Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da lisans eğitiminin maliyeti?

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
theliann

Almanya'da lisans eğitiminin maliyeti?

Mesaj gönderen theliann » Prş Eyl 15, 2022 4:06 pm

Merhaba,ben Bremen üniversitesinde informatik okumak istiyorum ancak bloke hesaptan sonra karşıma ne kadar maliyet çıkar ve bunu ailem kaldırabilir mi emin değilim.Almancayı hallettikten sonra bana maliyeti ne olur? Seneye 11400 bloke hesap tutarı olacak onun dışında yapacağım masraflar ne kadar tutar? Her şeyiyle maliyetini öğrenmek istiyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim.

watrik

Re: Almanya'da lisans eğitiminin maliyeti?

Mesaj gönderen watrik » Prş Eyl 15, 2022 8:09 pm

spesifik olarak bir cevap vermek zor. kalacağın yer, harcaman vs. gibi faktörlere bağlı tamamen. gideceğin yerdeki ortalama kira ve yurt ücretlerine bakıp üzerine 500 euro gibi bir rakam ekle muhtemelen aşağı yukarı bu kadar cebinden çıkar ayda. bu maliyetle rahatlıkla geçinilebilir diye düşünüyorum. daha ucuza geçinilenibilir mi bilmiyorum tabii ki mümkün ama dediğim gibi oturup potansiyel harcamalarını hesaplayarak ortalama bir rakam edinebilirsin.

theliann

Mesaj gönderen theliann » Prş Eyl 15, 2022 11:28 pm

Yanıtın için teşekkür ederim ancak ben gitmeden önceki maliyetleri merak ediyorum.Yani gideceğim yer gibi şeyler bloke hesaptan çıkacak kısım ama benim ailemin gücünün buradan gitmeden önce harcanacak şeylere gücü yeter mi bilemiyorum.Vize olsun,belgeleri toplamak olsun,dil sınavı olsun her şeyiyle maliyetini güncel giden biri varsa bunu merak ediyorum.Maalesef tüm harcamaları tahmin de edemiyorum hiç yurt dışına çıkmadığım için neye para harcanıcak tam bilmiyorum.

killfightdie

Mesaj gönderen killfightdie » Cum Eyl 16, 2022 12:18 am

theliann yazdı: Prş Eyl 15, 2022 11:28 pm Yanıtın için teşekkür ederim ancak ben gitmeden önceki maliyetleri merak ediyorum.Yani gideceğim yer gibi şeyler bloke hesaptan çıkacak kısım ama benim ailemin gücünün buradan gitmeden önce harcanacak şeylere gücü yeter mi bilemiyorum.Vize olsun,belgeleri toplamak olsun,dil sınavı olsun her şeyiyle maliyetini güncel giden biri varsa bunu merak ediyorum.Maalesef tüm harcamaları tahmin de edemiyorum hiç yurt dışına çıkmadığım için neye para harcanıcak tam bilmiyorum.
Dostum bloke hesapla gideceksen, "Almanya'dayken bloke hesaptan harcarım, ailemden para istemem." diye güvenerek gitme derim çünkü oraya gittikten bir süre sonra(ilk vizenin veriliş süresine bağlı, kimine 6 ay, kimine 1-2 yıl veriyorlar, şans) vizeni yenilemen gerekecek. Bazı memurlar bu duruma takmıyor ama bazıları vizeni yenilerken tekrardan bloke hesap göstermeni istiyor diye biliyorum, gösteremezsen sıkıntı yaşayabilirsin, o yüzden bloke hesaptan harcarım diye düşünme derim.

