Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
bestek

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen bestek » Cmt Eki 08, 2022 9:32 pm

zeldaceren yazdı: Cmt Eki 08, 2022 9:50 am arkadaşlar günaydın çok şaşkınım az önce ups kargo mesajı geldi. neden şaşkınsın derseniz; konsolosluktan mail gelmişti daha uzun vize istiyorsanız sigortayı uzatın diye ben de uzattım ve daha dün gönderdim sigorta poliçesini henüz 24 saat olmadı dil kursu belgem de eksikti onu da yeni gönderdim sayılır 6 ekimde gönderdim benim anlamadığım şey ne ara baktılar ki sigortaya veya hiç bakılmadı mı içinde vize olmamasından korkuyorum şu an bilgisi olan varsa bilgilendirirse çok sevinirim çok stresliyim şu an
Merhabalar boyle yazdiginizi gorunce vizeye basvurali cok kisa bir sure olmus sandim ama basvurunuzla kargo mesaji arasinda bir ay var, bence yeterli bir sure. Eminim olumlu haberler geliyordur :) tebrik ederim simdiden

yigitzuberlin

Mesaj gönderen yigitzuberlin » Cmt Eki 08, 2022 10:08 pm

zeldaceren yazdı: Cmt Eki 08, 2022 9:50 am arkadaşlar günaydın çok şaşkınım az önce ups kargo mesajı geldi. neden şaşkınsın derseniz; konsolosluktan mail gelmişti daha uzun vize istiyorsanız sigortayı uzatın diye ben de uzattım ve daha dün gönderdim sigorta poliçesini henüz 24 saat olmadı dil kursu belgem de eksikti onu da yeni gönderdim sayılır 6 ekimde gönderdim benim anlamadığım şey ne ara baktılar ki sigortaya veya hiç bakılmadı mı içinde vize olmamasından korkuyorum şu an bilgisi olan varsa bilgilendirirse çok sevinirim çok stresliyim şu an
Vay be!
Tam 4 haftada gelmiş tebrik ederim. Benim 16 eylüldü bakalım ne zaman gelicek…

zeldaceren

Mesaj gönderen zeldaceren » Cmt Eki 08, 2022 10:38 pm

bestek yazdı: Cmt Eki 08, 2022 9:32 pm Merhabalar boyle yazdiginizi gorunce vizeye basvurali cok kisa bir sure olmus sandim ama basvurunuzla kargo mesaji arasinda bir ay var, bence yeterli bir sure. Eminim olumlu haberler geliyordur :) tebrik ederim simdiden
Merhaba çok teşekkür ederim umarım olumlu haberi veririrm

zeldaceren

Mesaj gönderen zeldaceren » Cmt Eki 08, 2022 10:39 pm

yigitzuberlin yazdı: Cmt Eki 08, 2022 10:08 pm Vay be!
Tam 4 haftada gelmiş tebrik ederim. Benim 16 eylüldü bakalım ne zaman gelicek…
Son zamanlarda hep bir ayda geliyor gibi tahmin ediyorum ben genelde forumda okuduğum yazılara göre umarım ben de olumlu sonuç almışımdır

Özgür123

Mesaj gönderen Özgür123 » Cmt Eki 08, 2022 11:43 pm

zeldaceren yazdı: Cmt Eki 08, 2022 10:39 pm Son zamanlarda hep bir ayda geliyor gibi tahmin ediyorum ben genelde forumda okuduğum yazılara göre umarım ben de olumlu sonuç almışımdır
Umarım vizeniz gelir . Bende farkettim bir ayda geldiğini.Hatta son zamanlarda Ankara İstanbul'dan daha hızlı olmuş gibi .Ben de Ankara'ya başvurdum görüşmem 20 ekimde .Siz vizenizi alırsanız bana da umut olur . Başarılar dilerim.

buldukfirat
İletişim:

Mesaj gönderen buldukfirat » Pzr Eki 09, 2022 1:04 am

39F, İstanbul Gayrettepe
Gidilecek okul: FU Berlin - Fizik yüksek lisans
Randevu Başvurusu: 29.08.2022
Randevu Atama: 12.09.2022
Randevu Tarihi: 19.09.2022
Pasaport Teslim : 06.10.2022

