Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Neleroluyoryav

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen Neleroluyoryav » Cum Eyl 30, 2022 1:19 pm

41F Ankara,
Randevu Başvurusu: 5 Temmuz
Randevu Ataması: 17 Ağustos
Vize Görüşmesi: 1 Eylül
Pasaport Teslim: 30 Eylül

anfanger

Mesaj gönderen anfanger » Cum Eyl 30, 2022 2:41 pm

39F İstanbul (idata)
Randevu başvuru talebi: 21 Ağustos
Randevu atanması: 29 Ağustos
Randevu: 7 Eylül
Pasaport Teslim: ? (beklemeye devam)

forrestgump

Mesaj gönderen forrestgump » Cum Eyl 30, 2022 3:05 pm

35F Erasmus öğrenim hareketliliği- İstanbul iData Gayrettepe ofisi

Randevu talebi: 28.07.2022
Randevu tarihi ataması: 09.08.2022
Randevu tarihi: 22.08.2022
Eksik evrak maili: 13.09.2022
Eksik evrakın gönderilmesi: 14.09.2022
(Az önce konsolosluktan aldığım maile göre gönderdiğim eksik evrak 20.09.2022 tarihinde dosyama girmiş)

Vizem hala sonuçlanmadı bekliyorum. Değişiklik olursa güncellerim.

Artık neye göre hangi sıraya göre vize sonuçlanıyor anlamadım inanın. Köln üniversitesine gideceğim kalacağım adrese Duisburg yazmıştım akrabalarım orada. Eksik evrak olarak da Duisburgdaki ikamet kanıtımı istemişlerdi.

Konsolosluğa okulumun 1 ekimde açıldığını 5 ekimde uçak biletimin olduğuna dair dilekçe yazıp mail attım ama dikkate alırlar mı? Sanmam. Yabancılar dairesine de mail atmak istiyorum. Sizce Köln’e mi yoksa Duisburg’daki yabancılar dairesine mi yazmalıyım? Dosyam nereye gönderilmiştir?

Çok stresliymiş bu süreç. Bilgisi olanlar cevaplarsa çok sevinirim arkadaşlar.

ayropean

Mesaj gönderen ayropean » Cum Eyl 30, 2022 3:33 pm

forrestgump yazdı: Cum Eyl 30, 2022 3:05 pm 35F Erasmus öğrenim hareketliliği- İstanbul iData Gayrettepe ofisi

Randevu talebi: 28.07.2022
Randevu tarihi ataması: 09.08.2022
Randevu tarihi: 22.08.2022
Eksik evrak maili: 13.09.2022
Eksik evrakın gönderilmesi: 14.09.2022
(Az önce konsolosluktan aldığım maile göre gönderdiğim eksik evrak 20.09.2022 tarihinde dosyama girmiş)

Vizem hala sonuçlanmadı bekliyorum. Değişiklik olursa güncellerim.

Artık neye göre hangi sıraya göre vize sonuçlanıyor anlamadım inanın. Köln üniversitesine gideceğim kalacağım adrese Duisburg yazmıştım akrabalarım orada. Eksik evrak olarak da Duisburgdaki ikamet kanıtımı istemişlerdi.

Konsolosluğa okulumun 1 ekimde açıldığını 5 ekimde uçak biletimin olduğuna dair dilekçe yazıp mail attım ama dikkate alırlar mı? Sanmam. Yabancılar dairesine de mail atmak istiyorum. Sizce Köln’e mi yoksa Duisburg’daki yabancılar dairesine mi yazmalıyım? Dosyam nereye gönderilmiştir?

Çok stresliymiş bu süreç. Bilgisi olanlar cevaplarsa çok sevinirim arkadaşlar.
Merhaba ikametgah kaniti derken mesela akrabalarinizdan davet veya bende kalacak diye izin belgesi mi? Nasil bir kanit istediler

forrestgump

Mesaj gönderen forrestgump » Cum Eyl 30, 2022 3:52 pm

ayropean yazdı: Cum Eyl 30, 2022 3:33 pm Merhaba ikametgah kaniti derken mesela akrabalarinizdan davet veya bende kalacak diye izin belgesi mi? Nasil bir kanit istediler
Oradaki akrabalarım yabancılar dairesinden hızlı randevu bulamadıkları için bloke hesap açmıştım. O yüzden bana davet mektubu veya garantörlük belgesi yollamamışlardı. Gönderilen eksik evrak mailinde “ Nachweis zur Wohnsitznahme in Duisburg” yazıyordu. Bunun üzerine oradaki akrabam sanırım rathausdan kendi ikamet belgesini aldı ve el ile bu kişi eğitim için bizimle kalacak şeklinde bir dilekçe yazıp imzaladı ve bana gönderdi. Bu iki belgeyi PDF olarak konsolosluğa gönderdim.

BugraHan

Mesaj gönderen BugraHan » Cum Eyl 30, 2022 10:23 pm

39F Ankara -> RWTH Aachen
Randevu başvuru: 14 Temmuz
Randevu tarih ataması: 3 Ağustos
Vize görüşmesi: 26 Ağustos
Eksik evrak teslimi: 29 Ağustos *
Pasaport teslim: 30 Eylül

* Verpflichtungserklärung'umun orjinali bazı talihsizliklerden dolayı geç geliyordu. Önceden bunu konsolosluğa ilettim. Konsolosluk mailde bana en kısa sürede orjinali teslim etmemi görüşmede sorun çıkmayacağını söyledi. Görüşme sırasında sadece belgeleri derleyen kadın bana bu belgenin orjinali nerede diye sordu(taratılmış kopyalarını götürmüştüm yanımda). Ben de kargoda dedim. Daha sonra kimse bu belge ile hiç bir şey söylemedi de sormadı da. Pazartesi yani 29 Ağustosta da belge elime ulaşınca aynı gün konsolosluğa gittim. Kapıda bi kız ağlıyodu güvenlikle bişeyler konuşuyolardı (burdaysan inş işin çözülmüştür kral). Güvenlik senin neyin vardı dedi. Ben de eksik evrak teslim edecektim dedim. Eksik evrak teslimleri salı ve perşembe sana hangi gün gel dediler dedi. Ben de gün vermediler dedim. Salı 30 Ağustos olduğu için perşembe saat 2'den sonra gel deyip beni başından savdı. Ben de ayrıldım ordan. Sonra içime bi kurt düştü 5 10 dk bekleyip tekrar gittim konsolosluğa. Bu sefer başka bi güvenlik geldi yine aynı soruları sordu ne zaman gel dediler vs vs. Bu sefer bu güvenlik dedi ki dur bi içeri gidip sorayım, aldı belgeyi de. Sonra 5 10 dk sonra geldi senin iş tamam aldılar belgeyi dedi.

Bunu anlatayım dedim çünkü bence önemliydi anladığım kadarıyla güvenliklerin hiç bir bilgisi yok çoğu konu hakkında. Birinin ileride bir işine yarar belki.
Umarım bekleyen herkesin Vizesi kısa zaman içerisinde olumlu sonuçla gelir.

TubaK

Mesaj gönderen TubaK » Cmt Eki 01, 2022 12:36 am

Iceberg yazdı: Prş Eyl 29, 2022 3:17 pm Umarım bir aksilik olmaz sonucu paylaşıcam alır almaz 😄
Merhaba, pasaport elinize ulaştımı acaba sonuç nasıl 😊

minicikpug

Mesaj gönderen minicikpug » Cmt Eki 01, 2022 10:07 am

anfanger yazdı: Cum Eyl 30, 2022 2:41 pm 39F İstanbul (idata)
Randevu başvuru talebi: 21 Ağustos
Randevu atanması: 29 Ağustos
Randevu: 7 Eylül
Pasaport Teslim: ? (beklemeye devam)
Merhaba, ben de 7 eylülde istanbul idatadan 41f randevusunda bulundum. Vizeniz çıktığı zaman buraya yazabilir misiniz lütfen?

