Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
mihya

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen mihya » Sal Eki 04, 2022 5:46 pm

ecebb yazdı: Sal Eki 04, 2022 5:24 pm Çok teşekkürler. Tabi cevaplamaya çalışıyım.

1. Evet bu sabah telefon açtılar aynı numaradan. Vizemin çıktığını söylediler. İlk görüştüğümdekinden daha erken bi sürede çıkmış oldu. Üzerine biraz paylı bir tarih verdiğini düşünüyorum.

2. İlk arandığımda (dilekçeyi teslim ettikten sonraki gün) pasaportu konsolosluktan alma şansım olduğunu söylediler. O şekilde not aldıklarını, vize çıkınca haber vericekleri söylediler.

3. Açıkçası ben dilekçemin bir işe yaradığını düşünmüyorum hızlanma anlamında. Tam 5 haftam dolunca vizem çıktı, bence sessizlik süresi bittiği zamana denk geliyor. Ekstra bir hızlanma olduğundan emin değilim. Ama konsolosluğun araması ve ordan teslim alma imkanım çok işe yaradı, en azından idataya ulaşmasından zaman kazandım.

4. Zaten içeri almıyorlar randevusuz vs. Vize kısmındaki güvenlik teslim aldı.

Umarım faydalı olur, bol şans.

Ben dilekçenizin çok işe yaradığını düşünüyorum yoksa ertesi gün sizinle iletişime geçmezlerdi. Benim de vize türüm 41f İstanbul’dan 23 ağustosta başvurdum sessizlik süresinin çoktan dolmuş olması gerekiyor.
Çok teşekkürler cevaplarınız için. ☺️

YGZ_BJK

Mesaj gönderen YGZ_BJK » Sal Eki 04, 2022 5:55 pm

ecebb yazdı: Sal Eki 04, 2022 4:29 pm Herkese merhabalar,

Buradan çok destek aldım vize başvurum sırasında. Ben de yaşadığım süreci paylaşmak isterim.

41f İdata - İstanbul (Berlin için başvuru)

Vize randevusu başvuru : 6 Ağustos
Vize randevusu atanması : 9 Ağustos
Vize başvuru tarihi 26 Ağustos
Vize sonuçlanması : 4 Ekim

Evraklarımdan diploma ve transkriptin orjinallerinin yanında noter tasdikli fotokopileri ile gittim. Hepsi ingilizceydi.
Diğer evraklarım arasında çalışma belgelerimi e-devlet üzerinden çıkartmıştım ve hepsini Almanca’ya çevirttim. Orjinal Türkçelerin sadece 1 er fotokopisini götürdüğüm için evrakları kontrol eden kişi bunlardan da iki tane olmasının iyi olacağını fakat bir problem olmadığını söyledi. Bu nedenle orjinalleri de teslim aldı. Pasaportum ile birlikte iadesinin olucağını söyledi.
Bölümüm ingilizce, bu nedenle TOEFL IBT sonuçlarım ile başvuru yaptım. Belgem internet üzerinden kendi çıkarttığım sonuçlardı, orjinal TOEFL’dan gelen bir belge ile başvurmadım. Bu da bir sıkıntı yaratmadı.
Bloke hesabımı Fintiba üzerinden açmıştım. 861 Euro olarak para yatırdım. Başvurum sırasında bu tutarın yükseleceğini belirten bir belge imzaladım.
Randevum 11.30daydı ve yaklaşık 1 saat evrak teslimi için, 45 dk da parmak izi için bekledim. Bekleme haricinde işlemlerim oldukça kısa sürdü.
Dönem başlangıcım 3 Ekim. Başvuru formunda istediğim tarih olarak 26 Eylül şeklinde belirttim. Bir faydası olacak mı göreceğiz.

———————

Tekrar merhabalar,

Bugün vizemin sonuçlandığı ile ilgili bilgi aldım. Benim sürecim biraz daha farklı oldu, yardımcı olabilir diye anlatmak istedim.

