Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
sarayl33

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen sarayl33 » Çrş Ağu 24, 2022 9:13 pm

41F İstanbul iData Gayrettepe Ofisi

Randevu Başvuru: 07.07.2022
Randevu Atama: 18.07.2022
Vize Randevusu: 25.07.2022
Pasaportumu elden teslim aldığım tarih: 24.08.2022

Merhaba tüm sürecim boyunca buradan çok bilgi aldım ve sürecin sonuna gelmişken deneyimlerimi sizinle paylaşmak istedim. 25 Temmuz'da sadece gerekli evrak listesindeki evrakları teslim ettim. At-11 ve bloke hesap yerine seyahat sağlık sigortası ve garantör belgesi ile başvuru yaptım. Evrak teslimlerim sırasında hiçbir problem yaşamadım her şey olması gerektiği gibiydi ve ilgili personel gayet kibardı. Başvurumu yaparken işlem sürecinin ortalama olarak 4 haftada tamamlanacağı söylenmişti ve gerçekten öyle oldu.

6 aylık vizemi bugün teslim aldım. Paylaşmam gereken önemli bir husus var: 861€ olan aylık bloke hesap geçim güvence bedeli 934€'a yükseltilmiş. Benim garantör belgem 861€ olacak şekilde düzenlenmişti. Vizemle birlikte 1 Ocak 2023'ten itibaren oturum iznimin uzatılması için bloke hesap belgesiyle birlikte aylık 934€ güvence bedelini kanıtlamam gerektiğini belirten bir de not aldım.

Merak ettiğim bir konu ise şu: Ben zaten garantör belgesi ile başvuru yaptım. Vizemle birlikte gönderilen notta 934€ olarak düzenlenen bir bloke hesapla oturma iznimin uzatabileceğim söyleniyor. Bu durumda benim garantör belgemin 934€ olacak şekilde yeniden mi düzenlenmesi gerekir?

Umarım her şey dilediğinizce olur.

whateven

Mesaj gönderen whateven » Çrş Ağu 24, 2022 9:55 pm

Son birkaç gündür benimle yakın tarihlerde vize görüşmesine giren kişilerin pasaportlarının ulaşması beni çok geriyor ya 😄

Sıram geliyor sanırım (veya umarım)

Musto58

Mesaj gönderen Musto58 » Çrş Ağu 24, 2022 10:56 pm

Merhaba, pasaportu 6 aylık vize ile bugün teslim aldım, bu başlıktan epey yardım aldığım için biraz da bilgi vermek istedim süreçle ilgili. Öncelikle özet olarak;
41F, İstanbul
Başvuru tarihi: 7 Temmuz
Randevu atama: 18 Temmuz
Randevu tarihi: 25 Temmuz
Pasaport teslim: 24 Ağustos

41F için bilgi notunda istenen belgelere ek olarak sadece Studentenwerk München'den istediğim, yurt başvurusu yaptığıma dair belgeyi ve geçen sene yurt dışında yaptığım stajın kabul belgesini sundum. Onun dışında motivasyon yazısını İngilizce yazdım, okula yazdığımı biraz değiştirerek, IELTS sonucunun orijinalini verdim pasaport ile birlikte geri göndermişler. Bloke hesap için tutarı expatrio'ya aylık 934 euro üzerinden yatırdım. Başvuru tarihinde SGK üzerinden sigortalı iken (AT11 alırken de öyleydi) staj yapıyordum, iş yeri faaliyet belgesi, SGK işe giriş belgesi de götürdüm yanımda ama onlar sormadı ben de vermedim.
Başvuru yaparken mezun değildim, hala değilim (stajın bitmesini bekliyorum), o yüzden diploma da vermedim sadece transkript ve öğrenci belgesi sundum. Belgeleri vermem ve cevaplamam istenen 3 soruyu cevaplamam toplam 15 dakika sürdü.
Umarım herkesin başvurusu sorunsuz ilerler.

