Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
whateven

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen whateven » Pzr Eyl 11, 2022 10:43 pm

watrik yazdı: Pzr Eyl 11, 2022 4:25 pm Merhabalar dostlar, ben bachelor için kabul almıştım, okula kaydım tamamlandı. Yarın Ankara büyükelçilikte görüşmem var. Okulum 19 Eylül’de başlıyor. Sizce vizem çıktığı takdirde okula ne kadar geç giderim ya da okulun başlama tarihini gözetip daha erken vermeleri mümkün mü?

Vize türü:39F
Vizenin gelmesi herhalde 3-4 haftayı bulur, belki daha fazla. Dönemin başlama tarihini dikkate alacaklarını çok zannetmiyorum ama belli olmaz.

Eğer okulun sorun yapmıyorsa geç gitmeyi kafaya takmamaya çalış, yapacak bir şey yok maalesef :/

watrik

Mesaj gönderen watrik » Pzt Eyl 12, 2022 7:23 am

whateven yazdı: Pzr Eyl 11, 2022 10:43 pm Vizenin gelmesi herhalde 3-4 haftayı bulur, belki daha fazla. Dönemin başlama tarihini dikkate alacaklarını çok zannetmiyorum ama belli olmaz.

Eğer okulun sorun yapmıyorsa geç gitmeyi kafaya takmamaya çalış, yapacak bir şey yok maalesef :/
Anladım hocam bekleyeceğiz artık, yapacak bir şey yok. Cevabınız için teşekkür ederim.

ibdb

Mesaj gönderen ibdb » Pzt Eyl 12, 2022 9:16 am

Gmzky yazdı: Prş Eyl 08, 2022 2:05 pm Merhabalar şu anda bende aynı durumdayım.29 Agustosta randevu kaydı olusturdum,henüz atama olmadı.Okulum 4 Ekimde başlıyor okula geç kaldığınızdan dolayı bir belge eklemiş miydiniz ?Okuldan bir belge istemeli miyim ? Peki vize başvurusunda gitmek istediğiniz tarihi ne yazdınız ? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.Şimdiden çok teşekkür ederim.
Merhaba, evrak tesliminden 4 hafta sonra ek belge istediler. Okul geç kalmamın sorun olmayacağını, derslerimi online anladığımı belirten bir yazı yazdı ve onu ilettim. Bir hafta sonrasında da vizem gelmişti.
Ders başlangıcı 11 Ekim, benim vize görüşmem 13 Ekim tarihindeydi bu yüzden aradaki bekleme süresini de düşünerek Kasım ayını yazmıştım. Vize 19 Kasım’da geldi.

Gmzky

Mesaj gönderen Gmzky » Pzt Eyl 12, 2022 9:24 am

ibdb yazdı: Pzt Eyl 12, 2022 9:16 am Merhaba, evrak tesliminden 4 hafta sonra ek belge istediler. Okul geç kalmamın sorun olmayacağını, derslerimi online anladığımı belirten bir yazı yazdı ve onu ilettim. Bir hafta sonrasında da vizem gelmişti.
Ders başlangıcı 11 Ekim, benim vize görüşmem 13 Ekim tarihindeydi bu yüzden aradaki bekleme süresini de düşünerek Kasım ayını yazmıştım. Vize 19 Kasım’da geldi.
Merhaba peki vize başvuru formunda gidiş tarihini sessizlik prosedürünün bitiminden sonra mı bir tarih yazdınız ? Şimdiden teşekkür ederim.

ibdb

Mesaj gönderen ibdb » Pzt Eyl 12, 2022 9:29 am

Gmzky yazdı: Pzt Eyl 12, 2022 9:24 am Merhaba peki vize başvuru formunda gidiş tarihini sessizlik prosedürünün bitiminden sonra mı bir tarih yazdınız ? Şimdiden teşekkür ederim.
Hatırladığım kadarıyla idata’da memur yönlendirmişti beni o konuda. Bekleme süresini de hesaba katarak 5 hafta sonrasına bir tarih yazmıştık.

busrarikci

Mesaj gönderen busrarikci » Pzt Eyl 12, 2022 10:34 am

Selamlar Arkadaşlar, benim 1 gün sonra İstanbul Alman Başkonsolosluğunda 36F vize randevum var. Fakat bu sabah gördüğüm bir youtube yorumu kafamı karıştırdı. Benim Almanya'daki okuldan yüksek lisans için şartlı kabulüm var ve halihazırda bir dil sertifikam yok. Önceki senelerde özel bir kursa gitmiştim bu sebeple A1 seviyesinde Almancam var. Okuduğum yorumda şartlı kabul varsa 40F den başvurulması gerektiği yazıyordu. Ancak benim idata üzerinden randevu alırken doldurduğum formda 36F çıkıyor. 40F ve 36F arasındaki tek fark; "varsa dil belgelerinizi ibraz edin" ibaresi zaten. Bu durumda benim dil yeterliliğim olmadığı için 36Fden başvurmak bana red aldırır mı ? Ya da randevu alırken 36F çıkmasına rağmen, ben 40Fden başvuru yapmak istiyorum deme şansım var mı?

kevinmalone

Mesaj gönderen kevinmalone » Pzt Eyl 12, 2022 10:42 am

busrarikci yazdı: Pzt Eyl 12, 2022 10:34 am Selamlar Arkadaşlar, benim 1 gün sonra İstanbul Alman Başkonsolosluğunda 36F vize randevum var. Fakat bu sabah gördüğüm bir youtube yorumu kafamı karıştırdı. Benim Almanya'daki okuldan yüksek lisans için şartlı kabulüm var ve halihazırda bir dil sertifikam yok. Önceki senelerde özel bir kursa gitmiştim bu sebeple A1 seviyesinde Almancam var. Okuduğum yorumda şartlı kabul varsa 40F den başvurulması gerektiği yazıyordu. Ancak benim idata üzerinden randevu alırken doldurduğum formda 36F çıkıyor. 40F ve 36F arasındaki tek fark; "varsa dil belgelerinizi ibraz edin" ibaresi zaten. Bu durumda benim dil yeterliliğim olmadığı için 36Fden başvurmak bana red aldırır mı ? Ya da randevu alırken 36F çıkmasına rağmen, ben 40Fden başvuru yapmak istiyorum deme şansım var mı?
dediğin gibi yüksek lisans şartlı kabul için görüşmeye gidenler 40f alıyor fakat 36f ile de çok karıştırıldığını da görüyorum ve daha hiç bu sebepten red alındım yazanı görmedim. İki türlü de zaten konsoloslukta gerçekleşeceği için sorun olacağını zannetmiyorum zaten sıkıntı yaratacaksa görüşmede söylerler. Randevu türünü değiştirmek için bir yöntem yok sadece iptal edip tekrardan oluşturabilirsiniz

busrarikci

Mesaj gönderen busrarikci » Pzt Eyl 12, 2022 10:51 am

kevinmalone yazdı: Pzt Eyl 12, 2022 10:42 am dediğin gibi yüksek lisans şartlı kabul için görüşmeye gidenler 40f alıyor fakat 36f ile de çok karıştırıldığını da görüyorum ve daha hiç bu sebepten red alındım yazanı görmedim. İki türlü de zaten konsoloslukta gerçekleşeceği için sorun olacağını zannetmiyorum zaten sıkıntı yaratacaksa görüşmede söylerler. Randevu türünü değiştirmek için bir yöntem yok sadece iptal edip tekrardan oluşturabilirsiniz
Cevap için teşekkürler, bir nebze içim rahatladı. Sanıyorum randevu türü belirlenirken cevaplanan formdaki sorulardan dolayı bu karışıklık oluyor.

