Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
ayropean

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen ayropean » Prş Eki 20, 2022 6:32 pm

yigitzuberlin yazdı: Prş Eki 20, 2022 5:01 pm Nihayet şu mesajı yazabiliyorum, 6 aylık vizemi bugün teslim aldım arkadaşlar, darısı tüm bekleyenlere olsun herkese sabır diliyorum..

Başvuru yeri: iData Ankara
Başvuru tarihi: 21 Temmuz
Atama tarihi: 17 Ağustos
Randevu tarihi: 16 Eylül
Eksik evrak maili: 21 Eylül
Kargo mesajı: 18 Ekim

Uzun meşakkatli ve yorucu bir süreç, bu forumdan bir çok bilgi edindim bir sürü güzel insan tanıdım, foruma emek vermiş herkese teşekkür ederim..
Hayırlı olsun, eksik evraginiz neydi acaba?

marbliscus

Mesaj gönderen marbliscus » Prş Eki 20, 2022 11:56 pm

Arkadaşlar herkese merhaba. Vize ile ilgili ben de kendi deneyimlerimden bahsetmek isterim.
Türk-Alman Üniversitesinde İktisat 1. sınıfı bitirdikten sonra Almanya'da okumaya karar verdim ve aklımdaki okula başvurdum. Testdaf sınavım mevcut. Antalya'da ikamet ettiğim için vize görüşmesine İzmir'de girdim. Allah bana sabır versin diyorum gerçekten. Günübirlik gidip randevuya girip döndüm. Belgelerim eksiksizdi.Untermietevertrag'ım vardı 6 aylık. Onu da ekledim. Bütün süreci de kendim yürüttüm, hiçbir ajansla çalışmadım. Okula kayıtlıyım ders seçimimi dahi yaptım hatta bu hafta 17'sinde derslerim başladı :( ağlayarak oturuyorum çünkü vizem çıkmadı.
Vize görüşmesinde hiçbir soru sorulmadı İzmir İData ofisinde girdim. Belgeleri teslim ettim, parmak izimi okutum ve yeşil pasaportumu aldılar.

Başvuru Yeri: İData İzmir Ofisi
Başvuru Talep Tarihi: 22.07.2022
Randevu Belirlenme Tarihi:01.08.2022
Vize Randevum: 14.09.2022

ve bu kadar. Üzerinden 1 ay 6 gün geçti ve halen vizem yok. İdata sayfasını yenilemekten ve evde krizlere girmekten başka yapabileceğim bir şey yok sjjdj örgü örmeye başladım sıkıntıdan. :)
Bu süreçte İdata ofisini Almanca telefonda aradım. (Türkçe hattı asla açılmıyor çünkü 35 dk müzik dinledikten sonra telefon kapandı, Almanca konuşma için ise 1 dk falan bekledim aklınızda olsun.) Vizem hakkında bilgi almak istediğimi pasaport bilgimi vs verdim. Konsulat'a iletildiğini söylediler ve bu kadar. İsterseniz mail atabilirsiniz dediler ben de izmir konsolosluğuna mail attım. 2 gün sonra döndüler.(Okulum 17'sinde açılıyor gitmem lazım dedim)

mesajı aşağıya bırakıyorum.
YAZDIĞIM MAİL:visa@izmi.diplo.de 'A mail atmam gerektiğini söyledi telefondaki hatun.

Mein Name ist xx ich hatte vor 4 Wochen ein Antrag bei ihnen gestellt für mein Studium in Deutschland für mein Visum.
Bedauerlicherweise habe ich bis jetzt noch keine Rücksprache erhalten, deswegen wollte ich nachfragen, ob Sie mir weitere Informationen zukommen lassen können, damit ich darüber informiert bin.Meine Ausbildung startet am 17.10. Und ich muss zur Kurswahl in die Universität. Ich muss bald verreisen.
Name: xxx
Nachname: xx
Passnummer: xx
Antrag am : xx
Meine Antragsnummer lautet: xx

Mit den oben gegeben Angaben würde ich Sie bitte, mir weiter Informationen zukommen zu lassen.