mehmettk

Mesaj gönderen mehmettk » Cmt Eki 01, 2022 11:15 am

Selam arkadaşlar,

Idata Vize Belge teslimi: 8 temmuz; Yanit Yok.
Formdaki gidis tarihi 25 Eylül, Okul baslangici: 1 Ekim
Beklenilen süre: 84 gün

Istanbuldan 41f, agustosun ortasinda bir kereligine alinan "islem devam ediyor" maili disinda bir yanit yok. Yabancilar dairesine de mail attim. Konsolosluga da birden fazla kez attim, yanit vermiyorlar.

ayropean

Mesaj gönderen ayropean » Cmt Eki 01, 2022 11:16 am

36f Izmir Konsolosluğu
Idata randevu alma: 2 haziran 2022
Randevu atanma tarihi: 29 temmuz 2022
Randevu tarihi: 28 eylül 2022
Vize geliş: (Bekleniyor)

Ardem

Mesaj gönderen Ardem » Cmt Eki 01, 2022 1:44 pm

Dün Ankara'da 36 f Vize görüşmem vardı görüşmenin sonunda bana sponsor belgemi geri verdi fotokopilerini çekmiştim bunu iyi muhafaza et dedi bu iyi bir şey mi kötü bir şey mi anlayamadım sizce ?

JokerDE

Mesaj gönderen JokerDE » Cmt Eki 01, 2022 1:50 pm

Benim de 7 Temmuz'du. Ben de hala dönüş bekliyorum, maillere cevap alamadım. Bayramdan hemen önce başvuruda bulunanların süreci uzadı sanki anlayamadım.
mehmettk yazdı: Cmt Eki 01, 2022 11:15 am Selam arkadaşlar,

Idata Vize Belge teslimi: 8 temmuz; Yanit Yok.
Formdaki gidis tarihi 25 Eylül, Okul baslangici: 1 Ekim
Beklenilen süre: 84 gün

Istanbuldan 41f, agustosun ortasinda bir kereligine alinan "islem devam ediyor" maili disinda bir yanit yok. Yabancilar dairesine de mail attim. Konsolosluga da birden fazla kez attim, yanit vermiyorlar.

ayropean

Mesaj gönderen ayropean » Cmt Eki 01, 2022 2:34 pm

ayropean yazdı: Cmt Eki 01, 2022 11:16 am 36f Izmir Konsolosluğu
Idata randevu alma: 2 haziran 2022
Randevu atanma tarihi: 29 temmuz 2022
Randevu tarihi: 28 eylül 2022
Vize geliş: (Bekleniyor)
Uzun süredir forumda sürecini yazan insanları takip edip okuyorum ve bana çok şey kattı. Şimdi benim yazacaklarım da umarım birilerine faydalı olur.
Öncelikle Bremen Uni şartlı kabulum var, Testdaf B2 sertifikam var ( 3 3 4 3 ) ve fintiba bloke hesapla başvurdum. Yeni tutar olan aylık 934 euroluk meblayı yatırdım. Bu süreçteki en önemli avantajımın daha gitmeden bremen universitesine (haziran 2022 den beri) kayit olup mart 2023 sonuna kadar geçerli olan Immatrikulationsbescheinigung belgemin olmasıydı. Zaten vize memurunun da dikkatini çekti. Genelde gittikten sonra kayıt olunur, sen simdiden kayit olmussun dedi. Kesinlikle pozitif bir izlenimdi. Ayrıca 2. önemli avantajim da Bremen Uni'de Bachelora başlamadan onceki gerekliliklerden biri olan 6 haftalik staji yerine getirmiş olmam. Bu sadece benim bölümüm ( Wirtschaftsingenieurwesen Produktionstechnik) için geçerli ve bu staji yapmış olmam eminim ki okuma isteğimi belli etmiştir.