Kıbrısta olduğumdan dolayı henüz pasaportumu teslim alamadım, red mi onay mı bilemiyorum. Bu kadar erken gelmesini beklemiyordum. 13 ekim'de gidip pasaportumu teslim alacağım ve sonucu öyle öğreneceğim. iDatadan randevu alırken vize türüm 41f olarak belirlenmişti, bloke hesap açmıştım. Avrupa birliğinin fonladığı bir burs programına başvuru yapmıştım. Bu başvurunun sonucu geciktiği için bloke hesap açtım. Randevu günününden birkaç gün önce burs aldığımı öğrendim ve o belgeyi de yanımda götürdüm. Vize türüm 41f olduğu için yanımda 75euro vize ücreti götürdüm. Fakat oradaki görevli vize türümü değiştirdiğini ve ücreti ödememe gerek kalmadığını söyledi. Tahminimce beni burslu olarak gösterip 39f olarak atadı. Bloke hesap ve burs ile toplamda aşağı yukarı 20-23bin euro gibi bir para göstermiş oldum. Belki de bu süreci hızlandırmış olabilir. Başka bir yaşadığım olay ise, ilk başta pasaportumu uzattığımda, ikametgahım kıbrısta olduğu için başvurumu istanbul üzerinden kabul etmeyeceğini söyledi oradaki görevli. Kıbrıstan başvuru yapamadığımı o yüzden geldiğimi vs. söyleyip üsteledim ve bana bir dilekçe yazdırarak durumu anlatmamı istedi. Dilekçeyi belgelerimin arasına koydu ve iDatanın garanti vermediğini söyledi. Konsolosluk bu tür durumlarda esnek davranabiliyormuş, çok kafana takma eğer sıkıntı olursa 3-4 gün içerisinde dönüş yapacaklarını söylediler. Olumsuz bir dönüş almadım. 6 ekimde de yani 18 gün içerisinde pasaportumun idata ofisine geldiğini öğrendim. Umarım herkesin olumlu olur, herkese başarılar dilerim.

gurkann

Mesaj gönderen gurkann » Pzr Eki 09, 2022 2:11 pm

Merhabalar. Benim durumumda olanlara bir soru sormak istiyorum ?
İzmir İdata Ofisinde, 16 Ağustos 2022 tarihinden 41f vizesine başvurdum. Fakat yaklaşık 2 ay geçmesine lakin herhangi bir geri dönüş olmadı tarafıma.
Gideceğim eyaletteki yabancılar dairesi ise haftanın hergünü sadece yarım gün çalışıyorlar. Derslerim başladı ve bölüme devam etme zorunluluğum var.
Sizce hem yabancılar dairesini hemde konsolosluğu aramalımıyım veya email atmalımıyım ?

gkberk

Mesaj gönderen gkberk » Pzr Eki 09, 2022 5:30 pm

Ben de İzmir Idata'ya 41F ile 13 Eylül'de başvuru yaptım. Sizin hem yabancılar dairesi ile hem de konsolosluk ile iletişime geçmenizde fayda var diye düşünüyorum.

cem.karatas

Mesaj gönderen cem.karatas » Pzr Eki 09, 2022 7:46 pm

buldukfirat yazdı: Pzr Eki 09, 2022 1:04 am 39F, İstanbul Gayrettepe
Gidilecek okul: FU Berlin - Fizik yüksek lisans
Randevu Başvurusu: 29.08.2022
Randevu Atama: 12.09.2022
Randevu Tarihi: 19.09.2022
Pasaport Teslim : 06.10.2022

