Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
DiorUC

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen DiorUC » Prş Eki 13, 2022 6:00 pm

Burak159 yazdı: Prş Eki 13, 2022 1:08 am Arkadaşlar merhaba 👋
51f Ausbildung vizesi

Vize başvurusu tarihim 20.07.2022
Eksik belge istenme tarihi 28.07.2022
Eksik belge teslim etme 29.07.2022

Görüşmem çok iyi ve güzel geçti

Ve halen beklemekteyim vizeyi işveren ile görüşüp ausländerbehörde'ye mail artırdık ve ausländerbehörde'nin cevabı ise öyle bir kayıtlı dosya bulunamadı aynı süreçten geçen var mı yada yapmam gereken hakkında bilgi verebilecek olan var mı konsolosluk ile görüşme yapamadık çünkü cevap gelmiyor.

Benimle aynı evrakları verip aynı işyeri ve aynı yerde ikamet edecek olan arkadaşım 6 Eylül'de girdi 26 Eylül'de eksik evrak teslim etti ve 10 Kasım'da vizesini aldı acaba sorun bende mi nedir anlamadım

Teşekkür ederim 🙏
merhaba, öncelikle umarım hayırlı bir sonuç alırsınız.
sizden istenen eksik evraklar neydi acaba iData’da yazılanların haricinde?

Burak159

Mesaj gönderen Burak159 » Prş Eki 13, 2022 6:28 pm

DiorUC yazdı: Prş Eki 13, 2022 6:00 pm merhaba, öncelikle umarım hayırlı bir sonuç alırsınız.
sizden istenen eksik evraklar neydi acaba iData’da yazılanların haricinde?
Öncelikle düzelteyim 51f değil yanlış olmuş 52f
Istenilen eksik evrak ise bloke hesaptı 29.07'de gönderdim fakat bugün konsolosluk ile görüştüm yine bloke hesap ve seyahat sağlık sigortası isteniyor tamam göndereyim dedim mail gelecek ondan sonra gönderin dedi pek kàle almadım çünkü buradan okuduğumda göre aynı olay birkaç kişinin de başına gelmiş Almanya'da ki vize bölümüne mail attım dönüş yaptilar daha fazla detaylı bilgi istediler gönderdim suanda onu bekliyorum konsolosluğa da mail atmistim ondan da cevap bekliyorum yani benim süreç beklemekle geçiyor şuanda haftaya 3 ay olacak inşallah güzel haber alırım haftaya

DiorUC

Mesaj gönderen DiorUC » Prş Eki 13, 2022 6:51 pm

:oops:
Burak159 yazdı: Prş Eki 13, 2022 6:28 pm Öncelikle düzelteyim 51f değil yanlış olmuş 52f
Istenilen eksik evrak ise bloke hesaptı 29.07'de gönderdim fakat bugün konsolosluk ile görüştüm yine bloke hesap ve seyahat sağlık sigortası isteniyor tamam göndereyim dedim mail gelecek ondan sonra gönderin dedi pek kàle almadım çünkü buradan okuduğumda göre aynı olay birkaç kişinin de başına gelmiş Almanya'da ki vize bölümüne mail attım dönüş yaptilar daha fazla detaylı bilgi istediler gönderdim suanda onu bekliyorum konsolosluğa da mail atmistim ondan da cevap bekliyorum yani benim süreç beklemekle geçiyor şuanda haftaya 3 ay olacak inşallah güzel haber alırım haftaya
ben de 20 Ağustos’tan beri aynı vize türü için randevu ataması bekliyorum, henüz randevu tarihi bile gelmedi. hepimiz için hayırlısı olur inşallah.

randevu sırasında herhangi bir soru sordular mı bu arada? Almanca konuşmaya zorladıklarına dair duyumlar almıştım.

busrarikci

Mesaj gönderen busrarikci » Prş Eki 13, 2022 7:17 pm

Merhaba arkadaşlar, durum güncellemesi ile geldim.

