Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
abm_

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen abm_ » Cum Eki 07, 2022 12:25 am

Berkberk yazdı: Pzt Eki 03, 2022 5:50 pm aynı tarihte aynı yerden aynı vize türü için başvuru yaptım bana da hala ulaşmadı bence 7-8 ekim gibi sonuçlanır
Aynı yer aynı tarihi +1'liyorum. Ben de 39f için başvurdum, hala ses yok. Dilekçeyi başvuru sırasında vermiştim üstelik ancak bir etkisi olmadı sanırım. Okullar açıldı, kayıtlar yapılamadı :D Umarım en kısa sürede hepimiz için iyi sonuçlanır bu süreç.

allure9

Mesaj gönderen allure9 » Cum Eki 07, 2022 1:22 pm

Merhaba
12 Eylül'de Başkonsolosluğun araması ile iData olmadan 23F Araştırmacı Ulusal Vize başvurusu yaptım.
16 Eylül cuma günü ek belge istendi ve maille göndermem gerektiği yazıyordu.
19 Eylül pazartesi tüm belgeleri gönderdim, hala bir dönüş olmadı.
Bugün aradığımda daha işleme alınmadığı söylendi başvurumun.
15 Ekim'de başlıyor karşı kurumdaki sözleşmem. Vizeyi de 15 Ekim'e istemiştim.
Bu durumda yapabileceğim bir şey var mı? Yoksa iş sözleşmem yanacak mı? Airbnb de ödemiştim 15 Ekim'den başlamak üzere.

2459667

Mesaj gönderen 2459667 » Cum Eki 07, 2022 1:30 pm

Herkese merhaba, sonunda hayırlı haber için yazıyorum: vizem bu sabah elime ulaştı şükürler olsun ki :D

41F, Ankara
Gidilecek okul: TU Darmstadt - Şehir: Darmstadt
Randevu Başvurusu: 06.07.2022
Randevu Atama: 17.08.2022
Randevu Tarihi: 02.09.2022
Pasaport Teslim (iData): 07.10.2022
Eş durumu vs.: Yok
Bölüm Dili: İngilizce

Ben bu süreç içerisinde tam zamanlı olarak çalışıyordum, belirsizlikten işten de ayrılamadım. 4-5 kere uçak bileti alıp değiştirmek durumunda kaldım. Vize başvuru evrakları içine koyduğunuz uçak bileti tarihlerine baktıklarını hiç sanmıyorum. Mutlaka flex alın, yazık günah.

Sessizlik süresi ve 4. hafta da dolduktan sonra Darmstadt auslanderbehörde'ye bu forumdan aldığım tavsiye üzerine mail attım, dönüş olmadı. Aradım açan olmadı. Ankara'daki konsolosluğu aradım bir türlü düşmedi. Sonra 5. hafta içindeyken Ankara Konsolosluk'una oryantasyon derslerimi kaçırdığıma ve vizem ile ilgili bilgi almak istediğime dair tekrar mail attım, birkaç saat içinde döndüler ve "vizeniz işlemde; sabırlı olmanızı diliyoruz" yazan bir maildi. Bu mail'den 4 gün sonra yani bugün iData'dan mesaj geldi ve koşa koşa pasaportu teslim aldım.

Nereden baksanız 3 aylık yorucu bir süreçti. 41F için başvuracak arkadaşlarıma bu süreyi göz önünde bulundurarak başvurmalarını öneririm, herkesin süresi aynı olmuyor randevu tarihinden sonra 5-6 günde vizesi gelen arkadaşım da oldu evrak tesliminden sonra iki ay bekleyen de. Benim örneğimde ilk randevu başvurusundan bugüne 3 ay geçti. Şimdi tekrar başvuracak olsam randevu talebi için okul kabul mektubunu beklemez daha erken başvururdum diyorum. Nasılsa randevu gününü kaydırma imkanı olacak.