aryaa

Mesaj gönderen aryaa » Pzt Eyl 12, 2022 11:19 am

Özgür123 yazdı: Cmt Eyl 10, 2022 1:45 pm Ben başka bir şehirde dil kursu tutacağım .Uninin kendi dil kursunda tutmazsam kabul süresi bitecek diyorlar.Baska bir şehirde tutsam sizce konsolosluk bunu sorun eder mi?
Sorun olacağini sanmiyorum

ramses

Mesaj gönderen ramses » Pzt Eyl 12, 2022 3:50 pm

Merhaba Arkadaşlar, Eksik evrak istemelerinden ne kadar sonra vize sonuçlanıyor bilen var mı?
Eksik evraklar talebi alanlar vizesini ne kadar sonra aldı?

watrik

Mesaj gönderen watrik » Pzt Eyl 12, 2022 4:12 pm

Merhabalar herkese bugün Ankara Büyükelçiliğinde görüşmem vardı. Vize türüm 39F, İngilizce Bachelor için başvuru yapmıştım. Görüşmeye girmeden önce bu forumdan çok yardım aldım, ben de tecrübelerimi paylaşayım belki yararlanan arkadaşlar olabilir.

Randevum sabah 09:30'daydı fakat ben 08:30'da oradaydım. Güvenlikteki arkadaşlar bir sorun olmayacağını söyleyerek direkt erkenden beni içeri aldılar. Girişte güvenlikten geçtim, telefonumu teslim alıp bana bir kağıt verdiler geri alabilmem için. Pasaportumun bana geri gönderilmesi için bilgilerimi UPS kargonun formuna doldurdum ve içeri geçtim. İçeride bir masa var, oradaki görevli kadın sırayla herkesin belgelerini düzenliyordu, sıra bana gelince benim de belgelerimi aldı ve düzenledi. Eksik olan fotokopilerim varmış onları çekti bunun için benden 30 TL aldı. Çalıştığım yer, yurt kontratım, ve daha önceden katıldığım kültürel değişim programıyla ilgili birçok evrakı eklemiştim ne olur ne olmaz diye. Onları ayırdı ve gerek olmadığını söyledi. Belgelerimin orijinallerini iade etti. Daha sonra sıra numarası aldım ve beklemeye başladım. Sıram gelince kabinden içeri girdim. Görevli memura belgelerimi teslim ettim. Görüşme boyunca benimle Türkçe konuştu ben İngilizce konuşuruz diye düşünmüştüm.

- Gidiş amacın nedir?
- Almanya'da birinci derece bir akraban var mı?
- Garantörünün doğum yeri nedir?
- İngilizce yeterliliğin var mı?

şeklinde sorular yöneltti, hepsini cevapladım. Daha sonrasında bana bir form verdi, formu İngilizce cevaplamamı istedi. Formdaki sorular hatırladığım kadarıyla bunlardı:

- Akademik ve profesyonel background'ınız nedir?
- Gidiş amacınız nedir?
- Masraflarınızı nasıl karşılayacaksınız?
- Okulu bitirdikten sonra ne yapmayı düşünüyorsunuz?
- Neden bu bölümü okumaya karar verdiniz?
- Okul ve bölümünüzün tam ismini ve şehrini yazın

Formu doldurduktan sonra memur parmak izimi aldı, vize ücretini ödedim. Verpflichtungserklarung belgemi bana iade etti. En son amirinin de belgelerimi inceleyeceğini bir sorusu olduğu takdirde beni arayacağını söyledi. Aramazsa bil ki evraklarını Almanya'ya göndermişizdir diye ekledi. Teşekkür edip çıktım. Genel olarak her şey çok kolaydı, herkes çok yardımcı oldu, beklediğimden çok daha az stresli geçti diyebilirim. Randevu yerine erkenden gidip girmenizi öneririm, yoğunluk olmadığı sürece hemen alıyorlar içeri. Artık sadece beklemek kaldı, umarım olumlu sonuçlanır. Sorusu olan olursa da seve seve cevaplarım. :)

polenitita

Mesaj gönderen polenitita » Pzt Eyl 12, 2022 4:31 pm

watrik yazdı: Pzt Eyl 12, 2022 4:12 pm Merhabalar herkese bugün Ankara Büyükelçiliğinde görüşmem vardı. Vize türüm 39F, İngilizce Bachelor için başvuru yapmıştım. Görüşmeye girmeden önce bu forumdan çok yardım aldım, ben de tecrübelerimi paylaşayım belki yararlanan arkadaşlar olabilir.

