Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
Haydari

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen Haydari » Prş Eyl 08, 2022 5:34 pm

Vize Türü : 41F
Ofis : İDATA Gayrettepe
Okul : Leipzig University Master
Finans: Fintiba Bloke
Başvuru: 22 Temmuz 2022
Randevu Ataması: 26 Temmuz 2022
Randevu: 2 Ağustos 2022
Değişiklik Talebi : 29 Temmuz 2022
II.Atama: 9 Ağustos 2022
II.Randevu: 22 Ağustos 2022
Sonuç: Beklemede. :

whateven

Mesaj gönderen whateven » Prş Eyl 08, 2022 8:17 pm

seda0k yazdı: Prş Eyl 08, 2022 11:14 am Merhaba arkadaşlar bu sabah 10.08’de idatadan pasaportunuz kargoya verilmiştir mesajı aldım.Umarım olumludur elime ulaşınca güncelleme geçeceğim .
Harika. Bence olumludur 👍🏻

sinemeister

Mesaj gönderen sinemeister » Prş Eyl 08, 2022 10:40 pm

Gmzky yazdı: Prş Eyl 08, 2022 3:07 pm Çok teşekkür ederim bilgilendirmeniz için peki yeminli tercüman tarafından çevirisi yapılan belgelere noter tasdiği yaptırmış mıydınız ? Tekrardan sağ olun.
Tekrar merhabalar. Hayır, yeminli tercüman tarafından çevirisi yapılan belgelerde de noter tasdiği yoktu. Saygılarımla.

Gmzky

Mesaj gönderen Gmzky » Prş Eyl 08, 2022 11:13 pm

sinemeister yazdı: Prş Eyl 08, 2022 10:40 pm Tekrar merhabalar. Hayır, yeminli tercüman tarafından çevirisi yapılan belgelerde de noter tasdiği yoktu. Saygılarımla.
Çok sağ olun son olarak bir şey daha sormak istiyorum motivasyon mektubu ve cv nizi imzalamış mıydınız ?Benim bildiğim sadece motivasyon mektubuna tarih ve imza yeterli ama forumda cv için de olmalı diye görünce şaşırdım .Ve çok teşekkür ediyorum tekrardan.

sinemeister

Mesaj gönderen sinemeister » Cum Eyl 09, 2022 12:01 am

Gmzky yazdı: Prş Eyl 08, 2022 11:13 pm Çok sağ olun son olarak bir şey daha sormak istiyorum motivasyon mektubu ve cv nizi imzalamış mıydınız ?Benim bildiğim sadece motivasyon mektubuna tarih ve imza yeterli ama forumda cv için de olmalı diye görünce şaşırdım .Ve çok teşekkür ediyorum tekrardan.
Rica ederim ne demek, yalnızca motivasyon mektubunu imzaladım. CV'ye herhangi bir imza atmadım. Tekrar saygılar.

sabrina1

Mesaj gönderen sabrina1 » Cum Eyl 09, 2022 1:06 am

hicmutludegilim yazdı: Prş Eyl 08, 2022 4:15 pm Tebrik ederim. Hangi okuldu sizin ve ne zaman başlıyordu döneminiz?
çok teşekkür ederim umarım sizde bir an önce kavuşursunuz. Okul HWR Berlin, 1 Ekim’de başlıyor

simseks

Mesaj gönderen simseks » Cum Eyl 09, 2022 10:47 am

Merhaba,
başvuru takipten pasaportunun idataya gelip gelmediğini takip edebiliyorsun. Başvuru esnasında pasaport teslimin için verdikleri kağıdın üzerinde pasaport numaran ve takip kodun yazıyor. Sonucun geldiğinde o kağıt ile doğrudan idata merkezden pasaportunu alabiliyorsun
zeldaceren yazdı: Prş Eyl 08, 2022 3:16 pm Arkadaşlar merhaba iData’nın sitesinde başvuru takip diye bir bölüm var ordan başvurumuzu takip edebiliyor muyuz acaba? Pasaport teslim fişi diye bir kağıttan bahsediliyor bana verilen vize ücretini ödediğime dair kağıt var sadece ordan kontrol eden oldu mu?

