Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Jena ve Çevresinde WG Arıyorum

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
Laptus

Jena ve Çevresinde WG Arıyorum

Mesaj gönderen Laptus » Pzr Eyl 11, 2022 8:25 am

Herkese merhaba,

5 Ekim'de Jena Üniversitesinde Einstungftest'im var. Bu nedenle 1 Ekim'de Jena'da olacağım. Ancak birçok WG'ye başvursam da bazılarını vizem olmadığı için kaçırdım (vizem dün geldi) bazıları da diğer sebeplerden olmadı.

Almanya'ya yerleşmesine rağmen hala buradan ihtiyacı olanlara tavsiyeler veren, yardımcı olan birçok kişi gördüm. Belki bana da bu konuda yardımcı olabilecek birileri olabilir diye düşündüm.

Şu andaki bütçem max. 300 € okula uzaklığı da max. 1 saat olabilir. Eğer yardımcı olabilecek birileri varsa yorum atarlarsa çok sevinirim.

Yurda başvuru yaptım ancak bu dönem çıkmayacak gibi...

sinemeister

Re: Jena ve Çevresinde WG Arıyorum

Mesaj gönderen sinemeister » Pzr Eyl 11, 2022 1:01 pm

Selamlar, ben de bu dönemi Jena'da geçireceğim. Aynı sizin gibi 1 Ekim'de Jena'da olmayı planlıyorum. Yine sizin gibi yurda başvurdum ama 10 günde bir gelen aynı mailden anlaşılıyor ki yurt hemen çıkmayacak. Ben WG için çok yüzeysel olarak bir bakış attım, henüz herhangi bir girişimim olmadı. Dilerseniz birlikte hareket edebiliriz. Açıkçası benim aklımdaki plan gider gitmez okula uğrayıp yurdun ne kadar da çıkabileceği konusunda net bir bilgi aldıktan sonra benimle aynı durumdaki öğrencilerle bir şekilde idareten hostel ya da Airbnb tarzı bir çözüm üretmekti. Ancak dediğim gibi yurdun hiç çıkmama ihtimali daha yüksek gözüküyor sanki. Saygılarımla.

Laptus

Mesaj gönderen Laptus » Cmt Eyl 17, 2022 12:31 pm

Merhabalar,

Siteden bildirim gelmedi, bu nedenle geç gördüm.

Benim şansım yaver gitti sanırım. Yurt bana 1500 başvuru var ancak 135 yerimiz var dedi. 10 gündür geceli gündüzlü WG arıyordum. En son yurda mail attım, 1 aylık kiralama imkanından faydalanmak istediğimi belirttim. Ev buluyordum ancak yüz yüze görüşme, sözleşme istiyordu sadece.

1 aylık kiralama için formu gönderdim. Ertesi sabah bu alanda yerimiz yok size birazdan bir mail göndereceğiz dediler. Aha dedim yine olmuyor. Sonraki yurtta bir oda sunduklarına dairdi. Vizeden daha fazla sevindiğime yemin edebilirim.

Aynı gün Mietevertrag'ı imzladım ödemesini yaptım. Sana tavsiyem öncelikle böyle bir mail atıp kalacak yerinin olmadığını ifade etmen. Belki sana da faydası olur. Bunun dışında ben WG bulmuştum ancak o esnada vizem gelmemişti henüz. Cinsiyetini bilmiyorum ama erkekler için çok fazla imkan mevcut. Vizen de varsa online görüşme ile ayarlanabilir bir şeyler çünkü ben bir yerle görüşme aşamasındaydım.

Laptus

Mesaj gönderen Laptus » Cmt Eyl 17, 2022 12:35 pm

Mesajlarına bakınca gördüm birkaç bilgilendirmem ve sorum olacak.

1. 20 Eylüle kadar kursun kalan ödemesini yatırman gerektiği bilgisini kim verdi? Ben Einstufungtest'ten sonra kalanını yatıracağız diye biliyorum.
2. Paranın ulaşıp ulaşmadığına dair mail attım ben dekontumu gönderdiler ertesi gün.
3. Einstufungtest tipini ben de bulamadım ama en yaygın test C-Test'miş sanırım ona hazırlık yapıyorum ben.

sinemeister

Mesaj gönderen sinemeister » Pzr Eyl 18, 2022 8:36 am

Laptus yazdı: Cmt Eyl 17, 2022 12:35 pm Mesajlarına bakınca gördüm birkaç bilgilendirmem ve sorum olacak.

1. 20 Eylüle kadar kursun kalan ödemesini yatırman gerektiği bilgisini kim verdi? Ben Einstufungtest'ten sonra kalanını yatıracağız diye biliyorum.
2. Paranın ulaşıp ulaşmadığına dair mail attım ben dekontumu gönderdiler ertesi gün.
3. Einstufungtest tipini ben de bulamadım ama en yaygın test C-Test'miş sanırım ona hazırlık yapıyorum ben.
Merhaba, 20 Eylul bilgisi okul tarafindan gonderilen DSH Kurs Infoblatt’inda yer aliyor. Yine isterseniz okula sorup teyit ettirin. WG ve yurt konusundaki tavsiyeleriniz icin de tesekkur ederim, ben de deneyecegim.