Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya\'da Masraflar

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Serhan

Almanya\'da Masraflar

Mesaj gönderen Serhan » Çrş Ara 17, 2008 8:26 pm

niya doktor ya orda pahalilikla karsilasmayacakmiyiz

Sakura

Almanya\'da Masraflar

Mesaj gönderen Sakura » Çrş Ara 17, 2008 8:34 pm

ucuz oldugunu kim sooledi...zaten 1 euro = 2 ytl nerdeyse...burda catirti diie geciyor...neresi ucuz zaten hersey iice zamlandi... :))

Serhan

Almanya\'da Masraflar

Mesaj gönderen Serhan » Çrş Ara 17, 2008 8:36 pm

euro suan 2,19 abi hic dusecegede falan benzemiyor yani :|:(:o:o:@:@

Sakura

Almanya\'da Masraflar

Mesaj gönderen Sakura » Çrş Ara 17, 2008 8:40 pm

buraya gelmeyi hesaplarken soole dusunmekte yarar var....Mutlaka oole epey calismani (zaten calisma sinirlida ) gerektirmicek bir maddi durumda gelmekte yarar var yoksa ne derse rahat konsantre olursun ne baska seye buda otomatikman notlarina yansir buyuk cogunlukta oldugu (basarani varda cok deil azinlik..hatta cevremdekilerden bu durumu basaran kimse tanimiyorum ...hepis oole boole okulu uzatti en az 1 donem ) gibi okulun uzamasina kas yapayim derken goz cikarmaya denk gelir....oda masraflarini arttirii bir donem daha harc ,yurt parasi vs..vs..

Sakura

Almanya\'da Masraflar

Mesaj gönderen Sakura » Çrş Ara 17, 2008 8:42 pm

bu kadar yemek muhabetti gecti bende yemek yapmaya kacar hadi eyvallah :)

Sakura

Almanya\'da Masraflar

Mesaj gönderen Sakura » Çrş Ara 17, 2008 9:24 pm

imkansiz demedim ben sadece etrafimdan gorduklerimi sooledim....oole boole okuyularda adamlarin cogunlugu okulu uzatiyor demeye calistigim sey bu ...yapaani yokmu var ama azinlikta okulu uzatmadan calisan...eyvallah...

yorumcu

Almanya\'da Masraflar

Mesaj gönderen yorumcu » Prş Ara 18, 2008 2:33 pm

yiyecek isisni bence kafaniza takmayin. kira ile kurs parasi zaten hepsine yetiyor. birde birazda sigorta birde arada cikan beklenmedik masraflar olunca yemek masrafini dusunmuyorsun. gelirken dil kursun ne kadar bilmiyorum ama sen aylik ortalama 700€ bilmedin 600€ gozden cikar. ilk geldiginde is bulman sifir almanca ile mucize. sonralardan bulursun ama turk isyerleri ozellikle donerciler sen turksun diye sana kiyak yapar diye bekleme. aksine almanya 7€ verir sana 5€. tabi bunu yuvarlak hesap soyluyorum. ama burdaki turkler buraya gelen turk ogrencilerin zaaflarindan yararlanmak istiyorlar. istisnalar vardir ama genelde boyle maalesef. ben sizin yerinizde olsam en son terciginiz turk donercileri yada isyerleri olur. alman isyeri ile turk isyeri arasindaki farki -calisan birisi varsa burda katilacaktir- goreceksiniz
yicek masrafilarina bence kafayi takmayin.

hiPoKoNdRiyAk

Almanya\'da Masraflar

Mesaj gönderen hiPoKoNdRiyAk » Prş Ara 18, 2008 8:14 pm

Merak ediyorum simdi ilk gittigimizde bizim ne kadar masrafimiz olacak? Yani ailelerimizin ne kadar gondermesi lazim? Dil kursu surecince aylik ne kadar gider?

Sonra universiteye baslayinca bu masraflarda degisme nasil olacak? Calisirken bu masraflarin ne kadarini kapatabiliriz?

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Almanya\'da Masraflar

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Oca 14, 2009 12:54 am

[quote]hiPoKoNdRiyAk yazdi:
Merak ediyorum simdi ilk gittigimizde bizim ne kadar masrafimiz olacak? Yani ailelerimizin ne kadar gondermesi lazim? Dil kursu surecince aylik ne kadar gider?