simseks

Mesaj gönderen simseks » Cum Eyl 09, 2022 10:53 am

Arkadaşlar merhaba,
Pasaportumu dün teslim aldım, 6 aylık vizem geldi!! :)
idata merkezinde belirttiğim gün olan 19 eylül vizemin başlangıç tarihi, 1 Ekim'de okul başlıyor.
Ben pasaportum kargoya verilmeden direkt kendim alırsam daha hızlı olur diye idata merkeze istemiştim. İdata mail atıyor pasaportunuz merkezlerine ulaştığında, sürekli başvuru takip linkinden check etmenize gerek bulunmuyor, zira stres seviyenizi artırıcı bir şey :(
Umarım herkesin istediği gibi olur her şey, okullar başlamadan herkes vizesine kavuşur.
simseks yazdı: Pzr Ağu 07, 2022 7:21 pm Yer: İDATA, Gayrettepe / 41F
Başvuru tarihi: 22.07.2022
Başvuru atanması: 26.07.2022
Vize randevu: 02.08.2022
Pasaport geliş: 08/09.2022

Arkadaşlar merhaba,
Vize randevumdan 1-2 gün önce bu forumu keşfettim ve gerçekten benim için faydalı oldu, bu sebeple ben de kendi deneyimimi aktarmak istedim.
Başvuru dökümanlarını fazla fazla hazırlayıp yanıma aldım, ve olası bir mülakata bu forum sayesinde hazırlanmış oldum. Randevum 11:00 deydi 10:30 gibi gittim. ama 10 da da gitsem içeri alırlardı ve tüm işlemlerimi gerçekleştirebilirdim. İçerisi inanılmaz kalabalıktı. (maske takmayı tercih edebilirsiniz.) Girişte pasaportuma bakıp randevumu sordular sonrasında bir numara verdiler, bekleme salonunda tüm evraklarım ve kopyaları ile beklemeye başladım. 20 dk sonra sıra bana geldi. Bir hanımefendi benimle ilgilendi, dökümanlarımı ben kendim listedeki sıraya göre kopyaları ile yerleştirmiştim, ancak o kendi kafasına göre bi sıralama yaptı, tek tek evrakları cam bölmeden içeri gönderdim. Eski pasaportlarınızı götürmenize gerek yok, bakmıyorlar bile. Ben yanımda yurt için yazışmaları, üni ile yapılan mailleşmeleri de koymuştum bunları istemedi. CV'me ek olarak çalışma belgesi aldım, ve sigorta dökümünü türkçe olarak basmıştım, onu da aldı. (Tüm dökümanlarım ingilizceydi.) Belgelerin orjinallerine nerdeyse bakmadı bile kadın. Ne için gideceğimi sordu. Yüksek lisans dedim. Evrakları inceledi, bi yerde imzam eksik kalmıştı, onu tamamlamamı istedi. Akabinde bir a4 uzattı elime, ing ya da almanca doldurabilir misin dedi.
Sorular;
- Okulunun adı, bölümünün adı
-Neden bu bölümü seçtin
-Bölümünde alacağın derslerden bir kaçının ismini yazabilir misin?
-Almanyada hiç akraban var mı?
-eğer ing ya da almanca bilmiyorsan eğitimini nasıl gerçekleştireceksin. ( bunu ingilize bildiğim ve tüm bölüm dersleri zaten ing olduğu için boş bıraktım.) kağıdı geri uzatırken geçimini nasıl sağlayacaksın dedi, bloke hesapla dedim. (güncel tutar hala 10.532 euro mu öyle bir şey.:)
Sonrasında gişeye yönlendirdi. Evrakları düzenlemek için 150 tl ve ayrıca vize işlemleri için 75 euro talep ettiler. Sonrasında yine aynı numara ile parmak izi sırasına girdim. Parmak izi verdikten sonra binadan ayrıldım. Herkes gayet güleryüzlüydü.