Randevum sabah 09:30'daydı fakat ben 08:30'da oradaydım. Güvenlikteki arkadaşlar bir sorun olmayacağını söyleyerek direkt erkenden beni içeri aldılar. Girişte güvenlikten geçtim, telefonumu teslim alıp bana bir kağıt verdiler geri alabilmem için. Pasaportumun bana geri gönderilmesi için bilgilerimi UPS kargonun formuna doldurdum ve içeri geçtim. İçeride bir masa var, oradaki görevli kadın sırayla herkesin belgelerini düzenliyordu, sıra bana gelince benim de belgelerimi aldı ve düzenledi. Eksik olan fotokopilerim varmış onları çekti bunun için benden 30 TL aldı. Çalıştığım yer, yurt kontratım, ve daha önceden katıldığım kültürel değişim programıyla ilgili birçok evrakı eklemiştim ne olur ne olmaz diye. Onları ayırdı ve gerek olmadığını söyledi. Belgelerimin orijinallerini iade etti. Daha sonra sıra numarası aldım ve beklemeye başladım. Sıram gelince kabinden içeri girdim. Görevli memura belgelerimi teslim ettim. Görüşme boyunca benimle Türkçe konuştu ben İngilizce konuşuruz diye düşünmüştüm.

- Gidiş amacın nedir?
- Almanya'da birinci derece bir akraban var mı?
- Garantörünün doğum yeri nedir?
- İngilizce yeterliliğin var mı?

şeklinde sorular yöneltti, hepsini cevapladım. Daha sonrasında bana bir form verdi, formu İngilizce cevaplamamı istedi. Formdaki sorular hatırladığım kadarıyla bunlardı:

- Akademik ve profesyonel background'ınız nedir?
- Gidiş amacınız nedir?
- Masraflarınızı nasıl karşılayacaksınız?
- Okulu bitirdikten sonra ne yapmayı düşünüyorsunuz?
- Neden bu bölümü okumaya karar verdiniz?
- Okul ve bölümünüzün tam ismini ve şehrini yazın

Formu doldurduktan sonra memur parmak izimi aldı, vize ücretini ödedim. Verpflichtungserklarung belgemi bana iade etti. En son amirinin de belgelerimi inceleyeceğini bir sorusu olduğu takdirde beni arayacağını söyledi. Aramazsa bil ki evraklarını Almanya'ya göndermişizdir diye ekledi. Teşekkür edip çıktım. Genel olarak her şey çok kolaydı, herkes çok yardımcı oldu, beklediğimden çok daha az stresli geçti diyebilirim. Randevu yerine erkenden gidip girmenizi öneririm, yoğunluk olmadığı sürece hemen alıyorlar içeri. Artık sadece beklemek kaldı, umarım olumlu sonuçlanır. Sorusu olan olursa da seve seve cevaplarım. :)
senin adına çok sevindim. Umarım hemen vizende gelir. Dil kursu kaydın kaç aylıktı ya da sadece ön kayıt mı yaptırdın?

watrik

Mesaj gönderen watrik » Pzt Eyl 12, 2022 5:30 pm

polenitita yazdı: Pzt Eyl 12, 2022 4:31 pm senin adına çok sevindim. Umarım hemen vizende gelir. Dil kursu kaydın kaç aylıktı ya da sadece ön kayıt mı yaptırdın?
Teşekkür ederim güzel dileklerin için. Bir dil kursuna katılmayacağım, dil yeterliliğim ile kabul aldım.