Ich bedanke mich für ihre Mühen und wünsche einen angenehmen Tag

Mit freundlichem Gruß

ALDIĞIM CEVAP:
Sehr geehrte Frau xx,

die Prüfung Ihres Antrags wurde hier vorerst abgeschlossen und zur weiteren Prüfung an die örtlich zuständige Ausländerbehörde weitergeleitet.

Wir haben keinen Einfluss auf den Prüfungsprozess der Ausländerbehörde. Es ist jedoch nicht mit einer Entscheidung vor dem 18.10.2022 zu rechnen.

Nach Erhalt einer Entscheidung der Ausländerbehörde setzen wir Sie in Kenntnis.

Mit freundlichen Grüßen / Best regards,

Zentrale Visumbearbeitung

Central Visa Processing Unit

LA HAVLE VELA KUVVETE

ben ekonomistim

Mesaj gönderen ben ekonomistim » Cum Eki 21, 2022 10:29 am

Merhaba,

41F, Ankara
Randevu Başvurusu: 19.07.2022
Randevu Ataması: 17.08.2022
Randevu Tarihi: 15.09.2022
Eksik Evrak İstenimi: 19.09.2022 (Açıklayacağım, okumaya devam ediniz)
iData’ya Eksik Evrak Teslimi: 20.09.2022
Passportun iData Ulaşması: 18.10.2022

Vizeyi aldım. Eksik evrak nedir, diye soracak olursanız: randevu günü her şeyim hazırdı. Parmak izini verdim, çıktım. Sigortalarımı Fintiba üzerinden yaptım. Bloke hesabım 934€ üzerinden yatırıldı.

19.09.2022 tarihinde iData tarafından arandım. Konsolosluk tekrar parmak izi vermemi talep etmiş. Ben de zaten parmak izi vermiş olduğumu söyledim fakat böyle durumlar bazen oluyormuş. Zaten oraya gidince gördüm ki, benimle beraber altı kişinin daha dosyaları konsolosluk tarafından tekrar gönderilmiş parmak izi için. Tekrar parmak izi verdim ve iData’dan pasaportumun hazır olduğu kısa mesaja kadar hiçbir şekilde ne konsolosluk ile ne de yabancılar dairesiyle iletişime geçtim.

Beklemenin ne kadar zor olduğunu biliyorum, her şey gönlünüzce olsun. Herkese başarılar.

not: ben ekonomistim

xxxcyn

Mesaj gönderen xxxcyn » Cum Eki 21, 2022 1:06 pm

xxxcyn yazdı: Prş Eki 20, 2022 12:50 pm 41F İstanbul İdata (Eş işe birlikte başvuru)
Randevu Tarihi: 8 Eylül
İdata kargo maili: 20Ekim

13 Ekimde sessizlik süresi dolmuştu, konsolosluğu aradığımda sessizlik süresinin bozulmadığı söylenmişti. Sessizlik süresi bittikten tam 1 hafta sonra kargo maili aldım.
Eşimin vizesi ile ilgili bir bilgi gelmeyince konsolosluğu aradım bugün, yabancılar polisi tarafından incelenmesinin bekleneceği söylendi. 26 Aralığa kadar bekleyeceklermiş, umarım eşimin vizesi için o kadar beklemezler kısa sürede çıkar. Pasaportum elime geldiğinde sonucu da paylaşırım tekrar.
Bugün eşim için de yabancılar dairesinden mail aldık. Eşim için bloke hesaba 400 euro yatırmıştık, onun da 934 euro olması gerektiğini taa 20 eylülde istanbul konsolosluğuna bildirmişler, konsolosluğu aradığımda vs hep sordum eksik evrak var mı diye hiçbir şey söylemediler.