Gerilecek ve panik yapılacak hiçbir şey yok inanın ama bu tarz sorulara hazırlıklı olmakta fayda var. Hiç sözel mülakat yapanı görmedim orada olduğum süre içerisinde. Vizem gelirse şayet burayı yine güncellerim.

Umarım herkesin istediği gibi sonuçlanır her şey. :)

sedakarakus

Mesaj gönderen sedakarakus » Cum Eyl 09, 2022 11:53 am

wittmann yazdı: Prş Eyl 08, 2022 2:07 pm Mail attınız mı acaba ? Ben bugün attım.
Yok hayır atmadım. Konsolosluk çok fazla mail atılmasını sevmiyor diye bir duyum almıştım. İşleri daha çok yokuşa sürerler şimdi mail atarsam diye düşünüp atmadım.

yagmurk

Mesaj gönderen yagmurk » Cum Eyl 09, 2022 12:49 pm

yagmurk yazdı: Cum Eyl 02, 2022 8:57 pm 41F, Ankara iDATA ofisi
Randevu Başvurusu: 12 Haziran 2022
Randevu Ataması: 24 Haziran 2022
Vize Görüşmesi: 18 Temmuz 2022
Vize Gelişi: 9 Eylül 2022

Ben İngilizce master için 41F ile eşimle beraber vizeye başvurmuştum, hala sonuçlanmadı bizim vize. 16 gün oldu Ankara Büyükelçiliğine durumu sormak için mail atalı ama ne maille ne de telefonla ulaşabildik. Sonuç gelince güncellerim.
Herkese merhaba,

Bugün 10:40 civarında iDATA'dan pasaportlarımızın geldiğine dair mail geldi ve eşimle 6 aylık vizelerimizi aldık. Okulum 17 Ekim'de başlıyor ama öncesinde katılmak istediğimiz bir etkinlik olduğu için biz bunu belirterek gidiş tarihine 27 Eylül yazmıştık. Vizeyi de 27 Eylül'den itibaren vermişler. Bu kadar erken tarihe vize verirler mi bilmediğim için ek birkaç belge sunmuştum o tarihe alınmış uçak bileti ve otel rezervasyonu gibi.

Umarım herkes en yakın zamanda vizesini alır.

dilasirvan

Mesaj gönderen dilasirvan » Cum Eyl 09, 2022 1:33 pm

yagmurk yazdı: Cum Eyl 09, 2022 12:49 pm Herkese merhaba,

Bugün 10:40 civarında iDATA'dan pasaportlarımızın geldiğine dair mail geldi ve eşimle 6 aylık vizelerimizi aldık. Okulum 17 Ekim'de başlıyor ama öncesinde katılmak istediğimiz bir etkinlik olduğu için biz bunu belirterek gidiş tarihine 27 Eylül yazmıştık. Vizeyi de 27 Eylül'den itibaren vermişler. Bu kadar erken tarihe vize verirler mi bilmediğim için ek birkaç belge sunmuştum o tarihe alınmış uçak bileti ve otel rezervasyonu gibi.

Umarım herkes en yakın zamanda vizesini alır.
Merhaba, acaba toplam ne kadar para koydunuz bloke hesaba? Bir de hangi şehir? Bazılarında eş vizelerini çok uzatmışlar aynı anda almanıza sevindim

yagmurk

Mesaj gönderen yagmurk » Cum Eyl 09, 2022 2:14 pm

dilasirvan yazdı: Cum Eyl 09, 2022 1:33 pm Merhaba, acaba toplam ne kadar para koydunuz bloke hesaba? Bir de hangi şehir? Bazılarında eş vizelerini çok uzatmışlar aynı anda almanıza sevindim
Merhaba, eğitim için gidecek kişi üzerinden iDATA'dan iki kişilik randevu alınınca daha kısa sürüyor işlemler bildiğim kadarıyla. Yoksa aile birleşimi için randevu bekleme süreleri şu an çok uzunmuş. Şehir Münih. 41F için istenen 861 Euro üzerine eşim için aylık 400 ekledik. 3 hafta erken gitmek istediğimiz için sonradan ekleme yapmamızın istenme ihtimaline karşı 13 aylık yatırdık, iki kişi için toplam 16393 koyduk.

