Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
xxxcyn

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen xxxcyn » Çrş Eki 05, 2022 10:44 am

Bugün Ausländerbehörde'ye attığım maile şöyle bir yanıt aldım, belki bekleyenlere de fikir olur.

Vize sürecinin bir parçası olarak, Türkiye'deki Alman diplomatik misyonu başvurunuzdan sorumludur ve başvurunuz hakkında karar verir. Sadece Erfurt'taki göçmen bürosu ilgilenir.

Türkiye'deki diplomatik misyondan 4 Ekim 2022 tarihli elektronik mesajla, başvuru formunun 4 Ekim 2022 tarihinde makamımıza gönderildiği Erfurt'taki göçmen bürosuna bildirildi. Bugün sadece 5 Ekim 2022. Form başvurusu, gizlilik süresinin bitiminden önce (21 Eylül 2022 tarihinden itibaren 23 gün) yetkilimize ulaşırsa ve herhangi bir endişe yoksa, tarafımızdan yapılacak olumlu bir açıklama ile gizlilik süresi kısaltılabilir.

Yani 8 Eylül'de yaptığım başvurum 21 Eylülden itibaren sessizlik prosedürüne girmiş ve dijital başvurum da daha dün ben konsolosluğu aradıktan sonra Almanya'ya iletilmiş.

xxxcyn yazdı: Sal Eki 04, 2022 10:10 am 41F (Eş ile birlikte başvurma) İstanbul Gayrettepe Idata
Randevu Başvurusu: 10 Ağustos
Randevusu Ataması: 15 Ağustos
Randevu Tarihi: 8 Eylül
Vizemiz geldiğinde güncelleyeceğim

Ben de burada kendi yaşadığımız süreçten biraz bahsedeyim. Eğer eşinizle birlikte gidecekseniz randevu alırken son kısma geldiğinizde kişi sayısını 2 girerek eşinizin bilgilerini de girmeniz gerekiyor. Sonradan başvurulduğunda sürecin çok uzadığını duyduğumuz için biz böyle yaptık. Belgeleri görevli listedeki sırayla değil daha karışık karışık istedi, bu yüzden biraz elim ayağıma dolandı ama istediği belgelerin hepsini verdik. Listedeki tüm belgeleri eksiksiz olarak hazırladığınız sürece stres yapacak bir şeyiniz olmayacaktır. Bloke hesabı benim adıma (yüksek lisans kabulü olan) açtık ve 861+400 şeklinde 1261 Euro yatırdık her ay için. Randevu sırasında Ocak ayından sonra 934 olacağına dair bir belge imzaladım.

Önemli bir nokta da eğer İstanbul'da ikamet etmiyor ama İstanbul'dan başvuruyorsanız hem sizin hem de eşinizin adres bilgileri yerine yine de İstanbul'da bir adres yazmakmış. En azından bizim için böyle oldu. Benim adres bilgilerim İzmir, eşimin Ankara'ydı. (yeni evlendiğimiz için) Görevli böyle olmaz İstanbul'dan başvuruyorsanız buraya İstanbul adresi yazmalısınız dedi. Başvuru formunun ilk sayfasında 2 kopya ikimize de yeniden doldurttu. Daha sonra bana tek başıma cevaplamam gereken bir kağıt verdi. Burada herkesin bahsettiği soruların aynısıydı. Ek olarak vermek istediğiniz bir belge var mı diye sordu. Burada vermek istediğiniz bir belge varsa sunabilirsiniz ama ödenmemiş booking rezervasyonunu kabul etmedi mesela. Bu arada eşimin belgelerini isterken A1 Almanca belgesi istemedi, bizde de yoktu zaten o yüzden bir şey demedik (Normalde eş lisans mezunuysa vs. istenmiyor ama eşim mezun değil henüz) İşlem bitince Barkod kodumuzu alıp ödemeyi yaptık. Online başvuru sırasında 500x2 olacak şekilde 1000 lira ödemiştik, Idata da kargolar dahil 418 lira daha ödedik. Parmak izlerimizi verip oradan ayrıldık.

Bugün yaklaşık 25 gün oldu, İstanbul Konsolosluğu vize bölümünü aradım. (Sürekli meşgul çalıyor, art arda ararsanız düşüyor. 20 dakika aralıksız aradıktan sonra düştü hat bende) Vizemin hala işlemde olduğunu, sessizlik süresinin de 13 ekimde biteceğini söyledi. Dileğim bu hafta gelmesi yönünde çünkü 10 ekimde derslerim başlıyor ama 13 ekime kadar bekleyeceğim. Bir gelişme olursa yine burayı da bilgilendiririm.