22 Eylül’de İstanbul Alman Başkonsolosluğu’na elden dilekçe & uçak bileti ilettim. Ertesi gün konsolosluktan arandım ve uçak biletimi ertelememin iyi olcağını, sessizlik süresi dolmadığı için dilekçemi işleme alamadıklarını, Ekimin 2. haftası gibi ancak pasaportumun gelebileceğini söylediler.

Okulum bugün açıldı, uçak biletim 28 Eylüleydi ve başvurum sırasında 26 Eylül için vize başlangıcı istemiştim. Bu tarihlerden hiçbirinin dikkate alınmadığını söyleyebilirim.

Telefon konuşması sırasında pasaportumu konsolosluktan elden teslim almak isteyip istemediğimi, idata’ya ulaşmasından 1-2 gün kazanabileceğimi söylediler. Ben de bu şekilde not almalarını rica ettim.

Bugün öğlen konsolosluktan arandım vizemin hazır olduğunu hemen teslim almaya gelebileceğimi söylediler. Yarın sabah için randevu oluşturduk.

Bu süreçte okulun 1 haftasını kaçırmış oldum fakat en azından vizem çıktı.
Gerçekten zorlu, stresli ve yıpratıcı bir süreç. Herkese sabır ve kolaylık diliyorum. Dilerim en kısa zamanda vizenize kavuşursunuz .
Merhaba, rica etsem konsolosluğa ulaştığınız telefon numarasını paylaşma imkanınız var mı? Ben de 26 Ağustos’da girdim görüşmeye elden teslim almak için iletişime geçmek istiyorum.

ecebb

Mesaj gönderen ecebb » Sal Eki 04, 2022 6:03 pm

YGZ_BJK yazdı: Sal Eki 04, 2022 5:55 pm Merhaba, rica etsem konsolosluğa ulaştığınız telefon numarasını paylaşma imkanınız var mı? Ben de 26 Ağustos’da girdim görüşmeye elden teslim almak için iletişime geçmek istiyorum.
Tabii, numara aşağıdaki gibi. Direkt sitelerindeki iletişim numarası bu aslında. Belirtmek isterim, ben hiç aramadım numarayı, iki seferde de bu numara tarafından arandım.

+90 (212) 334 61 00

TubaK

Mesaj gönderen TubaK » Sal Eki 04, 2022 6:27 pm

ecebb yazdı: Sal Eki 04, 2022 5:24 pm Çok teşekkürler. Tabi cevaplamaya çalışıyım.

1. Evet bu sabah telefon açtılar aynı numaradan. Vizemin çıktığını söylediler. İlk görüştüğümdekinden daha erken bi sürede çıkmış oldu. Üzerine biraz paylı bir tarih verdiğini düşünüyorum.

2. İlk arandığımda (dilekçeyi teslim ettikten sonraki gün) pasaportu konsolosluktan alma şansım olduğunu söylediler. O şekilde not aldıklarını, vize çıkınca haber vericekleri söylediler.

3. Açıkçası ben dilekçemin bir işe yaradığını düşünmüyorum hızlanma anlamında. Tam 5 haftam dolunca vizem çıktı, bence sessizlik süresi bittiği zamana denk geliyor. Ekstra bir hızlanma olduğundan emin değilim. Ama konsolosluğun araması ve ordan teslim alma imkanım çok işe yaradı, en azından idataya ulaşmasından zaman kazandım.

