Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
zeldaceren

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen zeldaceren » Çrş Eki 05, 2022 6:03 pm

yigitzuberlin yazdı: Çrş Eki 05, 2022 3:55 pm ek evrak talebi genellikle en fazla iki hafta uzatıyor ama ben sigorta işini anlamadım, fintiba veya expatrio üzerinden yapmadın mı sağlık sigortanı ? neye dayanarak kısa vize vereceklermiş anlamadım.

ben de 16 eylülde teslim ettim evrakları bekliyorum
merhaba ben anadolu sigortadan 3 aylık sigorta yapmıştım garantörle de başvurduğum için expatrio veya fintiba ile ilgili çok bir bilgim yok yani bloke hesap olmadan sigorta oluyor mu bilmiyorum danışmanım da anadolu sigortadan yaptırmamı önermişti ocakta bitiyor bu yaptırdığım sigorta da o yüzden sanırım daha uzun istiyorsanız sigortanızı uzatın demişler

zeldaceren

Mesaj gönderen zeldaceren » Çrş Eki 05, 2022 6:04 pm

ayropean yazdı: Çrş Eki 05, 2022 3:01 pm Sigortaniz kac aylıktı ki? Bildigim kadariyla ek belge gonderildikten 1 hafta sonra vizesini alan da var, 3 4 hafta daha bekleyen de var
sigortamı üç aylık yaptırmıştım ocakta bitiyor umarım çok uzamadan gelir

deniz203

Mesaj gönderen deniz203 » Çrş Eki 05, 2022 6:46 pm

berlin2022 yazdı: Çrş Eki 05, 2022 12:39 pm Merhaba, ben perfekt deutsch dortmunda c1 için kayıt yaptırdım eksik belge iletmedim. Zaten vize alabilmeniz için haftalık en az yaklaşık 18 saatlik yüzyüze kurs kayıt belgesi götürmeniz lazım diye biliyorum. Ama size şu ana kadar da eksik belge için iletişime geçmediler mi? Vizeye girdikten 2-3 hafta sonra geliyor ret cevapları sizinki garip bir durum olmuş.
Merhaba, kayıt yaptırdığınız dil kursu ile ilgili bir referansınız yani gidip memnun kalan tanıdıklarınız var mı yoksa şans eseri olarak mı orayı seçtiniz?

zeldaceren

Mesaj gönderen zeldaceren » Çrş Eki 05, 2022 8:19 pm

deniz203 yazdı: Çrş Eki 05, 2022 6:46 pm Merhaba, kayıt yaptırdığınız dil kursu ile ilgili bir referansınız yani gidip memnun kalan tanıdıklarınız var mı yoksa şans eseri olarak mı orayı seçtiniz?
ben de aynı kursa kayıt yaptım bugün giden tanıdığım da var memnun onun dışında genelde öğrenciler gidiyormuş zaten çoğu kişi öneriyor diye biliyorum

deniz203

Mesaj gönderen deniz203 » Çrş Eki 05, 2022 8:33 pm

zeldaceren yazdı: Çrş Eki 05, 2022 8:19 pm ben de aynı kursa kayıt yaptım bugün giden tanıdığım da var memnun onun dışında genelde öğrenciler gidiyormuş zaten çoğu kişi öneriyor diye biliyorum
Teşekkür ederim. Siz DSH/Telc/Testdaftan hangisi için gideceksiniz? Gördüğüm kadarıyla B2 ye kadar ortak B2 den sonra bunlardan birine yönelik olan kurs seçiliyor. Bir de kaç kurs için ödeme yaptınız? Konsolosluk sadece 1 kurun ödemesini kabul ediyor mu başlangıç için?

ayropean

Mesaj gönderen ayropean » Çrş Eki 05, 2022 9:01 pm

deniz203 yazdı: Çrş Eki 05, 2022 8:33 pm Teşekkür ederim. Siz DSH/Telc/Testdaftan hangisi için gideceksiniz? Gördüğüm kadarıyla B2 ye kadar ortak B2 den sonra bunlardan birine yönelik olan kurs seçiliyor. Bir de kaç kurs için ödeme yaptınız? Konsolosluk sadece 1 kurun ödemesini kabul ediyor mu başlangıç için?
Ben de sadece C1-Testdaf Vorbereitung kursuna 2 aylik kayit yaptırdım. 2 tane B2 Testdaf sertifikam vardi. Vize sürecim devam ediyor 28 eylülde başvurdum.
Yani bizim zaten C2 ye kayıt olma şansımız olmadığı için büyük ihtimal B2 seviyesinden yukari seviyeler için tek kur kaydini kabul ediyorlar. Ama tabi kursun haftalık en az 18 saat olması şart