xxxcyn

Mesaj gönderen xxxcyn » Çrş Eki 05, 2022 10:54 am

Meşgul çalıp kapanır kapanmaz ekranda çıkan arama butonuna tekrar basa basa bir noktada düşürürsünüz hattı. Ben de 224. aramada ulaşabilmişim.
TubaK yazdı: Çrş Eki 05, 2022 10:43 am Ben bu numarayı arıyorum sürekli meşgul çalıyor

mihya

Mesaj gönderen mihya » Çrş Eki 05, 2022 11:04 am

mihya yazdı: Cum Eyl 23, 2022 12:54 pm Merhaba,

İstanbul Konsolosluğu 41 F
Randevu Tarihi: 23 Ağustos

Eşim ile aynı anda vizeye başvurduk, bugün 1 ayı geçti hala bir haber yok. Bizimle aynı gün İstanbul’dan 41 F ye başvuran ve vizesini alan oldu mu?
Bugün konsolosluğu aradım telefondaki hanımefendi eksik evrakımın olduğunu, bununla ilgili bana mail atılacağını söyledi. Evraklarımı eksiksiz teslim ettiğimi söyledim ama o hangi evrakın eksik olduğunu olduğunu göremediğini ve bana gelecek maili beklememi söyledi. Bugün 44. gün ve artık dayanamayıp aradıktan sonra böyle bir şey olduğunu öğreniyorum ne diyeceğimi bilmiyorum çok üzücü.

TubaK

Mesaj gönderen TubaK » Çrş Eki 05, 2022 11:08 am

xxxcyn yazdı: Çrş Eki 05, 2022 10:54 am Meşgul çalıp kapanır kapanmaz ekranda çıkan arama butonuna tekrar basa basa bir noktada düşürürsünüz hattı. Ben de 224. aramada ulaşabilmişim.
Merhaba tekrar evet ulaştım sonunda ve pasaportumun çıktığını fakat konsolosluktan alamayacağımı idatadan gelecek maili beklemem gerektiği söylendi

berlin2022
İletişim:

Mesaj gönderen berlin2022 » Çrş Eki 05, 2022 11:16 am

TubaK yazdı: Çrş Eki 05, 2022 11:08 am Merhaba tekrar evet ulaştım sonunda ve pasaportumun çıktığını fakat konsolosluktan alamayacağımı idatadan gelecek maili beklemem gerektiği söylendi
Bana az önce kargo maili geldi size de 1 güne gelir bence. Tam da marmaraya binip konsolosluga gidiyordum dönüyorum simdi :D

tdenisa

Mesaj gönderen tdenisa » Çrş Eki 05, 2022 11:27 am

bestek yazdı: Sal Eki 04, 2022 10:29 pm Hocam merhaba, hangi belgeleriniz eksikti? Elden teslimi siz mi tercih ettiniz yoksa getirip vermenizi ozellikle mi istediler?
Vize başvuru formunu tekrar çıkartmışlardı ben gittiğimde onlara imza attırdılar. 29 Ağustos’ta aradılar, 31’inde gelmemi istediler.

Tıpış

Mesaj gönderen Tıpış » Çrş Eki 05, 2022 11:27 am

arkadaşlar sonunda kargoya verilmiş pasaportum
idata istanbul gayrettepe görüşme 23 ağustos kargo maili 5 ekim
süreç gerçekten çok yorucu vizesi daha gelmemiş arkadaşlara sabır diliyorum

TubaK

Mesaj gönderen TubaK » Çrş Eki 05, 2022 11:42 am

berlin2022 yazdı: Çrş Eki 05, 2022 11:16 am Bana az önce kargo maili geldi size de 1 güne gelir bence. Tam da marmaraya binip konsolosluga gidiyordum dönüyorum simdi :D
Çok sevindim, inşallah bana da hemen gelir mail benimde dün çıkmış pazartesi okul açılıyor

zeldaceren

Mesaj gönderen zeldaceren » Çrş Eki 05, 2022 11:54 am

berlin2022 yazdı: Çrş Eki 05, 2022 11:16 am Bana az önce kargo maili geldi size de 1 güne gelir bence. Tam da marmaraya binip konsolosluga gidiyordum dönüyorum simdi :D
Merhaba ben de TU Dortmund’a gidicem 6 eylülde 36f Ankara Konsolosluğundan başvurdum. Siz hangi dil kursuna kayıt yaptınız? Eksik belge ilettiniz mi ilettiyseniz ne zaman gönderdiniz? Ben okulun bünyesindeki dil kursuna gitmek istiyordum 30 eylülde başlayacağı için kayıtlar götürememiştim şimdi de okulun programına bakıyoruz çok az ders saatleri o yüzden farklı bir kursa kayıt yapıp göndersem mi yoksa beklesem mi kargoya verilmesini eksik belgeden sonra süreç iyice uzar mı diye düşünüyorum