btlbtl

Mesaj gönderen btlbtl » Cum Eki 21, 2022 1:30 pm

Merhaba biz de eşimle başvurduk ama konsolosluğun sitesinde 400 euro yazıyor. 934 Euro istemeleri mümkün değil. Size randevuda 934 Euro bildireceğinize dair bir taahhüt imzalattılar mı? Sizin vizeniz geldi mi?

xxxcyn

Mesaj gönderen xxxcyn » Cum Eki 21, 2022 1:35 pm

btlbtl yazdı: Cum Eki 21, 2022 1:30 pm Merhaba biz de eşimle başvurduk ama konsolosluğun sitesinde 400 euro yazıyor. 934 Euro istemeleri mümkün değil. Size randevuda 934 Euro bildireceğinize dair bir taahhüt imzalattılar mı? Sizin vizeniz geldi mi?
Evet bana imzalatmışlardı o taahhütnameyi. Benim vizem bugün ya da yarın gelir, şu an kargoda. Eşim için de maalesef bunu tamamlamadan gelmeyecek gibi görünüyor. 400 euro yazıyor evet ama yanında * işareti olanlarda yazıyor, 41F de *işareti yoktu bu kafamızı karıştırmıştı başta. Sizce buna itiraz edip mail atmalı mıyız yoksa miktarı tamamlayıp hiç uğraşmamalı mıyız?

btlbtl

Mesaj gönderen btlbtl » Cum Eki 21, 2022 1:44 pm

"Bazı münferit durumlarda Vize Bölümü ek belgeler isteme hakkını saklı tutar." diyor sitede. Konsolosluğun takdiri. Bunu tamamlarsanız muhtemelen hemen gelir vizesi. Daha önce böyle birşey duymamıştım. Ek 400 euro yu tamamlamayanlar vardı onlar yatırınca bir kaç haftaya geldikleri yazılmıştı. Umarım kısa süre içinde hallolur. Yabancılar dairesiyle hiç iletişime geçtiniz mi yoksa onlar direkt size ulaşıp böyle bir mail mi attı?

JokerDE

Mesaj gönderen JokerDE » Cum Eki 21, 2022 1:45 pm

Arkadaşlar merhaba, vize sürecim sonuçlandı. O kadar uzun sürdü ki bu yazıyı yazma ümidim oldukça azalmıştı :)

Vize türü: 36F
Randevu yeri: Ankara Konsolosluğu
Randevu talep tarihi: 06.06.2022
Randevu atanma tarihi: 17.06.2022
Randevu tarihi: 07.07.2022
Pasaport geliş tarihi: 20.10.2022

Başvurudan itibaren 103 günlük beklemenin ardından 6 aylık vizemi aldım. B2 sertifikası ile başvuruda bulunmuştum. Bu süreç içerisinde herhangi bir eksik evrak talebi olmadı sadece pasaport kargoya verilmeden 1 hafta önce güncel kurs kayıt belgesi istendi ve o belgedeki tarihlere göre vize tarihleri belirlenmiş.

Belirsizlik varken beklemek çok kötü bir durum. Umarım bekleyen herkesin vize süreci bir an önce olumlu sonuçlanır. Herkese başarılar diliyorum..

xxxcyn

Mesaj gönderen xxxcyn » Cum Eki 21, 2022 1:46 pm

btlbtl yazdı: Cum Eki 21, 2022 1:44 pm "Bazı münferit durumlarda Vize Bölümü ek belgeler isteme hakkını saklı tutar." diyor sitede. Konsolosluğun takdiri. Bunu tamamlarsanız muhtemelen hemen gelir vizesi. Daha önce böyle birşey duymamıştım. Ek 400 euro yu tamamlamayanlar vardı onlar yatırınca bir kaç haftaya geldikleri yazılmıştı. Umarım kısa süre içinde hallolur. Yabancılar dairesiyle hiç iletişime geçtiniz mi yoksa onlar direkt size ulaşıp böyle bir mail mi attı?
Dün bana kargo maili gelip eşime bir şey gelmeyince önce konsolosluğu aradım, 26 aralığa kadar yabancılar dairesinden cevap bekleyeceğiz dedi. Bunu duyunca yabancılar dairesine mail attık da öyle öğrendik. Beklesek herhalde hiç öğrenemeyecektik. Sizin durumunuz nedir? Ne zaman başvurdunuz eksik evrak vs istendi mi?

