Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
ozbek12345

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen ozbek12345 » Cmt Eyl 17, 2022 4:31 pm

mehmettk yazdı: Cmt Eyl 17, 2022 2:38 pm 10 hafta da alamayan da var maalesef bendeniz.
Sizin neydi? 39F mi 41F mi?

ozbek12345

Mesaj gönderen ozbek12345 » Cmt Eyl 17, 2022 4:32 pm

Arkadaşlar Ağustosun 17-18-19-20 si gibi başvurup 39F veya 41F vizesi alan varmi?

melodika

Mesaj gönderen melodika » Cmt Eyl 17, 2022 7:41 pm

18 Temmuz İstanbul Gayrettepe İdatadan 39F üniversite öğrenci vizesi için başvuru yaptım. Eğitim dili İngilizce, kabul mektubumu ve tüm evrakları koydum.
Geçen hafta konsolosluğa ulaşabildim ve bu hafta haber geleceğini söylediler. Bu hafta yeniden aradım ve Almanya'dan cevap beklendiğini söylediler. Okulum 13 Eylül'de başladı.

Benzer tarihte vizeye başvurup sonuç alan oldu mu? 2 aya yakın bir süre oldu. Sizce normal mi? 39F vizesi gelenler İstanbul Gayrettepe İdatadan hangi tarihte başvurduğunu paylaşabilir mi?

ozbek12345

Mesaj gönderen ozbek12345 » Cmt Eyl 17, 2022 9:32 pm

melodika yazdı: Cmt Eyl 17, 2022 7:41 pm 18 Temmuz İstanbul Gayrettepe İdatadan 39F üniversite öğrenci vizesi için başvuru yaptım. Eğitim dili İngilizce, kabul mektubumu ve tüm evrakları koydum.
Geçen hafta konsolosluğa ulaşabildim ve bu hafta haber geleceğini söylediler. Bu hafta yeniden aradım ve Almanya'dan cevap beklendiğini söylediler. Okulum 13 Eylül'de başladı.

Benzer tarihte vizeye başvurup sonuç alan oldu mu? 2 aya yakın bir süre oldu. Sizce normal mi? 39F vizesi gelenler İstanbul Gayrettepe İdatadan hangi tarihte başvurduğunu paylaşabilir mi?
Buna bende anlam veremedim.
Benle ayni gün başvuran (23 Agustos) kişinin 41F vizesi 9 gün sonra geldi. Benim 1 aya yaklaşti hala çit yok.

bakguc

Mesaj gönderen bakguc » Cmt Eyl 17, 2022 10:24 pm

bakguc yazdı: Cum Eyl 16, 2022 9:23 pm hocam gönderinizi yeni gördüm. Bugün kargoya verildi pasaportum. Yarın elime ulaşırsa yazarım sonucu. Kargo Ankara dan Mersin'e normalde 1 günde geliyor. Yoksa pazartesiye kalır cevabım. Aslında hocam yaşı sorun etmiyorlar da fazla o yaşa gelene kadar ne yaptınız merak ediyorlar. O sürede boşluk olursa kafalarına takıyorlar. Ben 2007 lisans mezunuyum. 15 yıl sonra 37 yaşında neden akademik hayata dönmek istiyorsunuz diye sordular vize başvurusundan 6 hafta sonra. Motivasyon mektubunda belirtmiştim ama daha detaylı istediler sanırım 2 sayfa bişeler anlatıp verdim. Akademik hiçbir hareket yoktu 15 yıl içinde. Sivil toplum kuruluşu yöneticiliği, kariyerimdeki değişiklikler ve özel hayatımda yaşadığım şeylerde, son 2yıllık covid durgunluğu vs. bahsedip 15 yıllık süreci anlattım kendimce ve akademik olarak artık plan projelerimden bahsettim. Bakalım ikna oldular mı?
Bugün pasaport geçti elime arkadaşlar evet ikna olmuşlar :)) 6 aylık vizeyi aldım 10 haftadan sonra. Eş ile beraber başvuru olduğu için bu kadar uzun sürdüğünü tahmin ediyorum. Eşimin pasaportu halen verilmedi süreç devam ediyor. Haber vermeden direk pasaportu yolladılar bağımsız olarak. Başka kişilere soruyorlardı ama bana sorulmadı. Evli olan arkadaşların dikkatine pasaportunuz tek gelebilir.

