Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yeni Vatandaslik Yasasi

Sadece Almanya-Turkiye ile ilgili haberlere yer verilecektir.
sahanyalap

Yeni Vatandaslik Yasasi

Mesaj gönderen sahanyalap » Cmt Eki 01, 2022 7:52 pm

Selamlar arkadaslar,

Almanyada ögrenci olarak ucuncu yilimi bitiriyorum ve Bremen Universitesinde okuyorum. Malum yeni vatandaslik yasasiyla birlikte vatandaslik süresi extra Entegrasyon durumunda 3 yila iniyor.
ARB 1/80 le isci oturumuna gecip vatandaslik almayi planliyorum. Fakat vatandaslik icin Hamburg ve Bremen eyaletinin Einbürgerung sayfasinda Daueraufenthalts sart kosuluyor. Ancak Berlinin Einbürgerung sayfasinda birkaci disinda herhangi bir Aufenthaltstitel olmasi yeterli görünüyor.

1. Bu durumu tecrübe eden ya da bilgisi olan var midir ? Vatandaslik icin Niederlassungserlaubnis istiyorlar mi ?

2.Buradaki linklerde Türk vatandaslari tarafindan Ankara anlasmasiyla alinan Aufenthaltstitelin Daueraufenthalts olarak sayildigi yaziliyor. Bunlarla ilgili bilgisi,tecrübesi olan var midir ?

https://www.bundesregierung.de/breg-de/ ... ung-456774

https://www.integrationsbeauftragte.de/ ... %C3%B6rige.

Tesekkürler

Berkberk

Re: Yeni Vatandaslik Yasasi

Mesaj gönderen Berkberk » Pzr Eki 02, 2022 6:44 pm

sahanyalap yazdı: Cmt Eki 01, 2022 7:52 pm Selamlar arkadaslar,

Almanyada ögrenci olarak ucuncu yilimi bitiriyorum ve Bremen Universitesinde okuyorum. Malum yeni vatandaslik yasasiyla birlikte vatandaslik süresi extra Entegrasyon durumunda 3 yila iniyor.
ARB 1/80 le isci oturumuna gecip vatandaslik almayi planliyorum. Fakat vatandaslik icin Hamburg ve Bremen eyaletinin Einbürgerung sayfasinda Daueraufenthalts sart kosuluyor. Ancak Berlinin Einbürgerung sayfasinda birkaci disinda herhangi bir Aufenthaltstitel olmasi yeterli görünüyor.

1. Bu durumu tecrübe eden ya da bilgisi olan var midir ? Vatandaslik icin Niederlassungserlaubnis istiyorlar mi ?

2.Buradaki linklerde Türk vatandaslari tarafindan Ankara anlasmasiyla alinan Aufenthaltstitelin Daueraufenthalts olarak sayildigi yaziliyor. Bunlarla ilgili bilgisi,tecrübesi olan var midir ?

Tesekkürler
dediğin yeni yasa ne zaman yürürlüğe girecek ve bir kanyak paylaşabilir misin

sahanyalap

Mesaj gönderen sahanyalap » Pzr Eki 02, 2022 7:33 pm

Berkberk yazdı: Pzr Eki 02, 2022 6:44 pm dediğin yeni yasa ne zaman yürürlüğe girecek ve bir kanyak paylaşabilir misin
1 Ocaka kadar cikicak. Almanya yeni göc yasasi yazarsan her yerde bulabilirsin.

meltem41

Mesaj gönderen meltem41 » Pzr Eki 02, 2022 8:42 pm

sahanyalap yazdı: Cmt Eki 01, 2022 7:52 pm Selamlar arkadaslar,

Tesekkürler
Merhaba ben Berlinde Vatandaslik icin basvuru yaptim ve suan vatandasim. Basvuru yaptigim zaman Niederlassungserlaubnis im yoktu.

sahanyalap

Mesaj gönderen sahanyalap » Pzt Eki 03, 2022 3:10 pm

meltem41 yazdı: Pzr Eki 02, 2022 8:42 pm Merhaba ben Berlinde Vatandaslik icin basvuru yaptim ve suan vatandasim. Basvuru yaptigim zaman Niederlassungserlaubnis im yoktu.
Tesekkurler cevap icin. Acaba vatandaslik basvurusu yaptiginda sartlar nasildi ? Yani isci oturumuna mi gecmistin ? Ne kadardir almanyadaydin ve ogrencilik yillari direkt olarak sayilmis miydi ?
Berlinin vatandaslik sayfasinda herhangi bir oturum oluyor gibi yazmislar ama Bremen ve Hamburgda "gefestigtes Aufenthaltsrecht" diye bi madde koymuslar Voraussetzung olarak. Ben mi yanlis anliyorum acaba ? Gefestigtes Aufenthaltsrecht dedigi Niederlassungserlaubnis olmuyor mu ?

meltem41

Mesaj gönderen meltem41 » Pzt Eki 03, 2022 8:50 pm

sahanyalap yazdı: Pzt Eki 03, 2022 3:10 pm Tesekkurler cevap icin. Acaba vatandaslik basvurusu yaptiginda sartlar nasildi ? Yani isci oturumuna mi gecmistin ? Ne kadardir almanyadaydin ve ogrencilik yillari direkt olarak sayilmis miydi ?
Berlinin vatandaslik sayfasinda herhangi bir oturum oluyor gibi yazmislar ama Bremen ve Hamburgda "gefestigtes Aufenthaltsrecht" diye bi madde koymuslar Voraussetzung olarak. Ben mi yanlis anliyorum acaba ? Gefestigtes Aufenthaltsrecht dedigi Niederlassungserlaubnis olmuyor mu ?
Isci oturumuna daha önceden gecmistim. 6,5 yil dolduktan sonra Vatandaşlık bürosuna mektup yazip sormustum basvuru yapabilir miyim diye. Ögrencilik yillarimin hepsini saydilar sorun cikmadi. Onlara pasaportumun kimlik kismi ve oturum kisminin kopyasini göndermistim. Almanca B2 dil belgemin, iş anlaşmamın ve son 3 aylık Lohnabrechnung larımın kopyalarını yolladım. 3 ya da 4 hafta sonra bana cevap yolladılar. Başvuru formunu ve bazı belgeleri hazırlayıp onlara geri yollamamı istediler.
Sende bağlı olduğun yerdeki vatandaşlık bürosuna mektup yazıp sorabilirsin.

sahanyalap

Mesaj gönderen sahanyalap » Pzt Eki 03, 2022 11:50 pm

meltem41 yazdı: Pzt Eki 03, 2022 8:50 pm Isci oturumuna daha önceden gecmistim. 6,5 yil dolduktan sonra Vatandaşlık bürosuna mektup yazip sormustum basvuru yapabilir miyim diye. Ögrencilik yillarimin hepsini saydilar sorun cikmadi. Onlara pasaportumun kimlik kismi ve oturum kisminin kopyasini göndermistim. Almanca B2 dil belgemin, iş anlaşmamın ve son 3 aylık Lohnabrechnung larımın kopyalarını yolladım. 3 ya da 4 hafta sonra bana cevap yolladılar. Başvuru formunu ve bazı belgeleri hazırlayıp onlara geri yollamamı istediler.
Sende bağlı olduğun yerdeki vatandaşlık bürosuna mektup yazıp sorabilirsin.
Vatandaslik sinavina girmis miydin ? Vatandasliga basvurdugun zaman okulun bitmis miydi ? Entegrasyon kursu yapmis miydin ? Sunun icin soruyorum vatandasliga gecis normalde malum 8 yil . Universite bitirince entegrasyon kursu yapmis gibi kabul ediyolar 7 yila dusuyo. Sende 6,5 yilda kabul etmisler. Malum yeni vatandaslik yasasiyla sure extra Integration olursa 3 yila dusuyor. Muhtemelen sende neyi extra olarak saydilarsa 3 yila dusurmede de ayni sartlar gecerli olacaktir. O sebeple soruyorum biraz.