btlbtl

Mesaj gönderen btlbtl » Cum Eki 21, 2022 2:34 pm

Vize Randevum 23 Eylül İstanbul Gayrettepe ofisindeydi 41 F Almanca C1 belgem var master öğrencisiyim. Ek evrak talebi olmadığını yabancılar bürosundan dönüş beklediklerini söylediler. Yabancılar bürosuyla iletişime geçmedim

ayropean

Mesaj gönderen ayropean » Cum Eki 21, 2022 2:38 pm

Eksik evrak talebi vs. olduğunda bize başvuru formumuza yazdığımız telefon ve mail adresinden ulaşıyorlar değil mi?

xxxcyn

Mesaj gönderen xxxcyn » Cum Eki 21, 2022 2:50 pm

ayropean yazdı: Cum Eki 21, 2022 2:38 pm Eksik evrak talebi vs. olduğunda bize başvuru formumuza yazdığımız telefon ve mail adresinden ulaşıyorlar değil mi?
Bize hiçbir şekilde ulaşmadılar, yabancılar dairesine yazınca öğrendik. Konsolosluğu bu zamana kadar 4 kez falan aradım ve her seferinde eksik evrak talebi var mı diye sordum. İlk aramamdan beri varmış ama söylenmedi Şimdi en kısa zamanda tamamlayıp göndereceğiz.

ayropean

Mesaj gönderen ayropean » Cum Eki 21, 2022 2:54 pm

xxxcyn yazdı: Cum Eki 21, 2022 2:50 pm Bize hiçbir şekilde ulaşmadılar, yabancılar dairesine yazınca öğrendik. Konsolosluğu bu zamana kadar 4 kez falan aradım ve her seferinde eksik evrak talebi var mı diye sordum. İlk aramamdan beri varmış ama söylenmedi Şimdi en kısa zamanda tamamlayıp göndereceğiz.
Sanırım bilgi almak için aranmayı gerçekten sevmiyorlar. Ama siz iyi ki aramışsınız. Benim 3,5 hafta oldu randevuya gireli ama aramayı veya mail atmayi düşünmüyorum negatif etki eder diye. Belki 5. Haftadan sonra hala vizem gelmemiş olursa mail atarim...
Her saniye (uyurken bile) belgelerimi ve vizeyi düşünüyorum ve her saniye yeni bir soru işaretim oluyor acaba buradan sorun çıkar mı diye. Kafayı yememek çok zor cidden

Konsolosluğa degil de yabancılar dairesine mail atmak daha mi iyidir sizce? Negatif bir etki olmaması açısından

xxxcyn

Mesaj gönderen xxxcyn » Cum Eki 21, 2022 3:13 pm

ayropean yazdı: Cum Eki 21, 2022 2:54 pm Sanırım bilgi almak için aranmayı gerçekten sevmiyorlar. Ama siz iyi ki aramışsınız. Benim 3,5 hafta oldu randevuya gireli ama aramayı veya mail atmayi düşünmüyorum negatif etki eder diye. Belki 5. Haftadan sonra hala vizem gelmemiş olursa mail atarim...
Her saniye (uyurken bile) belgelerimi ve vizeyi düşünüyorum ve her saniye yeni bir soru işaretim oluyor acaba buradan sorun çıkar mı diye. Kafayı yememek çok zor cidden