Bu zorlu bekleyiş sürecinde bu forumdan ve yazılanlardan çok faydalandım, her gün okuyordum. Umarım benim mesajım da birilerine aynı şekilde yardımcı olur. Tüm vize bekleyenlere sabır dilerim, güzel haber umarım bir an önce ulaşır.

caase

Mesaj gönderen caase » Cum Eki 07, 2022 1:51 pm

allure9 yazdı: Cum Eki 07, 2022 1:22 pm Merhaba
12 Eylül'de Başkonsolosluğun araması ile iData olmadan 23F Araştırmacı Ulusal Vize başvurusu yaptım.
16 Eylül cuma günü ek belge istendi ve maille göndermem gerektiği yazıyordu.
19 Eylül pazartesi tüm belgeleri gönderdim, hala bir dönüş olmadı.
Bugün aradığımda daha işleme alınmadığı söylendi başvurumun.
15 Ekim'de başlıyor karşı kurumdaki sözleşmem. Vizeyi de 15 Ekim'e istemiştim.
Bu durumda yapabileceğim bir şey var mı? Yoksa iş sözleşmem yanacak mı? Airbnb de ödemiştim 15 Ekim'den başlamak üzere.
Bu tam olarak nasıl oldu acaba? Ben de 23f vizesi için başvuracağım ve tarihler çok ileri veriliyor. Bir şekilde başkonsolosluğa mail mi attınız?

allure9

Mesaj gönderen allure9 » Cum Eki 07, 2022 2:48 pm

caase yazdı: Cum Eki 07, 2022 1:51 pm Bu tam olarak nasıl oldu acaba? Ben de 23f vizesi için başvuracağım ve tarihler çok ileri veriliyor. Bir şekilde başkonsolosluğa mail mi attınız?
Mail ile iletişime geçmiştim. İdata 5 Eylül'de başvurduğum randevuyu dün 21 Ekim tarihine atamış İstanbul'da bu arada. Yaklaşık 45-50 gün var başvuru ile randevu tarihi arasında. Aceleniz varsa gecikmeyin.

DiorUC

Mesaj gönderen DiorUC » Cum Eki 07, 2022 3:51 pm

52F, İstanbul
Randevu Başvurusu: 20.08.2022
Randevu Atama: -

Arkadaşlar merhaba,
Forumu detaylı inceledim de benim durumumu yaşayan kimseye rastlamadım, biraz karışık bir durum içerisindeyim ve yardımlarınızı, yorumlarınızı bekliyorum.

Temmuz ayında Almanya'da bir Alman şirketinden 1.08.2022 başlangıç tarihli bir ausbildung sözleşmesi aldım. Sözleşme dahilinde ausbildungplan mevcut,, kalacak yer, dil kursu da şirket tarafından ayarlandı. Şirketin çağrısıyla bende mevcut olan Yunanistan üzerinden aldığım Schengen vizesi ile Temmuz ayının sonunda Almanya'ya geldim, şirketle bewerbungsgespräch yaptım, 1.08.2022 tarihinde işe-okula başlamaya hazırdım, IHK'ya kaydım yapıldı ama son aşamada yabancılar dairesi tarafından Yunanistan schengen vizesiyle geldiğim için bunu D vizeye çeviremediklerini, Türkiye'ye geri dönüp konsolosluktan ulusal vize başvurusu yapmam gerektiği söylendi. Mecburen Türkiye'ye geri döndüm, 20 Ağustos'ta iData üzerinden başvurumu yaptım ama hala termin bile gelmedi, süreci hızlandırmak için hiçbir şey yapamıyorum. Orda tanıdığım 2 kişi okula da, çalışmaya da başladı. Bu süreç maddi, manevi olarak beni çok yordu. Yaşanılanlar normal mi? Neden bu denli mağdur edildiğimizi anlamadım.

Asıl merak ettiğim bundan sonraki aşamada bir problem yaşar mıyım?
İkincisi neredeyse 2 aya yaklaşıyorum ve hala randevu ataması yapılmadı, süreç tahmini olarak ne zaman sonuçlanır, süreci kısaltmak için yapabileceğim bir şey, bir öneriniz var mı? Bazı arkadaşlar konsolosluğa mail atın demiş, faydası olur mu?

Cevaplarınızı bekliyorum, saygılarımla..

Tıpış

Mesaj gönderen Tıpış » Cum Eki 07, 2022 4:11 pm

Berkberk yazdı: Prş Eki 06, 2022 10:46 pm eksik belge teslim etmiş miydiniz 23 ağustostan sonra
Yok eksik evrak teslim etmedim vize türü 39f ti buarada yazmayı unutmuşum

ayropean

Mesaj gönderen ayropean » Cum Eki 07, 2022 5:06 pm

DiorUC yazdı: Cum Eki 07, 2022 3:51 pm 52F, İstanbul
Randevu Başvurusu: 20.08.2022
Randevu Atama: -

Arkadaşlar merhaba,
Forumu detaylı inceledim de benim durumumu yaşayan kimseye rastlamadım, biraz karışık bir durum içerisindeyim ve yardımlarınızı, yorumlarınızı bekliyorum.