4. Zaten içeri almıyorlar randevusuz vs. Vize kısmındaki güvenlik teslim aldı.

Umarım faydalı olur, bol şans.
Merhaba öncelikle hayırlı olsun, bende bir soru sormak istiyorum acaba dilekçenizin içeriği neydi neylerden bahsettiniz bende sizin gibi konsolosluğa bu şekilde iletmek istiyorum belki yararı olur diye evde oturarakta bir şey olmuyor çünkü sessizlik süreside çoktan geçti 6 hafta oldu.

minicikpug

Re: Vize Durumu için Mail sorgusu

Mesaj gönderen minicikpug » Sal Eki 04, 2022 8:03 pm

TubaK yazdı: Sal Eki 04, 2022 3:56 pm Bu mailinize geri dönüş yapan bu mesajı uzan maili bizimle paylaşırmısınız bende iletişime geçmeyi düşünüyorum benim durumumla ilgili ne söylecekler acaba
Tabi, visa@bva.bund.de adresine mail attım ve zzVISABVA@bva.bund.de adresinden cevap aldım. Ancak size sadece sürecinizin ne olduğunu nasıl olduğunu daha ayrıntılı bir şekilde belirtip hızına karısamıyorlar sanırım bilginiz olsun.

ezgiigunduz

Mesaj gönderen ezgiigunduz » Sal Eki 04, 2022 8:25 pm

Min.ozer yazdı: Çrş Eyl 28, 2022 9:59 pm 3 ay mı :( çok uzun bir süreç herhangi bir şey söylemediler mi sürecin uzunluğu ile ilgili.. ek belge talepleri oldu mu ayrıca?
Selamlar vizeniz geldiğinde haber verebilir misiniz acaba? Şimdiden teşekkür ederim 🙏

watrik

Mesaj gönderen watrik » Sal Eki 04, 2022 8:31 pm

Merhabalar dostlar, 12 Eylül tarihinde Ankara Alman Konsolosluğundan 39F vizeye başvurdum. Yaklaşık başvuralı 23 gün oldu, herhangi bir eksik belge talebi ya da bir gelişme olmadı.

Okulum 19 Eylül tarihinde başladı, halihazırda ilk iki haftayı kaçırdım ve bu gidişle 2 hafta daha en az kaçıracağım gibi gözüküyor.

Buna istinaden gideceğim şehirdeki Auslanderbehörde’ye mail attım vize sürecimle ilgili. Onlar da bana henüz ellerine konsolosluktan application form’un gelmediğini, gelir gelmez değerlendireceklerini söylediler.

23 gün geçmesine rağmen belgelerimin henüz gönderilmemiş olması normal mi sizce? Bu gelişmelerin üzerine daha ne kadar uzayabilir bu süreç?

Tecrübelerinizi paylaşabilirseniz çok sevinirim.

ecebb

Mesaj gönderen ecebb » Sal Eki 04, 2022 8:32 pm

TubaK yazdı: Sal Eki 04, 2022 6:27 pm Merhaba öncelikle hayırlı olsun, bende bir soru sormak istiyorum acaba dilekçenizin içeriği neydi neylerden bahsettiniz bende sizin gibi konsolosluğa bu şekilde iletmek istiyorum belki yararı olur diye evde oturarakta bir şey olmuyor çünkü sessizlik süreside çoktan geçti 6 hafta oldu.

Çok teşekkürler. Ben almanca olarak okulumu bölümümü belirttim. Derslerimin başlayacağı tarihi söyleyip vizem çıkmadığı için Almanya’ya giriş yapamadığımı yazdım. En sonunda da vize sürecimin hızlanmasını istedim.

3-4 satırlık kısa bir dilekçeydi. Bir de okuldan bir belge istedim beni bu dönem için beklediklerini yazan.

Kolaylıklar diliyorum.

gokce akkoyunlu

Mesaj gönderen gokce akkoyunlu » Sal Eki 04, 2022 8:41 pm

bsrbsr yazdı: Pzt Eki 03, 2022 11:05 pm 41f izmir
Randevu talep: 1 agustos
Randevu atama: 10 eylul
Randevu tarihi: 22 eylul
Vize gelis: Bekleniyor

Gelince insallah yazacagim. Okul FAU Erlangen-Nuremberg 17 ekimde basliyor umarim yetisir.Diger bekleyen butun arkadaslara da olumlu cevaplar diliyorum.

