Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Maddi Durum-Almanyada Lisans Eğitimi

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Yusuf72

Maddi Durum-Almanyada Lisans Eğitimi

Mesaj gönderen Yusuf72 » Pzt Eyl 26, 2022 11:25 am

Merhaba,
Almanyada lisans eğitimi almayı planlıyorum.
Ailemin bana aylık göndereceği para maximum 300 Euro olur, geri kalan için de part time bir işte çalışmayı ve burs almayı düşünüyorum ama internette okuduklarım kadarıyla içime bir şüphe düştü,
Almanya'da oturum vb uzatırken yabancılar dairesi banka hesap dökümünü istiyormuş, eğer burs alıyorsam ve part time bir işte çalışıyorsam benim maddi imkanlarımın yeterli olmadığına kanaat getirip oturumu uzatmama, bir süre sonra Türkiye'ye gönderme ihtimalleri olur mu, ya da bloke hesapta her zaman 11bin euro gibi bir ücret durmalı mıdır?
Fazla detaya girmeden kısaca, ailem bana aylık 300 euro gönderecek ve geri kalanını burs ve part time işle telafi edecem, bu mümkün müdür?

babysharkdudu1_

Re: Maddi Durum-Almanyada Lisans Eğitimi

Mesaj gönderen babysharkdudu1_ » Pzt Eyl 26, 2022 2:08 pm

Yusuf72 yazdı: Pzt Eyl 26, 2022 11:25 am Merhaba,
Ailemin bana aylık göndereceği para maximum 300 Euro olur, geri kalan için de part time bir işte çalışmayı ve burs almayı düşünüyorum ama internette okuduklarım kadarıyla içime bir şüphe düştü,
Almanya'da oturum vb uzatırken yabancılar dairesi banka hesap dökümünü istiyormuş, eğer burs alıyorsam ve part time bir işte çalışıyorsam benim maddi imkanlarımın yeterli olmadığına kanaat getirip oturumu uzatmama, bir süre sonra Türkiye'ye gönderme ihtimalleri olur mu, ya da bloke hesapta her zaman 11bin euro gibi bir ücret durmalı mıdır?
Fazla detaya girmeden kısaca, ailem bana aylık 300 euro gönderecek ve geri kalanını burs ve part time işle telafi edecem, bu mümkün müdür?
Merhaba, vize alırken maddi durum için iki seçeneğiniz var ya 11bin euroyu bloke hesapta göstereceksiniz ya da Almanya'da bulunan bir akrabanız size garantör olacak eğer AB vatandaşı değilseniz çok bir burs yok açıkçası bursa güvenmenizi önermem KYK kredisinin Almanya için olanını alabilirsiniz ama o da yaklaşık 100euro gibi bir şey yapıyordu ayrıca gider gitmez hemen iş bulabileceğiniz de kesin değil ve ben 300 euronun size aylık olarak yetebileceğini düşünmüyorum hevesinizi gerçekten kırmak istemem ama gerçekleri yazmak istedim başta mutlaka bu 11bin euroyu göstermeniz gerekecek.

cain

Mesaj gönderen cain » Pzt Eyl 26, 2022 3:24 pm

300 euro ancak kira masrafı olur bence 600 euroya geçinirsiniz büyük şehirler hariç ama burslara güvenmeyin bence de, iş konusunda da hazırlık süresince çalışamazsınız büyük ihtimalle.

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Pzt Eyl 26, 2022 3:42 pm

Merhaba vizede gösterdiginiz garantörlük belgesi veya bloke hesap yeterli oturum görüsmesinde. Ekstra bir sey istemezler(is sözlesmesi vs.) yani bu yüzden oturum uzatmama yapmazlar bloke hesap veya garantör varsa. 300 euro kira icin yeterli olabilir. Yurt veya bir WG de oda bulunabilir pahali bir sehirde okumayacaksaniz ort 600 700 euro yeterli bence. Hazirlikta yüksek ihtimalle calisma izni olmuyor ona göre planinizi kurun.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

Yusuf72

Mesaj gönderen Yusuf72 » Pzt Eyl 26, 2022 4:41 pm

cain yazdı: Pzt Eyl 26, 2022 3:24 pm 300 euro ancak kira masrafı olur bence 600 euroya geçinirsiniz büyük şehirler hariç ama burslara güvenmeyin bence de, iş konusunda da hazırlık süresince çalışamazsınız büyük ihtimalle.
Hazırlık değil, direkt lisans kabulu. Bahsettiğim gibi ailenin gönderdiği para dışında burs+part time işe bağlıyım. ama arkadaşlar zor diyor :/

cain

Mesaj gönderen cain » Pzt Eyl 26, 2022 4:49 pm

Yusuf72 yazdı: Pzt Eyl 26, 2022 4:41 pm Hazırlık değil, direkt lisans kabulu. Bahsettiğim gibi ailenin gönderdiği para dışında burs+part time işe bağlıyım. ama arkadaşlar zor diyor :/
Ben kendi adıma konuşmak gerekirse 500 altında bir aylık gelirle gitmeye cesaret edemezdim.