Kıbrısta olduğumdan dolayı henüz pasaportumu teslim alamadım, red mi onay mı bilemiyorum. Bu kadar erken gelmesini beklemiyordum. 13 ekim'de gidip pasaportumu teslim alacağım ve sonucu öyle öğreneceğim. iDatadan randevu alırken vize türüm 41f olarak belirlenmişti, bloke hesap açmıştım. Avrupa birliğinin fonladığı bir burs programına başvuru yapmıştım. Bu başvurunun sonucu geciktiği için bloke hesap açtım. Randevu günününden birkaç gün önce burs aldığımı öğrendim ve o belgeyi de yanımda götürdüm. Vize türüm 41f olduğu için yanımda 75euro vize ücreti götürdüm. Fakat oradaki görevli vize türümü değiştirdiğini ve ücreti ödememe gerek kalmadığını söyledi. Tahminimce beni burslu olarak gösterip 39f olarak atadı. Bloke hesap ve burs ile toplamda aşağı yukarı 20-23bin euro gibi bir para göstermiş oldum. Belki de bu süreci hızlandırmış olabilir. Başka bir yaşadığım olay ise, ilk başta pasaportumu uzattığımda, ikametgahım kıbrısta olduğu için başvurumu istanbul üzerinden kabul etmeyeceğini söyledi oradaki görevli. Kıbrıstan başvuru yapamadığımı o yüzden geldiğimi vs. söyleyip üsteledim ve bana bir dilekçe yazdırarak durumu anlatmamı istedi. Dilekçeyi belgelerimin arasına koydu ve iDatanın garanti vermediğini söyledi. Konsolosluk bu tür durumlarda esnek davranabiliyormuş, çok kafana takma eğer sıkıntı olursa 3-4 gün içerisinde dönüş yapacaklarını söylediler. Olumsuz bir dönüş almadım. 6 ekimde de yani 18 gün içerisinde pasaportumun idata ofisine geldiğini öğrendim. Umarım herkesin olumlu olur, herkese başarılar dilerim.
Öncelikle umarım ki vizenize onay basılmıştır.
39F Bachelor Akzeptanslı öğrenciler için. Muhtemelem 41F almışlardır. Yoksa 36F var zaten yine Master Dil Bilgisine sahip olmayanlar için.
Ben de sizle aynı tarihte 19 Eylül’de başvurdum.
Vizenizin sonucunu yazarsanız çok sevinirim.

cem.karatas

Mesaj gönderen cem.karatas » Pzr Eki 09, 2022 7:47 pm

gurkann yazdı: Pzr Eki 09, 2022 2:11 pm Merhabalar. Benim durumumda olanlara bir soru sormak istiyorum ?
İzmir İdata Ofisinde, 16 Ağustos 2022 tarihinden 41f vizesine başvurdum. Fakat yaklaşık 2 ay geçmesine lakin herhangi bir geri dönüş olmadı tarafıma.
Gideceğim eyaletteki yabancılar dairesi ise haftanın hergünü sadece yarım gün çalışıyorlar. Derslerim başladı ve bölüme devam etme zorunluluğum var.
Sizce hem yabancılar dairesini hemde konsolosluğu aramalımıyım veya email atmalımıyım ?
Bence iletişime geçmenizde yarar var. Bir arkadaşım forumda gördüğüm kadarıyla iki ay yabancılar dairesine evrakları gitmemiş.
Allah korusun aynı durumda olmamak için teyit edilmesi gerekir bence.

omrayts

Mesaj gönderen omrayts » Pzr Eki 09, 2022 8:24 pm

watrik yazdı: Sal Eki 04, 2022 8:31 pm Merhabalar dostlar, 12 Eylül tarihinde Ankara Alman Konsolosluğundan 39F vizeye başvurdum. Yaklaşık başvuralı 23 gün oldu, herhangi bir eksik belge talebi ya da bir gelişme olmadı.

Okulum 19 Eylül tarihinde başladı, halihazırda ilk iki haftayı kaçırdım ve bu gidişle 2 hafta daha en az kaçıracağım gibi gözüküyor.

Buna istinaden gideceğim şehirdeki Auslanderbehörde’ye mail attım vize sürecimle ilgili. Onlar da bana henüz ellerine konsolosluktan application form’un gelmediğini, gelir gelmez değerlendireceklerini söylediler.

23 gün geçmesine rağmen belgelerimin henüz gönderilmemiş olması normal mi sizce? Bu gelişmelerin üzerine daha ne kadar uzayabilir bu süreç?

Tecrübelerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.
Gelişme var mı hocam ?

watrik

Mesaj gönderen watrik » Pzt Eki 10, 2022 9:17 am

omrayts yazdı: Pzr Eki 09, 2022 8:24 pm Gelişme var mı hocam ?
Maalesef herhangi bir gelişme yok. Bugün itibariyle tam 1 ay oldu.

monkey34

Mesaj gönderen monkey34 » Pzt Eki 10, 2022 11:05 am

merhaba, üniversite dondurmadan 52f ausbildung vize görüşmesine girdim, herhangi bir sıkıntı yaratır mı bu durum?