hamit56

Mesaj gönderen hamit56 » Pzt Eyl 12, 2022 6:30 pm

Merhaba arkadaşlar. Yakın bir zamanda vize görüşmem var. Motivasyon mektubunu Türkçe yazıp Almanca ya çevirttim ve kağıdın üzerinde yeminli tercüman imzası var. Dil seviyem B2. Sizce motivasyon mektubunu kendim yazmamış olmam vize görüşmesinde vize görevlisinde kötü bir intiba bırakır mı? Daha önce benzer dil seviyesinde başvurmuş olanlar cevap verirse sevinirim.

kevinmalone

Mesaj gönderen kevinmalone » Pzt Eyl 12, 2022 6:57 pm

hamit56 yazdı: Pzt Eyl 12, 2022 6:30 pm Merhaba arkadaşlar. Yakın bir zamanda vize görüşmem var. Motivasyon mektubunu Türkçe yazıp Almanca ya çevirttim ve kağıdın üzerinde yeminli tercüman imzası var. Dil seviyem B2. Sizce motivasyon mektubunu kendim yazmamış olmam vize görüşmesinde vize görevlisinde kötü bir intiba bırakır mı? Daha önce benzer dil seviyesinde başvurmuş olanlar cevap verirse sevinirim.
ben c1 ile başvurdum ve kendim Almanca yazdım. Eğer direkt kabul ise bence kendinizin yazması daha mantıklı ama şartlı kabul ise zaten dil öğrenmeye gidiyor iseniz çok da öenmli değil.

hamit56

Mesaj gönderen hamit56 » Pzt Eyl 12, 2022 7:25 pm

kevinmalone yazdı: Pzt Eyl 12, 2022 6:57 pm ben c1 ile başvurdum ve kendim Almanca yazdım. Eğer direkt kabul ise bence kendinizin yazması daha mantıklı ama şartlı kabul ise zaten dil öğrenmeye gidiyor iseniz çok da öenmli değil.
Şartlı kabul ile gideceğim. Sizce "Dil seviyen B2 neden kendin yazmadın" deme ihtimali var mı?

kevinmalone

Mesaj gönderen kevinmalone » Pzt Eyl 12, 2022 9:06 pm

hamit56 yazdı: Pzt Eyl 12, 2022 7:25 pm Şartlı kabul ile gideceğim. Sizce "Dil seviyen B2 neden kendin yazmadın" deme ihtimali var mı?
Yani kestiremiyorum hiç. Ama şartlı kabul alan başka bir arkadaşım kendisi yazmıştı.

Simi

Mesaj gönderen Simi » Pzt Eyl 12, 2022 10:37 pm

kevinmalone yazdı: Prş Eyl 08, 2022 3:45 pm Sizden haber var mı acaba ?
Maalesef hala yok... 10 gün sonra 3 Ay dolmuş olacak. Siz ne durumdasınız?

Junior X

Mesaj gönderen Junior X » Pzt Eyl 12, 2022 11:09 pm

hamit56 yazdı: Pzt Eyl 12, 2022 7:25 pm Şartlı kabul ile gideceğim. Sizce "Dil seviyen B2 neden kendin yazmadın" deme ihtimali var mı?
Kanka al çeviriyi word'e yaz kendin yazmışsın gibi çıkart onu koy dosyana, bu kadar mı kafanız çalışmıyor?

kevinmalone

Mesaj gönderen kevinmalone » Pzt Eyl 12, 2022 11:13 pm

Simi yazdı: Pzt Eyl 12, 2022 10:37 pm Maalesef hala yok... 10 gün sonra 3 Ay dolmuş olacak. Siz ne durumdasınız?
Al benden de o kadar ben de hayırlısıyla 10 haftayı doldurmuş oldum bugün :D Benden 2 hafta sonra başvuran birisi yeni aldı İzmir’den onun dışında 41f alanla karşılaşmadım henüz. Bu konuda iletişime geçebildin mi peki yabancılar dairesi ya da konsolosluk ile ? Bana hiçbirisi dönmedi henüz

Kilitli