Ayrica 41f izmirden yakin zamanda alan varsa ne kadar surede cevap aldilar acaba?
Merhaba
ben 21 eylulde izmir i data ofisine belgelerimi teslim ettim 22 eylulde de konsolosluğa iletildi. Yeşil pasaportum ile başvurdum 10 ekimde derslerim başlıyor okula gitmem lazım. belgelerim eksiksiz. konsolosluğa mail yazmak ya da konsolosluğu aramayı düşünüyorum. siz aradınız mı ya da mail yazdınız mı ? aradıysanız hangi numaradan aradınız? Okulumuzun açılmasına çok az kaldı vizemizin en kısa zamanda sonuçlanmasını bu hassasiyeti gösterirler umarım. cevaplarsanız çok sevinirim. inşallah en kısa zamanda tüm öğrencilerin vizesi sonuçlanır

polenitita

Mesaj gönderen polenitita » Sal Eki 04, 2022 8:56 pm

ayropean yazdı: Pzt Eki 03, 2022 8:07 pm Ayni gün ve ayni saatte gorusmeye girmisiz (benim izmir), vizeniz gelince yazabilir misiniz?
tabiiki

bsrbsr

Mesaj gönderen bsrbsr » Sal Eki 04, 2022 10:12 pm

gokce akkoyunlu yazdı: Sal Eki 04, 2022 8:41 pm Merhaba
ben 21 eylulde izmir i data ofisine belgelerimi teslim ettim 22 eylulde de konsolosluğa iletildi. Yeşil pasaportum ile başvurdum 10 ekimde derslerim başlıyor okula gitmem lazım. belgelerim eksiksiz. konsolosluğa mail yazmak ya da konsolosluğu aramayı düşünüyorum. siz aradınız mı ya da mail yazdınız mı ? aradıysanız hangi numaradan aradınız? Okulumuzun açılmasına çok az kaldı vizemizin en kısa zamanda sonuçlanmasını bu hassasiyeti gösterirler umarım. cevaplarsanız çok sevinirim. inşallah en kısa zamanda tüm öğrencilerin vizesi sonuçlanır
Merhaba, ben de iletişime geçmek istiyorum ancak daha görüşmedim. Randevu sürecinden önce konssolosluga yazdigimda 2 haftaya dönüş yapmışlardı bu yüzden yazmak ise yarar mı bilmiyorum. Siz yabancılar dairesine mi yazacaksınız?

bestek

Mesaj gönderen bestek » Sal Eki 04, 2022 10:29 pm

tdenisa yazdı: Sal Eki 04, 2022 1:19 pm 41f İstanbul Gayrettepe idata ofisi
Randevu Talep:10 Ağustos
Randevu Atama:22 Ağustos
Randevu Tarihi:29 Ağustos
Evrak Talebi 29 Ağustos
Evrak Teslimi:31 Ağustos
Vize bekleniylor.

29 Ağustos’ta İstanbul idata Gayrettepe ofisine randevuya gittim. Buradaki daha önce giden arkadaşların dediği gibi görüşmem gerçekleşti. Aynı gün akşam üstü idata ofisinden arandım, 31 Ağustos’ta tekrar gidip gerekli evrakları teslim ettim.

Benden bir hafta önce başvuru yapıp bekleyenler var biliyorum. Çok stresli bir süreç. Açıkçası endişelenmeye başladım. Dersler 17 Ekim’de başlıyor ama hala vize ile ilgili bir gelişme yok. Başvurup vizesi gelenler paylaşırsa çok sevinirim.
Hocam merhaba, hangi belgeleriniz eksikti? Elden teslimi siz mi tercih ettiniz yoksa getirip vermenizi ozellikle mi istediler?

gkberk

Mesaj gönderen gkberk » Çrş Eki 05, 2022 2:40 am

Merhaba,

41F İzmir Idata (Karlsruhe)

13 Eylül'de belgelerimi teslim ettim. 24 Ekim'de derslerim başlıyor ve 21 Ekim'de uçak biletim var. Başvuru sırasında 1 Ekim'de gitmeyi planladığımı belirtmiştim. Vizemi aldığımda editleyeceğim. Herkese kolaylıklar.

