Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Zertifikat B1 Bir Türlü Geçemiyorum

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Liahona

Zertifikat B1 Bir Türlü Geçemiyorum

Mesaj gönderen Liahona » Cmt Eki 08, 2022 2:12 am

Merhaba. Yaklaşık 6 aydır sürekli Goethe Zertifikat B1 Sınavlarına giriyorum, 3 kere girdim toplamda ve sadece geçebildiğim Schreiben kısmı oldu. Anlamıyorum ama sürekli 56-58-55 falan notlar alıyorum. Kendi başıma çalışıyorum ama aşırı stres yapmış durumdayım. Gayet çalıştığımın da farkındayım. Her gün en az 2 deneme çözüyorum, sürekli dinlemeler yapıyorum, Bundesliga'yı Almanca izliyorum, oynadığım oyunlarda Alman bir topluluk ile takılıyorum, kelime tekrarları, kalıp cümle ezberleri her gün düzenli olarak yapıyorum, hatta spora gittiğimde bile kardiyo yaparken arkada kelime tekrarları dinliyorum. Ama bu kadar çabalamama rağmen bir türlü 60 puanı geçemedim. Sorun ne olabilir sizce? Bu normal bir şey mi, yani herkes bu kadar takılıyor mu sınavlarda? Yoksa benim yanlış yaptığım bir şeyler mi var?

gkberk

Re: Zertifikat B1 Bir Türlü Geçemiyorum

Mesaj gönderen gkberk » Cmt Eki 08, 2022 3:34 am

Dostum öncelikle zaman içinde kazandığın ''ya şimdi de geçemezsem'' düşüncesinden kurtulman lazım. Şu an dünyanın her yerinde binlerce kişi bu sınavlardan kalıyor. Biraz rahatladıktan sonra neleri yanlış yaptığına odaklan. Kendin farketmen bazen zor olabiliyor o nedenle profesyonel bir yardım alabilirsin. Büyük ihtimal birkaç adım geri gidip oradan tekrar başlaman daha iyi olacaktır. A2'deki eksikler sandığından büyük olabilir. Bunların hepsi tahmin o nedenle şöyle güzelce ne yanlış olabiliri düşün. Baktın olmuyor bir kursa gitmekten ya da kur tekrarı yapmaktan imtina etme. Hayallerinin peşinden koşarken de anı kendine zehir etme :) Başarılar.

Liahona

Mesaj gönderen Liahona » Cmt Eki 08, 2022 6:40 pm

gkberk yazdı: Cmt Eki 08, 2022 3:34 am Dostum öncelikle zaman içinde kazandığın ''ya şimdi de geçemezsem'' düşüncesinden kurtulman lazım. Şu an dünyanın her yerinde binlerce kişi bu sınavlardan kalıyor. Biraz rahatladıktan sonra neleri yanlış yaptığına odaklan. Kendin farketmen bazen zor olabiliyor o nedenle profesyonel bir yardım alabilirsin. Büyük ihtimal birkaç adım geri gidip oradan tekrar başlaman daha iyi olacaktır. A2'deki eksikler sandığından büyük olabilir. Bunların hepsi tahmin o nedenle şöyle güzelce ne yanlış olabiliri düşün. Baktın olmuyor bir kursa gitmekten ya da kur tekrarı yapmaktan imtina etme. Hayallerinin peşinden koşarken de anı kendine zehir etme :) Başarılar.
Aslında grammer olarak bir eksiğim yok, sadece Almanca kelime hafızam iyi değil gibi hissediyorum. İngilizce seviyem C1 şu an ama ben İngilizceyi de öyle oturup kelime ezberleyerek öğrenmedim, bir şekilde o dile maruz kalarak öğrendim, o kelimeleri duya duya öğrendim. Ama Almanca'ya ne kadar maruz kalırsam kalayım sürekli karıştırıyorum kelimeleri. Özellikle ver- ve ge- ile başlayan kelimelerde çok sıkıntı yaşıyorum Gesetz, Gerecht, Gehirn falan hepsi birbirine giriyor. Belki bir kursa gidip pratiğe dökmem gerekiyordur.

