Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
OnurS

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen OnurS » Pzt Eki 10, 2022 5:33 pm

dilaradd yazdı: Pzt Eki 10, 2022 5:30 pm Merhaba, kalacak yerim belli olmamasına rağmen (hala daha ev bulamadım maalesef ki) adres olarak başvurduğum paylaşımlı odalardan (WG) birinin adresini yazdım, gerçi onda da bina numarası yoktu, sadece bölge ve cadde ismini yazdım.
Yabancılar dairesine de okulumun başladığını bu yüzden başvurumun alınıp alınmadığını ve konsolosluğa ulaşamadığımdan vizemin durumu nedir diye öğrenmek istediğimi belirten bir mail yazdım.
Teşekkürler yazdığınız adres yine okulunuz ile aynı şehirdeki bir adres miydi acaba ?

Berkberk

Mesaj gönderen Berkberk » Pzt Eki 10, 2022 5:34 pm

bestek yazdı: Pzt Eki 10, 2022 3:35 pm Hata olmamistir bence kasimda almistir. Hayret bir seysiniz gercekten ya.
niye hayret bişey olayım relax ol biraz benden başka yazan da olmuş kimse gerilmemiş

dilaradd

Mesaj gönderen dilaradd » Pzt Eki 10, 2022 5:44 pm

OnurS yazdı: Pzt Eki 10, 2022 5:33 pm Teşekkürler yazdığınız adres yine okulunuz ile aynı şehirdeki bir adres miydi acaba ?
Evet ikisi de Bielefeld'de. Benim başka şehirlerde akrabalarım var ancak başka şehirde oldukları için onların yanında kalacakmışım gibi göstermek istemedim.

OnurS

Mesaj gönderen OnurS » Pzt Eki 10, 2022 6:18 pm

dilaradd yazdı: Pzt Eki 10, 2022 5:44 pm Evet ikisi de Bielefeld'de. Benim başka şehirlerde akrabalarım var ancak başka şehirde oldukları için onların yanında kalacakmışım gibi göstermek istemedim.
Çok teşekkürler 🙏

bsrbsr

Mesaj gönderen bsrbsr » Pzt Eki 10, 2022 9:15 pm

gokce akkoyunlu yazdı: Pzt Eki 10, 2022 4:32 pm Geçen hafta izmir konsolosluğuna mail attım cevap yok. bugün okulum açıldı. okulu bilgilendirmiştim zaten ama üniversite de ilk yılım arkadaşlıkları ve en önemlisi derslerimi kaçırmak asla istemiyorum. inşallah haftaya vize sonuçlanır. Okulum Essen şehrinde.
bir de size bir sorum olacaktı: ben expatrio üzerinden bloke hesap açtım (garantörüm olmadığı için) i data da belgelerimi teslim ederken 2023 yılında bloke hesap tutarının arttığının bilgisi verilmiştir diye belge imzaladım. yeni artan bloke hesap tutarını gösterirsem oturum izni verileceği yazıyor imzaladığım belgede. sizin bloke hesap açmanız gerekti mi? eğer açtıysanız İ data ofisinde böyle bir şey siz de yaşadınız mı? Belgelerimi hazırlarken yeni bloke hesap tutarı açıklanmıştı ama 2023 den itibaren olduğu için şu anki hesabımı gösterip bu belgeyi imzalattılar.
Ben eski miktara göre yatırdım bloke hesabıma ve sizin gibi ocak ayından itibaren artan miktar ile ilgili kağıt imzaladım. Benim hatırladığım kadarıyla da sizin söylediğiniz gibiydi. Oturma izni almadan önce gereken farkı yatırmamız gerekiyor herhalde diye düşünüyorum. Ayrıca izmir konsolosluğuna ingilizce ya da almanca mail yazmanızı tavsiye ederim.

gokce akkoyunlu

Mesaj gönderen gokce akkoyunlu » Pzt Eki 10, 2022 11:34 pm

bsrbsr yazdı: Pzt Eki 10, 2022 9:15 pm Ben eski miktara göre yatırdım bloke hesabıma ve sizin gibi ocak ayından itibaren artan miktar ile ilgili kağıt imzaladım. Benim hatırladığım kadarıyla da sizin söylediğiniz gibiydi. Oturma izni almadan önce gereken farkı yatırmamız gerekiyor herhalde diye düşünüyorum. Ayrıca izmir konsolosluğuna ingilizce ya da almanca mail yazmanızı tavsiye ederim.
evet benim de aklıma geldi aynı mail içinde aynı mesajı önce almanca arkasından türkçe yazmıştım.