berlin2022
İletişim:

Mesaj gönderen berlin2022 » Çrş Eki 05, 2022 10:05 am

Arkadaşlar az önce konsoloslukla görüştüm (300 aramadan sonra) pasaportumun sonunda dün çıktığını söylediler. Sonra idatayı aradım pasaportumu elden alabilir miyim diye onlar da pasaportunuz daha konsoloslukta dediler. Hemen konsolosluğa gitsem pasaportumu alma şansım var mıdır acaba :D

TubaK

Mesaj gönderen TubaK » Çrş Eki 05, 2022 10:14 am

berlin2022 yazdı: Çrş Eki 05, 2022 10:05 am Arkadaşlar az önce konsoloslukla görüştüm (300 aramadan sonra) pasaportumun sonunda dün çıktığını söylediler. Sonra idatayı aradım pasaportumu elden alabilir miyim diye onlar da pasaportunuz daha konsoloslukta dediler. Hemen konsolosluğa gitsem pasaportumu alma şansım var mıdır acaba :D
Gözünüz Aydın 😅 hangi numaradan ulaştınız?

berlin2022
İletişim:

Mesaj gönderen berlin2022 » Çrş Eki 05, 2022 10:37 am

Çok teşekkürlerr. 0 (212) 334 61 67 bu numara 9dan 12ye kadar açık üst üste aradiginizda düsüyor

TubaK

Mesaj gönderen TubaK » Çrş Eki 05, 2022 10:43 am

berlin2022 yazdı: Çrş Eki 05, 2022 10:37 am Çok teşekkürlerr. 0 (212) 334 61 67 bu numara 9dan 12ye kadar açık üst üste aradiginizda düsüyor
Ben bu numarayı arıyorum sürekli meşgul çalıyor

xxxcyn

Mesaj gönderen xxxcyn » Çrş Eki 05, 2022 10:44 am

Bugün Ausländerbehörde'ye attığım maile şöyle bir yanıt aldım, belki bekleyenlere de fikir olur.

Vize sürecinin bir parçası olarak, Türkiye'deki Alman diplomatik misyonu başvurunuzdan sorumludur ve başvurunuz hakkında karar verir. Sadece Erfurt'taki göçmen bürosu ilgilenir.

Türkiye'deki diplomatik misyondan 4 Ekim 2022 tarihli elektronik mesajla, başvuru formunun 4 Ekim 2022 tarihinde makamımıza gönderildiği Erfurt'taki göçmen bürosuna bildirildi. Bugün sadece 5 Ekim 2022. Form başvurusu, gizlilik süresinin bitiminden önce (21 Eylül 2022 tarihinden itibaren 23 gün) yetkilimize ulaşırsa ve herhangi bir endişe yoksa, tarafımızdan yapılacak olumlu bir açıklama ile gizlilik süresi kısaltılabilir.

Yani 8 Eylül'de yaptığım başvurum 21 Eylülden itibaren sessizlik prosedürüne girmiş ve dijital başvurum da daha dün ben konsolosluğu aradıktan sonra Almanya'ya iletilmiş.

xxxcyn yazdı: Sal Eki 04, 2022 10:10 am 41F (Eş ile birlikte başvurma) İstanbul Gayrettepe Idata
Randevu Başvurusu: 10 Ağustos
Randevusu Ataması: 15 Ağustos
Randevu Tarihi: 8 Eylül
Vizemiz geldiğinde güncelleyeceğim

Ben de burada kendi yaşadığımız süreçten biraz bahsedeyim. Eğer eşinizle birlikte gidecekseniz randevu alırken son kısma geldiğinizde kişi sayısını 2 girerek eşinizin bilgilerini de girmeniz gerekiyor. Sonradan başvurulduğunda sürecin çok uzadığını duyduğumuz için biz böyle yaptık. Belgeleri görevli listedeki sırayla değil daha karışık karışık istedi, bu yüzden biraz elim ayağıma dolandı ama istediği belgelerin hepsini verdik. Listedeki tüm belgeleri eksiksiz olarak hazırladığınız sürece stres yapacak bir şeyiniz olmayacaktır. Bloke hesabı benim adıma (yüksek lisans kabulü olan) açtık ve 861+400 şeklinde 1261 Euro yatırdık her ay için. Randevu sırasında Ocak ayından sonra 934 olacağına dair bir belge imzaladım.