dilasirvan

Mesaj gönderen dilasirvan » Cum Eyl 09, 2022 2:47 pm

yagmurk yazdı: Cum Eyl 09, 2022 2:14 pm Merhaba, eğitim için gidecek kişi üzerinden iDATA'dan iki kişilik randevu alınınca daha kısa sürüyor işlemler bildiğim kadarıyla. Yoksa aile birleşimi için randevu bekleme süreleri şu an çok uzunmuş. Şehir Münih. 41F için istenen 861 Euro üzerine eşim için aylık 400 ekledik. 3 hafta erken gitmek istediğimiz için sonradan ekleme yapmamızın istenme ihtimaline karşı 13 aylık yatırdık, iki kişi için toplam 16393 koyduk.
Biz de aynı şekilde yaptık münih için, 1 ay oldu henüz. Umarım bizim de beraber gelit, çok sağolun

ecebb

Mesaj gönderen ecebb » Cum Eyl 09, 2022 3:31 pm

Herkese merhabalar,

Buradan çok destek aldım vize başvurum sırasında. Ben de yaşadığım süreci paylaşmak isterim.

41f İdata - İstanbul

Vize randevusu başvuru : 6 Ağustos
Vize randevusu atanması : 9 Ağustos
Vize başvuru tarihi 26 Ağustos
Vize sonuçlanması : -

Evraklarımdan diploma ve transkriptin orjinallerinin yanında noter tasdikli fotokopileri ile gittim. Hepsi ingilizceydi.
Diğer evraklarım arasında çalışma belgelerimi e-devlet üzerinden çıkartmıştım ve hepsini Almanca’ya çevirttim. Orjinal Türkçelerin sadece 1 er fotokopisini götürdüğüm için evrakları kontrol eden kişi bunlardan da iki tane olmasının iyi olacağını fakat bir problem olmadığını söyledi. Bu nedenle orjinalleri de teslim aldı. Pasaportum ile birlikte iadesinin olucağını söyledi.
Bölümüm ingilizce, bu nedenle TOEFL IBT sonuçlarım ile başvuru yaptım. Belgem internet üzerinden kendi çıkarttığım sonuçlardı, orjinal TOEFL’dan gelen bir belge ile başvurmadım. Bu da bir sıkıntı yaratmadı.
Bloke hesabımı Fintiba üzerinden açmıştım. 861 Euro olarak para yatırdım. Başvurum sırasında bu tutarın yükseleceğini belirten bir belge imzaladım.
Randevum 11.30daydı ve yaklaşık 1 saat evrak teslimi için, 45 dk da parmak izi için bekledim. Bekleme haricinde işlemlerim oldukça kısa sürdü.
Dönem başlangıcım 3 Ekim. Başvuru formunda istediğim tarih olarak 26 Eylül şeklinde belirttim. Bir faydası olacak mı göreceğiz.