DiorUC

Mesaj gönderen DiorUC » Sal Eki 11, 2022 3:00 am

Arkadaşlar merhaba, başlıktan bir nebze bağımsız olabilir ama geciken vize randevu sürecimle alakalı bir yazı hazırladım, konsolosluğa ve yabancılar şubesine bir mail göndermek istiyorum. Bu konu hakkında ya da benzeri bir maili daha önce gönderen varsa nasıl bir yanıt aldığını ve gerekli güncel mail adreslerini paylaşabilirler mi?

omrayts

Mesaj gönderen omrayts » Sal Eki 11, 2022 10:19 am

Vize Türü 39F
Idata Randevu Oluşturma Tarihi 12 Eylül 2022
Idata Randevu Atanması 23 Eylül 2022
Pasaport Teslim İçin Mail Aldım 11 Ekim 2022

Daha hızlı çıkan var mı burda hiçbir fikrim yok. Önceden aldığım schengen vizelerim ve amerikan vizesi vardı. Belki onlar rol oynamıştır.Vizeyi aldığımı umuyorum.Güncellicem sonucumu.Konsolosluktan randevuya bile çağrılmadım.

bsrbsr

Mesaj gönderen bsrbsr » Sal Eki 11, 2022 10:51 am

omrayts yazdı: Sal Eki 11, 2022 10:19 am Vize Türü 39F

Daha hızlı çıkan var mı burda hiçbir fikrim yok. Önceden aldığım schengen vizelerim ve amerikan vizesi vardı. Belki onlar rol oynamıştır.Vizeyi aldığımı umuyorum.Güncellicem sonucumu.Konsolosluktan randevuya bile çağrılmadım.
Hangi şehirden yaptınız başvuruyu acaba?

gokce akkoyunlu

Mesaj gönderen gokce akkoyunlu » Sal Eki 11, 2022 11:09 am

omrayts yazdı: Sal Eki 11, 2022 10:19 am Vize Türü 39F

Merhabalar,
39F vize için
temmuz ayında i data dan randevu talebi oluşturdum. 22 eylül e izmir i data randevu verildi.
yeşil pasaportumu ve belgelerimi teslim ettim. Hala beklemekteyim.
siz başvurunuzu hangi şehirden yaptınız?
okulunuz hangi şehirde?

omrayts

Mesaj gönderen omrayts » Sal Eki 11, 2022 12:29 pm

gokce akkoyunlu yazdı: Sal Eki 11, 2022 11:09 am Merhabalar,
39F vize için
temmuz ayında i data dan randevu talebi oluşturdum. 22 eylül e izmir i data randevu verildi.
okulunuz hangi şehirde?
Merhaba Gökçe İstanbul Konsolosluğundan yaptım. Şehrim Heilbronn

omrayts

Mesaj gönderen omrayts » Sal Eki 11, 2022 12:31 pm

39F vize için
okulunuz hangi şehirde?
Gideceğin yerin Auslandsbehördesine mesaj atmanı öneririm. Email yoluyla iletişime geç.

ayropean

Mesaj gönderen ayropean » Sal Eki 11, 2022 12:33 pm

39F vize için
okulunuz hangi şehirde?
Merhaba gokce hanim bir hatam varsa affola ama çok merak ettim sizin randevunuz daha yeni olmuş sayılır 22 eylüldeymiş. Neden arama veya mail atma ihtiyacı duyuyorsunuz? Vize 5 haftada sonuçlanıyor ortalama

yagamiRaito

Mesaj gönderen yagamiRaito » Sal Eki 11, 2022 12:44 pm

mihya yazdı: Pzt Eki 10, 2022 3:54 pm merhaba sizde bir gelişme var mı?
Merhaba, 82. günle devam etmekteyiz, artık alıştık gibi bir şey oldu :) Sizin kaç gündü?

ckko

Mesaj gönderen ckko » Sal Eki 11, 2022 1:44 pm

tdenisa yazdı: Prş Eki 06, 2022 5:17 pm Merhaba. Ben de aynı gün evrak teslim ettim idata Gayrettepe ofisinden. Benim de henüz vizem gelmedi bekliyorum. Vizeniz geldiğinde Bilgi verirseniz çok sevinirim.
Merhaba, Bugün vizemi aldım :) size bir haber geldi mi?

ckko

Mesaj gönderen ckko » Sal Eki 11, 2022 1:53 pm

41F
Başvuru Tarihi: 31.08
Vize Alış Tarihi: 11.10
Başvuru Merkezi: İdata İstanbul

geçen hafta burada başka bir arkadaş benden 3-4 gün önce başvurup yine geçen hafta vizesini almıştı, benim de benzer sürede ulaştı. En azından pazartesi okul açılmadan vizeyi almış oldum, darısı tüm bekleyenlerin başına :)