Yusuf72

Mesaj gönderen Yusuf72 » Pzt Eyl 26, 2022 4:54 pm

cain yazdı: Pzt Eyl 26, 2022 4:49 pm Ben kendi adıma konuşmak gerekirse 500 altında bir aylık gelirle gitmeye cesaret edemezdim.
maalesef o maddi durum yok, açıkçası bu veya daha yüksek bir maddi durumu diğer öğrenciler nasıl karşılayabiliyor aklım almıyor. Bu durumda Aileden bir memurun sadece bana çalışması gerekecek :|

Yusuf72

Mesaj gönderen Yusuf72 » Pzt Eyl 26, 2022 5:15 pm

Computer_Berkay yazdı: Pzt Eyl 26, 2022 3:42 pm Merhaba vizede gösterdiginiz garantörlük belgesi veya bloke hesap yeterli oturum görüsmesinde. Ekstra bir sey istemezler(is sözlesmesi vs.) yani bu yüzden oturum uzatmama yapmazlar bloke hesap veya garantör varsa. 300 euro kira icin yeterli olabilir. Yurt veya bir WG de oda bulunabilir pahali bir sehirde okumayacaksaniz ort 600 700 euro yeterli bence. Hazirlikta yüksek ihtimalle calisma izni olmuyor ona göre planinizi kurun.
Hocam survival modda aylık gider ne olur sizce? :D
Boş zaman aktivitesi yok,
sigara alkol yok
cafe- bar mekan yok
sadece ev-okul bu durumda aylık gider nasıl olur, çünkü Türkiye'deki öğrenciliğim de bu şekilde.

cain

Mesaj gönderen cain » Pzt Eyl 26, 2022 6:41 pm

Yusuf72 yazdı: Pzt Eyl 26, 2022 4:54 pm maalesef o maddi durum yok, açıkçası bu veya daha yüksek bir maddi durumu diğer öğrenciler nasıl karşılayabiliyor aklım almıyor. Bu durumda Aileden bir memurun sadece bana çalışması gerekecek :|
O zaman lisans bitirip yüksek lisans için tev-daad bursuna başvurabilirsin

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Mesaj gönderen Informatiker » Pzt Eyl 26, 2022 8:33 pm

Ben zamaninda garantör ile gelmistim. Ikinci seneden itibaren oturumu uzatirken sürekli düzenli olarak 600-800 € arasi para girisi olan hesap dökümümü göstererek uzatiyordum ve hicbir sorun yasamadim. Hesaba giren para da Werkstudent gelirimdi. Ki zaten burda yasiyorsan ya maas olur ya ailenin yardimi olur ama illaki hesabina bir para girisi olur. Ancak bursa cok güvenme derim. Özellikle lisans ögrencisi/yabanci ögrenci olarak bulmak cok zor. 6 ay bi sene yasadiktan sonra is falan bir sekilde ayarlayip yolunu bulup kendini gecindirmeye baslarsin ama ilk geldigin zamanlarda cebinde seni en kötü sartlarda 1 sene döndürecek para olmasi sart ki zaten bunu vize alirkende bir sekilde bloke hesap olsun garantör olsun kanitlaman gerekiyor. Daha sonrasinda en kötü minijob bulsan 520 ordan kazanirsin ailendende 300 aldiginda 800 küsür € ile gecinirsin.
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

Yusuf72

Mesaj gönderen Yusuf72 » Pzt Eyl 26, 2022 9:20 pm

Informatiker yazdı: Pzt Eyl 26, 2022 8:33 pm Ben zamaninda garantör ile gelmistim. Ikinci seneden itibaren oturumu uzatirken sürekli düzenli olarak 600-800 € arasi para girisi olan hesap dökümümü göstererek uzatiyordum ve hicbir sorun yasamadim. Hesaba giren para da Werkstudent gelirimdi. Ki zaten burda yasiyorsan ya maas olur ya ailenin yardimi olur ama illaki hesabina bir para girisi olur. Ancak bursa cok güvenme derim. Özellikle lisans ögrencisi/yabanci ögrenci olarak bulmak cok zor. 6 ay bi sene yasadiktan sonra is falan bir sekilde ayarlayip yolunu bulup kendini gecindirmeye baslarsin ama ilk geldigin zamanlarda cebinde seni en kötü sartlarda 1 sene döndürecek para olmasi sart ki zaten bunu vize alirkende bir sekilde bloke hesap olsun garantör olsun kanitlaman gerekiyor. Daha sonrasinda en kötü minijob bulsan 520 ordan kazanirsin ailendende 300 aldiginda 800 küsür € ile gecinirsin.
hocam minijobtan en fazla 450 kazanilabiliyor diye biliyorum, siz 520 diyorsunuz?

whateven

Mesaj gönderen whateven » Pzt Eyl 26, 2022 10:08 pm

Yusuf72 yazdı: Pzt Eyl 26, 2022 9:20 pm hocam minijobtan en fazla 450 kazanilabiliyor diye biliyorum, siz 520 diyorsunuz?
Ekimden itibaren 520 olacak

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Pzt Eyl 26, 2022 10:40 pm

Yusuf72 yazdı: Pzt Eyl 26, 2022 5:15 pm Hocam survival modda aylık gider ne olur sizce? :D
Boş zaman aktivitesi yok,
sigara alkol yok
cafe- bar mekan yok
sadece ev-okul bu durumda aylık gider nasıl olur, çünkü Türkiye'deki öğrenciliğim de bu şekilde.
Sehire göre degisir kiradan bagimsiz 200-300 euro bence yeterlidir cok harcaman yoksa. Sigara pahali ama kullanmiyon zaten aktivitede yapabilirsin arada cafe olur bar olur. Alkolde yine ayni sekilde cok ucuz zaten. Kendini cok kisitlarsan sosyal hayattan, sıkılırsın cok sıkmana gerek yok ben 24 saat gez,iç demiyom bu arada arada bir :lol:
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering