (ama bu opsiyonel.) hepsinden iki fotokopi. eksik belgeleriniz olursa iData ofisinde çıktı alma imkanı var.

bloke hesabı 16 bin euro olacak şekilde yaptık. Bu tutar konsolosluk sitesinde belirtilen 934 Euro + 400 Euro tutarındaydı. (Bu tutar yeterli olmadı daha sonra bahsedeceğim)
sigorta ve bloke hesabı expatrio value packet olarak yaptım.

Burada şu noktaya dikkat etmek gerekiyor, eşimden bir kere değil iki kere farklı günlerde ek belge istediler,
1. kira sözleşmesi
2. bloke hesap tutar değişikliği
kira sözleşmesini istedikleri zaman başka belge istemezler diye düşündük, (Herkesten kira sözleşmesi isterler mi bilemiyorum, bizden istemelerinin sebebi bizim niyet mektubunda ev tuttuğumuzu belirtmemiz olabilir) birkaç gün sonra bir belge daha istediler. O da bloke tutarını kişi başı aylık 934 Euro olacak şekilde yükseltmemizdi. Burada da söyledikleri şuydu:

Vizeniz şu şartlar altında onaylanmıştır: Eşiniz bloke hesap tutarını 22 bin Euro'ya yükselteceğini yazılı bir biçimde taahhüt etmeli.

Bunu yaptıktan birkaç gün sonra da vizemiz geldi.

Evi nasıl buldunuz diye sorarsanız, tanıdıklar aracılığıyla oldu, aksi durumda uygulamalar aracılığıyla türkiyeden ev bulmak daha zor olabilirdi.

Sorunuz olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım

inspector44

Mesaj gönderen inspector44 » Sal Ara 13, 2022 6:40 pm

Tbgrgz yazdı: Sal Ara 13, 2022 6:04 pm 1. başvuru tarihi: 17 Eylül
Açıklanma Tarihi: 25 Eylül (7 Ekim Tarihine randevu verdiler ama evraklarımızı yetiştiremediğimiz için iptal ettik yeni bir tarih ataması yapılmasını bekledik)

merhaba.
Ben Hamburg Üniversitesinden Yüksek Lisans Kabulü aldım. Eşimle beraber gitme şansımız olduğunu öğrendiğimiz için randevuyu iki kişilik tek bir randevu aldık. 41F yi seçtik devamında kişi sayısını 2 olarak belirttik.
Benim için gerekli evraklar sitede yazıyor ama bilinmesi gereken bir iki nokta var.

Expatrio üzerinden bloke hesabı ve Sigortayı yaptırabilirsiniz, ve fazlasıyla tavsiye ederim, hesabı açarken tutar 934x12 şeklinde gözükecektir, mail atarak ya da yardım kısmından hangi tutara yükseltmek isterseniz onu talep ederseniz 1 gün sonra o tutara yükseltiliyor. Kabul belgelerini vs verdik, ben biraz geç gideceğim için ekstra bir belge olarak geç gittiğimde sorun olmayacağına dair belgeyi okuldan almama rağmen vize yetkilileri bu belgeye ihtiyaç duymadı.

eşim için;
biometrik foto,a1 almanca sertifikası, seyahat sigortası (axa seyahat sağlık sigortası)nı tercih ettik fiyatı uygundu 5 aylık olarak aldık,) formül b, nüfus kayıt örneği ( bu arada e devletten alınırsa tercümeye gerek yok.) gibi belgeler.
diploma da verdik (ama bu opsiyonel.) hepsinden iki fotokopi. eksik belgeleriniz olursa iData ofisinde çıktı alma imkanı var.

bloke hesabı 16 bin euro olacak şekilde yaptık. Bu tutar konsolosluk sitesinde belirtilen 934 Euro + 400 Euro tutarındaydı. (Bu tutar yeterli olmadı daha sonra bahsedeceğim)

Burada şu noktaya dikkat etmek gerekiyor, eşimden bir kere değil iki kere farklı günlerde ek belge istediler,
1. kira sözleşmesi
kira sözleşmesini istedikleri zaman başka belge istemezler diye düşündük, (Herkesten kira sözleşmesi isterler mi bilemiyorum, bizden istemelerinin sebebi bizim niyet mektubunda ev tuttuğumuzu belirtmemiz olabilir) birkaç gün sonra bir belge daha istediler. O da bloke tutarını kişi başı aylık 934 Euro olacak şekilde yükseltmemizdi. Burada da söyledikleri şuydu:

Vizeniz şu şartlar altında onaylanmıştır: Eşiniz bloke hesap tutarını 22 bin Euro'ya yükselteceğini yazılı bir biçimde taahhüt etmeli.