Pasaportum elime ulaşınca tarih olarak güncelleme yapacağım.
Hepimize sabır diliyorum bu bekleme sürecinde.

seda0k

Mesaj gönderen seda0k » Cum Eyl 09, 2022 5:56 pm

seda0k yazdı: Sal Ağu 09, 2022 3:02 pm Merhaba herkese,idata’da gerçekleştirdiğim Studienkolleg için başvurduğum 39f vizemi hala beklemekteyim.Aşağıda yaşadığım bu sürec;
Vize randevu tarihi : 8 Temmuz
Eksik belge talebi : 23 Temmuz
Eksik belge gönderimi :27 temmuz
Elden belge istenimi : 29 temmuz
Elden belge verimi : 01 Ağustos
Vize geliş tarihi :
Vize görüşmem sorunsuz geçti,ek istenen belge ise şunlar oldu ilk başta okullardan o zaman henüz zulassung gelmediği için uniassistten gelen ön kabul belgesiyle vizeye gitmiştim.Ve normalde garantör yoluyla başvuracaktım ama garantör belgem henüz çıkmadığı ve vize randevumda yaklaştığı için 6 aylık bir bloke hesap oluşturdum.Yukarıda belirttiğim gibi 23 Temmuzda okulların kendilerinin yolladığı zulassung belgesini ve bloke hesabımı 1 yıllığa tamamlamamı ya da bi garantör belgesi sunmamı istediler.Ben de okullardan gelen davet belgelerini ve o zaman garantör belgem elime ulaştığı için onu yolladım.Daha sonra garantör belgemi elden konsolosluğa teslim etmemi istediler.Ben de haftasonu geçer geçmez gidip teslim ettim.Bu durum vize sürecime olumsuz bi etki yaratır mı diye düşünüyorum.Asıl endişem ise ;
İki tane Studienkolleg’ten davet aldim bi tanesinin giriş testi 16 Ağustos ve vizem hala elime ulaşmadı.Malesef bu süreçte bayram tatili girdiği içinde bi tık eksi olmuş olabilir.Evraklarım İstanbul konsolosluğunda olduğu için durumumu belirten bi mail yazdım onlarda bana bu süreç hakkında ayrıntılı bilgi veremediklerini ama işlemlerimin olması gerektiği gibi yürütüldüğünü söyleyen bi mail atmışlar.Gerçekten çok stresli bir süreç ,benim gibi bu tarihlerde vize görüşmesi yapan var mı ? Bu durumda bi tahmin yapmakta zor ama vizemin bana yetişmesini umuyorum.. :(

Merhaba arkadaşlar sonunda vizemi aldım!!!😭😭😭
Bu stresli süreci 6 aylık vizemi alarak tamamladım.
Çok korkmuştum olumsuz olmasından ama bugün aras kargo tarafından 17.05 te pasaportumu teslim aldım bir günde elime ulaştı.Bekleyen herkese sabır diliyorum.Umarım herkes olumlu sonuçlarını bir an önce alır :)

aryaa

Mesaj gönderen aryaa » Cum Eyl 09, 2022 6:36 pm

Özgür123 yazdı: Cum Eyl 02, 2022 5:37 pm Merhaba şartlı kabul aldığım okul benden kurslarına kayıt yapmamı istiyorlar.Aksi takdirde kabulumun süresinin 7 Ekim'de biteceğini söylediler.Yanlis değilsem sizin de şartlı kabulünüzün süresinin bitmesi gibi bir durum söz konusuydu.Bu durumda ne yaptınız yeni bir kabul aldınız mı ?Ya da benim ne yapmamı önerirsiniz?🙏🙏Haftaya Çarşamba günü vize görüşmem var .
Ben şartlı kabulumün bitmesine bir gün kala gittim vize görüşmesine hiç bir sorun yaşanmadi.Ama sizin normalde de dil kursuna kayit yapmaniz gerekiyor yok vize vermezler