36F/ İstanbul, Başkonsolosluk
Vize başvurusu: 28.07.2022
Randevu Atanması: 10.08.2022
Randevu Tarihi: 13.09.2022
Pasaportun Gelişi : 11.10.2022

Arkadaşlar şaşkınlık içerisindeyim bu kadar kısa bir zaman içerisinde pasaportumun geleceğini düşünmemiştim. Vizeyle birlikte tabi ki:)
Bu süreçte beni tereddüte düşürecek bazı durumlar yaşadığım için sizinle de paylaşmak istiyorum. Öncelikle yukarıda belirttiğim tarihlerde randevu atamasını, vize görüşmemi vs gerçekleştirdim. Görüşme esnasında memurun tavrı ve iletişimi beni oldukça rahatlatmıştı. Görüşmem de genel anlamda güzel geçmişti. Yalnızca memurun takıldığı nokta benim bir dil sertifikamın olmamasıydı. Ben de zaten okuldan şartlı kabul aldığımı ve Almanya'da dil kursuna gideceğimi belirttim. Onun dışında benden, bölümün derslerinden dört tanesi saymamı istedi, kalacağım yer ve garantörüm ile ilgili bilgileri istedi. Neden bu bölümde yüksek lisans yapmak istediğimi ve Almanya'da yaşayan akrabalarımın olup olmadığını sordu. Bu soruları Türkçe cevapladım. Ardından İngilizce ve Almanca olarak kendimi tanıtmamı istedi. Görüşme sonunda eksik belge istenirse mail üzerinden iletişime geçeceklerini ve bu nedenle mail kutumu düzenli olarak kontrol etmemi söyledi.

Ancak görüşmeden 1 hafta sonra ben konsolosluk tarafından telefon ile arandım. Açıkçası telefonla aranacağımı beklemediğim için biraz şaşırdım.
Bana okulun seviye belirleme sınavını kaçırmış olduğumu bu nedenle nasıl bir yol izleyeceğimi sordular. Belge ya da okulla olan yazışmaları mail adreslerine göndermemi istediler. Benim için işler bu andan sonra iki kat stresli olmaya başladı. Çünkü ben vizemin yetişmeyeceğini anlayınca kabulümü bahar dönemine ertelemiştim. Bu durumda da konsolosluğa yeni kabul mektubumu ve okulla olan yazışmalarımı gönderdim. Ancak bahar dönemine daha zaman var ve muhtemelen ret alacağım diye düşünmeye başladım. Neyse ki hiç düşündüğüm gibi olmadı ve eksik belge gönderimimden 23 gün sonra pasaportum geldi.

Belirtmek istediğim bir kaç nokta var,
-vize görüşmesi çok yüksek ihtimalle korktuğunuz gibi geçmeyecektir, (memurlar oldukça kibardı) o yüzden çok fazla bu konuda kafa yormayın.
-okuyacağınız bölümün derslerine mutlaka bakın, okulla ne kadar ilgili olduğunuzu göstermek artı puan sağlıyor.
-eksik belgeleri mail attıktan sonra herhangi bir dönüş yapılmıyor.( teyit etmek istediğim için arasam mı diye ikilemde kalmıştım fakat aramadım.)

Umarım benim tecrübem birilerinin de sürecine ışık tutar.
Benim için yeni bir dönem başlıyor, haber bekleyen herkes için de en kısa zamanda öyle olur umarım.

Berkberk

Mesaj gönderen Berkberk » Prş Eki 13, 2022 7:26 pm

39f tipi vize için 22 ağustosta randevuya gittim 5 eylülde de eksik belge teslim attim yer istanbul gayrettepe idata. Sizce 5 eylülden bu yana artık gelmesi gerekmiyor muydu bu durum normal mi? 5 hafta 1 gün oldu bugün itibariyle.

KBerk

Mesaj gönderen KBerk » Prş Eki 13, 2022 9:14 pm

busrarikci yazdı: Prş Eki 13, 2022 7:17 pm Merhaba arkadaşlar, durum güncellemesi ile geldim.

36F/ İstanbul, Başkonsolosluk
Vize başvurusu: 28.07.2022
Randevu Atanması: 10.08.2022
Randevu Tarihi: 13.09.2022
Pasaportun Gelişi : 11.10.2022