Gmzky

Mesaj gönderen Gmzky » Çrş Eki 05, 2022 12:06 pm

Iceberg yazdı: Pzr Eki 02, 2022 6:44 pm Evet dün elime ulaştı kargoyla 6 aylık olarak vermişler vizeyi. Gidiş tarihi yazdığım günü baz alarak başlatmışlar vizeyi de. Umarım sizinde bir an önce gelir 😄
Tebrik ederim peki gidiş tarihine hangi günü yazmiştiniz ve vize hangi gün geldi ?Şimdiden teşekkür ederim.

zeldaceren

Mesaj gönderen zeldaceren » Çrş Eki 05, 2022 12:08 pm

yagmurk yazdı: Cum Eyl 23, 2022 6:28 pm Merhaba, ben bu numaradan ulaşabilmiştim ama 6 Eylül'de görüşmüştüm ben o yüzden ondan sonra bir şey değişmiş midir bilmiyorum. Ben aradığımda telesekreter yoktu diye hatırlıyorum. Meşgul çalıp anında kesiliyordu, aralıksız 30-40 kere arayınca hattı düşürebildim ve bir süre sonra bir görevli telefonu açtı. Akşam 3-4 civarı aramıştım.
merhaba bir haber var mı acaba

berlin2022
İletişim:

Mesaj gönderen berlin2022 » Çrş Eki 05, 2022 12:39 pm

zeldaceren yazdı: Çrş Eki 05, 2022 11:54 am Merhaba ben de TU Dortmund’a gidicem 6 eylülde 36f Ankara Konsolosluğundan başvurdum. Siz hangi dil kursuna kayıt yaptınız? Eksik belge ilettiniz mi ilettiyseniz ne zaman gönderdiniz? Ben okulun bünyesindeki dil kursuna gitmek istiyordum 30 eylülde başlayacağı için kayıtlar götürememiştim şimdi de okulun programına bakıyoruz çok az ders saatleri o yüzden farklı bir kursa kayıt yapıp göndersem mi yoksa beklesem mi kargoya verilmesini eksik belgeden sonra süreç iyice uzar mı diye düşünüyorum
Merhaba, ben perfekt deutsch dortmunda c1 için kayıt yaptırdım eksik belge iletmedim. Zaten vize alabilmeniz için haftalık en az yaklaşık 18 saatlik yüzyüze kurs kayıt belgesi götürmeniz lazım diye biliyorum. Ama size şu ana kadar da eksik belge için iletişime geçmediler mi? Vizeye girdikten 2-3 hafta sonra geliyor ret cevapları sizinki garip bir durum olmuş.

zeldaceren

Mesaj gönderen zeldaceren » Çrş Eki 05, 2022 12:44 pm

berlin2022 yazdı: Çrş Eki 05, 2022 12:39 pm Merhaba, ben perfekt deutsch dortmunda c1 için kayıt yaptırdım eksik belge iletmedim. Zaten vize alabilmeniz için haftalık en az yaklaşık 18 saatlik yüzyüze kurs kayıt belgesi götürmeniz lazım diye biliyorum. Ama size şu ana kadar da eksik belge için iletişime geçmediler mi? Vizeye girdikten 2-3 hafta sonra geliyor ret cevapları sizinki garip bir durum olmuş.
hayır eksik belge talebinde bulunulmadı okul kursunun sitesinde yazan kağıdı da vermiştim içeriye ben de bugün kayıt yapıp göndermeyi düşünüyorum

gurkann

Mesaj gönderen gurkann » Çrş Eki 05, 2022 12:58 pm

Başvuru yeri : İzmir İdata
Vize Türü : 41f
Randevu talep : 08-07-2022
Randevu ataması : 18-07-2022
Vize görüşmesi : 16-08-2022
Vize durumu : Beklemede...

Yaklaşık 7 hafta 1 gün önce İzmir İdata Ofisinde girdiğim vize görüşmesinde şuana dek hala ne bir geri dönüş nede eksik evrak talebi bulundu tarafıma. Derin bir sessizlikte beklemekteyim ve bu durum iyice umutsuzluğa yol açıyor.

ayropean

Mesaj gönderen ayropean » Çrş Eki 05, 2022 1:38 pm

gurkann yazdı: Çrş Eki 05, 2022 12:58 pm Başvuru yeri : İzmir İdata
Vize Türü : 41f
Randevu talep : 08-07-2022
Randevu ataması : 18-07-2022
Vize görüşmesi : 16-08-2022
Vize durumu : Beklemede...