Temmuz ayında Almanya'da bir Alman şirketinden 1.08.2022 başlangıç tarihli bir ausbildung sözleşmesi aldım. Sözleşme dahilinde ausbildungplan mevcut,, kalacak yer, dil kursu da şirket tarafından ayarlandı. Şirketin çağrısıyla bende mevcut olan Yunanistan üzerinden aldığım Schengen vizesi ile Temmuz ayının sonunda Almanya'ya geldim, şirketle bewerbungsgespräch yaptım, 1.08.2022 tarihinde işe-okula başlamaya hazırdım, IHK'ya kaydım yapıldı ama son aşamada yabancılar dairesi tarafından Yunanistan schengen vizesiyle geldiğim için bunu D vizeye çeviremediklerini, Türkiye'ye geri dönüp konsolosluktan ulusal vize başvurusu yapmam gerektiği söylendi. Mecburen Türkiye'ye geri döndüm, 20 Ağustos'ta iData üzerinden başvurumu yaptım ama hala termin bile gelmedi, süreci hızlandırmak için hiçbir şey yapamıyorum. Orda tanıdığım 2 kişi okula da, çalışmaya da başladı. Bu süreç maddi, manevi olarak beni çok yordu. Yaşanılanlar normal mi? Neden bu denli mağdur edildiğimizi anlamadım.

Asıl merak ettiğim bundan sonraki aşamada bir problem yaşar mıyım?
İkincisi neredeyse 2 aya yaklaşıyorum ve hala randevu ataması yapılmadı, süreç tahmini olarak ne zaman sonuçlanır, süreci kısaltmak için yapabileceğim bir şey, bir öneriniz var mı? Bazı arkadaşlar konsolosluğa mail atın demiş, faydası olur mu?

Cevaplarınızı bekliyorum, saygılarımla..
Merhaba, her randevu türünde çok uzun sürelerde randevu ataması bekleniyor. Schengen vizesinin D tipine çevrilmeyeceği forumda bir çok yerde yazıyor aslında. Maalesef randevu atamasi sirasinda beklemekten başka çare olmuyor

deniz203

Mesaj gönderen deniz203 » Cum Eki 07, 2022 6:43 pm

busrarikci yazdı: Pzt Eyl 12, 2022 10:34 am Selamlar Arkadaşlar, benim 1 gün sonra İstanbul Alman Başkonsolosluğunda 36F vize randevum var. Fakat bu sabah gördüğüm bir youtube yorumu kafamı karıştırdı. Benim Almanya'daki okuldan yüksek lisans için şartlı kabulüm var ve halihazırda bir dil sertifikam yok. Önceki senelerde özel bir kursa gitmiştim bu sebeple A1 seviyesinde Almancam var. Okuduğum yorumda şartlı kabul varsa 40F den başvurulması gerektiği yazıyordu. Ancak benim idata üzerinden randevu alırken doldurduğum formda 36F çıkıyor. 40F ve 36F arasındaki tek fark; "varsa dil belgelerinizi ibraz edin" ibaresi zaten. Bu durumda benim dil yeterliliğim olmadığı için 36Fden başvurmak bana red aldırır mı ? Ya da randevu alırken 36F çıkmasına rağmen, ben 40Fden başvuru yapmak istiyorum deme şansım var mı?
Merhaba vizenizi aldınız mı son durum nedir? Siz vizeye hangi seviye almanca belgesi ile başvurdunuz? Anladığım kadarıyla şartlı kabulünüz var fakat dil kursu kaydınız yok ve vizeye bu şekilde başvurdunuz. Bu durumda konsolosluk okul bünyesinde dil kursu alacağınız için kayıt belgesi (örneğin kursun ödendiğine dair belge, fatura vs.) olmadan kabul ediyor mu?