-Vize ücreti 75€
-Belgeleri toplamanın fiyatını bilmiyorum ama belgeler için harcayacağın para çeviri için vs. olur
-Dil sınavı, alacağın sınava göre değişir. Ben Telc C1 Hochschule almayı düşünüyorum, onun fiyatı en son 195€ idi.
-Uçak biletini çok önceden alırsan 1000-1500 arasına bulabilirsin, diğer türlü 3-4 bin arasına kadar çıkabiliyor

(Not: Ben de Türkiye'deyim, Almanca öğrenme sürecine başladım. Yanlış bildiğim durumlar olursa affola.)

yigitstn

Mesaj gönderen yigitstn » Cum Eyl 16, 2022 12:26 pm

theliann yazdı: Prş Eyl 15, 2022 11:28 pm Yanıtın için teşekkür ederim ancak ben gitmeden önceki maliyetleri merak ediyorum.Yani gideceğim yer gibi şeyler bloke hesaptan çıkacak kısım ama benim ailemin gücünün buradan gitmeden önce harcanacak şeylere gücü yeter mi bilemiyorum.Vize olsun,belgeleri toplamak olsun,dil sınavı olsun her şeyiyle maliyetini güncel giden biri varsa bunu merak ediyorum.Maalesef tüm harcamaları tahmin de edemiyorum hiç yurt dışına çıkmadığım için neye para harcanıcak tam bilmiyorum.
Herkesin basvuru sureci farkli ilerliyor ama 20-30k civari bir gider oluyor benim tecrubelerime gore

Kullanıcı avatarı
Informatiker

Mesaj gönderen Informatiker » Cum Eyl 16, 2022 2:04 pm

5-6 ay önce ayni forumda soruyu soran arkadasa yazdigim cevabi burayada atiyorum:

"Geldigin sene dil kursunu gectigini varsayarsak ortalama 1 sene ordan gider sonra lisans egitiminide okulu tam zamaninda sifir uzatmayla bitirdigini varsayarsak toplam 4 sene eder. Senelik yasam masrafi ortalama 10k desek 4 senede 40k eder. Arti gelene kadar yapacagin masraflar , dil kursu ücreti, dil sinavi ücreti, Semesterticket ücreti, oturum uzatma , pasaport yenileme su bu gibi masraflara da 5 desek etti 45. Bu tabi hic calismadigini varsayarsak. Üniversiteye basladiginda Minijob yapmaya baslasan senede 5400 den 3 senede 16k civari para kazanirsin 45 in 16 sini kendin kazandiginda toplam masrafin 29-30k civarina tekabül eder. Tabi bu egitim hayatin boyunca her seyin tikir tikir isledigi okulda ders programinda yazan derslerden hic kalmadan programda nasil yaziyorsa o sekilde gectigin, üniversiteye basladigin an direkt is bulabildigin bi senaryoda gecerli. Atiyorum minijob yerine Werkstudent isi yaparsan daha fazla kazanirsin ama okulu uzatma ihtimalin daha artar veya tam tersi gibi gibi bir cok faktör var. Yani koy cebine 40k bu kesin yeter diye bir sey yok. Umarim mantiklica anlatabilmisimdir"
Georg-August Universität
Angewandte Informatik

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Mesaj gönderen Physiker » Cum Eyl 16, 2022 4:49 pm

Almanya da Egitim - Deutschstudent
www.deutschstudent.com

whateven

Mesaj gönderen whateven » Cum Eyl 16, 2022 5:13 pm

theliann yazdı: Prş Eyl 15, 2022 4:06 pm Merhaba,ben Bremen üniversitesinde informatik okumak istiyorum ancak bloke hesaptan sonra karşıma ne kadar maliyet çıkar ve bunu ailem kaldırabilir mi emin değilim.Almancayı hallettikten sonra bana maliyeti ne olur? Seneye 11400 bloke hesap tutarı olacak onun dışında yapacağım masraflar ne kadar tutar? Her şeyiyle maliyetini öğrenmek istiyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Genel bilgi değil, benim ödediğim ücretler: okullara başvuru (4000), vize (1600), belge çevirileri/noter (1500? emin değilim), uçak bileti (3000), IELTS dil sınavı (2000) goethe iki modül almanca sınavı (1600)

Yani kabaca 13-14 bin lira kadar tutmuş.