Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
ramses

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen ramses » Çrş Eyl 14, 2022 11:51 am

Junior X yazdı: Sal Eyl 13, 2022 4:29 pm Arkadaşlar herkese merhaba, 30 Ağustos'ta iDATA üzerinden Ankara 52F vize başvurusu yaptım ancak hala randevu atanmadı. Sizce ne zaman atanır?
Bende 52f için İzmir'den başvurdum. Randevu ataması 2 ay sonra oldu. randevuyu da atama tarihinden 2 ay sonrasına verdiler.
Sanırım bu durum ya 52f başvurusu yapanlara özel bir durum ya da İzmir'e özel . Umarım sizinki daha çabuk ilerler.
Tarihlerim aşağıdaki gibi.

Başvuru tarihi : 27 Nisan
Randevu atama: 14 Haziran
Randevu tarihi: 01 Ağustos
Pasaport teslim: ? Hala bekliyorum.

gkdeniz03

Mesaj gönderen gkdeniz03 » Çrş Eyl 14, 2022 1:34 pm

Vize türü: 36f
Vize görüşmesi: Ankara Konsolosluk
Randevu talebi: 04 Temmuz
Randevu atama: 19 Temmuz
Randevu Tarihi: 19 Ağustos
Vize maili: Hala Bekleniyor Çıt Yok

Sıkıntılı bir süreç, insanın kafasında 40 tilki dolaştırıyor. 20 Eylüle Uçak Bileti almıştım ,Ama yetişeceğinin düşünmüyorum. muhtemelen tarih değişikliği yapacağım.. Hayırlısı

LeoparTankı

Mesaj gönderen LeoparTankı » Çrş Eyl 14, 2022 2:12 pm

Herkese selamlar arkadaşlar,

İstanbul Konsolosluğu
Randevu Talebi: 10.07.2022
Randevu atama: 10.08.2022
Vize görüşmesi: 13.09.2022
Sonuç: (Gelişme oldukça güncelleyeceğim)

Bu hafta 40f master şartlı kabul vize görüşmem vardı. (A2 goethe sertifikam ve 3 ayrı okuldan kabul mektubum vardı ve de hali hazırda bir şirkette kendi alanımda çalışmaktayım) . Çoğu süreç ve sorular herkes için aynı olduğu için oraları atlayıp daha önemli olduğunu düşündüğüm kısımları sizler ile paylaşmak istiyorum.

Öncelikle görüşmede 4 nokta dikkatimi çekti ve bunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

1) Neden hazırlığı şartlı kabul aldığınız şehir yerine Münih’te alacaksınız ?
Cevap: (Bu soruyu bekliyordum) TU Dortmund’un zaten kendi bünyesinde Almanca hazırlığı yok ben de olumlu yorumlar dolayısı ile Münih’teki LMU’nun hazırlık kursunun özellikle DSH sınavına hazırlık için daha iyi olacağını düşündüğüm için buraya kayıt yaptırdım. Kurs bitiminde TU Dortmund’a başlayacağım master için zaten.

2)Nerede kalacaksınız?
Cevap: (Forma LMU’nun dil okulu adresini yazmıştım) Dil okulunun yurdunda kalmayı düşünüyorum. (Evet biliyorum burda düşünüyorum yerine orda kalacağım demeliydim ama heyecandan ağzımdan öyle çıktı)
+++ Demek düşünüyorsunuz ??
Yani evet orda kalacağım.

3) Kayıt yaptırdığınız dil kursu haftada kaç saat ders sunuyor?
Cevap: Bu sorunun da cevabını bilmeme rağmen 15 diye çıktı ağImdan heyecanla, kadın 20 diye düzeltti. (Tam kusura bakmayın heyecandan yanlış söyledim, zaten haftalık yasal ders saati sınırı 18 dir diyecektim araya hemen o girip söyledi)
+++ Peki kurs ne zaman başlıyor?
Bunu doğru cevapladım Allah’tan :)

4)Almanya’da akrabanız var mı ?
Cevap: Sadece öz abim var, kendisi de TU München’da master öğrencisi.
+++ Başka akrabanız var mı ?
Hayır (daha önce aynı şehire abi kardeş eğitim amaçlı gidip problem yaşayanınız var mıdır vizede gecikme vs ya da extra evrak talebi, bunu da merak ediyorum açıkçası)

Bunun dışında kalan tüm soruları doğru yanıtladım özellikle Almanca sorularda baya detaylı açıklamalar yaptım ama işte özellikle yukarıdaki kısımlarda biraz da heyecanıma yenik düşmemin etkisi ile tam kendimi doğru ifade edemediğimi düşünüyorum.

Sizce özellikle abimin’de Münih de yüksek lisans yapıyor olması, dil kursu saatini yanlış söylemiş olmam ve kalıcak yer konusunda verdiğim cevaplar vize durumumu etkiler mi tecrübelerinize dayanarak soruyorum.

Eksik evrak yoktu bloke hesap dil kursu kaydı vs. her şey tamdı, sadece mülakatı yapan kişinin tavırları biraz değişikti ama nötr diyebilirim genel olarak.

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Özgür123

Mesaj gönderen Özgür123 » Çrş Eyl 14, 2022 4:07 pm

LeoparTankı yazdı: Çrş Eyl 14, 2022 2:12 pm Herkese selamlar arkadaşlar,

İstanbul Konsolosluğu
Randevu Talebi: 10.07.2022
Randevu atama: 10.08.2022
Vize görüşmesi: 13.09.2022
Sonuç: (Gelişme oldukça güncelleyeceğim)

Bu hafta 40f master şartlı kabul vize görüşmem vardı. (A2 goethe sertifikam ve 3 ayrı okuldan kabul mektubum vardı ve de hali hazırda bir şirkette kendi alanımda çalışmaktayım) . Çoğu süreç ve sorular herkes için aynı olduğu için oraları atlayıp daha önemli olduğunu düşündüğüm kısımları sizler ile paylaşmak istiyorum.

Öncelikle görüşmede 4 nokta dikkatimi çekti ve bunu sizlerle paylaşmak istiyorum.

1) Neden hazırlığı şartlı kabul aldığınız şehir yerine Münih’te alacaksınız ?
Cevap: (Bu soruyu bekliyordum) TU Dortmund’un zaten kendi bünyesinde Almanca hazırlığı yok ben de olumlu yorumlar dolayısı ile Münih’teki LMU’nun hazırlık kursunun özellikle DSH sınavına hazırlık için daha iyi olacağını düşündüğüm için buraya kayıt yaptırdım. Kurs bitiminde TU Dortmund’a başlayacağım master için zaten.

2)Nerede kalacaksınız?
Cevap: (Forma LMU’nun dil okulu adresini yazmıştım) Dil okulunun yurdunda kalmayı düşünüyorum. (Evet biliyorum burda düşünüyorum yerine orda kalacağım demeliydim ama heyecandan ağzımdan öyle çıktı)
+++ Demek düşünüyorsunuz ??
Yani evet orda kalacağım.

3) Kayıt yaptırdığınız dil kursu haftada kaç saat ders sunuyor?
Cevap: Bu sorunun da cevabını bilmeme rağmen 15 diye çıktı ağImdan heyecanla, kadın 20 diye düzeltti. (Tam kusura bakmayın heyecandan yanlış söyledim, zaten haftalık yasal ders saati sınırı 18 dir diyecektim araya hemen o girip söyledi)
+++ Peki kurs ne zaman başlıyor?
Bunu doğru cevapladım Allah’tan :)

4)Almanya’da akrabanız var mı ?
Cevap: Sadece öz abim var, kendisi de TU München’da master öğrencisi.
+++ Başka akrabanız var mı ?
Hayır (daha önce aynı şehire abi kardeş eğitim amaçlı gidip problem yaşayanınız var mıdır vizede gecikme vs ya da extra evrak talebi, bunu da merak ediyorum açıkçası)

Bunun dışında kalan tüm soruları doğru yanıtladım özellikle Almanca sorularda baya detaylı açıklamalar yaptım ama işte özellikle yukarıdaki kısımlarda biraz da heyecanıma yenik düşmemin etkisi ile tam kendimi doğru ifade edemediğimi düşünüyorum.