Ebrutasaydogdu

Mesaj gönderen Ebrutasaydogdu » Cum Eki 07, 2022 11:02 pm

Üzüldüm,
Tavsiyem hemen randevu için başvurmanız, biz 16agustosta başvurduk ama hala atama yok,ve sanırım en erken ocak gibi falan atanicak, neyse ki bugün shengen geldi 8aylik ☺️
tdenisa yazdı: Prş Eki 06, 2022 5:13 pm Biz de eşimle birlikte başvurmadık. Bu kadar uzun sürede çıkacağını bilmiyorduk açıkçası. Hayırlısı artık.

mehmettk

Mesaj gönderen mehmettk » Cmt Eki 08, 2022 2:52 am

41f istanbul başvuru tarihi: 8 temmuz.
91 gün geçti, herhangi bir haber yok.
Okul baslayali 1 hafta oldu. Yabancılar dairesi ve konsolosluk maillere yanıt vermiyor. En çok 3.5 ay görmüştüm heralde var mı daha fazla bekleyen? Bakalım rekoru kıracak miyiz...

zeldaceren

Mesaj gönderen zeldaceren » Cmt Eki 08, 2022 9:50 am

zeldaceren yazdı: Sal Eyl 06, 2022 12:26 pm Vize Türü: 36f
Yer: Ankaradaki Almanya Konsolosluğu
Randevu başvurusu: 22 Temmuz 2022
Başvuru ataması: 22 Ağustos 2022
Randevu tarihi: 6 Eylül 2022

Merhaba arkadaşlar az önce vize görüşmesinden çıktım girişte bildiğiniz gibi güvenlik çantamı aradı telefonumu vs bıraktım içeri girdim girişteki hanımefendi belgelerimi düzeltmeme yardım etti bir tane belgemin fotokopisi yoktu onun fotokopisini çekti yirmi tl ücret aldı. Daha sonra Almanca soruların olduğu kağıtları verdiler zaten sorular forumda yazan soruların aynısıydı onları doldurdum sonra sıramı bekledim. Okulumun dil kursunun kayıtları 30 eylülde başladığı için dil kursu kayıt belgemi götüremedim. Memur hanım neden dil kursu kayıt belgeniz yok dedi durumu açıklayınca farklı bir kursa kayıt yaptırsaydınız herkes çoktan kaydını yapmış dedi. Ek belge isteyebileceklerini söyledi dil kursuyla ilgili ben de eğer öyle olursa farklı bir dil kursuna kayıt yaptıracağımı söyledim. İngilizce veya Almanca(Goethe B1 sertifikam var) konuşmadık. Geçiminizi nasıl sağlayacaksınız sorusuna part time çalışabilirim ve almanyadaki akrabam(garantör belgesiyle gitmiştim) ve babam bana para gönderecek yazdım normalde babamın mal varlığına dair belgelerimi de getirmiştim ama onları eklemediler, artık geriye beklemek kaldı umarım bir sorun çıkmaz
arkadaşlar günaydın çok şaşkınım az önce ups kargo mesajı geldi. neden şaşkınsın derseniz; konsolosluktan mail gelmişti daha uzun vize istiyorsanız sigortayı uzatın diye ben de uzattım ve daha dün gönderdim sigorta poliçesini henüz 24 saat olmadı dil kursu belgem de eksikti onu da yeni gönderdim sayılır 6 ekimde gönderdim benim anlamadığım şey ne ara baktılar ki sigortaya veya hiç bakılmadı mı içinde vize olmamasından korkuyorum şu an bilgisi olan varsa bilgilendirirse çok sevinirim çok stresliyim şu an

Berkberk

Mesaj gönderen Berkberk » Cmt Eki 08, 2022 10:55 am

zeldaceren yazdı: Cmt Eki 08, 2022 9:50 am arkadaşlar günaydın çok şaşkınım az önce ups kargo mesajı geldi. neden şaşkınsın derseniz; konsolosluktan mail gelmişti daha uzun vize istiyorsanız sigortayı uzatın diye ben de uzattım ve daha dün gönderdim sigorta poliçesini henüz 24 saat olmadı dil kursu belgem de eksikti onu da yeni gönderdim sayılır 6 ekimde gönderdim benim anlamadığım şey ne ara baktılar ki sigortaya veya hiç bakılmadı mı içinde vize olmamasından korkuyorum şu an bilgisi olan varsa bilgilendirirse çok sevinirim çok stresliyim şu an
vizeniz hayırlı olsun

JokerDE

Mesaj gönderen JokerDE » Cmt Eki 08, 2022 12:35 pm

mehmettk yazdı: Cmt Eki 08, 2022 2:52 am 41f istanbul başvuru tarihi: 8 temmuz.
91 gün geçti, herhangi bir haber yok.
Okul baslayali 1 hafta oldu. Yabancılar dairesi ve konsolosluk maillere yanıt vermiyor. En çok 3.5 ay görmüştüm heralde var mı daha fazla bekleyen? Bakalım rekoru kıracak miyiz...
36F Ankara basvuru tarihi: 7 Temmuz

Konsoloslukluk ve yabancılar dairesi maillere cevap vermedi. Ben de henüz beklemedeyim.