41F idata vize evrak teslimi 7 Temmuz
idata pasaport kargoya verilme 16 Eylül

Burcude

Mesaj gönderen Burcude » Cmt Eyl 17, 2022 10:44 pm

Merhabalar. Ulusal vize 41f başvuru formu dolduruyordum ancak daha öncesinde ablamlar orada yaşadığı için aile ziyareti amacıyla turist vizesi başvurusunda bulunmuştum ancak reddedilmişti. Bu ulusal vizede sıkıntı yaratır mı sizce? Başvuru formunda aile ziyaretim mi reddedildi demeliyim yoksa turist vizem reddedildi olarak mı bahsetmeliyim? Şimdiden teşekkürler.

mehmettk

Mesaj gönderen mehmettk » Cmt Eyl 17, 2022 11:02 pm

ozbek12345 yazdı: Cmt Eyl 17, 2022 4:31 pm Sizin neydi? 39F mi 41F mi?
41f

zeldaceren

Mesaj gönderen zeldaceren » Pzr Eyl 18, 2022 12:43 pm

hamit56 yazdı: Pzt Eyl 12, 2022 6:30 pm Merhaba arkadaşlar. Yakın bir zamanda vize görüşmem var. Motivasyon mektubunu Türkçe yazıp Almanca ya çevirttim ve kağıdın üzerinde yeminli tercüman imzası var. Dil seviyem B2. Sizce motivasyon mektubunu kendim yazmamış olmam vize görüşmesinde vize görevlisinde kötü bir intiba bırakır mı? Daha önce benzer dil seviyesinde başvurmuş olanlar cevap verirse sevinirim.
Merhaba yeni gördüm, ben B1 sertifikasıyla başvurdum kendim almanca yazdım ama kontrol ettirdim başvuran kişinin kendisi tarafından kaleme alınmış motivasyon yazısı diyor sonuçta kendiniz yazmışsınız ama insan kesin bir şey diyemiyor

melisatepedelen

Mesaj gönderen melisatepedelen » Pzr Eyl 18, 2022 2:20 pm

İnşaatöğrencisi yazdı: Cum Eyl 16, 2022 5:38 pm Merhaba, aynı durum bende de var. Bana da barkod numarası vermediler. Daha demin bir arkadaş ile konuştum. O da İdata'yı arayıp o barkod nuamrasını alabileceğini söyledi. Bir ara bence. Ben de 16 ağustosta Ankara'dan başvurmuştum. Hala bekliyorum...
sizin de 36f miydi ?

cem.karatas

Mesaj gönderen cem.karatas » Pzr Eyl 18, 2022 2:36 pm

cem.karatas yazdı: Cum Ağu 26, 2022 1:55 pm Selamlar arkadaslar,

Ben de Münster Universität'den kabul aldim. Ingilizce bir master programi. Almanca sarti yok.
2 hafta once yanlis basvuru yapmisim 36f Randevusu atanmasi beklerken bugun farkettim ve Idata'yi aradigimda iptal edip tekrar almam gerektigi soylendi.

Bir de su an hali hazirda Almanya icin Multi tipli 6 aylik Schengen Vizem 22 Eylul'e kadar devam ediyor. Almanya'ya toplamda 4 kez giris cikisim da var. Bu da burada bilgi olarak kalsin.

Sonuc olarak:
Basvurulan Vize Tipi : 41F
Ders Baslangic Tarihi : 10 Ekim 2022
-------------------------------------------------------
Bu bolumu detaylar geldikce updateleyecegim.
Vize Atanam Tarihi:
Randevu Tarihi:
Pasaport Gelis Tarihi:
Vize Onay Durumu:
Selam arkadaslar vize randevum atandi, yarin 41f icin vize gorusmem var iData Gayrettepe'de. Randevu ve vize bekleyen herkese sabir ve istedikleri gibi bir sonuc dilerim.