Arkadaşlar şaşkınlık içerisindeyim bu kadar kısa bir zaman içerisinde pasaportumun geleceğini düşünmemiştim. Vizeyle birlikte tabi ki:)
Bu süreçte beni tereddüte düşürecek bazı durumlar yaşadığım için sizinle de paylaşmak istiyorum. Öncelikle yukarıda belirttiğim tarihlerde randevu atamasını, vize görüşmemi vs gerçekleştirdim. Görüşme esnasında memurun tavrı ve iletişimi beni oldukça rahatlatmıştı. Görüşmem de genel anlamda güzel geçmişti. Yalnızca memurun takıldığı nokta benim bir dil sertifikamın olmamasıydı. Ben de zaten okuldan şartlı kabul aldığımı ve Almanya'da dil kursuna gideceğimi belirttim. Onun dışında benden, bölümün derslerinden dört tanesi saymamı istedi, kalacağım yer ve garantörüm ile ilgili bilgileri istedi. Neden bu bölümde yüksek lisans yapmak istediğimi ve Almanya'da yaşayan akrabalarımın olup olmadığını sordu. Bu soruları Türkçe cevapladım. Ardından İngilizce ve Almanca olarak kendimi tanıtmamı istedi. Görüşme sonunda eksik belge istenirse mail üzerinden iletişime geçeceklerini ve bu nedenle mail kutumu düzenli olarak kontrol etmemi söyledi.

Ancak görüşmeden 1 hafta sonra ben konsolosluk tarafından telefon ile arandım. Açıkçası telefonla aranacağımı beklemediğim için biraz şaşırdım.
Bana okulun seviye belirleme sınavını kaçırmış olduğumu bu nedenle nasıl bir yol izleyeceğimi sordular. Belge ya da okulla olan yazışmaları mail adreslerine göndermemi istediler. Benim için işler bu andan sonra iki kat stresli olmaya başladı. Çünkü ben vizemin yetişmeyeceğini anlayınca kabulümü bahar dönemine ertelemiştim. Bu durumda da konsolosluğa yeni kabul mektubumu ve okulla olan yazışmalarımı gönderdim. Ancak bahar dönemine daha zaman var ve muhtemelen ret alacağım diye düşünmeye başladım. Neyse ki hiç düşündüğüm gibi olmadı ve eksik belge gönderimimden 23 gün sonra pasaportum geldi.

Belirtmek istediğim bir kaç nokta var,
-vize görüşmesi çok yüksek ihtimalle korktuğunuz gibi geçmeyecektir, (memurlar oldukça kibardı) o yüzden çok fazla bu konuda kafa yormayın.
-okuyacağınız bölümün derslerine mutlaka bakın, okulla ne kadar ilgili olduğunuzu göstermek artı puan sağlıyor.
-eksik belgeleri mail attıktan sonra herhangi bir dönüş yapılmıyor.( teyit etmek istediğim için arasam mı diye ikilemde kalmıştım fakat aramadım.)

Umarım benim tecrübem birilerinin de sürecine ışık tutar.
Benim için yeni bir dönem başlıyor, haber bekleyen herkes için de en kısa zamanda öyle olur umarım.
Merhaba öncelikle hayırlı olsun vizeniz. Ben bişey merak ediyorum dil kursuna şartlı kabul aldığımız üniversitenin şehrinde değilde garantörümüzün yanında başka bir şehirde gitsek sıkıntı oluyor mu? Siz nasıl ayarladınız?

busrarikci

Mesaj gönderen busrarikci » Prş Eki 13, 2022 9:26 pm

KBerk yazdı: Prş Eki 13, 2022 9:14 pm Merhaba öncelikle hayırlı olsun vizeniz. Ben bişey merak ediyorum dil kursuna şartlı kabul aldığımız üniversitenin şehrinde değilde garantörümüzün yanında başka bir şehirde gitsek sıkıntı oluyor mu? Siz nasıl ayarladınız?
Merhaba, teşekkür ederim. Ben garantörümün yanında kalacağım ve garantörüm de zaten kabul aldığım üniversitenin bulunduğu şehirde ikamet ediyor. Daha önce sizin durumunuzda olan biriyle görüşmüştüm. Yani garantörünün yanında kalacak fakat garantörü üniversiteyle aynı şehirde değil yakın bir şehirde yaşıyor. Bu durumda görüştüğüm kişi vizede bir sorun yaşamadığını söylemişti. Ama tabi sizin yanınızda kalacağınız kişi üniversiteye uzak bir şehirde yaşıyorsa belki görüşme esnasında bir soru işareti oluşturabilir.

ayropean

Mesaj gönderen ayropean » Prş Eki 13, 2022 9:57 pm

Berkberk yazdı: Prş Eki 13, 2022 7:26 pm 39f tipi vize için 22 ağustosta randevuya gittim 5 eylülde de eksik belge teslim attim yer istanbul gayrettepe idata. Sizce 5 eylülden bu yana artık gelmesi gerekmiyor muydu bu durum normal mi? 5 hafta 1 gün oldu bugün itibariyle.
Merhaba eksik belgeniz neydi acaba