Sorulan sorular:
Neden bu bölüm?
Neden Bremen Uni?
Alacağın dersler?
Neden 2 farkli yerden almanca kursun var?
(Ilk kayit oldugum kursun daha erken tarihte testdaf hazirlik kursu bulunmadigi icin baska kurs bulmam gerekti. Haftada en az 20 saatlik testdaf kursu bulmak zor oldu.)
-Vize alamazsan ne yapacaksın?
(Almak için elimden geleni yaparım, gerekirse bir daha başvururum.)
-Almancayi nasıl ogrendin? (Hicbir sekilde online olarak bile kursa gitmedim, kendim ogrendim ve 2 kez Testdaf B2 sertifikasi aldim.)
-Covid yuzunden mi okula veya kursa gitmedin?
(Evet. Ama kursa almancayı kendim öğrenilebileceğimi bildigim için gitmedim. Okula covid yüzünden gitmedim.)
-Akrabanın adı ne ve neyin oluyor?
-Hiç bir işte çalıştın mı? (O staj bremen uni gerekliliklerinden biriydi. 6 haftalik staj yaptım.)
-liseden 2020 de mezun oldun, 2020 de sınava girdin ve 1 kez girdin değil mi?
- bu bölüm kac yıllık? (3)
-kursa neyle ulaşımını saglayacaksin? (Tren ile.)
-testdaf belgende 3 ile 4 ler var. B2 ve C1 arası yani.
-bloke hesabın 934 euro değil mi? Yeni meblağ. (Evet.)
-turkiyedeki bölümün ne? (Aynısı. Endüstri müh.) -celal bayar uni. (Evet)
-bremen olmasaydi hangi uni? (Hamburg olabilirdi)

Bu arada benim seviyem zaten B2 oldugu icin sadece C1-Testdaf hazırlık kurslarina kayit oldum. Yani toplamda 2 aylik kurs kaydım var.
Ayni zamanda da CV ve motivasyon mektubum çok güçlü, çünkü ek olarak 9 yıldır profesyonel Taekwondo yapıyorum ve bir çok ulusal maça katıldım. Bu tarz sosyal aktivitelerin de artı puan olduğunu duydum.

Almanyaya ilk gidişimde 2-4 haftalığına WG bulana kadar akrabamda kalacagim. Akrabamin evinin m2 sinin vs. Yazili oldugu izin belgesi de belgelerimin arasındaydı.

Memur hanim görüşme boyunca pozitifti ve hiçbir eksik belge vs. dile getirmedi. Verdigim cevaplardan memnun gibiydi. Görüşme sonunda 4-5 hafta sonra gelir pasaportunuz dedi.

ajda

Mesaj gönderen ajda » Cmt Eki 01, 2022 3:49 pm

bakguc yazdı: Çrş Eyl 21, 2022 10:32 pm Merhaba,
Kalacak yer olarak Agoda sitesinden ücretsiz iptalli otel ayarladım 2 kişilik.
Eşimle ilgili henüz soru gelmedi. Onun pasaportu halen içeride. Ben geçen cumartesi vizeyi aldım.
Email ekran görüntüsünden kastınız nedir anlamadım. Soruları Almanca cevaplamak daha makul. Soru ve cevapları olan bir PDF hazırlayıp email e ekleyebilirsiniz. Şekil şemal çok önemli değil bence sadece istedikleri cevabı verin bence yeterli.
Merhaba,

Eşinizin vizesi ileilgili bir gelişme var mı acaba? Siz eşinizin vizesi geldikten sonra mı gideceksiniz Almanya'ya? Email ekran görüntüsünden kastım şu: ev bulmaya çalıştığımı gösteren ,ev bulmaya yönelik yazışmaların ekran görüntüsünü ekledim eksik evrak mailine.23 Eylül Cuma günü mail ile eksik evrakları gönderdim henüz dönüş yok

2459667

Mesaj gönderen 2459667 » Cmt Eki 01, 2022 4:46 pm

Neleroluyoryav yazdı: Cum Eyl 30, 2022 1:19 pm 41F Ankara,
Randevu Başvurusu: 5 Temmuz
Randevu Ataması: 17 Ağustos
Vize Görüşmesi: 1 Eylül
Pasaport Teslim: 30 Eylül
Merhabalar, sizin hangi şehirdi hocam?