Konsolosluğa degil de yabancılar dairesine mail atmak daha mi iyidir sizce? Negatif bir etki olmaması açısından
Sizi o kadar iyi anlıyorum ki. Bir de biz iki kişi olunca ×2 düşünüyor insan. Bence de biraz daha bekleyip bilgi almak için arayabilir ya da mail atabilirsiniz. Ben ilk kez 4 ekimde aradım, 3 ekimden itibaren vize istemiştim ve başvurduğum günden itibaren 3 hafta 2 gün geçmişti. Ama tabii sessizlik süresinin geç başladığını bilmiyordum, bunu öğrenince (13 ekimde bitiyormuş) 14 ekimde aradım, bir de çarşamba günü artık derslerime daha ne kadar geç kalacağım diye aradım. Dün de eşimin vizesi için bilgi almak amacıyla aradım. Süreci etkilememiş görünüyor ama yine de tedbirli olmakta fayda var ne zaman arasam geçen de aramışsınız dediler sistemden görüp.

Yabancılar dairesi de aslında bir noktada riskli sessizlik süresini bozmadan direkt vizeniz de çıkabilir çünkü (benimki öyle oldu) Mailden sonra sessizlik süresini bozabilirler. Ben yazdığımda ellerine dijital başvurumun ellerine yeni geçtiğini öğrenmiştim (4 ekimde konsolosluğu aradım 5 ekimde dijital belge daha yeni gönderildi ne hikmetse)

Yani kısaca eğer kendimi yiyip bitirmeyeyim neler oluyor bir öğreneyim derseniz ya konsolosluğu arayıp en azından sessizlik sürenizin ne zaman başlayıp ne zaman biteceğini öğrenebilirsiniz ya da direkt yabancılar dairesine yazabilirsiniz onlar da aynı bilgiyi veriyorlar.

DiorUC

Mesaj gönderen DiorUC » Cum Eki 21, 2022 3:20 pm

Öncelikle onay alan tüm arkadaşlara hayırlı olsun, darısı başımıza inşallah..
Arkadaşlar daha önce de yazdığım gibi 20.08.2022 tarihinde 52F vizesi için iData’ya başvurmuştum, bugün itibariyle 2 ay 1 gün oldu fakat hala randevu ataması bile yapılmadı. Sadece randevu ataması için bu kadar uzun süre bekleyen var mı aramızda? Çoğu arkadaşımızın baştan sona süreci 2-3 ay sürmüş ve sonuçlanmış, bu gidişle benim 5-6 ayı bulacak gibi.
Konsolosluğa mail de attım, iData’yı defalarca da aradım hiçbir haber yok. Sadece randevu için bu kadar beklemek bana hayır gibi gelmedi, başka yapabileceğim alternatif bir şey var mı?

ayropean

Mesaj gönderen ayropean » Cum Eki 21, 2022 3:22 pm

xxxcyn yazdı: Cum Eki 21, 2022 3:13 pm Sizi o kadar iyi anlıyorum ki. Bir de biz iki kişi olunca ×2 düşünüyor insan. Bence de biraz daha bekleyip bilgi almak için arayabilir ya da mail atabilirsiniz. Ben ilk kez 4 ekimde aradım, 3 ekimden itibaren vize istemiştim ve başvurduğum günden itibaren 3 hafta 2 gün geçmişti. Ama tabii sessizlik süresinin geç başladığını bilmiyordum, bunu öğrenince (13 ekimde bitiyormuş) 14 ekimde aradım, bir de çarşamba günü artık derslerime daha ne kadar geç kalacağım diye aradım. Dün de eşimin vizesi için bilgi almak amacıyla aradım. Süreci etkilememiş görünüyor ama yine de tedbirli olmakta fayda var ne zaman arasam geçen de aramışsınız dediler sistemden görüp.

