Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
hamit56

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen hamit56 » Sal Ağu 23, 2022 4:37 pm

4010311 yazdı: Sal Ağu 23, 2022 11:24 am Şartlı kabul ile alakası yok. Zaten idatadan randevu alırken “şartlı mı yoksa normal kabul belgen mi var” şeklinde soru yok. Benim kabul belgem var (ŞARTLI OLMAYAN) ama randevum konsolosluğa atandı. Sebebi dil sertifikamın olmaması.
Doğrudur. Ben çok nadir görüyordum direkt kabulleri konsolosluğa yönlendirildiğini. Sizin dediğiniz gibidir o zaman.

LeoparTankı

Mesaj gönderen LeoparTankı » Sal Ağu 23, 2022 8:59 pm

Merhaba arkadaşlar,

Yüksek lisans için şartlı kabul aldım ve dil kursunu başka bir şehirde özel bir kurstan alacağım. Kursun 2 aylık B1 kursuma kayıt yaptırdım. (Eğer memnun kalmazsam diğer kuru başka bir kursta alabilmek için)

Benim gibi şartlı kabul alanlara bir sorum var. Sizce vizede en az 3-6 aylık dil kursu kayıt belgesi isterler mi ? Siz nasıl yaptınız. Vize randevumdan önce bu durumu netleştirmek istedim.

Şimdiden cevaplarınız için çok teşekkürler.

Aslickr

Mesaj gönderen Aslickr » Sal Ağu 23, 2022 10:03 pm

LeoparTankı yazdı: Sal Ağu 23, 2022 8:59 pm Merhaba arkadaşlar,

Yüksek lisans için şartlı kabul aldım ve dil kursunu başka bir şehirde özel bir kurstan alacağım. Kursun 2 aylık B1 kursuma kayıt yaptırdım. (Eğer memnun kalmazsam diğer kuru başka bir kursta alabilmek için)

Benim gibi şartlı kabul alanlara bir sorum var. Sizce vizede en az 3-6 aylık dil kursu kayıt belgesi isterler mi ? Siz nasıl yaptınız. Vize randevumdan önce bu durumu netleştirmek istedim.

Ben de bu sorunun cevabını çok merak ediyorum. Lütfen bilenler bilgi verebilir mi

TheRamonHutep

Mesaj gönderen TheRamonHutep » Sal Ağu 23, 2022 11:51 pm

3 İŞ GÜNÜ İÇİNDE Vize Aldım (Konsolosluk tarihinde bir ilk) :D

İzmir Balçova Alman Konsolosluğu 35f Erasmus Eğitim Vizesi
Randevu Başvuru: 08.08.2022
Randevu Atama: 08.08.2022
Vize Randevusu İzmir: 18.08.2022
Vizenin pasaporta basılma tarihi: 19.08.2022
Vizenin kargoya verilme tarihi: 22.08.2022
Vizenin Antalyadan alma tarihim: 23.08.2022
Kargo ücreti: 45 tl
Vize başvuru ücreti: Bedava (normalde 75 Euro ama Erasmus olduğu için bedava)
Geçerli öğrenci sigortası: 70 Euro
iData Randevu: 200 tl (azdı ama tam hatırlamıyorum diye yüksek tuttum, Konsoloslukta olduğum için fazla alamadı iDATA benden :D )
Sperrkonto açılım ücreti: 100 euro (EXPATRİO)
Sperrkonto da gösterdiğim meblağ: Aylık 288 Euro (5 buçuk ay kalıcam ve ayda okul tarafından 600 euro burs alıyorum + Toplam Bloke hesapta aylık 861 e tamamlanmalı)
Toplam Ödediğim Ücret: 250tl + 170 euro (Sadece Vize için harcamaları sayarsak. Bloke hesaptaki parayı saymazsak)

Tüm Belgelerin varsa orijinalini ve 3 nüshasını yanımda götürdüm
İELTS Dil Sertifikası C1
Alman Onset Dİl Sertifikası B1
Kabul Mektubu (Karşı Üni)
Konsolosluk mektubu (Üni verdi)
Hibe mektubu (Üni verdi)
Motivasyon Mektubu (Almanca)
CV (Almanca)
Transkript İng
Öğrenci belgesi İng
Alman Dili Kursuna Katılım belgesi (Bescheinigung Azerbaycanda Dİl Kursunda okuduğum süreci doğrulamak için)
Erasmus Öğrenci Seyahet Sigortası İngilizce (Gidiş tarihinden 15 gün önce ve dönüş tarihinden 15 gün sonra için geçerli)
2 Foto (4 tane aldım yanıma)
Online Olarak Doldurduğum Vize Başvuru Formu
Hotel Rezervasyonu
Pasaport Fotokopi
Kimlik Fotokopi
Erasmus Learning Agreement
Expatrio Bloke Hesapta meblağ gösteren 06 formu

Yazmayı Unutduğum Belge illaki olmuştur. Söz konusu Alman konsolosluğu o kadar çok belge varki...