Burak159

Mesaj gönderen Burak159 » Prş Eki 13, 2022 10:36 pm

DiorUC yazdı: Prş Eki 13, 2022 6:51 pm :oops:

ben de 20 Ağustos’tan beri aynı vize türü için randevu ataması bekliyorum, henüz randevu tarihi bile gelmedi. hepimiz için hayırlısı olur inşallah.

randevu sırasında herhangi bir soru sordular mı bu arada? Almanca konuşmaya zorladıklarına dair duyumlar almıştım.
Evet Almanca konuşmak istiyorlar ama öyle çok zor bir şey değil sadece 3 4 soru soruyor ve cevaplamani istiyor kendini tanıtmak gibi vb. Ankara da ki memur güler yüzlü ve oldukça kibardı

Kemal Berk

Mesaj gönderen Kemal Berk » Prş Eki 13, 2022 10:43 pm

ayropean yazdı: Prş Eki 13, 2022 9:57 pm Merhaba eksik belgeniz neydi acaba
bloke hesap

Burak159

Mesaj gönderen Burak159 » Cum Eki 14, 2022 11:48 am

Burak159 yazdı: Prş Eki 13, 2022 1:08 am Arkadaşlar merhaba 👋
51f Ausbildung vizesi

Vize başvurusu tarihim 20.07.2022
Eksik belge istenme tarihi 28.07.2022
Eksik belge teslim etme 29.07.2022

Görüşmem çok iyi ve güzel geçti

Ve halen beklemekteyim vizeyi işveren ile görüşüp ausländerbehörde'ye mail artırdık ve ausländerbehörde'nin cevabı ise öyle bir kayıtlı dosya bulunamadı aynı süreçten geçen var mı yada yapmam gereken hakkında bilgi verebilecek olan var mı konsolosluk ile görüşme yapamadık çünkü cevap gelmiyor.

Benimle aynı evrakları verip aynı işyeri ve aynı yerde ikamet edecek olan arkadaşım 6 Eylül'de girdi 26 Eylül'de eksik evrak teslim etti ve 10 Kasım'da vizesini aldı acaba sorun bende mi nedir anlamadım

Teşekkür ederim 🙏
Düzeltme olarak 51f değil 52f olacak yanlış yazmışım arkadaş da vizesini 10 Ekim'de aldı onu da yanlış yazmışım. Evrakları teslim ettiğim de bana 6 aylık ayda 200 Euro bloke hesap yapsan yeter denildi vize memuru tarafından daha sonrasında ise telefon ile arayıp biz zaten maksimum 6 aylık vize verebiliyoruz 6 aylık bloke hesap yapsanız aylık 200 Euro yeter denildi şimdi ise totalde 3.500€ bloke hesap isteniyor sırf resmen oyalamak için 3 ay beklettiler kendileri bunu bunu yap diyip 3 ay sonra ise o yanlış bunu böyle yap demeleri gerçekten böyle büyük kuruma yakışmıyor insana hakaret eder gibi hareket ediyorlar

Güncel olarak konsolosluğu arayıp eksik belge olduğunu öğrendim 3 ay sonra ve bugün mail geldi Türkçesini alta koyuyorum

Sayın Burak Ümmükoğlu,

Şu anda işlemde olan vize başvurunuz için aşağıdaki belgeleri 28 Ekim 2022 tarihine kadar göndermenizi rica ederiz:

- İş başlangıcına kadar girişten bir gün önce geçerli seyahat sağlık sigortası

- İlk yıl ayda 169 Euro ve ikinci yılda ayda 119 Euro ile 2 yıl bloke hesap veya Alman taahhüt beyanı

Başvurunuzun işleme alınmasını tamamlayabilmemiz için lütfen belgeleri daha sonra gönderin.

Saygılarımla,

Ve 2. Yıl için bloke hesap istendiğini de ilk defa duyuyorum başına gelen var mı hiç Maximum 1 yıllık duydum ben hep. işin komik tarafı ise arkadaşım bütün evraklar aynı 6 aylık ayda 200 Euro'luk bloke hesap ile vizesini aldı :)

mihya

Mesaj gönderen mihya » Cmt Eki 15, 2022 12:55 am

yagamiRaito yazdı: Çrş Eki 12, 2022 10:09 am Hayır hocam 21 Temmuz'da Ankara iData üzerinden evraklarımızı teslim ettik. Eşimle birlikte 41F vizesine başvurmuştuk hala beklemekteyiz. Ankara konsolosluğu
Merhaba bir haber var mı? Dersleriniz pazartesi başlıyor diye biliyorum benim derslerim de bu hafta başladı. Siz yabancılar dairesi veya konsoloslukla iletişime geçtiniz mi hiç?

