Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Her isteyen Almanya'ya Üni okumaya gidebilir mi?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
furkanvural16

Her isteyen Almanya'ya Üni okumaya gidebilir mi?

Mesaj gönderen furkanvural16 » Sal Eyl 27, 2022 9:56 pm

Merhabalar, 12. Sınıf öğrenciyisim, bugün bir hocama ÖSYM puanım ile mühendislik tutturup Almanya'da okumak istediğimi söyledim ve öyle bir şey olsa herkes gider tarzı bir şey söyledi benimde aklıma kaldı. Acaba ben mesela en kötü (atıyorum Diyarbakır'da) Mühendislik tutturdum, Almanya'da okuyabilir miyim? Kontenjanlar ne durumda? Çünkü kendimi buna fixledim ve her gün almanca çalışmaya çalışıyorum, teşekkürler...

killfightdie

Re: Her isteyen Almanya'ya Üni okumaya gidebilir mi?

Mesaj gönderen killfightdie » Sal Eyl 27, 2022 10:07 pm

1) Okumak istediğin bölümün dengini Türkiye'de kazanmış olmak,
2) Gerekli Almanca şartını karşılıyor ve belgelendirebiliyor olmak,
3) Vize görüşmesinde finansal kanıt olarak göstermen gereken bloke hesap parasını gösterebilmek, gösteremiyorsan Almanya'da ikamet eden ve çalışan birisinin sana garantör olmasını sağlamak,

Benim aklıma gelenler bunlar, bunları karşılayan bir kişi yaşı da çok ileri değilse(lisans için) neden gidemesin?(Elbette kesin değil ama çok yüksek ihtimalle gider)

furkanvural16

Mesaj gönderen furkanvural16 » Sal Eyl 27, 2022 10:11 pm

Bazı üniversiteler şartlı kabul ilede alabiliyormuş sanırım doğru mu? A1-A2 alsak 1 yılda hazırlık yapsak B1-C1'E kadar geliştrisek falan

killfightdie

Mesaj gönderen killfightdie » Sal Eyl 27, 2022 10:17 pm

furkanvural16 yazdı: Sal Eyl 27, 2022 10:11 pm Bazı üniversiteler şartlı kabul ilede alabiliyormuş sanırım doğru mu? A1-A2 alsak 1 yılda hazırlık yapsak B1-C1'E kadar geliştrisek falan
Açıkçası şartlı kabul olayına tam olarak hakim değilim ama biraz bilgim var.

-Şartlı kabulü her okul vermiyor.
-Şartlı kabul verenlerin çoğunluğu en azından B1 istiyor, A1-A2 ile şartlı kabul veren çok az var diye biliyorum ama var.

birkiüç

Mesaj gönderen birkiüç » Sal Eyl 27, 2022 11:49 pm

furkanvural16 yazdı: Sal Eyl 27, 2022 9:56 pm Merhabalar, 12. Sınıf öğrenciyisim, bugün bir hocama ÖSYM puanım ile mühendislik tutturup Almanya'da okumak istediğimi söyledim ve öyle bir şey olsa herkes gider tarzı bir şey söyledi benimde aklıma kaldı. Acaba ben mesela en kötü (atıyorum Diyarbakır'da) Mühendislik tutturdum, Almanya'da okuyabilir miyim? Kontenjanlar ne durumda? Çünkü kendimi buna fixledim ve her gün almanca çalışmaya çalışıyorum, teşekkürler...
Hocan herkes gider demiş de herkesin maddi durumu buna el vermiyor. Banka hesabında 11.000 euro göstermen veya bir garantör bulman şart. Ama ÖSYM puanın aşırı düşük olmadığı sürece bir yerlere girersin bence NC frei bölümler de var zaten

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Mesaj gönderen Informatiker » Çrş Eyl 28, 2022 4:07 pm

Normal sartlarda Türkiye'den bir bölüm kazandiginda o bölüm icin veya muadili icin bir sekilde herhangi bir Alman üniversitesinden kabul alirsin. Maddi durumunda el veriyorsa vizeni alir gelirsin dil egitmini alirsin sonra da okuluna baslarsin. Yani teorik olarak üniversite kazanan herkesin okuma sansina sahip olmasi mümkün Almanya'da. Ancak tecrübelerime dayanarak ve burda bircok eski arkadasinda teyit edecegini düsünerek söylemek isterim ki Almanya'da üniversiteye girmek mesele degil , üniversiteyi bitirebilmek mesele. Hele ki birde teknik alan okuyorsan.

Cevresele faktörlere bakacak olursak ülkenin ekonomik durumunun ve uluslararasi itibarinin yerle bir olmus olmasi sebebiyle cogu kisi artik vize almakta problem yasiyor. VIzeyi gectim Euro 20 liraya yakinken banamisin diyen aile cocugunun hesabina senelik 11k euro koyamiyor. Ben 2015 yilinda geldigimde euro 3 lira civariydi ortalama. Türkiye'den 800 lira civari KYK aliyorduk bankadan 250€ yakin para cekebiliyorduk. Simdi duyuyorum 2000 lira civari veriyorlarmis ama burda cekecegin zaman 100 € etmiyor. Eskiden Almanya'da egitim gelismis bir ülkede uygun fiyatli okuma alternatifiyken yavas yavas bu da yok olmaya basliyor senin anlayacagin.
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Çrş Eyl 28, 2022 6:21 pm

furkanvural16 yazdı: Sal Eyl 27, 2022 9:56 pm Merhabalar, 12. Sınıf öğrenciyisim, bugün bir hocama ÖSYM puanım ile mühendislik tutturup Almanya'da okumak istediğimi söyledim ve öyle bir şey olsa herkes gider tarzı bir şey söyledi benimde aklıma kaldı. Acaba ben mesela en kötü (atıyorum Diyarbakır'da) Mühendislik tutturdum, Almanya'da okuyabilir miyim? Kontenjanlar ne durumda? Çünkü kendimi buna fixledim ve her gün almanca çalışmaya çalışıyorum, teşekkürler...
evet okunabilir ama tavsiyem gelmden b1 e kadar Türkiyede gelmenizdir. Böylece hem vize almak daha rahatlasir hem maddi olarak hem zamansal dil uyumu vs. sirf b1 degil min b1 demek istiyorum.

Son olarak En kötü neden Diyarbakir orasini anlamadim , Dicle Üniversitesi en kötü üniversite degildir diye düsünüyorum :) Almanya daki üniversiteler icin üniversite degil puan önemlidir eger NC varsa o bolümde :lol: .
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering