Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Tax Free

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
ObjectioN

Tax Free

Mesaj gönderen ObjectioN » Sal Mar 15, 2011 7:19 pm

Selam arkadaslar, ben almanyaya ogrenci vizesiyle geldim. diyelim ki media markt vb. bir magazadan laptop, telefon vs. biseyler aldim. yanlis hatirlamiyorsam bunun yuzde 20 civari bir meblagi vergisi ancak ben alman vatandasi olmadigim icin bu vergiden muaf olmam gerekmez mi? bu vergiyi tax free formu doldurarak hava alanlarindan ya da varsa baska birimlerden geri almam mumkun mu? boyle bi haktan faydalanabilir miyim? ve eger faydalanabiliyorsam bu olayla ilgili burolari nerelerde bulabilirim? tesekkurler..

memo21

Tax Free

Mesaj gönderen memo21 » Sal Mar 15, 2011 8:09 pm

Yanlis hatirlamiyorsam Almanya\'da 8 milyonun uzerinde yabanci yasiyor, yani Alman uyruklu degillerdir. Eger oyle olsayda ve herkes boyle yapsaydi vay Almanya\'nin haline.
Ama buna benzer bir durum var fakat ben de tam olarak bilmiyorum. Sanirim bu kendi ulkelerinde vergi odemeyen kisiler icin gecerlidir. Mesele Isvicre\'den Almanya\'ya gelip alis-veris yapardik, ama gumruk\'te alis-veris kagidini gosterip verilen vergiyi tekrar alabiliyorduk. Iste Isvicre\'de vergi yukumlulugu Kanton\'dan Kanton\'a degisiyor, herhalde geldigimiz bolgede zorunlu degildi.

ObjectioN

Tax Free

Mesaj gönderen ObjectioN » Çrş Mar 16, 2011 7:12 pm

[quote]memo21 tarafindan yazilan metin:
Yanlis hatirlamiyorsam Almanya\'da 8 milyonun uzerinde yabanci yasiyor, yani Alman uyruklu degillerdir. Eger oyle olsayda ve herkes boyle yapsaydi vay Almanya\'nin haline.
Ama buna benzer bir durum var fakat ben de tam olarak bilmiyorum. Sanirim bu kendi ulkelerinde vergi odemeyen kisiler icin gecerlidir. Mesele Isvicre\'den Almanya\'ya gelip alis-veris yapardik, ama gumruk\'te alis-veris kagidini gosterip verilen vergiyi tekrar alabiliyorduk. Iste Isvicre\'de vergi yukumlulugu Kanton\'dan Kanton\'a degisiyor, herhalde geldigimiz bolgede zorunlu degildi. [/quote]

tesekkurler memo ama o bahsettiklerin ayni zamanda alman vatandasi. o durumda yabanci uyruklu olmalari biseyi degistirmez ki. bildigin
uzere biz ogrenciyiz burda, dogal olarak da durumumuz onlardan farkli. bize ne ki almanlardan onu onlar dusunsun :) peki ya benim dedigim gibi olsaydi da senin benim gibi binlerce kisinin bundan haberi olmadan bos yere binlerce euro veriyor olsaydi, vay bizim halimize :) ya mesaji yazali sormadigim kisi kalmadi kimse de net bisey diyemiyor. bakalim ne zaman ogrencez isin aslini.

FarukDemir

Tax Free

Mesaj gönderen FarukDemir » Çrş Mar 16, 2011 7:19 pm

Ben de merak ediyorum bu konuyu. Turkiye\'ye donerken havaalaninda geri alindigini duydum bircok kisiden ama diger turlu alinir mi bilmiyorum hmmm
[center]Ihtiyacin olan tek sey; Sonuna kadar inanmak..[/center]

memo21

Tax Free

Mesaj gönderen memo21 » Çrş Mar 16, 2011 7:42 pm

@ObjectioN,
sende haklisin. :)
Ben de yine arastiracagim, bakalim belki birseyler buluruz.

ybrk

Tax Free

Mesaj gönderen ybrk » Çrş Mar 16, 2011 7:55 pm

[quote]ObjectioN tarafindan yazilan metin:
Ama buna benzer bir durum var fakat ben de tam olarak bilmiyorum. Sanirim bu kendi ulkelerinde vergi odemeyen kisiler icin gecerlidir. Mesele Isvicre\'den Almanya\'ya gelip alis-veris yapardik, ama gumruk\'te alis-veris kagidini gosterip verilen vergiyi tekrar alabiliyorduk. Iste Isvicre\'de vergi yukumlulugu Kanton\'dan Kanton\'a degisiyor, herhalde geldigimiz bolgede zorunlu degildi. [/quote]

tesekkurler memo ama o bahsettiklerin ayni zamanda alman vatandasi. o durumda yabanci uyruklu olmalari biseyi degistirmez ki. bildigin
uzere biz ogrenciyiz burda, dogal olarak da durumumuz onlardan farkli. bize ne ki almanlardan onu onlar dusunsun :) peki ya benim dedigim gibi olsaydi da senin benim gibi binlerce kisinin bundan haberi olmadan bos yere binlerce euro veriyor olsaydi, vay bizim halimize :) ya mesaji yazali sormadigim kisi kalmadi kimse de net bisey diyemiyor. bakalim ne zaman ogrencez isin aslini.[/quote]

Ben de %100 kesin bilgi diyemeyecegim ancak bildigim kadari ile;

Alman vatandasi olmasak bile, ogrenci oturumumuz oldugu icin bundan yararlanamiyoruz, cunku turist statusunde olmuyoruz.
Kisa sureli (3 aya kadar) olan turist vizesi ile gelenler bu uygulamadan yararlanabiliyor.

Yine de dedigim gibi %100 emin degilim.

uburuk

Tax Free

Mesaj gönderen uburuk » Prş Mar 17, 2011 2:26 pm

tax free bildigim kadariyla o olay vatandaslikla alakali degil .mesela benim kuzenim tr ye geldiginde taxfree olan yerden alisveris yapiyor o kagitla havaalaninda vergiyi geri aliyor turkiyede tr pasaportlu olarak yapiyor.kullandigin kredi karti trye aitse olabiliyor diye biliyorum bunu

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Tax Free

Mesaj gönderen Staatsmann » Cum Mar 18, 2011 7:34 pm

uzere biz ogrenciyiz burda, dogal olarak da durumumuz onlardan farkli. bize ne ki almanlardan onu onlar dusunsun :) peki ya benim dedigim gibi olsaydi da senin benim gibi binlerce kisinin bundan haberi olmadan bos yere binlerce euro veriyor olsaydi, vay bizim halimize :) ya mesaji yazali sormadigim kisi kalmadi kimse de net bisey diyemiyor. bakalim ne zaman ogrencez isin aslini.[/quote]

Zihni sihir bir dusunce.. :)
Yalniz memo21\'in yazdigi dogru bir bakima..Almanya\'da yasayan tum yabancilarin Alman pasaportu yok.KEndi ulkelerine ait pasaportlar ve Almanya\'dan aldiklari sinirsiz oturumlarla burada kalabiliyorlar.
Yani bizim sureli vizelerin onlarda suresizi var.

Bence bu dedigin Almanya\'dan oturum vizesi almayanlar icin gecerlidir diye dusunuyorum.Yani AB harici turistler icin olabilir.Veya belki alakasiz olacak ama Turkiye sadece AB ulkelerinin yararlandigi Gumruk Birligi\'nin icinde.
Bu yuzden vergi konularinda AB kanunu gecerli olabilir.

Arastiran arkadaslar bunlarida goz onune alir ve sorarlarsa daha iyi olur.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

ObjectioN

Tax Free

Mesaj gönderen ObjectioN » Cmt Mar 19, 2011 2:46 am

cevabi bi kac gun icinde, buyuk ihtimalle de biraz aci bi bicimde ogrencem bakalim :) Turkiye\'den bi arkadasim laptop siparis etti. 600 Eurodan fazla olmamak sartiyla bir laptop alcaz diye biliyor. Ama ben 699 euroya bir tane buldum ve bu tax free olayina da guvenerek yarin onu alcam. bizim is olursa istedigi fiyattan bile 35 euro ucuza gelcek; ama eger olmazsa o 100 euro ustume kalcak bu da bana guzel bi ibret olcak :)

uburuk

Tax Free

Mesaj gönderen uburuk » Sal Mar 22, 2011 3:34 pm

cevabi bi kac gun icinde, buyuk ihtimalle de biraz aci bi bicimde ogrencem bakalim :) Turkiye\'den bi arkadasim laptop siparis etti. 600 Eurodan fazla olmamak sartiyla bir laptop alcaz diye biliyor. Ama ben 699 euroya bir tane buldum ve bu tax free olayina da guvenerek yarin onu alcam. bizim is olursa istedigi fiyattan bile 35 euro ucuza gelcek; ama eger olmazsa o 100 euro ustume kalcak bu da bana guzel bi ibret olcak :)[/quote]

Bu konuyu arastirdim ben Almanya\'dan cikarken tax free yi kullanabiliyorsun.

Tax-Free › › ›

Almanya\'da yaptiginiz alisverislerin katma deger vergisini Avrupa Birligi (AB) ulkelerinden ayrildiginizda geri alma olanagindan yararlanin.

AB uyesi olmayan bir ulkeden gelen turist olarak %12,6* oraninda iade alabilirsiniz! Bu avantajinizdan siz de yararlanin!

Global Refund logosu bulunduran magaza ve dukkanlarda alisveris yaptiginizda alisverisinize karsilik Global Refund Cheque (adiniz, acik adresiniz, pasaport numaraniz ve geldiginiz ulke magaza gorevlileri tarafindan veya onlarin huzurunda doldurulmalidir) isteyiniz.
Dikkat: Fatura veya kasa fisinin asli Global Refund Cheque belgesine bagli olmali.

guneys

Tax Free

Mesaj gönderen guneys » Cum Kas 11, 2016 9:44 am

Bu konuda guncel durum hakkinda bilgisi olan var mi? Sanirim oturum aldiktan sonra inkansiz ancak ben henuz gecici 6 aylik vizenin icindeyim, oturum almadim. Bu durumda tax free\'den yararlanmak ne kadar mumkun?

Hande.B

Re: Tax Free

Mesaj gönderen Hande.B » Cmt Kas 19, 2022 3:16 pm

Merhaba,
Yorumlar uzun zaman önce yapılmış hep belki bazı değişiklikler olmuştur diye tekrar sormak istiyorum. Yakın zamanda hem Almanya'da geçici oturumu olup hem de Türkiye'de oturumu olup tax free den yararlanabilen biri oldu mu acaba? Yanıtlarsanız sevinirim.