dilaradd

Mesaj gönderen dilaradd » Pzt Eki 10, 2022 12:34 pm

dilaradd yazdı: Çrş Eyl 07, 2022 2:47 pm Başvuru tarihi: 19/08/22
Verilen randevu tarihi: 07/09/22 - 09:00
Vize geliş tarihi: bekleniyor.
Bilinen şeylerden bahsedeceğim ama yine de süreç ile ilgili yazmak ve güncelleme yapmak istiyorum. İngilizce (kısmen de Almanca, okula kayıt şartında değil ama mezuniyet şartında Almanca var) olan bir yüksek lisans bölümünden kabul aldım. Bu yüzden 41F ile başvurdum.
Bloke hesabı geç açtığımızdan ve transferi dün akşam yapmak zorunda kaldığımızdan tek evrak eksiğim Expatrio tarafından transferimin onay belgesi idi. Ben yine de dekont, bloke hesabım ve transfer detaylarının fotokopisini götürdüm ve idata'ya verdim. Eksik evrak olduğu için konsolosluktan bu belgenin isteneceğini biliyordum ama yine de çalışana "belge hazır olur olmaz, konsolosluk bana talep etmeden evvel belgeyi göndersem olur mu?" dedim ve kendisi sorun olmayacağını fakat belgeyi yine de talep edebileceklerini söyledi. Şansa ki bugün yani başvurumdan 6 saat sonra onay belgem geldi. Gelir gelmez e-mail ile belgeyi konsolosluğa ilettim. Buna rağmen yine de konsolosluktan talep gelirse burayı güncelleyeceğim.
Okul evrakları ile ilgili endişem açıköğretimden mezun olduğum bölümün ingilizce diploma supplement'inin olmamasıydı. (Türkçesini de bilerek çevirtmedim çünkü uzundu.) O yüzden transkriptimi verdim ve sorun olmadı. Örgün eğitimimden ise diploma supplement'im vardı, transkriptimi almadılar ve diplomamın aslını kontrol ettiler. Ayrıca yüksek lisans bölümü ingilizce olduğu için TOEFL sonucumu da verdim.
Sigorta için ise özel sağlık sigortamdan 1 yıllık yurt dışı eğitim poliçemi verdim. Bütün bu belgelerin 2 adet kopyalarını verdiğimi de dile getirmek isterim. Ben ilk başta sadece başvuru formu, okul evrakları vs. 2 adet olmalı diye düşünüyordum ama her şeyin 2 adedi isteniyor.

Başvuru için verilen sorular da daha önce burada bahsedildiği gibi nerede ve hangi bölümde okunacağı, neden bu bölümün seçildiği, bölüme ait dersler veya konular, Almanya'da yaşayan akrabanın olup olmadığı ve İngilizce veya Almanca bilinmiyorsa nasıl yaşanılacağıydı. Bu soruların cevabı yazılırken telefona bakmak ve oradan yardım almak yasak, bunu belirteyim. Bu ilk aşamaydı ve benim işim hızlıca halloldu. Sonrasında ücreti ödedim, parmak izi için 5 dk'dan da az bir süre sıra bekledim ve işlemlerim idata'da yaklaşık 20-25 dk içerisinde bitti. Sabah saatlerinde gittiğim için ve belgelerimde bir sıkıntı olmadığından bu kadar çabuk bittiğini düşünüyorum. bir de eklemek istediğim şey, başvuru formunda uçak biletim olmamasına rağmen 27 eylül'de gitmek istediğimi yazmam. okulum 10 ekim'de açılıyor, konsolosluğun buna göre vizemi ileteceğini düşünüyorum ama yine de erken bir tarih vermekte bir beis görmedim. Yukarıda da söylediğim gibi süreçle ilgili herhangi bir değişiklikte, ilerlemede burayı güncelleyeceğim.
Yeniden merhaba herkese,
Bugün okulum başladı, vize görüşmem ile bugün arasında 33 gün var. Yukarıda konsolosluğun yabancılar ofisine başvuruları geç ilettiğini görünce işkillendim ve okulumun olduğu şehrin yabancılar ofisine mail ilettim, başvurumun durumu nedir diye. hemen 2 saat içinde cevap verdiler. Başvurum alınmış, hatta sessizlik süresini geçmiş o yüzden konsolosluk kısa sürede vizenizi hazırlar dediler. Benim durumumda sıkıntının konsolosluktan kaynaklandığını söyleyebilirim. Böyle bir güncelleme yapmak istedim. Umarım bu hafta içinde vizem gelir.

gurkann

Mesaj gönderen gurkann » Pzt Eki 10, 2022 12:45 pm

cem.karatas yazdı: Pzr Eki 09, 2022 7:47 pm Bence iletişime geçmenizde yarar var. Bir arkadaşım forumda gördüğüm kadarıyla iki ay yabancılar dairesine evrakları gitmemiş.