Emirhan35

Mesaj gönderen Emirhan35 » Çrş Eki 05, 2022 9:23 pm

ayropean yazdı: Çrş Eki 05, 2022 9:01 pm Ben de sadece C1-Testdaf Vorbereitung kursuna 2 aylik kayit yaptırdım. 2 tane B2 Testdaf sertifikam vardi. Vize sürecim devam ediyor 28 eylülde başvurdum.
Yani bizim zaten C2 ye kayıt olma şansımız olmadığı için büyük ihtimal B2 seviyesinden yukari seviyeler için tek kur kaydini kabul ediyorlar. Ama tabi kursun haftalık en az 18 saat olması şart
Merhaba bende Kasımda türkiyede testdafa gireceğim geçemezsem sizin yaptığınz gibi sadece testdaf Vorbereitung kursu almak istiyorum. Hazırda B2 sertifikam var fakat bir sorum var. Bildiğim kadarıyla 6 aydan az kursa kayıt olursak schengen vizesine başvurmamız gerekiyormuş. Ama eğer şartlı kabulumuz varsa bir okuldan ama başka bir dil kursunda vorbereitung kurs yaparsak 2-3 ay civarı yine öğrenci vizesine başvurabiliyormuyuz yoksa schengene mi başvurmamız gerekiyor.

ayropean

Mesaj gönderen ayropean » Çrş Eki 05, 2022 9:27 pm

Emirhan35 yazdı: Çrş Eki 05, 2022 9:23 pm Merhaba bende Kasımda türkiyede testdafa gireceğim geçemezsem sizin yaptığınz gibi sadece testdaf Vorbereitung kursu almak istiyorum. Hazırda B2 sertifikam var fakat bir sorum var. Bildiğim kadarıyla 6 aydan az kursa kayıt olursak schengen vizesine başvurmamız gerekiyormuş. Ama eğer şartlı kabulumuz varsa bir okuldan ama başka bir dil kursunda vorbereitung kurs yaparsak 2-3 ay civarı yine öğrenci vizesine başvurabiliyormuyuz yoksa schengene mi başvurmamız gerekiyor.
Şartlı kabul varsa ozel kurs ile 36f den başvuru yapan ve vize alanlar gördüm. Benim durumum biraz daha farkli, sartli kabul aldiktan sonra okula kayit da oldum. Bu yüzden benim durumumda zaten schengene başvuramam

Emirhan35

Mesaj gönderen Emirhan35 » Çrş Eki 05, 2022 10:04 pm

ayropean yazdı: Çrş Eki 05, 2022 9:27 pm Şartlı kabul varsa ozel kurs ile 36f den başvuru yapan ve vize alanlar gördüm. Benim durumum biraz daha farkli, sartli kabul aldiktan sonra okula kayit da oldum. Bu yüzden benim durumumda zaten schengene başvuramam
Hangi okula kayıt oldunuz ? Okula kayıt olduysanız eğer nasıl ve neden dil kursu yapıyorsunuz

zeldaceren

Mesaj gönderen zeldaceren » Çrş Eki 05, 2022 10:35 pm

deniz203 yazdı: Çrş Eki 05, 2022 8:33 pm Teşekkür ederim. Siz DSH/Telc/Testdaftan hangisi için gideceksiniz? Gördüğüm kadarıyla B2 ye kadar ortak B2 den sonra bunlardan birine yönelik olan kurs seçiliyor. Bir de kaç kurs için ödeme yaptınız? Konsolosluk sadece 1 kurun ödemesini kabul ediyor mu başlangıç için?
rica ederim benim bi arkadaşım farklı bir şehire gidecek b2 için kayıt yapmış sadece c1’e kadar kaydol diye ek belge istenmiş ben de b2 intensiv kurs ve c1 dsh hazırlığa kayıt yaptım

deniz203

Mesaj gönderen deniz203 » Çrş Eki 05, 2022 11:03 pm

zeldaceren yazdı: Çrş Eki 05, 2022 10:35 pm rica ederim benim bi arkadaşım farklı bir şehire gidecek b2 için kayıt yapmış sadece c1’e kadar kaydol diye ek belge istenmiş ben de b2 intensiv kurs ve c1 dsh hazırlığa kayıt yaptım
Buradan özel mesaj atılıyor mu bilemediğim için buradan soruyorum fakat konaklamayı nasıl ayarlayacaksınız? TU Dortmund'a kayıt olup studierenwerk ten yararlanılabiliyormuş sanırım fakat o çıkmazsa sıkıntı, özel yurt da bulunmuyor galiba şehirde.

bsrbsr

Mesaj gönderen bsrbsr » Çrş Eki 05, 2022 11:04 pm

gokce akkoyunlu yazdı: Çrş Eki 05, 2022 2:26 pm Ben İzmir konsolosluğunu aramayı düşünüyorum çünkü yeşil pasaportumu başvuruda i data ofisi aldı ama bugün i data nın sss kısmında pasaportumuzu teslim etme zorunluluğu olmadığını okudum. belgelerimi teslim ederken aslında böyle bir durumu sormuştum ama bana bunun mümkün olmadığını söylemişlerdi. Belgelerimi i data ya değil de direkt konsolosluğa teslim etseydim en iyisi olacaktı. ama i data ya ya da konsolosluğa teslim etmeyi biz seçemiyoruz. i data çağri merkezini aradım belgelerimi teslim ettiğim için biz bişey yapamayız konsolosluğa mail yazın dedi ama mailede çok geç cevap verdikleri için arasam mı dedim. fakat acil durum numarası dışında bir numara bulamadım. yabancılar dairesine yazmayı düşündüm ama sessizlik süresi içinde yanlış bir hareket yapmak de istemiyorum.
Anladim su surecte idatanin destegi malesef cok az. Ben de yazmak istiyorum yabancilar dairesine ama sizinle ayni dusuncedeyim surece etkisinden dolayi. Siz hangi sehre gidiyorsunuz?

Haydari

Mesaj gönderen Haydari » Prş Eki 06, 2022 12:59 am

22 Ağustos'ta İData Gayrettepe'den 40/F vizesi için evrakları teslim ettim, 7 hafta oldu tık yok.
Bugün Leipzig yabancılar dairesine mesaj yazdım, Leipzig'den gelen cevap şöyle;

Sayın........
Ne yazık ki, vize başvurunuz henüz incelememiz için tarafımıza gönderilmedi
sadece çevrimiçi katılım sağlandı. Belgeler Büyükelçilik tarafından önceden talep edildi
ancak henüz e-posta ile gönderilmedi. Üzgünüz. Saygılarımızla...

Bildiğim ne kadar küfür varsa süreçte katkısı olan herkese ilettim.

YGZ_BJK

Mesaj gönderen YGZ_BJK » Prş Eki 06, 2022 12:11 pm

gurkann yazdı: Çrş Eki 05, 2022 4:38 pm Merhaba.
Yaklaşık 6,5 hafta beklemişsiniz hocam.. Peki bu zaman zarfı içerisinde sizden bir eksik evrak istemi yada her hangi bir konuda geri dönüş yaptımı konsolosluk. Bende 7 hafta 1 gündür bekliyorum.
Yok ne konsolosluk bana ulaştı ne ben onlara ulaşmaya çalıştım. Sadece bekledim.

zeldaceren

Mesaj gönderen zeldaceren » Prş Eki 06, 2022 12:34 pm

deniz203 yazdı: Çrş Eki 05, 2022 11:03 pm Buradan özel mesaj atılıyor mu bilemediğim için buradan soruyorum fakat konaklamayı nasıl ayarlayacaksınız? TU Dortmund'a kayıt olup studierenwerk ten yararlanılabiliyormuş sanırım fakat o çıkmazsa sıkıntı, özel yurt da bulunmuyor galiba şehirde.
şu an WG bakıyorum ama özel yurt var diye biliyorum yine oraya giden arkadaşım 450€’ya yurda çıktı

sunnyday

Mesaj gönderen sunnyday » Prş Eki 06, 2022 12:48 pm

Selamlar.
İstanbul'dan 41f vize başvurusu yaptım.
Berlin'e.
Randevu üzerinden neredeyse tam 8 hafta geçti.
Konsolosluk hala Berlin'den onay bekliyoruz diyor.
Eksik belge vs. istenmedi.
Benzer durum yaşayan var mı? Nasıl çözeriz bunu arkadaşlar ya okul başladı.
Berlin'e yazabileceim bir mail telefon da bulamıyorum. Mailler geri dönüyor telefon düşmüyor.
Bilen varsa yardımcı olabilir mi?