seda0k

Mesaj gönderen seda0k » Prş Ağu 25, 2022 12:44 pm

Merhaba arkadaşlar,
8 Temmuzda 39F İdata İstanbul Gayrettepe’de randevuya girdim
1 Ağustosta’da eksik evrak teslim ettim hala bekliyorum 7 eylülde okul giriş tarihi hala vizeden haber yok bu normal mi ? Gerçekten çok stresliyim :( Eksik evrak teslim etmemin üzerinden 4.haftadayım artık gelmesi gerekmiyor mu ? Olumsuz bi sonuç olma ihtimali var mıdır ? Gerçekten büyük sabir işi…

whateven

Mesaj gönderen whateven » Prş Ağu 25, 2022 12:52 pm

seda0k yazdı: Prş Ağu 25, 2022 12:44 pm Merhaba arkadaşlar,
1 Ağustosta’da eksik evrak teslim ettim hala bekliyorum 7 eylülde okul giriş tarihi hala vizeden haber yok bu normal mi ? Gerçekten çok stresliyim :( Eksik evrak teslim etmemin üzerinden 4.haftadayım artık gelmesi gerekmiyor mu ? Olumsuz bi sonuç olma ihtimali var mıdır ? Gerçekten büyük sabir işi…
3 hafta 4 gün olmuş sizin için, haftaya veya bir sonraki hafta haber gelme ihtimali bence çok yüksek. Ben de 39f için 27 temmuzda görüşmeye girdim 4 ağustosta eksik evrak teslim ettim, hala bekliyorum.

yagmurb

Mesaj gönderen yagmurb » Prş Ağu 25, 2022 12:56 pm

seda0k yazdı: Prş Ağu 25, 2022 12:44 pm Merhaba arkadaşlar,
Ben eksik evrakımı 1 Temmuz'da teslim etmeme rağmen hala bekliyorum... deliricem

whateven

Mesaj gönderen whateven » Prş Ağu 25, 2022 12:58 pm

yagmurb yazdı: Prş Ağu 25, 2022 12:56 pm Ben eksik evrakımı 1 Temmuz'da teslim etmeme rağmen hala bekliyorum... deliricem
Umarım yakında gelir :( Hangi vize türüne başvurdunuz, 36f mi? Ayrıca hangi konsolosluk acaba

kubilayemir

Mesaj gönderen kubilayemir » Prş Ağu 25, 2022 4:46 pm

Arkadaşlar selamlar. Çok acil bilginize ihtiyacım var. Umarım bilen birisi bana acil yardımcı olur.

Arkadaşlar 31 Ağustos'da vize görüşmem var. Kabul mektubumun oldugu üniversitenin kendine ait dil okulu var. Ama ben bir üniversiteden daha haber bekliyorum. Dolayısıyla kayıt yaptırmadım henüz üniversiteye. Sorum şu? Sadece kabul mektubumla gitmem yeterli mi ? Yoksa illa ki dil okuluna kayıt yaptırmış olmak zorunda mıyım ? Facebook'da birisi danışmanı sadece kabul mektubuyla gitmenin yeterli olacağını çünkü üniversitenin kendine ait dil okulu oldugunu söylemiş. Üniversiteye kayıt olduguna dair hiçbir bilgi sunmamış. Konsolosluk üniversitelerden o kişinin kayıt olup olmadıgını öğreniyor olabilir mi ?

YGZ_BJK

Mesaj gönderen YGZ_BJK » Prş Ağu 25, 2022 5:31 pm

kubilayemir yazdı: Prş Ağu 25, 2022 4:46 pm Arkadaşlar selamlar. Çok acil bilginize ihtiyacım var. Umarım bilen birisi bana acil yardımcı olur.

Arkadaşlar 31 Ağustos'da vize görüşmem var. Kabul mektubumun oldugu üniversitenin kendine ait dil okulu var. Ama ben bir üniversiteden daha haber bekliyorum. Dolayısıyla kayıt yaptırmadım henüz üniversiteye. Sorum şu? Sadece kabul mektubumla gitmem yeterli mi ? Yoksa illa ki dil okuluna kayıt yaptırmış olmak zorunda mıyım ? Facebook'da birisi danışmanı sadece kabul mektubuyla gitmenin yeterli olacağını çünkü üniversitenin kendine ait dil okulu oldugunu söylemiş. Üniversiteye kayıt olduguna dair hiçbir bilgi sunmamış. Konsolosluk üniversitelerden o kişinin kayıt olup olmadıgını öğreniyor olabilir mi ?
Vize türün eğer 36f gibi dil okulu kayıt belgesi istiyorsa benim tercihim dil okulu kayıt belgesini götürmek olurdu. Ama onun dışında okula kayıt belgesi istemiyorlar çünkü Almanya'ya gidince kayıt oluyorsun resmi olarak üniversiteye sağlık sigortan vesaire ile. Okula danışman en doğrusu olur benim fikrimce. Belki kabul belgende yazıyordur ve ya sana bir belge yollayabilirler.