dilaradd

Mesaj gönderen dilaradd » Sal Eki 11, 2022 2:26 pm

Dün ben yabancılar ofisine mail atarken meğersem vizem hazırlanıyormuş. (Başlangıç tarihi de dünden başlamış zaten) Bugün pasaportum idata'ya iletilmiş, hemen gittim aldım. Benim vizem 34 günde çıktı. Gönül isterdi ki geçen hafta çıksın ve ben okulun ilk haftasına yetişmiş olayım ama bir hafta geç gideceğim maalesef. Bekleyen herkesin umarım vizesi bir an önce çıkar. Gerçekten kime ne kadar sürede çıkacağı hiç belli olmuyor. Değişkenlik gösteren o kadar çok şey var ki insan strese girmeden bu süreci atlatamıyor.
dilaradd yazdı: Çrş Eyl 07, 2022 2:47 pm Başvuru tarihi: 19/08/22
Verilen randevu tarihi: 07/09/22 - 09:00
Vize geliş tarihi: bekleniyor.
Bilinen şeylerden bahsedeceğim ama yine de süreç ile ilgili yazmak ve güncelleme yapmak istiyorum. İngilizce (kısmen de Almanca, okula kayıt şartında değil ama mezuniyet şartında Almanca var) olan bir yüksek lisans bölümünden kabul aldım. Bu yüzden 41F ile başvurdum.
Bloke hesabı geç açtığımızdan ve transferi dün akşam yapmak zorunda kaldığımızdan tek evrak eksiğim Expatrio tarafından transferimin onay belgesi idi. Ben yine de dekont, bloke hesabım ve transfer detaylarının fotokopisini götürdüm ve idata'ya verdim. Eksik evrak olduğu için konsolosluktan bu belgenin isteneceğini biliyordum ama yine de çalışana "belge hazır olur olmaz, konsolosluk bana talep etmeden evvel belgeyi göndersem olur mu?" dedim ve kendisi sorun olmayacağını fakat belgeyi yine de talep edebileceklerini söyledi. Şansa ki bugün yani başvurumdan 6 saat sonra onay belgem geldi. Gelir gelmez e-mail ile belgeyi konsolosluğa ilettim. Buna rağmen yine de konsolosluktan talep gelirse burayı güncelleyeceğim.
Okul evrakları ile ilgili endişem açıköğretimden mezun olduğum bölümün ingilizce diploma supplement'inin olmamasıydı. (Türkçesini de bilerek çevirtmedim çünkü uzundu.) O yüzden transkriptimi verdim ve sorun olmadı. Örgün eğitimimden ise diploma supplement'im vardı, transkriptimi almadılar ve diplomamın aslını kontrol ettiler. Ayrıca yüksek lisans bölümü ingilizce olduğu için TOEFL sonucumu da verdim.
Sigorta için ise özel sağlık sigortamdan 1 yıllık yurt dışı eğitim poliçemi verdim. Bütün bu belgelerin 2 adet kopyalarını verdiğimi de dile getirmek isterim. Ben ilk başta sadece başvuru formu, okul evrakları vs. 2 adet olmalı diye düşünüyordum ama her şeyin 2 adedi isteniyor.

Başvuru için verilen sorular da daha önce burada bahsedildiği gibi nerede ve hangi bölümde okunacağı, neden bu bölümün seçildiği, bölüme ait dersler veya konular, Almanya'da yaşayan akrabanın olup olmadığı ve İngilizce veya Almanca bilinmiyorsa nasıl yaşanılacağıydı. Bu soruların cevabı yazılırken telefona bakmak ve oradan yardım almak yasak, bunu belirteyim. Bu ilk aşamaydı ve benim işim hızlıca halloldu. Sonrasında ücreti ödedim, parmak izi için 5 dk'dan da az bir süre sıra bekledim ve işlemlerim idata'da yaklaşık 20-25 dk içerisinde bitti. Sabah saatlerinde gittiğim için ve belgelerimde bir sıkıntı olmadığından bu kadar çabuk bittiğini düşünüyorum. bir de eklemek istediğim şey, başvuru formunda uçak biletim olmamasına rağmen 27 eylül'de gitmek istediğimi yazmam. okulum 10 ekim'de açılıyor, konsolosluğun buna göre vizemi ileteceğini düşünüyorum ama yine de erken bir tarih vermekte bir beis görmedim. Yukarıda da söylediğim gibi süreçle ilgili herhangi bir değişiklikte, ilerlemede burayı güncelleyeceğim.

gurkann

Mesaj gönderen gurkann » Sal Eki 11, 2022 3:10 pm

gokce akkoyunlu yazdı: Pzt Eki 10, 2022 11:34 pm evet benim de aklıma geldi aynı mail içinde aynı mesajı önce almanca arkasından türkçe yazmıştım.

Gökçe hanım sizin vizeniz geldimi. Ben İzmirden 57 gündür 41f vizesi bekliyorum.

busrarikci

Mesaj gönderen busrarikci » Sal Eki 11, 2022 3:20 pm

Özgür123 yazdı: Pzt Eki 10, 2022 5:16 pm Merhaba hangi konsolosluğa başvurdunuz ve ne zaman?Pasaportunuz gelince sonucu paylaşabilir misiniz?🙏
Merhaba, tabi ki sonucu paylaşırım burada. İstanbul Almanya Başkonsolosluğundan başvurumu yaptım.

busrarikci

Mesaj gönderen busrarikci » Sal Eki 11, 2022 3:22 pm

deniz203 yazdı: Pzt Eki 10, 2022 3:52 pm Teşekkür ederim. Sonucunuzu buraya yazarsınız umarım. Bol şans.
Teşekkürler, umarım en kısa zamanda buraya da yazarım sonucu :)

Kilitli