Nerede hata yaptığımı fark etme konusunda profesyonel bir yardımdan bahsetmişsin, bunun için bir tavsiyen var mı? Çok teşekkür ederim cevabın için, son cümlen biraz farkındalık yarattı bir noktada :D

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cmt Eki 08, 2022 11:39 pm

Liahona yazdı: Cmt Eki 08, 2022 6:40 pm Aslında grammer olarak bir eksiğim yok, sadece Almanca kelime hafızam iyi değil gibi hissediyorum. İngilizce seviyem C1 şu an ama ben İngilizceyi de öyle oturup kelime ezberleyerek öğrenmedim, bir şekilde o dile maruz kalarak öğrendim, o kelimeleri duya duya öğrendim. Ama Almanca'ya ne kadar maruz kalırsam kalayım sürekli karıştırıyorum kelimeleri. Özellikle ver- ve ge- ile başlayan kelimelerde çok sıkıntı yaşıyorum Gesetz, Gerecht, Gehirn falan hepsi birbirine giriyor. Belki bir kursa gidip pratiğe dökmem gerekiyordur.

Nerede hata yaptığımı fark etme konusunda profesyonel bir yardımdan bahsetmişsin, bunun için bir tavsiyen var mı? Çok teşekkür ederim cevabın için, son cümlen biraz farkındalık yarattı bir noktada :D
Pes etmeyin B1 gercekten o kadarda zor seviye degil. Size önerim bence Goethe olmuyorsa TELC i deneyin belki sinav sistemi sizin icin uygun degildir. B1 icin de internette Sprechen dan cikmis konulari bulabilirsiniz ben bulmustum zamaninda ve baktigimin neredeyse aynisi cikmisti. Onun disinda bol bol deneme cözün Klett yayinlarinin denemeleri var ayrica 25 mi 21 mi Modelltest ler vardi Goethe B1 sinavi icin. Sinav ayni o formatta cikiyor. Youtube da da yine hören dan özellikle denemeler bulabilirsiniz. Size öenrim özellikle youtube u cok kullanin. B1 ile ilgili asiri kaynak var. En kötü b1 modelltest yazarsaniz google veya Youtube a bircok sey bulacaksaniz. Bol sans iyi calismalar.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

gkberk

Mesaj gönderen gkberk » Pzr Eki 09, 2022 2:41 am

Liahona yazdı: Cmt Eki 08, 2022 6:40 pm Aslında grammer olarak bir eksiğim yok, sadece Almanca kelime hafızam iyi değil gibi hissediyorum. İngilizce seviyem C1 şu an ama ben İngilizceyi de öyle oturup kelime ezberleyerek öğrenmedim, bir şekilde o dile maruz kalarak öğrendim, o kelimeleri duya duya öğrendim. Ama Almanca'ya ne kadar maruz kalırsam kalayım sürekli karıştırıyorum kelimeleri. Özellikle ver- ve ge- ile başlayan kelimelerde çok sıkıntı yaşıyorum Gesetz, Gerecht, Gehirn falan hepsi birbirine giriyor. Belki bir kursa gidip pratiğe dökmem gerekiyordur.

İngilizce'ye çok erken yaşta maruz kalmaya başlıyoruz. Dizi, film, şarkı, youtube falan derken kelime duyuyoruz sürekli. Anlamını bilmediğin bir İngilizce kelime duysan eminim tekrar edebilirsin ve ya da hatırlayabilirsin. Almanca'da böyle olmuyor. Sesler yabancı olduğu için duyduğun kelimeyi hatırlaman dolayısıyla 2. kez duyduğunda bunu duymuştum demen zor oluyor. Bunun için yeni kelime öğrenirken kelimeyi mutlaka tekrar tekrar dinle ve kendin de tekrar et sesli bir şekilde. Daha sonra bir podcast'te denk geldiğinde kelimeyi hatırlayıp ordaki bağlamda duyup kalıcı hale getireceksin. Spor sırasında yatarken vs. dinlemelere pasif dinleme deniyor ve asla aktif dinlemenin yerine geçmez. Onu da yap ama ek olarak kısa bir video açıp onu dinleyerek yazıya dökebilirsin. Bu kelimelere aşina olmanı sağlayacaktır. Daha sonra konuşarak ya da kendin kısa paragraflar ile kelimeleri kullanmaya çalışabilirsin. Bazen aylar boyu aynı kelimenin anlamına baktığım oldu mesela. Belki 10 kere çeviriye yazmışımdır neydi bu diye. Bu kelimenin sadece anlamına bakıp geçmekle ilgili. O yüzden aradığın kelimeyi ''kelime + satz'' diye aratırsan örnek cümlelere bakabilirsin. İngilizce bildiğin için https://www.linguee.com burası epey işine yarar. Almanca daha çok cümle için de ''http://www.d-seite.de/vis/vis.php'' bunu kullanabilirsin. Bu kanalda da çok karıştırılan kelimeleri grup halinde duyup ayırt etmeyi öğrenebilirsin https://www.youtube.com/results?search_ ... mit+rieke+ (biraz ileri seviye)