Tbgrgz

Mesaj gönderen Tbgrgz » Pzr Eyl 18, 2022 8:07 pm

piapium yazdı: Prş Nis 21, 2022 11:58 am Sie haben ein Visum bei dem Deutschen Generalkonsulat Izmir beantragt, weil Sie beabsichtigen, mit Ihrem Ehemann und Ihrem Sohn in die Bundesrepublik Deutschland einzureisen.

Weder Ihr Antrag, noch die Anträge Ihres Ehemannes oder Ihres Sohnes enthalten Angaben zu Ihrem späteren Wohnraum in Deutschland. Im Rahmen von Anträgen zur Familienzusammenführung gehört die Frage nach ausreichendem Wohnraum jedoch zu den Erteilungsvoraussetzungen des Visums.

Zu beachten ist allerdings, dass Ihre künftige Wohnung in Deutschland ausreichendes Wohnraum für jedes einzelne Familienmitglied enthalten muss. Hierfür muss grundsätzlich für jedes Familienmitglied unter 6 Jahren mindestens 10 qm und für jedes Familienmitglied über 6 Jahren mindestens 12 qm zur Verfügung stehen.

Da Sie mit Ihrem Ehemann und Ihrem dreijährigen Sohn wohnen werden, sollte Ihre künftige Wohnung Wohnraum in Höhe von mindestens 34 qm enthalten.
· Haben Sie bereits angefangen, in Bielefeld nach einer Wohnung zu suchen?
· Wo beabsichtigen Sie in der Zwischenzeit zu wohnen?

Ferner sind für die Erteilung eines Visums zum Ehegattennachzug grundsätzlich einfache Deutschkenntnisse auf dem Niveau A1 erforderlich. Anders ist es nur, soweit in Ihrem Fall eine Ausnahme aus § 30 Abs.1 S.3 AufenthG zu diesem Erfordernis einschlägig ist.

In Betracht käme nach derzeitigem Kenntnis lediglich eine Ausnahme nach § 30 Abs.1 S.3 Nr.3 AufenthG. Zur Überprüfung, ob die Voraussetzung dieser Ausnahme erfüllt, müssten noch folgende Fragen beantwortet werden:

· Wie lange beabsichtigt Ihre Familie zunächst in Deutschland zu bleiben? Bitte teilen Sie uns mit, was Sie nach dem Studienabschluss Ihres Ehemannes beabsichtigen zu tun;
· Ferner bitten wir um Mitteilung, was Sie während des Studiums Ihres Mannes tun werden.

Alternativ können Sie uns einen Nachweis für einfache Deutschkenntnisse auf dem Niveau A1 zukommen lassen, soweit Sie über entsprechende Kenntnisse verfügen.
Bitte beachten Sie die unten stehenden Hinweise für die Übersendung der Unterlagen.
Bitte beachten Sie auch die Frist für den Eingang der Unterlagen:

05.05.2022

Mit freundlichen Grüßen

Zentrale Visumbearbeitung

bu şekilde bir mail aldım bugün, cevaplayacağım. daha önce aranızdan bu soruları alan oldu mu? eşime göndermişler.
Merhaba,

İki sorum var cevaplama şansınız olur mu?

1) Eşinizle birlikte vize görüşmesine giderken ikamet adresi olarak nereyi gösterdiniz, ev vs tuttunuz mu?

2) Bloke hesabına yatırdığınız tutar ne kadardı?

bsrbsr

Mesaj gönderen bsrbsr » Pzr Eyl 18, 2022 10:34 pm

Merhaba bu bloke hesap ile ilgili malesef herkes baska seyler soyluyor. 22 eylulde olan 41f vize gorusmem icin aylik 861 euro gecerli bende ancak herkes güncellenen miktar kadar yatırmam gerektiğini söylüyor. Siz 1 ocak 2023 itibariyle olan miktara göre mi yatırdınız ve hangi yöntemle aktarım yaptınız acaba bloke hesaba çünkü benim en hızlı şekilde aktarmam gerek?

cemildlklc

Mesaj gönderen cemildlklc » Pzr Eyl 18, 2022 10:49 pm

bsrbsr yazdı: Pzr Eyl 18, 2022 10:34 pm Merhaba bu bloke hesap ile ilgili malesef herkes baska seyler soyluyor. 22 eylulde olan 41f vize gorusmem icin aylik 861 euro gecerli bende ancak herkes güncellenen miktar kadar yatırmam gerektiğini söylüyor. Siz 1 ocak 2023 itibariyle olan miktara göre mi yatırdınız ve hangi yöntemle aktarım yaptınız acaba bloke hesaba çünkü benim en hızlı şekilde aktarmam gerek?
Aslında gayet basit 2022 yılı içerisinde vizeye gireceksen 861 euro geçerli çünkü güncellenen güvence bedeli 2023 ilk ayından itibaren geçerli 861 euro ile vizede sıkıntı yaratmazlar yani 2022 yılı içinde vize randevuları için fakat Almanya'da oturum alacağın zaman güncellenen bedeli (934 euro) isteyecekler senden çünkü oturumun 2023 yılını kapsayacak genel olarak mantıken, eğer maddi durumun elverirse şimdiden 934 euro yatırabilirsin eğer elvermiyo ise 861 euro yatır fakat sonradan oturum başvurusunda yükseltmen gerekir. Onun dışında Transferwise ile iki günü bulmadan bloke hesap onayım geldi.

hamit56

Mesaj gönderen hamit56 » Pzr Eyl 18, 2022 11:01 pm

zeldaceren yazdı: Pzr Eyl 18, 2022 12:43 pm Merhaba yeni gördüm, ben B1 sertifikasıyla başvurdum kendim almanca yazdım ama kontrol ettirdim başvuran kişinin kendisi tarafından kaleme alınmış motivasyon yazısı diyor sonuçta kendiniz yazmışsınız ama insan kesin bir şey diyemiyor
Teşekkürler cevabınız için. Vizeye başvurumu yaptım. Daha önce tercüme ettirenlerin yazılarına denk geldim. Belki bir artı veya eksi yönüyle alâkalı tecrübeleri vardır bu konuda diye sormak istedim. Bakalım artık sonucumu bekleme aşamasındayım.

wittmann

Mesaj gönderen wittmann » Pzt Eyl 19, 2022 7:17 am

melodika yazdı: Cmt Eyl 17, 2022 7:41 pm 18 Temmuz İstanbul Gayrettepe İdatadan 39F üniversite öğrenci vizesi için başvuru yaptım. Eğitim dili İngilizce, kabul mektubumu ve tüm evrakları koydum.

Hangi telefon numarası ile aradınız acaba ? Bende ulaşmaya çalışıyorum sürekli meşgul çalıyor o numaramı acaba ? Eğer özelden yazmak isterseniz telegram kullanıcı adım: dogukan9696

Lyra

Mesaj gönderen Lyra » Pzt Eyl 19, 2022 11:40 am

41f, Istanbul
Randevu Başvuru: 27 Ağustos
Randevu Atama: 12 Eylül
Randevu Tarihi: 19 Eylül

Gitmeden önce buralara çok baktım, tecrübemi ben de yazayım birilerine yardımcı olur belki.

Öncelikle benim randevum 8deydi, önümde 3 kişi vardı ben sıra aldığımda. Kişi başı yaklaşık 15 dakika sürdü, 1 saate işlemlerim bitti çıktım.

Herkes çok canayakın ve güleryüzlüydü, öyle sorguya filan çekilmedim. Bölümüm ingilizce ama almanca belge de istenmişti, o yüzden onu sorabilirler, almancamı test edebilirler diye korkmuştum, konusu açılmadı bile. Sadece Türkçe konuştuk, yalnızca kısa bir dil sınavı var diye 4 soruluk bir kağıt verdiler. İngilizce ya da almanca cevaplayabilirsin dendi. Bana verdikleri kağıttaki sorular:

Hangi üniversite ve bölüme gidiyorsun?
Neden bu bölümü okumak istiyorsun?
Bölümünde hangi alanlar/dallar var? (Bu forumda ders ismi sorduklarını okumuştum, ama bana verilen soruda "field/area" diye yaziyordu.
Almanyada akraban var mı?

75 euro + 100 lira nakit aldılar.