Sizce özellikle abimin’de Münih de yüksek lisans yapıyor olması, dil kursu saatini yanlış söylemiş olmam ve kalıcak yer konusunda verdiğim cevaplar vize durumumu etkiler mi tecrübelerinize dayanarak soruyorum.

Eksik evrak yoktu bloke hesap dil kursu kaydı vs. her şey tamdı, sadece mülakatı yapan kişinin tavırları biraz değişikti ama nötr diyebilirim genel olarak.

Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Kadın heyecanlı olduğunuzu anlamıssa sorun yok bence.

yagmurb

Mesaj gönderen yagmurb » Çrş Eyl 14, 2022 5:42 pm

Simi yazdı: Pzt Eyl 12, 2022 10:37 pm Maalesef hala yok... 10 gün sonra 3 Ay dolmuş olacak. Siz ne durumdasınız?
Merhaba been de aynı durumdayım. Resmen elim kolum bağlı kaldım. Sizde bir gelişme oldu mu ya da arayıp yazıp bilgi alabildiniz mi herhangi bir yerden?

Simi

Mesaj gönderen Simi » Çrş Eyl 14, 2022 6:22 pm

wittmann yazdı: Sal Eyl 13, 2022 3:00 am yabancılar dairesinin mail adresini alabilir miyim acaba ? Eğer halen varsa sizde
Ben wismar daki göçmen bürosuna yazmıştım. Gideceğiniz yere göre değişiyor muhtemelen.

Simi

Mesaj gönderen Simi » Çrş Eyl 14, 2022 6:23 pm

yagmurb yazdı: Çrş Eyl 14, 2022 5:42 pm Merhaba been de aynı durumdayım. Resmen elim kolum bağlı kaldım. Sizde bir gelişme oldu mu ya da arayıp yazıp bilgi alabildiniz mi herhangi bir yerden?
Ya üstte de dediğim gibi bir yere mail atmıştım sabırlı olun gibi bir cevap verdiler. Hala bekliyorum maalesef.

duckling

Mesaj gönderen duckling » Çrş Eyl 14, 2022 8:00 pm

Vize türü: 41f
Randevu talebi: 22.07.2022
Randevu atama: 26.07.2022
Randevu tarihi: 05.08.2022
Pasaport teslim: 02.09.2022

Söz konusu başvuruyu İstanbul'dan yaptım, iDATA aracılığıyla. Öğrenci vizelerinin yaklaşık dört haftada çıktığı söyleniyordu, tam dört hafta içinde pasaportumu teslim aldım ve vize başvurum olumlu sonuçlandı. Eksik evrak yoktu. Kabul aldığım bölüm tamamen İngilizce eğitim veriyor. İstenen bütün belgelerin fotokopilerini kabul ettiler, yalnızca İngilizce yeterliliğimi kanıtlayan belgenin orijinalini aldılar ve o da pasaportumla beraber bana geri döndü. Başvuru esnasında Almanya'da kalacağım yer belli değildi ve hala değil ama bu da sorun olmadı vize açısından. Masraflarımı karşılayabileceğimi de bloke hesap yoluyla kanıtladım.
visawaiting yazdı: Sal Eyl 13, 2022 4:31 pm Cevap için teşekkürler. Ayrıca, expatrio üzerinden bloke hesap açtım ve aylık miktar 861 Euro üzerinden açılış yapıldı fakat ocak 2023'den itibaren bloke hesap tutarı 934 euro olacakmış ve bunu bloke hesap transfer edeceğime dair beyanat imzalattılar. Bu şekil 41F vizesine başvurup vizesini alan var mı? Teşekkürler.
Bu arada şunu da yanıtlamış olayım, ben 2023'ten önceki miktara göre yatırdım bloke hesaba parayı. Fintiba kullandım. Beyanat da imzalatmadılar bana. Sıkıntı çıkmadı, vizemi aldım.

settingsun7

Mesaj gönderen settingsun7 » Çrş Eyl 14, 2022 9:09 pm

Merhaba arkadaşlar, 41f vizesi için başvuru formunu dolduruyorum ve kalacak yer için bir evde oda kiraladım.
Bu durumda, 'Einzelzimmer Tek kişilik oda, wohnung mit .... zimmern.... odalı daire, songstiges diğer' bu seçeneklerden hangisini işaretlemeliyim?