Sonra universiteye baslayinca bu masraflarda degisme nasil olacak? Calisirken bu masraflarin ne kadarini kapatabiliriz?
[/quote]

biraz gec cevap olacak ama cevaplayalim :D

dil kursunda genelde calisma izniniz olmuyor pek.. dil kursu ucretlerini biliyorsunuz asagi yukari.. 400- 600 euro 2 aylik kurs ucreti.. yalniz yurda ilk yerlesirken 300-400 euro arasinda depozito odeniyor..

kira derseniz yurtda kaliyorsaniz 180-250 arasi aylik ama elektrik su internet belli bi kotaya kadar bedava :D

ayrica 200 euro semester basina ticket icin para oduyorsunuz..

dil kursundayken 30 euro saglik sigortasi 20 euro cep teli diyin.. yeme icme 150 civari olsun.. ona gore bi fiyat koyun iste:)
Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Almanya\'da Masraflar

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Oca 14, 2009 12:54 am

[quote]TurkeSchuler yazdi:
ZDF de bi belgeselde izlemistim :)ogrnciler filan cam siseleri toplyaip makineler var oraya veriolar karsiliginda para alip alisveris yapiolardi..:)[/quote]

:):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):)
www.deutschstudent.com

kitty26

Almanya\'da Masraflar

Mesaj gönderen kitty26 » Sal Oca 27, 2009 11:58 pm

merhaba arkadaslar...nereye yaziyim baktim en son burda karar kildim masraf falan su bu deyince almanyada yasama yazayim dedim...simdi benim size bir sorum olucak ben dil kursundayim calisma izni verdiler bu 180 yarim 90 tam gun kursu suresinde calisabiliyormuyum..yoksa sadece tatillerdemi ?birde sifir almancayla sizce ne gibi yerlere basvuru yapabilirim.ayrica benim a1 ve a2 kursum 2 ay sonra bitiyor.sonrasinda kursa bir sure ara verip b ye oyle baslamam oturum acisindan herhangi bir sorun dogururmu? yani bana 1.5 sene verdiler istedigim sekilde kullanabilirmiyim bu sureyi tesekkurler...

Serhan

Almanya\'da Masraflar

Mesaj gönderen Serhan » Çrş Oca 28, 2009 12:05 am

bugun mustakbel garantorumle bu konuyu konustuk
baden-wurttemberg eyaletinde dil kursu suresince calisma izni 180 yarim gun veriliyormus oda hafta sonlarinda (aylikta 380 € sabit gelirle) calisma izni varmis veriliyormus bunuda ekleyeyim BADEN Wurttemberg eyaleti icin gecerli imis....

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Almanya\'da Masraflar

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Oca 28, 2009 12:14 am

verilen 90 tam gun calisma izni bi yil icin gecerli yani sadece tatiller icin degill .. eger almanca bilmiyorsan ki sanirim daha yenisin a2 de olduguna gore biraz zor is bulabilirsin ne yazikki.. turk is yerlerine sorabilirsin.. calisma icin kursa ara vermen vize acisindan bi sorun cikarmaz , zaten 1.5 sene almisin ama almanca ogrenmende cok buyuk zarar verir ne yazikki.. o yuzden mecbur degilsen calisma derim ama ozel sartlari bilmiyorum tabiki..
www.deutschstudent.com

kitty26

Almanya\'da Masraflar

Mesaj gönderen kitty26 » Çrş Oca 28, 2009 12:18 am

tesekkurler serhan ben burdan sordugumda kurs yokken ama buna haftasonlari dahil degil dediler yani sadece blok araliklarda calisabiliniyormus guyya...sana bisiy diyimmi bunlarin birbirinden haberi yok benim burdaki arkadasima calisma izni vermediler halbuki ayni sartlardayiz..eger passimin suresi yetseydi 2 sene verecekti valla bende sasirdim:)