Yaklaşık 7 hafta 1 gün önce İzmir İdata Ofisinde girdiğim vize görüşmesinde şuana dek hala ne bir geri dönüş nede eksik evrak talebi bulundu tarafıma. Derin bir sessizlikte beklemekteyim ve bu durum iyice umutsuzluğa yol açıyor.
Merhaba sureciniz hakkinda biraz daha bilgi verme şansınız var mı? Dil seviyeniz nedir? Hangi şehire gidiyordunuz? Teşekkürler

LeoparTankı

Mesaj gönderen LeoparTankı » Çrş Eki 05, 2022 2:22 pm

ayropean yazdı: Pzr Eki 02, 2022 3:18 pm Merhaba sizin dil kursunuz 2 aylıktı galiba. Vizeniz geldi mi?
Merhaba, henüz 3 hafta oldu bekliyoruz. 40f Münih

gokce akkoyunlu

Mesaj gönderen gokce akkoyunlu » Çrş Eki 05, 2022 2:26 pm

bsrbsr yazdı: Sal Eki 04, 2022 10:12 pm Merhaba, ben de iletişime geçmek istiyorum ancak daha görüşmedim. Randevu sürecinden önce konssolosluga yazdigimda 2 haftaya dönüş yapmışlardı bu yüzden yazmak ise yarar mı bilmiyorum. Siz yabancılar dairesine mi yazacaksınız?
Ben İzmir konsolosluğunu aramayı düşünüyorum çünkü yeşil pasaportumu başvuruda i data ofisi aldı ama bugün i data nın sss kısmında pasaportumuzu teslim etme zorunluluğu olmadığını okudum. belgelerimi teslim ederken aslında böyle bir durumu sormuştum ama bana bunun mümkün olmadığını söylemişlerdi. Belgelerimi i data ya değil de direkt konsolosluğa teslim etseydim en iyisi olacaktı. ama i data ya ya da konsolosluğa teslim etmeyi biz seçemiyoruz. i data çağri merkezini aradım belgelerimi teslim ettiğim için biz bişey yapamayız konsolosluğa mail yazın dedi ama mailede çok geç cevap verdikleri için arasam mı dedim. fakat acil durum numarası dışında bir numara bulamadım. yabancılar dairesine yazmayı düşündüm ama sessizlik süresi içinde yanlış bir hareket yapmak de istemiyorum.

zeldaceren

Mesaj gönderen zeldaceren » Çrş Eki 05, 2022 2:54 pm

zeldaceren yazdı: Çrş Eki 05, 2022 12:44 pm hayır eksik belge talebinde bulunulmadı okul kursunun sitesinde yazan kağıdı da vermiştim içeriye ben de bugün kayıt yapıp göndermeyi düşünüyorum
Az önce 236 kere filan aradıktan sonra ulaştım size dün mail gönderilmiş dendi fakat mail gelmemişti. telefonla konuşurken hemen maillerimi kontrol ettim telefondayken geldi mail. dil kursu belgesi istemişler ek ve daha uzun süreli vize istiyorsanız sigortanızı uzatın denmiş. dil kursu belgemi göndereceğim en kısa zamanda. acaba ek belge gönderildikten sonra ne kadar sürede gelir vize bilgisi olanlar yazarsa çok çok sevinirim

gurkann

Mesaj gönderen gurkann » Çrş Eki 05, 2022 2:58 pm

ayropean yazdı: Çrş Eki 05, 2022 1:38 pm Merhaba sureciniz hakkinda biraz daha bilgi verme şansınız var mı? Dil seviyeniz nedir? Hangi şehire gidiyordunuz? Teşekkürler
Ben B2 dil sertifikası ile tam kabul aldım Technische Hochschule Deggendorf' tan.
Formu yakından takip ediyorum ve analiz ediyorum. Bazı arkadaşlarımızın başvurudan çok kısa zaman içerisinde vizesi çıkıyor bazı arkadaşlarımızın ise 2-3 ay beklediğini gördüm. Edindiğim bilgiye göre okulumun bulunduğu eyaletteki yabancılar dairesi Almanyanın neredeyse en yavaş çalışan kurumuymuş.
Şuan için yabancılar dairesine yada konsolosluğa bir mail yada telefonla iletişim kurmadım.

ayropean

Mesaj gönderen ayropean » Çrş Eki 05, 2022 3:01 pm

zeldaceren yazdı: Çrş Eki 05, 2022 2:54 pm Az önce 236 kere filan aradıktan sonra ulaştım size dün mail gönderilmiş dendi fakat mail gelmemişti. telefonla konuşurken hemen maillerimi kontrol ettim telefondayken geldi mail. dil kursu belgesi istemişler ek ve daha uzun süreli vize istiyorsanız sigortanızı uzatın denmiş. dil kursu belgemi göndereceğim en kısa zamanda. acaba ek belge gönderildikten sonra ne kadar sürede gelir vize bilgisi olanlar yazarsa çok çok sevinirim
Sigortaniz kac aylıktı ki? Bildigim kadariyla ek belge gonderildikten 1 hafta sonra vizesini alan da var, 3 4 hafta daha bekleyen de var

Kilitli