JokerDE

Mesaj gönderen JokerDE » Cmt Eki 08, 2022 1:22 pm

zeldaceren yazdı: Cmt Eki 08, 2022 9:50 am arkadaşlar günaydın çok şaşkınım az önce ups kargo mesajı geldi. neden şaşkınsın derseniz; konsolosluktan mail gelmişti daha uzun vize istiyorsanız sigortayı uzatın diye ben de uzattım ve daha dün gönderdim sigorta poliçesini henüz 24 saat olmadı dil kursu belgem de eksikti onu da yeni gönderdim sayılır 6 ekimde gönderdim benim anlamadığım şey ne ara baktılar ki sigortaya veya hiç bakılmadı mı içinde vize olmamasından korkuyorum şu an bilgisi olan varsa bilgilendirirse çok sevinirim çok stresliyim şu an
Ben de olumlu geleceğini düşünüyorum. Vize sonucunuzu buraya yazar mısınız?

zeldaceren

Mesaj gönderen zeldaceren » Cmt Eki 08, 2022 2:31 pm

JokerDE yazdı: Cmt Eki 08, 2022 1:22 pm Ben de olumlu geleceğini düşünüyorum. Vize sonucunuzu buraya yazar mısınız?
teşekkür ederim pasaport elime ulaşımca yazarım tabi ki

polenitita

Mesaj gönderen polenitita » Cmt Eki 08, 2022 2:45 pm

deniz203 yazdı: Cum Eki 07, 2022 6:43 pm Merhaba vizenizi aldınız mı son durum nedir? Siz vizeye hangi seviye almanca belgesi ile başvurdunuz? Anladığım kadarıyla şartlı kabulünüz var fakat dil kursu kaydınız yok ve vizeye bu şekilde başvurdunuz. Bu durumda konsolosluk okul bünyesinde dil kursu alacağınız için kayıt belgesi (örneğin kursun ödendiğine dair belge, fatura vs.) olmadan kabul ediyor mu?
36 F ve 40 F başvurusu arasında ben bir fark olduğunu sanmıyorum. Bana kalırsa 36 F ile başvurmak araştırdıklarıma nazaran daha doğru oluyor. Ayrıca zaten şartlı kabul belli bir dil eğitimini size sunan bir başvuru bu durumda da motivasyon mektubunda buna dikkat çekmek gerek. Tabii ki gerisi şans konsolosluğa kalıyor ki bence dil belgen dahi olsa bu böyle. Çok fazla yorumun kafanızı karıştırmasına izin vermeyin bende son dakika yaşadım onu. Eğer vize gününe az kaldıysa zaten senden eksik belge isteyeceklerdir. Onun dışında bence rahat olun. Çünkü o okul sizi istedi ve siz binlerce başvurunun içinden kabul aldınız. En önemlisi arkadaşlar kendinize bunu söyleyip o görüşmeyi yapın. İnşalllah hepimiz için güzel ve kolay süreçler olur. Zaten maddi stres yaşıyoruz ne olursa olsun böyle düşünüp stresinizi azaltın :)) Sevgiler

bestek

Mesaj gönderen bestek » Cmt Eki 08, 2022 9:32 pm

Merhabalar boyle yazdiginizi gorunce vizeye basvurali cok kisa bir sure olmus sandim ama basvurunuzla kargo mesaji arasinda bir ay var, bence yeterli bir sure. Eminim olumlu haberler geliyordur :) tebrik ederim simdiden

yigitzuberlin

Mesaj gönderen yigitzuberlin » Cmt Eki 08, 2022 10:08 pm

Vay be!
Tam 4 haftada gelmiş tebrik ederim. Benim 16 eylüldü bakalım ne zaman gelicek…

zeldaceren

Mesaj gönderen zeldaceren » Cmt Eki 08, 2022 10:38 pm

bestek yazdı: Cmt Eki 08, 2022 9:32 pm Merhabalar boyle yazdiginizi gorunce vizeye basvurali cok kisa bir sure olmus sandim ama basvurunuzla kargo mesaji arasinda bir ay var, bence yeterli bir sure. Eminim olumlu haberler geliyordur :) tebrik ederim simdiden
Merhaba çok teşekkür ederim umarım olumlu haberi veririrm

Kilitli