Öncelikle Söylemek isterim ki bu ilk vize başvurum değil daha önce Ağustos ayı için Schengene başvurdum ve Türk vatandaşı olmadığım için ve oturma iznimin süresi Ağustosun sonunda geri döndüğümden 3 ay sonra bitmediği için bana ek evrak talebinde bulundular ve bende bu belgeleri alamadığım için gidemedim. Bu yüzden direkt ret yerim diye çok korkuyordum ve 3 gün sonra Konsolosluktan kargo yola çıktı diye bir mesaj gelince hayra alamet olacağını insan pek inanamıyor gerçekten

Vizem 3 iş gününde gelmesi beni şok etti kesin Ret yedik dedim ilk başta...
Sonra ek evrak talepidir belki dedim ama araştırdım ek evrakı sadece emaille talep ediyorlar
Yani kargo gönderiyorlarsa demek ki 100/100 pasaport yada eğer onlara bıraktıysanız her hangi bir belge asılı
Sonra araştırdım ve 1 haftaya Erasmus Vizelerini alanlar olduğunu gördüm ve biraz da olsa rahatladım
Normalde Erasmus için de belgeler Almanyada gideceğiniz bölgenin Migrationsamt`ına gidiyor ama bende oraya göndermeden basdılar vizeyi çok şükür.

Konsolosluktaki adam rahatdı hiç takıntı etmedi kesin ve net konuşurdu hep bende öyle cevaplamaya çalıştım
Ne söylediyinize dikkat edin ağzınızdan çıkan her kelime için ek belge yada ret talepi gelebilir
Bu kendinizi kasmanız gerektiği anlamına gelmez sadece oturun ve acil birşey yoksa memurun konuşmasını bekleyin
Herhangi İngilizce veya Almanca ne yazılı ne de şifahi soru sorulmadı
Belki de şansıma en iyi Konsolosluk memuru çıkmış olabilir...

O kadar çok şey varki yaz yaz bitmez en temel ve gerekli bilgileri paylaştığımı düşünüyorum. Herkese bol şans diliyorum. Rahat olun eninde sonunda birşeye başlamışsanız yaparsınız. Ben 4 yıl önce daha lisedeyken Almanyaya gitme kararı aldım ve Korona yüzünden gidemedim. Nasip bu zamanaymış.
Yani Nasipte ne varsa odur bazen çok dert etmeye de gerek yok. Bende çok üzülmüştüm Almanya defalarca gidemediğim için ama sonunda oldu ;)

Ha bide yalnızsanız Konsolosluğa sakın çantayla gitmeyin, ben yalnız gittim çantamı dışarda bıraktım geldiğimde yoktu bilgisayar çantam çok korktum bilgisayar gitti diye ama 5 dakika sonra güvenliyin aldığı malum oldu :lol:

plasmidsnake

Mesaj gönderen plasmidsnake » Çrş Ağu 24, 2022 12:27 am

TheRamonHutep yazdı: Sal Ağu 23, 2022 11:51 pm 3 İŞ GÜNÜ İÇİNDE Vize Aldım (Konsolosluk tarihinde bir ilk) :D

İzmir Balçova Alman Konsolosluğu 35f Erasmus Eğitim Vizesi
Randevu Başvuru: 08.08.2022
Randevu Atama: 08.08.2022
Vize Randevusu İzmir: 18.08.2022
Vizenin pasaporta basılma tarihi: 19.08.2022
Vizenin kargoya verilme tarihi: 22.08.2022
Vizenin Antalyadan alma tarihim: 23.08.2022
Kargo ücreti: 45 tl
Vize başvuru ücreti: Bedava (normalde 75 Euro ama Erasmus olduğu için bedava)
Geçerli öğrenci sigortası: 70 Euro
iData Randevu: 200 tl (azdı ama tam hatırlamıyorum diye yüksek tuttum, Konsoloslukta olduğum için fazla alamadı iDATA benden :D )
Sperrkonto açılım ücreti: 100 euro (EXPATRİO)
Sperrkonto da gösterdiğim meblağ: Aylık 288 Euro (5 buçuk ay kalıcam ve ayda okul tarafından 600 euro burs alıyorum + Toplam Bloke hesapta aylık 861 e tamamlanmalı)
Toplam Ödediğim Ücret: 250tl + 170 euro (Sadece Vize için harcamaları sayarsak. Bloke hesaptaki parayı saymazsak)

Tüm Belgelerin varsa orijinalini ve 3 nüshasını yanımda götürdüm
İELTS Dil Sertifikası C1
Alman Onset Dİl Sertifikası B1
Kabul Mektubu (Karşı Üni)
Konsolosluk mektubu (Üni verdi)
Hibe mektubu (Üni verdi)
Motivasyon Mektubu (Almanca)
CV (Almanca)
Transkript İng
Öğrenci belgesi İng
Alman Dili Kursuna Katılım belgesi (Bescheinigung Azerbaycanda Dİl Kursunda okuduğum süreci doğrulamak için)
Erasmus Öğrenci Seyahet Sigortası İngilizce (Gidiş tarihinden 15 gün önce ve dönüş tarihinden 15 gün sonra için geçerli)
2 Foto (4 tane aldım yanıma)
Online Olarak Doldurduğum Vize Başvuru Formu
Hotel Rezervasyonu
Pasaport Fotokopi
Kimlik Fotokopi
Erasmus Learning Agreement
Expatrio Bloke Hesapta meblağ gösteren 06 formu

Yazmayı Unutduğum Belge illaki olmuştur. Söz konusu Alman konsolosluğu o kadar çok belge varki...