Serhan

Almanya\'da Masraflar

Mesaj gönderen Serhan » Çrş Oca 28, 2009 12:21 am

valla bugun konustugumda oyle soyledi adam
Dil okulundaysan 180 yarim gun hafta sonlari izin veriyolar dedi aylik sabit gelir dedi bide ama 1 yil icin gecerlimi bilmiyorum
yani herkes baska bisey diyebiliyo biri biesy diyosa diger baska bisey diyo
bizimde kafamiz karisiyo zaten... Ama sen isin detayini iyice bi harmanla....
Sen nerdesin Suan...

kitty26

Almanya\'da Masraflar

Mesaj gönderen kitty26 » Çrş Oca 28, 2009 12:29 am

sagol gurkan..bisiy daha soracam bu arada benim net ordan burdan o yuzden sureli kesiliyor;) su 3 sene bir yerde devamli calisma mevzusu yani suresiz oturuma cevrilebilmesi durumundan biz ogrenciler yararlanabiliyormuyuz..ayrica bunun icinde sanirim haftada belli bir ssat asimini yapmaman gerekiyormus bu bilgi dogrumudur acepp..sizde olmasaniz ne yapardik acaba arkadaslar cok sagolun simdiden

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Almanya\'da Masraflar

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Oca 28, 2009 12:48 am

serhan senin veya mustakbel garantorunun =) dediklerinin cogu yanlis.. bi kere sabit gelir ne demek :D gelirin buldugun ise gore degisir, mesela bi yerde is bulursun saat ucretin 6 euro olur, baska yerde 10 euro olur.. o sabit verdigi rakam ise 400 euro olayi.. ogrenci ve bekar oldugun icin steuerklasse 1 oluyorsun ve 400 euro dan sonra herkesde oldugu icin bi kesinti oluyor maasinda mehrwertssteuer.. ama ogrenci oldugun icin o parayi yil sonunda finansamt dan aliyorsun.. bunlari is bulma basliginda acikca anlatmistim.. ayrica o verilen is musadesi sadece hafta sonlari veya tatilleri kapsamiyor.. keyfine gore, bu almanya nin genelinde boyle eyalet fark yapmiyor;)

kitty senin soruna gelince, turkiye nin ab ile ozel anlasmasindan dolayi 1 yil ayni firma uzerinden kagitli olarak calisan bir ogrenci bi yili doldurunca mahkemeye verip isci vizesi akabinde 2 yil daha calisip sinirsiz oturum alabiliyor.. ama 3 yil ogrenciyken farkli yerlerde calis hic bi anlam ifade etmiyor.. o haftalik kisitlama olayi ise tamamen yanlis bi bilgi.. istersen bi hafta 48 saat calis, diger hafta hic calisma ama senede 720 saat civari ve artik bu sinirlama turk ogrencileri icin iyice esniyor, bi almanca baslikta bunun haberini vermistik..
www.deutschstudent.com

kitty26

Almanya\'da Masraflar

Mesaj gönderen kitty26 » Çrş Oca 28, 2009 1:02 am

cok tesekkur ederim gurkan..su almanca meselesini biran once halletmek gerek tabi calismak icin.cok zorrrr cokkkkk...bugun iyice tepem atti kursta bas bas bagirdim meine,keine,deine yok buda olmadi euer falan ne be bu daha 2 hafta oldu kursa baslayali..aslinda turklerle hic muattap olmamam lazim ama tammm iclerindeyim...:)

kitty26

Almanya\'da Masraflar

Mesaj gönderen kitty26 » Çrş Oca 28, 2009 1:10 am

pardon serhan gormemisim yazini nurnbergdeyim...harmanlamaktan biktim valla...neyse gurkan aydinlattida rahatladim bakicaz artik bir caresine..

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Almanya\'da Masraflar

Mesaj gönderen Physiker » Çrş Oca 28, 2009 1:11 am

almanca baslarda cok zor evet =) .. ama benim tavsiyem ilk 3 kur sadece okula konsantre, bence 4. kur sirf hikaye =) 3 kur cok calis, gramatigi bitir, 4. kur sadece almanca konusacagin bi is bul 5. kura gerek bile kalmaz, hadi kaldimi otur sadece dsh ornekleri falan fistan.. zaten kursta ogrendigin almanca ile is yerinde duyacagin ve konusmak zorunda kalacagin almanca arasindaki farki anlayince kurstaki almanca cok basit kaciyor.. bi de tabi devamli almanca okumak lazim..
www.deutschstudent.com