Yabancılar dairesi de aslında bir noktada riskli sessizlik süresini bozmadan direkt vizeniz de çıkabilir çünkü (benimki öyle oldu) Mailden sonra sessizlik süresini bozabilirler. Ben yazdığımda ellerine dijital başvurumun ellerine yeni geçtiğini öğrenmiştim (4 ekimde konsolosluğu aradım 5 ekimde dijital belge daha yeni gönderildi ne hikmetse)

Yani kısaca eğer kendimi yiyip bitirmeyeyim neler oluyor bir öğreneyim derseniz ya konsolosluğu arayıp en azından sessizlik sürenizin ne zaman başlayıp ne zaman biteceğini öğrenebilirsiniz ya da direkt yabancılar dairesine yazabilirsiniz onlar da aynı bilgiyi veriyorlar.
Hiç riske girmek istemiyorum, en iyisi ben 5. Hafta bitene kadar bekleyeyim. Dediğiniz gibi sessizlik süresi geç başlayabiliyor. Ama sizin aklınıza gelen onca soru işaretine rağmen vizeniz gelmiş. Demek ki biraz da boşuna evham yapıyoruz değil mi? Benim aslında en büyük sorum 2020 de liseden mezun olmam ve aradan 2 sene geçmiş olması. Ama bu 2 senede 2 kez B2 Testdaf sertifikasi aldim ve almanyadaki okulumun gerektirdigi 6 haftalik staji yaptim. Zaten covid yuzunden o 2 sene herkes icin kilit bir dönemdi. 2 semestirdir da almanyadaki okula kayitliyim. (Lisans icin başvurmuştum, 20 yaşındayım).
Yani kafam sanki bunlarin hicbirini yapmamışım da 2 senedir boş durmuşum gibi değerlendiriyor durumu :shock:
Görüşmenin sonunda memur bana "4-5 hafta sonra gelir pasaportunuz" demişti. Bakalim ne olacak...

xxxcyn

Mesaj gönderen xxxcyn » Cum Eki 21, 2022 3:39 pm

ayropean yazdı: Cum Eki 21, 2022 3:22 pm Hiç riske girmek istemiyorum, en iyisi ben 5. Hafta bitene kadar bekleyeyim. Dediğiniz gibi sessizlik süresi geç başlayabiliyor. Ama sizin aklınıza gelen onca soru işaretine rağmen vizeniz gelmiş. Demek ki biraz da boşuna evham yapıyoruz değil mi? Benim aslında en büyük sorum 2020 de liseden mezun olmam ve aradan 2 sene geçmiş olması. Ama bu 2 senede 2 kez B2 Testdaf sertifikasi aldim ve almanyadaki okulumun gerektirdigi 6 haftalik staji yaptim. Zaten covid yuzunden o 2 sene herkes icin kilit bir dönemdi. 2 semestirdir da almanyadaki okula kayitliyim. (Lisans icin başvurmuştum, 20 yaşındayım).
Yani kafam sanki bunlarin hicbirini yapmamışım da 2 senedir boş durmuşum gibi değerlendiriyor durumu :shock:
Görüşmenin sonunda memur bana "4-5 hafta sonra gelir pasaportunuz" demişti. Bakalim ne olacak...
Evet o kadar düşünmenin sonunda geliyor vize bir şekilde. Umarım sizinki de kısa süre içerisinde gelir, güzel haberlerinizi görürüz burada.

Emirhan35

Mesaj gönderen Emirhan35 » Cum Eki 21, 2022 3:39 pm

JokerDE yazdı: Cum Eki 21, 2022 1:45 pm Arkadaşlar merhaba, vize sürecim sonuçlandı. O kadar uzun sürdü ki bu yazıyı yazma ümidim oldukça azalmıştı :)

Başvurudan itibaren 103 günlük beklemenin ardından 6 aylık vizemi aldım. B2 sertifikası ile başvuruda bulunmuştum. Bu süreç içerisinde herhangi bir eksik evrak talebi olmadı sadece pasaport kargoya verilmeden 1 hafta önce güncel kurs kayıt belgesi istendi ve o belgedeki tarihlere göre vize tarihleri belirlenmiş.