kubilayemir

Mesaj gönderen kubilayemir » Prş Ağu 25, 2022 6:00 pm

YGZ_BJK yazdı: Prş Ağu 25, 2022 5:31 pm

Vize türün eğer 36f gibi dil okulu kayıt belgesi istiyorsa benim tercihim dil okulu kayıt belgesini götürmek olurdu. Ama onun dışında okula kayıt belgesi istemiyorlar çünkü Almanya'ya gidince kayıt oluyorsun resmi olarak üniversiteye sağlık sigortan vesaire ile. Okula danışman en doğrusu olur benim fikrimce. Belki kabul belgende yazıyordur ve ya sana bir belge yollayabilirler.
Evet vizem 36F. Okula neyi danışmam gerektiğini anlamadım ?

YGZ_BJK

Mesaj gönderen YGZ_BJK » Prş Ağu 25, 2022 6:55 pm

kubilayemir yazdı: Prş Ağu 25, 2022 6:00 pm Evet vizem 36F. Okula neyi danışmam gerektiğini anlamadım ?
Okulun dil okuluna katılacağına dair ayrıyeten bir belge verebiliyorlardır belki. Genel durumunu açıklayabilirsin international office'e ve bu tarz bir belgeniz var mı diye sorabilirsin onlar seni yönlendirir diye düşünüyorum.

kubilayemir

Mesaj gönderen kubilayemir » Prş Ağu 25, 2022 7:18 pm

YGZ_BJK yazdı: Prş Ağu 25, 2022 6:55 pm Okulun dil okuluna katılacağına dair ayrıyeten bir belge verebiliyorlardır belki. Genel durumunu açıklayabilirsin international office'e ve bu tarz bir belgeniz var mı diye sorabilirsin onlar seni yönlendirir diye düşünüyorum.
Daha kayıt yaptırmadım okula. Vereceklerini sanmıyorum. Peki ben sadece B2 ye daha sonra orada c1 e kaydolacam. Bu sorun olur mu konsoloslukta ?

seda0k

Mesaj gönderen seda0k » Prş Ağu 25, 2022 10:31 pm

whateven yazdı: Prş Ağu 25, 2022 12:52 pm 3 hafta 4 gün olmuş sizin için, haftaya veya bir sonraki hafta haber gelme ihtimali bence çok yüksek. Ben de 39f için 27 temmuzda görüşmeye girdim 4 ağustosta eksik evrak teslim ettim, hala bekliyorum.

Umarım gelir bi okulu daha kaçırmak istemiyorum..Ve de olumlu sonuçlarımızı burada yakın zamanda paylaşırız inşallah.

tdenisa

Mesaj gönderen tdenisa » Prş Ağu 25, 2022 11:59 pm

Merhaba arkadaşlar. Ben bir şey sormak istiyorum. 29 Ağustos’ta vize randevum var. Ben Ruhr Bochum üniversitesinden yüksek lisans için kabul aldım ve bu kabul mektubum ile vizeye başvuruyorum. Fakat Berlin Freie üniversitesinden de henüz bir cevap almadım ve sanırım Freie üniversitesi Eylül’de açıklıyor. Eğer Freie üniversitesinden kabul alırsam ve Ruhr üniversitesi için çıkmış olan vizem ile Freie üniversitesine kayıt yaptırabilir miyim?