Emirhan35

Mesaj gönderen Emirhan35 » Cmt Eki 01, 2022 8:25 pm

ayropean yazdı: Cmt Eki 01, 2022 2:34 pm Uzun süredir forumda sürecini yazan insanları takip edip okuyorum ve bana çok şey kattı. Şimdi benim yazacaklarım da umarım birilerine faydalı olur.
Öncelikle Bremen Uni şartlı kabulum var, Testdaf B2 sertifikam var ( 3 3 4 3 ) ve fintiba bloke hesapla başvurdum. Yeni tutar olan aylık 934 euroluk meblayı yatırdım. Bu süreçteki en önemli avantajımın daha gitmeden bremen universitesine (haziran 2022 den beri) kayit olup mart 2023 sonuna kadar geçerli olan Immatrikulationsbescheinigung belgemin olmasıydı. Zaten vize memurunun da dikkatini çekti. Genelde gittikten sonra kayıt olunur, sen simdiden kayit olmussun dedi. Kesinlikle pozitif bir izlenimdi. Ayrıca 2. önemli avantajim da Bremen Uni'de Bachelora başlamadan onceki gerekliliklerden biri olan 6 haftalik staji yerine getirmiş olmam. Bu sadece benim bölümüm ( Wirtschaftsingenieurwesen Produktionstechnik) için geçerli ve bu staji yapmış olmam eminim ki okuma isteğimi belli etmiştir.

Sorulan sorular:
Neden bu bölüm?
Neden Bremen Uni?
Alacağın dersler?
Neden 2 farkli yerden almanca kursun var?
(Ilk kayit oldugum kursun daha erken tarihte testdaf hazirlik kursu bulunmadigi icin baska kurs bulmam gerekti. Haftada en az 20 saatlik testdaf kursu bulmak zor oldu.)
-Vize alamazsan ne yapacaksın?
(Almak için elimden geleni yaparım, gerekirse bir daha başvururum.)
-Almancayi nasıl ogrendin? (Hicbir sekilde online olarak bile kursa gitmedim, kendim ogrendim ve 2 kez Testdaf B2 sertifikasi aldim.)
-Covid yuzunden mi okula veya kursa gitmedin?
(Evet. Ama kursa almancayı kendim öğrenilebileceğimi bildigim için gitmedim. Okula covid yüzünden gitmedim.)
-Akrabanın adı ne ve neyin oluyor?
-Hiç bir işte çalıştın mı? (O staj bremen uni gerekliliklerinden biriydi. 6 haftalik staj yaptım.)
-liseden 2020 de mezun oldun, 2020 de sınava girdin ve 1 kez girdin değil mi?
- bu bölüm kac yıllık? (3)
-kursa neyle ulaşımını saglayacaksin? (Tren ile.)
-testdaf belgende 3 ile 4 ler var. B2 ve C1 arası yani.
-bloke hesabın 934 euro değil mi? Yeni meblağ. (Evet.)
-turkiyedeki bölümün ne? (Aynısı. Endüstri müh.) -celal bayar uni. (Evet)
-bremen olmasaydi hangi uni? (Hamburg olabilirdi)

Bu arada benim seviyem zaten B2 oldugu icin sadece C1-Testdaf hazırlık kurslarina kayit oldum. Yani toplamda 2 aylik kurs kaydım var.
Ayni zamanda da CV ve motivasyon mektubum çok güçlü, çünkü ek olarak 9 yıldır profesyonel Taekwondo yapıyorum ve bir çok ulusal maça katıldım. Bu tarz sosyal aktivitelerin de artı puan olduğunu duydum.