Belgeler konusunda:
Belgelerin iki kopyasını istiyorlar zaten, ben iki ayrı dosya yapmıştım, zor oldu biraz. Kopyaları arka arkaya istiyorlar.
Ben çalışmıştım, o yüzden SGK dökümü de gerekti. Türkçe edevletten aldığım gibi götürdüm, çeviri gerekmiyor dediler.
Açıköğretim ikinci üniversiteye kayıtlıyım, önemli değilmiş, onunla ilgili bir belge istemedi.
Seyahat sigortası başlangıç tarihi başvuru formunda Almanya'ya girme tarihinizden sonra başlayamaz, ona göre başvuru formunu düzeltti.
Bloke hesabımı ben aylık 934 eurodan yatırmıştım güncellendiği için, yine de bilgilendirildiğime dair bir beyan imzaladım orada, ve konsolosluk sitesinden takip etmem söylendi, sonra tekrar bloke hesap bilgisi sunmam gerekbilir diye.

Giderken iData randevu belgesini sunmanız gerekebilir yazıyordu mailde, ama kimse öyle birşey sormadı, 41f belgesinin de çıktısını almıştım, ona da hiç bakmadılar.

Daha önce Almanya'ya girmiştim, forma da yazdım, ama eski pasaportumu görmek istemediler, eğer böyle bir endişeniz vardıysa.

Ayrıca, iData ofisine sıra beklerken yanınızda birisi giremiyor, yanınızda birisi gelirse dışarıda beklemek durumunda olabilir haberiniz olsun.

Sonunda pasaport teslim fişi verdiler, orada alttaki barkodda sayı yazmıyor ama scannerla telefona okutursanız o numarayla takip edebiliyorsunuz online.
En son Lyra tarafından Pzt Eyl 19, 2022 11:50 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

2459667

Mesaj gönderen 2459667 » Pzt Eyl 19, 2022 11:49 am

Merhabalar,

TU Darmstadt'tan kabulüm var, master yapmak üzere 41F vize maratonuna girdim.

41F, Ankara
Randevu Başvurusu: 06.07.2022
Randevu Atama: 17.08.2022
Randevu Tarihi: 02.09.2022

Evrakları 2 Eylül'de Ankara iData'ya teslim ettim ve beklemeye başladım.
Teslim ettiğim evraklar içerisine 13 Eylül için uçak biletimi de koymuştum ama ses seda yok, o bilet yandı. Eylül başlarında evrak teslim edip vizesini alan oldu mu?

Ben bir yandan tam zamanlı çalışıyorum. Vizeye göre işten ayrılacağım, bu belirsizlik içerisinde odaklanmakta ve olağan hayatımı devam ettirmekte çok zorlanıyorum. Umarım yakın zamanda bu zorlu bekleyiş sona erer ve güzel haberler için burayı editlerim.

Sevgiler

cemildlklc

Mesaj gönderen cemildlklc » Pzt Eyl 19, 2022 12:15 pm

2459667 yazdı: Pzt Eyl 19, 2022 11:49 am Merhabalar,

TU Darmstadt'tan kabulüm var, master yapmak üzere 41F vize maratonuna girdim.

41F, Ankara
Randevu Başvurusu: 06.07.2022
Randevu Atama: 17.08.2022
Randevu Tarihi: 02.09.2022

Evrakları 2 Eylül'de Ankara iData'ya teslim ettim ve beklemeye başladım.
Teslim ettiğim evraklar içerisine 13 Eylül için uçak biletimi de koymuştum ama ses seda yok, o bilet yandı. Eylül başlarında evrak teslim edip vizesini alan oldu mu?

Ben bir yandan tam zamanlı çalışıyorum. Vizeye göre işten ayrılacağım, bu belirsizlik içerisinde odaklanmakta ve olağan hayatımı devam ettirmekte çok zorlanıyorum. Umarım yakın zamanda bu zorlu bekleyiş sona erer ve güzel haberler için burayı editlerim.