sila8338

Mesaj gönderen sila8338 » Cum Eyl 09, 2022 7:00 pm

Merhabalar bir Sorum vardi yardimci olabilirseniz cok sevinirim
Ben 8agustosta 39 f vize türü icin istanbul idataya görüsmeye gittim fakat tam 1 ay sonra bana eksik evragim olduguyla ilgili bir Mail geldi. Bloke hesapla ilgili sorunu en kisa sürede cözmeye calisip eveagimi yolliyacagim fakat cok tedirginim cünkü derslerim 1ekimde basliyor ve 1 ekime kadar vizemi okula yollayip Immatrikulationsbescheinigung almam gerekiyor yoksa kabulum yanacak. Size sorum, bugüne kadar sirf vize gec geldigi icin kabulu yanan Ya da vizesi ders baslangicindan sonra gelen var mi?
Okuduklarima göre neredeyse herkesin vizesi son gün de olsa derslere yetismis. Vizemi isleme koyma tarihini eksik evrak tesliminden sonra saymam gerektigini biliyorum ama böyle de okul kabulum yanacak zaten ucus tarihine 15eylül yazmistim o tarihin gececegi kesin.
Tecrübelerinizi paylasirsaniz cok sevinirim.

babysharkdudu1_

Mesaj gönderen babysharkdudu1_ » Cmt Eyl 10, 2022 12:16 am

sila8338 yazdı: Cum Eyl 09, 2022 7:00 pm Merhabalar bir Sorum vardi yardimci olabilirseniz cok sevinirim
Ben 8agustosta 39 f vize türü icin istanbul idataya görüsmeye gittim fakat tam 1 ay sonra bana eksik evragim olduguyla ilgili bir Mail geldi. Bloke hesapla ilgili sorunu en kisa sürede cözmeye calisip eveagimi yolliyacagim fakat cok tedirginim cünkü derslerim 1ekimde basliyor ve 1 ekime kadar vizemi okula yollayip Immatrikulationsbescheinigung almam gerekiyor yoksa kabulum yanacak. Size sorum, bugüne kadar sirf vize gec geldigi icin kabulu yanan Ya da vizesi ders baslangicindan sonra gelen var mi?
Okuduklarima göre neredeyse herkesin vizesi son gün de olsa derslere yetismis. Vizemi isleme koyma tarihini eksik evrak tesliminden sonra saymam gerektigini biliyorum ama böyle de okul kabulum yanacak zaten ucus tarihine 15eylül yazmistim o tarihin gececegi kesin.
Merhaba, eksik evrak olarak ne istediler?

kevinmalone

Mesaj gönderen kevinmalone » Cmt Eyl 10, 2022 12:37 am

sila8338 yazdı: Cum Eyl 09, 2022 7:00 pm Merhabalar bir Sorum vardi yardimci olabilirseniz cok sevinirim
Vize süreci eksik evrak ile her zaman hesaplanmıyor bazılarına eksik evrak tesliminden kısa süre sonra geldiği de oluyor. Geç kayıt olmak ile ilgili de mesela benim başvurduğum üni yabancı öğrencilere vize gecikmelerinde sömestr başlangıcından sonra 1 ay daha müddet tanıdığını belirtmiş kabul mektubumda. O tarz bir uygulama olabilir senin gideceğin yerde de. Ama genelde çoğu kişi sömestr başlangıcına yakın zamanda alıyor diye gördüm ben de

sila8338

Mesaj gönderen sila8338 » Cmt Eyl 10, 2022 11:08 am

babysharkdudu1_ yazdı: Cmt Eyl 10, 2022 12:16 am Merhaba, eksik evrak olarak ne istediler?
Ben ilk önce almanyaya dil okulu vizesi ile gitmistim ve 12 aylik bloke hesap actirmistim ama dil okulu icin gereken meblağ aylik 900 küsür euroydu. Ögrenci vizesine basvururken de bloke hesabimin bitmesine de 4 ay vardi Bende aylik fazla para yatacak olmasini sorun etmezler diye düsündüm ve bloke hesabimi 8 ay uzattim ama uzattigim 8ayda gerken miktar yaticakti yani 861euro. Vize görüsmesinde de memur eksik evragim olmadigini söyledi ayrica bloke hesabimin durumuyla ilgili de bir sey belirtmedi. Tam vizenin gelmesini beklerken de eksik evrak maili aldim. Simdi düzeltmeye calisiyorum.

Kilitli