inspector44

Mesaj gönderen inspector44 » Çrş Eyl 14, 2022 11:58 pm

bakguc yazdı: Pzt Eyl 05, 2022 8:33 pm Bu çok işlevsel bir bilgi değil hocam. Ben 7 Temmuz'da belgeleri verdim. 44 gün sonra benden Yabancılar Ofisi ek açıklama istedi. Normalde 3 hafta 2 gün geçince yabancılar ofisinin kararını beklemeden konsolosluk vizeyi basar gönderir bilgisi var ancak böyle olmuyor genelde. 43 gün ses seda yoktu. Konsolosluk ile görüştüm halen cevap gelmedi Almanya'dan bekliyoruz dedi. Ben de yabancılar ofisine mail attım 44. günde benden neden 37 yaşında akademik hayata geri dönmek istediğimi sordu. Yani sessizlik süresi de geçse halen riskli vize açısından.
Merhaba hocam, son durum nedir vize sürecinizde, vize randevusu aldım ama benim de yaşım 36, yaştan dolayı sıkıntı yaşanıyor mu?

bestek

Mesaj gönderen bestek » Prş Eyl 15, 2022 11:30 am

seda0k yazdı: Cum Eyl 09, 2022 5:56 pm Merhaba arkadaşlar sonunda vizemi aldım!!!😭😭😭
Bu stresli süreci 6 aylık vizemi alarak tamamladım.
Çok korkmuştum olumsuz olmasından ama bugün aras kargo tarafından 17.05 te pasaportumu teslim aldım bir günde elime ulaştı.Bekleyen herkese sabır diliyorum.Umarım herkes olumlu sonuçlarını bir an önce alır :)
Merhaba Seda Hanim, oncelikle tebrik ederim gozunuz aydin :) darisi bekleyen herkesin basina.
Gozum 'elden belge istediler' kismina takildi, sormak isterim, genelde e-mail ya da posta yoluyla eksik belge iletildigini/iletilebildigini okudum forumda, acaba sizden hangi belgeyi, neden elden teslim etmenizi istediler? Ya da elden vermeyi siz mi tercih ettiniz, boyle bir secenek sunuluyor mu? Benim gorusmem Izmir'de, ciktiktan sonra bir iki gun icinde Istanbul'a gecip vizem gelince de direkt ordan gitmeyi planliyorum, o yuzden soruyorum. Simdiden tesekkur ederim.

simseks

Mesaj gönderen simseks » Prş Eyl 15, 2022 12:03 pm

Evet
babysharkdudu1_ yazdı: Çrş Eyl 07, 2022 1:59 pm Vizesi gelen arkadaşlar vizeyi verdikleri tarih sizin istediğiniz tarihe uyuyor mu

melisatepedelen

Mesaj gönderen melisatepedelen » Prş Eyl 15, 2022 10:34 pm

merhaba
benim 19 ağustosta istanbul konsolosluğundan 36f için randevum vardı. size vizeden sonra takip için bit barkod no vb. verildi mi
bana sadece konsolosluğun maili yazan bi kağıt verildi. sorgulatmanın bir yolu yok yani galiba ulusal vizede. herhangi bir eksik evrak için mail de almadım.

sonsoflexus

Mesaj gönderen sonsoflexus » Prş Eyl 15, 2022 10:54 pm

melisatepedelen yazdı: Prş Eyl 15, 2022 10:34 pm merhaba
benim 19 ağustosta istanbul konsolosluğundan 36f için randevum vardı. size vizeden sonra takip için bit barkod no vb. verildi mi
bana sadece konsolosluğun maili yazan bi kağıt verildi. sorgulatmanın bir yolu yok yani galiba ulusal vizede. herhangi bir eksik evrak için mail de almadım.
Merhaba bende 16 ağustosta başvuru yaptım istanbul konsolosluğundan maalesef sadece beklememiz gerekiyor…

bsrbsr

Mesaj gönderen bsrbsr » Cum Eyl 16, 2022 12:13 am

arkadaslar merhaba, 22 eylulde 41fden randevum var. Fintiba banka hesabina transfer yapacagim aylik 862 euro uzerinden mi hesaplama yapmaliyim yoksa 947euro mu