Önemli bir nokta da eğer İstanbul'da ikamet etmiyor ama İstanbul'dan başvuruyorsanız hem sizin hem de eşinizin adres bilgileri yerine yine de İstanbul'da bir adres yazmakmış. En azından bizim için böyle oldu. Benim adres bilgilerim İzmir, eşimin Ankara'ydı. (yeni evlendiğimiz için) Görevli böyle olmaz İstanbul'dan başvuruyorsanız buraya İstanbul adresi yazmalısınız dedi. Başvuru formunun ilk sayfasında 2 kopya ikimize de yeniden doldurttu. Daha sonra bana tek başıma cevaplamam gereken bir kağıt verdi. Burada herkesin bahsettiği soruların aynısıydı. Ek olarak vermek istediğiniz bir belge var mı diye sordu. Burada vermek istediğiniz bir belge varsa sunabilirsiniz ama ödenmemiş booking rezervasyonunu kabul etmedi mesela. Bu arada eşimin belgelerini isterken A1 Almanca belgesi istemedi, bizde de yoktu zaten o yüzden bir şey demedik (Normalde eş lisans mezunuysa vs. istenmiyor ama eşim mezun değil henüz) İşlem bitince Barkod kodumuzu alıp ödemeyi yaptık. Online başvuru sırasında 500x2 olacak şekilde 1000 lira ödemiştik, Idata da kargolar dahil 418 lira daha ödedik. Parmak izlerimizi verip oradan ayrıldık.

Bugün yaklaşık 25 gün oldu, İstanbul Konsolosluğu vize bölümünü aradım. (Sürekli meşgul çalıyor, art arda ararsanız düşüyor. 20 dakika aralıksız aradıktan sonra düştü hat bende) Vizemin hala işlemde olduğunu, sessizlik süresinin de 13 ekimde biteceğini söyledi. Dileğim bu hafta gelmesi yönünde çünkü 10 ekimde derslerim başlıyor ama 13 ekime kadar bekleyeceğim. Bir gelişme olursa yine burayı da bilgilendiririm.

xxxcyn

Mesaj gönderen xxxcyn » Çrş Eki 05, 2022 10:54 am

Meşgul çalıp kapanır kapanmaz ekranda çıkan arama butonuna tekrar basa basa bir noktada düşürürsünüz hattı. Ben de 224. aramada ulaşabilmişim.
TubaK yazdı: Çrş Eki 05, 2022 10:43 am Ben bu numarayı arıyorum sürekli meşgul çalıyor

mihya

Mesaj gönderen mihya » Çrş Eki 05, 2022 11:04 am

mihya yazdı: Cum Eyl 23, 2022 12:54 pm Merhaba,

İstanbul Konsolosluğu 41 F
Randevu Tarihi: 23 Ağustos

Eşim ile aynı anda vizeye başvurduk, bugün 1 ayı geçti hala bir haber yok. Bizimle aynı gün İstanbul’dan 41 F ye başvuran ve vizesini alan oldu mu?
Bugün konsolosluğu aradım telefondaki hanımefendi eksik evrakımın olduğunu, bununla ilgili bana mail atılacağını söyledi. Evraklarımı eksiksiz teslim ettiğimi söyledim ama o hangi evrakın eksik olduğunu olduğunu göremediğini ve bana gelecek maili beklememi söyledi. Bugün 44. gün ve artık dayanamayıp aradıktan sonra böyle bir şey olduğunu öğreniyorum ne diyeceğimi bilmiyorum çok üzücü.

Kilitli