Almanyaya ilk gidişimde 2-4 haftalığına WG bulana kadar akrabamda kalacagim. Akrabamin evinin m2 sinin vs. Yazili oldugu izin belgesi de belgelerimin arasındaydı.

Memur hanim görüşme boyunca pozitifti ve hiçbir eksik belge vs. dile getirmedi. Verdigim cevaplardan memnun gibiydi. Görüşme sonunda 4-5 hafta sonra gelir pasaportunuz dedi.
2 aylık dil kursu için turist vizesine başvurulmuyor mu yoksa şartlı kabul alıp senin yaptığın gibi 36f ile de başvurabilir miyiz

ayropean

Mesaj gönderen ayropean » Cmt Eki 01, 2022 8:27 pm

Emirhan35 yazdı: Cmt Eki 01, 2022 8:25 pm 2 aylık dil kursu için turist vizesine başvurulmuyor mu yoksa şartlı kabul alıp senin yaptığın gibi 36f ile de başvurabilir miyiz
Olay sadece dil kursundan ibaret değil ki.
Benim şartlı kabulumun yaninda 6 aylik okul kaydım da var. Ayrica kac aylik dil kursuna gitmeniz gerektiği dil seviyenize göre değişir. Ben sadece C1 almam gerektigi icin 2 aylik kursa kayit oldum. Daha sonra zaten bachelora başlayacağım. Her halükarda şartlı kabul almazsaniz zaten vize şansınız daha zor

Emirhan35

Mesaj gönderen Emirhan35 » Cmt Eki 01, 2022 9:23 pm

ayropean yazdı: Cmt Eki 01, 2022 8:27 pm Olay sadece dil kursundan ibaret değil ki.
Benim şartlı kabulumun yaninda 6 aylik okul kaydım da var. Ayrica kac aylik dil kursuna gitmeniz gerektiği dil seviyenize göre değişir. Ben sadece C1 almam gerektigi icin 2 aylik kursa kayit oldum. Daha sonra zaten bachelora başlayacağım. Her halükarda şartlı kabul almazsaniz zaten vize şansınız daha zor
Okul kaydınız nasıl oluyor yani tam anlayamadım. Türkiyedeyken de okul kaydı yapılıyor fakat 6 aylık kayıt demişsiniz burada kafam karıştı

ayropean

Mesaj gönderen ayropean » Cmt Eki 01, 2022 9:24 pm

Emirhan35 yazdı: Cmt Eki 01, 2022 9:23 pm Okul kaydınız nasıl oluyor yani tam anlayamadım. Türkiyedeyken de okul kaydı yapılıyor fakat 6 aylık kayıt demişsiniz burada kafam karıştı
Evet haziran ayindan beri(sommersemester 2022) bremen uniye kayitliyim. Wintersemester 2023 kayit belgem de 2023 mart sonuna kadar geçerli. Ayrica turist vizesi alarak dil kursuna gitmek diye bir seyi ilk kez duydum. Su anda almanya schengen vizesi vermiyor.
En son ayropean tarafından Cmt Eki 01, 2022 9:26 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Emirhan35

Mesaj gönderen Emirhan35 » Cmt Eki 01, 2022 9:26 pm

ayropean yazdı: Cmt Eki 01, 2022 9:24 pm Evet haziran ayindan beri(sommersemester 2022) bremen uniye kayitliyim. Wintersemester 2023 kayit belgem de mart 2023 sonuna kadar geçerli.
Anladım. Bazı üniversiteler B2 ile kabul verip C1 için de 1 sene kadar süre tanıyor. Bremende o üniversitelerden biri mi ? Çok soru sordum kusura bakmayın

Kilitli