Gmzky

Mesaj gönderen Gmzky » Cmt Eki 15, 2022 1:08 pm

Berkberk yazdı: Prş Eki 13, 2022 7:26 pm 39f tipi vize için 22 ağustosta randevuya gittim 5 eylülde de eksik belge teslim attim yer istanbul gayrettepe idata. Sizce 5 eylülden bu yana artık gelmesi gerekmiyor muydu bu durum normal mi? 5 hafta 1 gün oldu bugün itibariyle.
Konsolosluğa veya yabancılar dairesine mail gönderdiniz mi ?

Kemal Berk

Mesaj gönderen Kemal Berk » Cmt Eki 15, 2022 1:17 pm

Gmzky yazdı: Cmt Eki 15, 2022 1:08 pm Konsolosluğa veya yabancılar dairesine mail gönderdiniz mi ?
konsolosluğa gönderdim onlar auslanderbehördede olduğunu söylediler oraya mail atın dediler oraya da mail attım bekliyorum

buldukfirat
İletişim:

Mesaj gönderen buldukfirat » Cmt Eki 15, 2022 1:47 pm

Özgür123 yazdı: Prş Eki 13, 2022 4:22 pm Merhaba hangi konsolosluğa basvurmustunuz? Hayırlı olsun 🙏
idata istanbul gayrettepe

yagamiRaito

Mesaj gönderen yagamiRaito » Cmt Eki 15, 2022 1:47 pm

mihya yazdı: Cmt Eki 15, 2022 12:55 am Merhaba bir haber var mı? Dersleriniz pazartesi başlıyor diye biliyorum benim derslerim de bu hafta başladı. Siz yabancılar dairesi veya konsoloslukla iletişime geçtiniz mi hiç?
Malesef hala haber yok. Konsolosluk süreciniz devam ediyor dedi herhangi bir gelişme yok anlayacağınız. Muhtemelen eşimle aynı anda gelecek vizeler en azından beklentimiz o yönde. Yabancılar dairesi maillere cevap vermiyor. Sizde durumlar nasıl?

Özgür123

Mesaj gönderen Özgür123 » Cmt Eki 15, 2022 1:53 pm

buldukfirat yazdı: Cmt Eki 15, 2022 1:47 pm idata istanbul gayrettepe
Cevabınız için teşekkür ederim başarılar dilerim.

Gmzky

Mesaj gönderen Gmzky » Cmt Eki 15, 2022 2:36 pm

Kemal Berk yazdı: Cmt Eki 15, 2022 1:17 pm konsolosluğa gönderdim onlar auslanderbehördede olduğunu söylediler oraya mail atın dediler oraya da mail attım bekliyorum
Dönüşünüz için teşekkür ederim ,konsolosluk maile ne kadar sürede cevap verdi ve maili İngilizce mi Almanca mı yazmıştınız

mihya

Mesaj gönderen mihya » Cmt Eki 15, 2022 3:15 pm

yagamiRaito yazdı: Cmt Eki 15, 2022 1:47 pm Malesef hala haber yok. Konsolosluk süreciniz devam ediyor dedi herhangi bir gelişme yok anlayacağınız. Muhtemelen eşimle aynı anda gelecek vizeler en azından beklentimiz o yönde. Yabancılar dairesi maillere cevap vermiyor. Sizde durumlar nasıl?
Anladım.. bize de konsolosluk aynısını demişti ayrıca yabancılar dairesi mailimize cevap verdi sizin ve eşinizin adına bir vize başvurusu bulunmuyor diye 😬

yigitzuberlin

Mesaj gönderen yigitzuberlin » Cmt Eki 15, 2022 3:19 pm

mihya yazdı: Cmt Eki 15, 2022 3:15 pm Anladım.. bize de konsolosluk aynısını demişti ayrıca yabancılar dairesi mailimize cevap verdi sizin ve eşinizin adına bir vize başvurusu bulunmuyor diye 😬
hocam bunu kaçıncı haftada aldınız :D çok ilginç...

Kilitli