Belirsizlik varken beklemek çok kötü bir durum. Umarım bekleyen herkesin vize süreci bir an önce olumlu sonuçlanır. Herkese başarılar diliyorum..
Vizeniz hayırlı olsun. B2 belgeniz varsa eğer almanyada kaç aylık bir dil kursu yapacaksınız ?

skymoon

Mesaj gönderen skymoon » Cum Eki 21, 2022 4:11 pm

JokerDE yazdı: Cum Eki 21, 2022 1:45 pm Arkadaşlar merhaba, vize sürecim sonuçlandı. O kadar uzun sürdü ki bu yazıyı yazma ümidim oldukça azalmıştı :)

Hocam öncelikle hayırlı olsun. Hangi şehre gidiyorsunuz?

Lyra

Mesaj gönderen Lyra » Cum Eki 21, 2022 4:52 pm

Lyra yazdı: Pzt Eyl 19, 2022 11:40 am 41f, Istanbul
Randevu Başvuru: 27 Ağustos
Randevu Atama: 12 Eylül
Randevu Tarihi: 19 Eylül

Gitmeden önce buralara çok baktım, tecrübemi ben de yazayım birilerine yardımcı olur belki.

Öncelikle benim randevum 8deydi, önümde 3 kişi vardı ben sıra aldığımda. Kişi başı yaklaşık 15 dakika sürdü, 1 saate işlemlerim bitti çıktım.

Herkes çok canayakın ve güleryüzlüydü, öyle sorguya filan çekilmedim. Bölümüm ingilizce ama almanca belge de istenmişti, o yüzden onu sorabilirler, almancamı test edebilirler diye korkmuştum, konusu açılmadı bile. Sadece Türkçe konuştuk, yalnızca kısa bir dil sınavı var diye 4 soruluk bir kağıt verdiler. İngilizce ya da almanca cevaplayabilirsin dendi. Bana verdikleri kağıttaki sorular:

Hangi üniversite ve bölüme gidiyorsun?
Neden bu bölümü okumak istiyorsun?
Bölümünde hangi alanlar/dallar var? (Bu forumda ders ismi sorduklarını okumuştum, ama bana verilen soruda "field/area" diye yaziyordu.
Almanyada akraban var mı?

75 euro + 100 lira nakit aldılar.

Belgeler konusunda:
Belgelerin iki kopyasını istiyorlar zaten, ben iki ayrı dosya yapmıştım, zor oldu biraz. Kopyaları arka arkaya istiyorlar.
Ben çalışmıştım, o yüzden SGK dökümü de gerekti. Türkçe edevletten aldığım gibi götürdüm, çeviri gerekmiyor dediler.
Açıköğretim ikinci üniversiteye kayıtlıyım, önemli değilmiş, onunla ilgili bir belge istemedi.
Seyahat sigortası başlangıç tarihi başvuru formunda Almanya'ya girme tarihinizden sonra başlayamaz, ona göre başvuru formunu düzeltti.
Bloke hesabımı ben aylık 934 eurodan yatırmıştım güncellendiği için, yine de bilgilendirildiğime dair bir beyan imzaladım orada, ve konsolosluk sitesinden takip etmem söylendi, sonra tekrar bloke hesap bilgisi sunmam gerekbilir diye.

Giderken iData randevu belgesini sunmanız gerekebilir yazıyordu mailde, ama kimse öyle birşey sormadı, 41f belgesinin de çıktısını almıştım, ona da hiç bakmadılar.

Daha önce Almanya'ya girmiştim, forma da yazdım, ama eski pasaportumu görmek istemediler, eğer böyle bir endişeniz vardıysa.

Ayrıca, iData ofisine sıra beklerken yanınızda birisi giremiyor, yanınızda birisi gelirse dışarıda beklemek durumunda olabilir haberiniz olsun.

Sonunda pasaport teslim fişi verdiler, orada alttaki barkodda sayı yazmıyor ama scannerla telefona okutursanız o numarayla takip edebiliyorsunuz online.
18inde basılmış, 20 Ekim'de gidip aldım vizemi.
Mail haber gelmedi, rastgele iData sitesinden takip barkoduyla denememle öğrendim çıktığını.

Kilitli