JohnBlitz

Mesaj gönderen JohnBlitz » Cum Eyl 16, 2022 1:38 am

bsrbsr yazdı: Cum Eyl 16, 2022 12:13 am arkadaslar merhaba, 22 eylulde 41fden randevum var. Fintiba banka hesabina transfer yapacagim aylik 862 euro uzerinden mi hesaplama yapmaliyim yoksa 947euro mu

2022 kış sömestırı için gidiyorsanız yatırmanız gereken aylık miktar 931 € üzerinden hesaplanmalı. Bu da 12 ay için toplamda 11.172 € ediyor. Bu toplama Fintiba'nın servis ücreti dahil değil.

hamit56

Mesaj gönderen hamit56 » Cum Eyl 16, 2022 8:10 am

bsrbsr yazdı: Cum Eyl 16, 2022 12:13 am arkadaslar merhaba, 22 eylulde 41fden randevum var. Fintiba banka hesabina transfer yapacagim aylik 862 euro uzerinden mi hesaplama yapmaliyim yoksa 947euro mu
934 Euro olması lazım. Bu forum sitesinin arama bölümüne " Bloke hesap nasıl güncellenir? " diye arama yaparsanız ilgili başlığı görürsünüz. Konsolosluk ta 1 Ocak tan itibaren 934 Euro şeklinde güncellenmesi ile alakalı bir belge imzalatmışlar.

LeoparTankı

Mesaj gönderen LeoparTankı » Cum Eyl 16, 2022 9:37 am

Merhaba Arkadaşlar,

Konsolosluk (İstanbul) vize görüşmesinden ortalama ne kadar süre içinde eksik evrak talebinde bulunuluyor ?

İlk 1 ya da 2 hafta diyebilir miyiz ? Ya da 3 hafta sonra bile eksik evrak talep edebilirler mi ?

Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim

salladim

Mesaj gönderen salladim » Cum Eyl 16, 2022 12:55 pm

LeoparTankı yazdı: Cum Eyl 16, 2022 9:37 am Merhaba Arkadaşlar,

Konsolosluk (İstanbul) vize görüşmesinden ortalama ne kadar süre içinde eksik evrak talebinde bulunuluyor ?

İlk 1 ya da 2 hafta diyebilir miyiz ? Ya da 3 hafta sonra bile eksik evrak talep edebilirler mi ?

Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim
Benim 28 Temmuz tarihli vize görüşmemdeki eksik evrak 3 Ağustos'ta e-posta yoluyla talep edilmişti.

yigitzuberlin

Mesaj gönderen yigitzuberlin » Cum Eyl 16, 2022 2:05 pm

Herkese merhaba arkadaşlar
41f dil bilgisine sahip yüksek lisans için Ankara iData’dan bugün vizeden çıktım. Defalarca yazılmış lakin güncel olması ve bu forumdan bir çok bilgi edindim iyi insanlar tanıdım o yüzden rehberlik etmedi açısından tecrübelerimi yazacağım.

Randevum 11 deydi 9.30 da gittim neredeyse hiç sıra yoktu ve parmak izi dahil tüm işlemlerim 1 saat dolmadan bitti. Bu süreçte görevlilerin hepsi güleryüzülüydü ve yardımcı olmaya çalıştı.
Evraklarımı teslim ettikten sonra 8 soruluk bir form verdiler.
Sorular başlıca şunlardı
Ingilizceyi nereden öğrendiniz
Gideceğiniz okul bölüm nedir
Neden bu bölüm neden almanya
Geçiminizi nasıl sağlayacaksınız
Eğitiminiz sonrasında planlarınız neler
Almanya’da tanıdığınız birisi var mı

Bir de bunlara ek olarak, 1 ocak 2023 tarihinden sonra bloke hesaptaki paranın 861 eurodan 931 euroya çıkacağını bildiğime dair ve parayı ekleyeceğime dair bir bir evraka imza attım.

41f te istenen evrakların hepsini götürdüm orijinallerini memur kontrol etti ikişer adet fotokopileri aldı. Genel olarak tüm işlemler bir saat sürmedi bile. Artık bize beklemek kaldı, umarım herkes vizesini sorunsuz bir şekilde alır..

Kilitli