meltem41

Mesaj gönderen meltem41 » Çrş Eki 05, 2022 11:54 am

sahanyalap yazdı: Pzt Eki 03, 2022 11:50 pm Vatandaslik sinavina girmis miydin ? Vatandasliga basvurdugun zaman okulun bitmis miydi ? Entegrasyon kursu yapmis miydin ? Sunun icin soruyorum vatandasliga gecis normalde malum 8 yil . Universite bitirince entegrasyon kursu yapmis gibi kabul ediyolar 7 yila dusuyo. Sende 6,5 yilda kabul etmisler. Malum yeni vatandaslik yasasiyla sure extra Integration olursa 3 yila dusuyor. Muhtemelen sende neyi extra olarak saydilarsa 3 yila dusurmede de ayni sartlar gecerli olacaktir. O sebeple soruyorum biraz.
Isci oturumuna gecmistim ondan dolayi okulla bir baglantim yoktu, ayrica okulu birakmistim. Testdaf sinav sonucumu göndermistim. B2 seviyesine denk geliyordu. Einbürgerungstest i yaptim. Onu yapmak zorunlu diye biliyorum.

mmmurooo

Mesaj gönderen mmmurooo » Prş Kas 10, 2022 12:16 pm

meltem41 yazdı: Çrş Eki 05, 2022 11:54 am Isci oturumuna gecmistim ondan dolayi okulla bir baglantim yoktu, ayrica okulu birakmistim. Testdaf sinav sonucumu göndermistim. B2 seviyesine denk geliyordu. Einbürgerungstest i yaptim. Onu yapmak zorunlu diye biliyorum.
merhaba bende isci vizesine sahibim suan . 6yil bitti almanyaya geleli . Bende alman vatandasligina basvurmak istiyorum ne yapmam gerekiyor bana bu konu hakkinda bilgi verebilir misiniz ?

meltem41

Mesaj gönderen meltem41 » Sal Kas 22, 2022 11:39 pm

mmmurooo yazdı: Prş Kas 10, 2022 12:16 pm merhaba bende isci vizesine sahibim suan . 6yil bitti almanyaya geleli . Bende alman vatandasligina basvurmak istiyorum ne yapmam gerekiyor bana bu konu hakkinda bilgi verebilir misiniz ?
Merhaba, öncelikle bulundugun sehrin Einbürgerung bürosunun sitesinden istenilen sartlara bakabilirsin. Oradan randevu alman gerekiyor. Basvuru formunu sana vericekler ayrica onlar istenilen evraklarin listesini sana verirler. Evraklari hazirlayip onlara geri götürdügünde islemler resmi olarak baslamis olacak.

mmmurooo

Mesaj gönderen mmmurooo » Cum Kas 25, 2022 10:41 pm

tsk ederim

sahanyalap

Mesaj gönderen sahanyalap » Prş Ara 08, 2022 4:23 pm

Cok tesekkurler bilgiler icin. Yeni yasa ciktiktan sonra extra Intergriert olarak saydirmaya calisacam kendimi. Bakalim sayilabilecek miyim.
meltem41 yazdı: Çrş Eki 05, 2022 11:54 am Isci oturumuna gecmistim ondan dolayi okulla bir baglantim yoktu, ayrica okulu birakmistim. Testdaf sinav sonucumu göndermistim. B2 seviyesine denk geliyordu. Einbürgerungstest i yaptim. Onu yapmak zorunlu diye biliyorum.

Kullanıcı avatarı
KEINEBEGRENZUNG

Mesaj gönderen KEINEBEGRENZUNG » Prş Ara 08, 2022 4:54 pm

Bazi yanlis bilgiler yazilmis. Su an gecerli olan yasaya göre vatandasliga gecmek icin 8 yil yasamis olmak gerekiyor, bu gerekli sartlar saglanirsa 7 yila degil 5 yila düsüyor eger ben de yanilmiyorsam. Su anki hükümet bunu 8 yil yerine 5 yila, ve belirli sartlar karsilandiginda da 5 yil yerine 3 yila düsürmek istiyor ama muhalefet karsi cikiyor buna, yasanin bu sekilde kabul edilecegi kesin degil. Gecenlerde Bürgergeld reformunu Bundesrat'ta bloke etmislerdi, hükümetin basta planladigi sekilde kabul edilmedi. Ayrica hükümette olan koalisyon partilerinden FDP de karsi cikiyor bu yeni vatandaslik reformuna, yani bana kalirsa gerceklesmesi cok zor.
"Insubordination may only be the evidence of a strong mind"