sidarr

Mesaj gönderen sidarr » Cum Ağu 26, 2022 2:02 am

Ankara konsolosluğu ulusal vize randevum
Herkese merhaba, ben hochschule Fulda’dan master kabulü aldım, 13 temmuzda idata online başvuruyu yaptım ve randevum 3 Ağustos’ta atandı. 25 Ağustos ankara başkonsolosluğuna verilmişti randevu, gerekli evrakları; bloke hesabı, sağlık sigortası ve seyahat sigortasını ben Expatriodan hallettim. Onun dışında istediği belgeler lisans ve lise diploması ve iki adet almanca tercümeli hali (notere gerek yok yeminli tercüman yeterli) ösym tercih sonucu iki adet almanca tercümelisi, özgeçmiş(Lebenslauf) , motivasyon mektubu(almanca ya da İngilizce) ve vize başvuru formu iki adet doldurulcak. Ben ekstra olarak bookingden ücretsiz bir rezervasyon yaptırdım 14 günlük, nerde kalacağımı sorarlarsa yurt bulana kadar burası demek için aynı şekilde seyahat acentesinden 200tlye uçak rezervasyonuda yaptırdım. Başkonsolosluğa gittim ilk evraklar düzenlenip sıraya alındıktan sonra güvenlik bana sıra aldı cihazdan ve master için olan bir form getirdi doldurmam için, formu almanca ya da İngilizce doldurabiliyorsunuz, sorularda şu şekilde; öğrenim geçmişinizi ve şimdiki mesleğinizi istiyor, neden bu bölümü ve bu şehri seçtiniz, almancayı nerde öğrendiniz, almanyada geçiminizi nasıl sağlayacaksınız, almanyada tanıdık akraba var mı varsa yakınlık derecesini ve yaşadığı şehri yazın. Aklıma gelenler bunlar toplam 4-5 sayfa bi form 8-9 soru var. Görüşme sıram geldiğinde oturdum ilk evrakları ve son doldurduğum formu konsolosluk görevlisine verdim. Bachelor mi master mı diye sordu, hiç almanca konuşmadı benimle(goethe b1 sunmuştum) gideceğim okulun öğretim dilini sordu yarı almanca yarı İngilizce dedim, almanca sertifikan var İngilizce var mı dedi, sertifikam yok üniversitede İngilizce hazırlık okudum okuldan aldığım o belge var verebilirim dedim gerek yok dedi. Kalacak yer rezervasyonu ve uçak rezervasyonu yaptırdım onları vereyim mi dedim ,istemedi gidip geçici bir yerde kalıp sonra yurt mu ayarlayacaksın dedi ,bende evet öyle dedim ve bunun dışında herhangi bişey sormadı bölümümle ya da gideceğim şehir ile ilgili, parmak izini aldı 75euro vize ücretini alıp bir kağıt verdi ve gidebilirsin artık pasaportu bekleyeceksin dedi bende teşekkür edip kalktım. Tüm vize sürecim aşağı yukarı bu şekildeydi, umarım açıklayabilmişimdir. Daha da uzatmamak için her ayrıntıya girmemiş olabilirim aklınıza takılanı sorabilirsiniz.

sidarr

Mesaj gönderen sidarr » Cum Ağu 26, 2022 2:03 am

tdenisa yazdı: Prş Ağu 25, 2022 11:59 pm Merhaba arkadaşlar. Ben bir şey sormak istiyorum. 29 Ağustos’ta vize randevum var. Ben Ruhr Bochum üniversitesinden yüksek lisans için kabul aldım ve bu kabul mektubum ile vizeye başvuruyorum. Fakat Berlin Freie üniversitesinden de henüz bir cevap almadım ve sanırım Freie üniversitesi Eylül’de açıklıyor. Eğer Freie üniversitesinden kabul alırsam ve Ruhr üniversitesi için çıkmış olan vizem ile Freie üniversitesine kayıt yaptırabilir miyim?
Evet yaptırabilirsin hiçbir problem yok onda

tdenisa

Mesaj gönderen tdenisa » Cum Ağu 26, 2022 9:44 am

sidarr yazdı: Cum Ağu 26, 2022 2:03 am Evet yaptırabilirsin hiçbir problem yok onda
Teşekkür ederim.

ramses

Mesaj gönderen ramses » Cum Ağu 26, 2022 11:14 am

52F, İzmir
İlk Başvuru tarihi: 21 Şubat
İlk Randevu atama: 22 Nisan
İlk Randevu tarihi : 06 Mayıs ( O gün Goethe B1 sınavı olduğu için randevuyu ertlemek zorunda kaldım)
Randevu erteme tarihi : 27 Nisan
Yeni Randevu atama: 14 Haziran
Randevu tarihi: 01 Ağustos
Pasaport teslim: ?

Randevu atamaları için baya bekledim. Umarım bu kadar beklememin sonucu iyi olur.

nazkara

Mesaj gönderen nazkara » Cum Ağu 26, 2022 12:17 pm

41F, İstanbul
Vize Randevu: 8 Temmuz
IDATA'dan Kargo Maili: 26 Ağustos

Tam 7 hafta sürdü sonuçlanması. Bekleyen herkese tekrar sabır diliyorum.

bsrbsr

Mesaj gönderen bsrbsr » Cum Ağu 26, 2022 12:34 pm

Arkadaşlar merhaba,

Fintiba bloke hesao açma aşamasındayım ancak "TAX IDENTIFICATION NUMBER (TIN)" açma kısmında takıldım. Bu aşamada hangi bilgiyi yazmam gerekiyor çünkü daha fotoğraf yükleme vb. kısımlarını göremedim.

Kilitli