Sevgiler
Vize süreci konsolosluğun sayfasında yazdığı gibi ortalama 4 hafta sürüyor, yabancılar dairesinin yoğunluk durumuna göre ve eksta/eksik evrak isteme gibi durumlarda bu süre daha da uzuyor. Galiba bunu bilmiyordunuz ki bilet almışsınız. Eylül başında vize görüşmesine girenler için daha erken yani ben Ağustos 22'sinde yaptım başvurumu hala bekliyorum.

zeldaceren

Mesaj gönderen zeldaceren » Pzt Eyl 19, 2022 12:31 pm

hamit56 yazdı: Pzr Eyl 18, 2022 11:01 pm Teşekkürler cevabınız için. Vizeye başvurumu yaptım. Daha önce tercüme ettirenlerin yazılarına denk geldim. Belki bir artı veya eksi yönüyle alâkalı tecrübeleri vardır bu konuda diye sormak istedim. Bakalım artık sonucumu bekleme aşamasındayım.
rica ederim umarım istediğiniz gibi olur her şey

sametpmk

Mesaj gönderen sametpmk » Pzt Eyl 19, 2022 1:22 pm

iyi günler arkadaşlar
3 ay 10 gündür vize bekliyorum ve artık çok yoruldum.Buraya biraz içimi dökücem ondan dolayı uzun olabilir.
vize görüşmesi tarihi: 8 haziran
vize tipi:36f

Vize görüşmem gayet iyi geçmişti.1.5ay kadar bekledim ve konsolosluktan çıt yoktu. Mail attım cevap gelmedi.Sonrasında aradım, biraz zor olsada sonunda ulaştım.İşlemlerimin devam ettiğini söylediler.Aradan 1.5 ay geçti, 6 gün önce eksik evrak maili aldım.Artık vize o kadar uzadı ki dil kursu kayıt belgesinin süresi geçmişti.Benden güncel bir dil kursu kaydı istediler.Bende hemen 1 gün içersinde yenisi alıp gönderdim.Gönderdiğim mail adresi de bana gönderilen mailde yazan mail adresiydi.

Neyse 5 gün sonra(yani bugün )konsoloslupu aramak için telefonun başına geçtim.Tam 9 da aradım telefon çaldı birsüre sonra kapandı.Sonra hep meşgul çalmaya başladı.2 saat boyunca sürekli aradım hep meşgul hep meşgul.Anlamıyorum nasıl sürekli meşgul çalabilir.Bence telofonu açık bırakıyolar hat meşgul çalsın diye ,başka açıklaması olamaz.Neyse en sonunda birisi açtı.İşlem numaramı fln istedi verdim.Eksik belge için mail atılmış size dedi.Evet 1 gün sonra gönderdim hemen dedim.tekrar yollar mısınız burada gözükmüyor dedi.Hangi maile yollamam gerek dedim.Size gelen maile cevap atmanız gerekiyor dedi.Haydaa ama bana gelen mailde başka bir email adresi verilmiş buna gönderin yazıyo.Bi ufak sinirlendim ama çok takmadım.Ama her hafta konsoloslupu aramasam ,belki gönderdim sanıp 1 ay beklicem.Sonra red alıcam mesela.Neyse çok takmadım.Sonra kadın"süreç neden bu kadar uzamış? 1 ay önce gönderilmiş size belge talebi"dedi.
Bende dedim ne 1 ayı 4 gün önce geldi .Sonra konuyu hızla değiştirip "işte eksik belgeleriniz ulaşmadığı için sistemde şuan herhangi bişey göremiyoruz " tarzında önceden zaten söylediği şeyleri tekrar edip o an konudan sıyrılmaya çalıştığını hissetim.Çok üstelemedim ve kapadım telefonu.

Bu kadar saçmalığın üst üste gelmesi tesadüf olamaz bence.Resmen benim anladığım 1 ay önce gönderilebilecek bir eksik evrak mailini bana 1 ay sonra göndermişler.Bildiğin kasıtlı olarak vize sürecini uzatıyolar.Bu kadar aptallığın ve saçmalığın başka bir açıklaması olamaz bence.Bir kaç kişiden Almanyanın Türkiye'ye tepkili olduğunu ve bu yüzden vize süreçlerin uzatıldığını duymuştum.Sanırım artık inanıyorum buna.Lütfen bu tarz olaylar yaşayan varsa dönüş yapsın.Ben mi yanlış düşünüyorum acaba ?neyse

sağlıklı günler diliyorum

Kilitli