Ebrutasaydogdu

Mesaj gönderen Ebrutasaydogdu » Prş Eki 06, 2022 12:50 pm

Sonunda bu mesajı yaziyoruz:)
41F İstanbul Gayrettepe basvuru
Başvuru tarihi: 5 Agustos
Atama: 9 Agustos
Randevu Tarihi :26 Agustos
Vize teslim tarihi : 5 Ekim

Bizimkisi biraz ümit versin diye detaylı yazacağım. Eşim adına bu başvuru, kendisi İTÜ peyzaj mezunu ve Potsdam da özel bir uniden İngilizce master kabulü aldı, yaşı 32, okulu 7 senede bitirdi, ve yüksek bir ortalaması yok ve sonrasında kendi işi - özel sektör karışımı bir deneyimi var, vizeye basvurdugumuzda çalışmiyordu bebeğimiz olduğu için. Vize iyi niyet mektubunda her şeyi olduğu gibi yazdık. Yani okuldan kabul aldıysanız - ki biz direk vakit kaybetmemek için özel okul ile ilerledik, kabul alması daha kolay, tabi maddi olarak bir tık daha zor, ama non-EU ülkeler için burs indirim gibi şeyler yapıyorlar okul ile iletişime geçerek biz %50indirim bile aldık mesela.
Bir sürü kişi - ben de dahil- vizeye kabul almayacağını düşünüyordum, hatta ve hatta AT11 dokümanında veren kişi tarihte hata yapmış ben son gece farkettim, onu tekrar isterler herhalde falan diyorduk ama onu bile farketmemisler, cidden sessizlik süresi bitiyor ve aman lanet olsun vizeyi verelim diyip geçiyorlar herhalde tam anlamadık.

Expatrio dan yaptık özel sağlık sigortası ve bloke hesap için direk value package satın aldık. Minimum tutardan fazla para gösterdik, ama tapu vs almadılar sadece yazan evrakları aldılar.
Expatrio ya para henüz ulasmamisti, ama transfergo transfer tamamlandı dokümanı ve expatrioda evrak yüklendi görüntüsünü alıp koyduk, 30agustosta da transfer tamamlandıktan sonra 06dokumanini mail ile gönderdik ama kimse istemedi bizden, biz kendimiz ilettik, görevli eksik olduğunu bile anlamadı, evraklarını tam dedi..
Sorular:
Hangi bölümde okuyacaksin
Akrabanız var mi
Gibi aynı sorular, Eşimin uzaktan akrabası var olarak cevap verdi, bu soruyu soran çok olmuş diye özellikle yazdım.
Görevli normalde beni ve bebeğimi almadı ama sonra birlikte başvuru evraklarımızin olmayacağını(zaten ya tutarsaydi bizimki) bizim ayrı başvurmamiz gerektiğini VS bildirmek için içeri aldılar, gayet güler yüzlüydu, sadece görüşme sabah 8:30du çıktığımızda 12yi geçmişti.
Telefonla hem Potsdam hem burayı aradık, redial ile kac kere arandı bilmiyorum ama kimse açmadı, mail hem buraya hem de almanyaya defalarca attık kimse dönmedi.

Kısacası 30ustuyum, okul notum çok yüksek değil falan diye vazgeçmeyin, eğer biraz harcayacaginiz parayı gözden çıkarmaya okayseniz deneyin, sonunda bizim gibi olumlu sonuclanabiliyor:)

Umarim isteyen herkesin vizesi bir an evvel gelir ☺️

berfinbozdag

Mesaj gönderen berfinbozdag » Prş Eki 06, 2022 12:51 pm

Ben b1 kursuna kayıt yaptırmıştım ama prosedür değişmiş sanırım artık benden c1 e kadar kurs kaydı yapmam istendi

deniz203

Mesaj gönderen deniz203 » Prş Eki 06, 2022 1:28 pm

berfinbozdag yazdı: Prş Eki 06, 2022 12:51 pm Ben b1 kursuna kayıt yaptırmıştım ama prosedür değişmiş sanırım artık benden c1 e kadar kurs kaydı yapmam istendi
Anladım, forumda bir ara 3 aylık kayıt yeterli deniyordu ama demek ki değişiyor sürekli.

deniz203

Mesaj gönderen deniz203 » Prş Eki 06, 2022 1:29 pm

zeldaceren yazdı: Prş Eki 06, 2022 12:34 pm şu an WG bakıyorum ama özel yurt var diye biliyorum yine oraya giden arkadaşım 450€’ya yurda çıktı
Studentenwerkten bir yurda gitmiş olabilir mi acaba (TU dortmunda kayıt olunca devlet yurduna başvurulabiliyormuş)? özel yurt ise o fiyat oldukça iyi

Kilitli