Evi nasıl buldunuz diye sorarsanız, tanıdıklar aracılığıyla oldu, aksi durumda uygulamalar aracılığıyla türkiyeden ev bulmak daha zor olabilirdi.

Hayırlı olsun. Ben de eşimle başvurmuştum. Bu süreçte herhangi bir yere ulaştınız mı, vizenizin durumumu öğrenmek için..

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Sal Ara 13, 2022 7:59 pm

merhaba.

eşim için;

1. kira sözleşmesi

Neden ikinizden de 934 Euro istediler ki ya? Şimdiye kadar hep 400 birisi için, diğeri için de 934 gerekiyor diye biliyorum. Yani giden herkes öyle gitti. İlk defa sizde kişi başı 934 Euro diye bir şey duyuyorum. Vize görüşmesine hangi konsoloslukta girmiştiniz?

Tbgrgz

Mesaj gönderen Tbgrgz » Sal Ara 13, 2022 11:45 pm

inspector44 yazdı: Sal Ara 13, 2022 6:40 pm Hayırlı olsun. Ben de eşimle başvurmuştum. Bu süreçte herhangi bir yere ulaştınız mı, vizenizin durumumu öğrenmek için..
Hayır iletişim kurmadik hiç bir yerle

Tbgrgz

Mesaj gönderen Tbgrgz » Sal Ara 13, 2022 11:47 pm

Muhendis yazdı: Sal Ara 13, 2022 7:59 pm Neden ikinizden de 934 Euro istediler ki ya? Şimdiye kadar hep 400 birisi için, diğeri için de 934 gerekiyor diye biliyorum. Yani giden herkes öyle gitti. İlk defa sizde kişi başı 934 Euro diye bir şey duyuyorum. Vize görüşmesine hangi konsoloslukta girmiştiniz?
İstanbul idata da. Nedenini biz de bilmiyoruz maalesef korktuğumuz şey başımıza gelmiş oldu. Ama çok şükür bir sekilde halloldu.

xxxcyn

Mesaj gönderen xxxcyn » Çrş Ara 14, 2022 12:04 am

Muhendis yazdı: Sal Ara 13, 2022 7:59 pm Neden ikinizden de 934 Euro istediler ki ya? Şimdiye kadar hep 400 birisi için, diğeri için de 934 gerekiyor diye biliyorum. Yani giden herkes öyle gitti. İlk defa sizde kişi başı 934 Euro diye bir şey duyuyorum. Vize görüşmesine hangi konsoloslukta girmiştiniz?
Bizden de istendi ne yazık ki. 8 eylülde birlikte başvurmuştuk eşimle, bloke hesap artırımı + kira sözleşmesi ve benim (öğrenci olan benim) anmeldung belgemi istemişlerdi birkaç hafta arayla. hala bekliyoruz

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Çrş Ara 14, 2022 12:30 am

xxxcyn yazdı: Çrş Ara 14, 2022 12:04 am Bizden de istendi ne yazık ki. 8 eylülde birlikte başvurmuştuk eşimle, bloke hesap artırımı + kira sözleşmesi ve benim (öğrenci olan benim) anmeldung belgemi istemişlerdi birkaç hafta arayla. hala bekliyoruz
Ya önceki mesajlarda herkesten +400 istediler sadece. Çok garip. Acaba yakın zamanda eşiyle başvuran başka kişiler varsa lütfen onlarda durumun nasıl olduğunu yazabilirler mi?

inspector44

Mesaj gönderen inspector44 » Çrş Ara 14, 2022 12:41 am

Bizden de +400 istediler. Bazı şehirler farkı uyguluyor.

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Çrş Ara 14, 2022 1:46 am

inspector44 yazdı: Çrş Ara 14, 2022 12:41 am Bizden de +400 istediler. Bazı şehirler farkı uyguluyor.
Siz hangi şehire başvurdunuz? Ve vizeye hangi konsoloslukta girdiniz?

Muhendis

Mesaj gönderen Muhendis » Çrş Ara 14, 2022 1:55 am

merhaba.

eşim için;

1. kira sözleşmesi

Konsolosluk sitesi dediğiniz sayfa hangisi bulamadım da.

inspector44

Mesaj gönderen inspector44 » Çrş Ara 14, 2022 11:10 am

Muhendis yazdı: Çrş Ara 14, 2022 1:46 am Siz hangi şehire başvurdunuz? Ve vizeye hangi konsoloslukta girdiniz?
Ankara’dan başvurduk, şehir Hannover.