Evet hocam bu sabah iletişime geçtim ama sadece mail olarak iletişim kuruyorlar.
Peki bahsettiğiniz arkadaşın son durumu nedir ? bilginiz varmı.

yagamiRaito

Mesaj gönderen yagamiRaito » Pzt Eki 10, 2022 1:01 pm

cem.karatas yazdı: Pzr Eki 09, 2022 7:47 pm Bence iletişime geçmenizde yarar var. Bir arkadaşım forumda gördüğüm kadarıyla iki ay yabancılar dairesine evrakları gitmemiş.
Teyit edilse bile evraklar ellerine ulaşmadığı taktirde işleme alınmıyor. Bu da tamamen konsolosluğun inisiyatifinde

visawaiting

Mesaj gönderen visawaiting » Pzt Eki 10, 2022 1:02 pm

Merhaba, hangi şehirden vizeye başvuru yaptınız ve Almanya’da nereye gideceksiniz acaba? Teşekkürler

dilaradd yazdı: Pzt Eki 10, 2022 12:34 pm Yeniden merhaba herkese,
Bugün okulum başladı, vize görüşmem ile bugün arasında 33 gün var. Yukarıda konsolosluğun yabancılar ofisine başvuruları geç ilettiğini görünce işkillendim ve okulumun olduğu şehrin yabancılar ofisine mail ilettim, başvurumun durumu nedir diye. hemen 2 saat içinde cevap verdiler. Başvurum alınmış, hatta sessizlik süresini geçmiş o yüzden konsolosluk kısa sürede vizenizi hazırlar dediler. Benim durumumda sıkıntının konsolosluktan kaynaklandığını söyleyebilirim. Böyle bir güncelleme yapmak istedim. Umarım bu hafta içinde vizem gelir.

zeldaceren

Mesaj gönderen zeldaceren » Pzt Eki 10, 2022 1:14 pm

ARKADAŞLAR MERHABA SONUNDA BUNU YAZMAK NASİP OLDU
Vize Türü: 36f
Yer: Ankaradaki Almanya Konsolosluğu
Randevu başvurusu: 22 Temmuz 2022
Başvuru ataması: 22 Ağustos 2022
Randevu tarihi: 6 Eylül 2022
Ek Belge Gönderimi: 6 Kasım 2022
Pasaportu Alış: 10 Kasım 2022

Yaklaşık 1 aylık bekleyişin sonunda 1 yıldır üzerine yoğunlaştığım sürecim tamamlandı arkadaşlar darısı hepinizin bütün emek verenlerin başına. Bu süreçte bu forumdan o kadar çok faydalandım ki, iyi ki böyle bir platform var! Sorularınız olursa mutlulukla cevaplayacağım çekinmeden sorabilirsiniz. :D

dilaradd

Mesaj gönderen dilaradd » Pzt Eki 10, 2022 1:18 pm

visawaiting yazdı: Pzt Eki 10, 2022 1:02 pm Merhaba, hangi şehirden vizeye başvuru yaptınız ve Almanya’da nereye gideceksiniz acaba? Teşekkürler
Bielefeld'e gidiyorum, İstanbul'dan başvuru yapmıştım.

DiorUC

Mesaj gönderen DiorUC » Pzt Eki 10, 2022 1:21 pm

monkey34 yazdı: Pzt Eki 10, 2022 11:05 am merhaba, üniversite dondurmadan 52f ausbildung vize görüşmesine girdim, herhangi bir sıkıntı yaratır mı bu durum?
merhaba, ben de 52F vize ataması beklemekteyim, henüz randevu tarihim gelmedi. ne zaman başvurmuştunuz, randevu ne zaman geldi? vize görüşmeniz nasıl geçti, soru soruldu mu? ben de heyecanlıyım, süreç hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum, biraz bahsederseniz sevinirim. =)

Kilitli