Öncelikle Söylemek isterim ki bu ilk vize başvurum değil daha önce Ağustos ayı için Schengene başvurdum ve Türk vatandaşı olmadığım için ve oturma iznimin süresi Ağustosun sonunda geri döndüğümden 3 ay sonra bitmediği için bana ek evrak talebinde bulundular ve bende bu belgeleri alamadığım için gidemedim. Bu yüzden direkt ret yerim diye çok korkuyordum ve 3 gün sonra Konsolosluktan kargo yola çıktı diye bir mesaj gelince hayra alamet olacağını insan pek inanamıyor gerçekten

Vizem 3 iş gününde gelmesi beni şok etti kesin Ret yedik dedim ilk başta...
Sonra ek evrak talepidir belki dedim ama araştırdım ek evrakı sadece emaille talep ediyorlar
Yani kargo gönderiyorlarsa demek ki 100/100 pasaport yada eğer onlara bıraktıysanız her hangi bir belge asılı
Sonra araştırdım ve 1 haftaya Erasmus Vizelerini alanlar olduğunu gördüm ve biraz da olsa rahatladım
Normalde Erasmus için de belgeler Almanyada gideceğiniz bölgenin Migrationsamt`ına gidiyor ama bende oraya göndermeden basdılar vizeyi çok şükür.

Konsolosluktaki adam rahatdı hiç takıntı etmedi kesin ve net konuşurdu hep bende öyle cevaplamaya çalıştım
Ne söylediyinize dikkat edin ağzınızdan çıkan her kelime için ek belge yada ret talepi gelebilir
Bu kendinizi kasmanız gerektiği anlamına gelmez sadece oturun ve acil birşey yoksa memurun konuşmasını bekleyin
Herhangi İngilizce veya Almanca ne yazılı ne de şifahi soru sorulmadı
Belki de şansıma en iyi Konsolosluk memuru çıkmış olabilir...

O kadar çok şey varki yaz yaz bitmez en temel ve gerekli bilgileri paylaştığımı düşünüyorum. Herkese bol şans diliyorum. Rahat olun eninde sonunda birşeye başlamışsanız yaparsınız. Ben 4 yıl önce daha lisedeyken Almanyaya gitme kararı aldım ve Korona yüzünden gidemedim. Nasip bu zamanaymış.
Yani Nasipte ne varsa odur bazen çok dert etmeye de gerek yok. Bende çok üzülmüştüm Almanya defalarca gidemediğim için ama sonunda oldu ;)

Ha bide yalnızsanız Konsolosluğa sakın çantayla gitmeyin, ben yalnız gittim çantamı dışarda bıraktım geldiğimde yoktu bilgisayar çantam çok korktum bilgisayar gitti diye ama 5 dakika sonra güvenliyin aldığı malum oldu :lol:
Hayırlı olsun öncelikle ancak Erasmus başvuruları için 3 gün çok normal bir süre. :)

4010311

Mesaj gönderen 4010311 » Çrş Ağu 24, 2022 12:38 am

hamit56 yazdı: Sal Ağu 23, 2022 4:37 pm Doğrudur. Ben çok nadir görüyordum direkt kabulleri konsolosluğa yönlendirildiğini. Sizin dediğiniz gibidir o zaman.
Estağfirullah benim dediğim gibi de olmayabilir, ancak analizime göre böyle olması lazım.

Bu arada geç kaldım herhalde, 11 ağustos başvurduğum randevumu 22 sinde atadılar, atadıkları tarih 23 Eylül. Okulum 1 ekimde başlıyor. Aşırı tatsız, randevuyu öne aldıran oldu mu hiç daha önce mail atıp konsolosluğa? Zamanında pandemide erasmusa giderken böyle bi kolaylık sağlamışlardı da.

sedakarakus

Mesaj gönderen sedakarakus » Çrş Ağu 24, 2022 1:44 am

bestek yazdı: Sal Ağu 23, 2022 2:34 pm Merhaba Seda Hanim,
Ben de egitim dili tamamen Ingilizce olan yuksek lisans icin soru agacini cevaplayip defalarca 41f'e ulastim, fakat kabul mektubumda kaydimin tamamlanmasi x tarihine kadar Almanca B1 belgesi verdigimden emin olmam gerektigi ibaresi var. Hem lisans dili ingilizcedir hem de IELTS belgem mevcut, Almanca icin de A2'nin ortalarindayim fakat bir belgem yok, aklimda olan Almanya'ya gittikten sonra B1 kurs+sinavina katilmak. Okulun egitim dili olarak degil de ekstradan istedigi Almanca belgemin olmayisi sizce 41f'in benim icin yanlis secenek oldugunu mu gosterir? Bir bilginiz var mi bu konuda? Cok tesekkur ederim simdiden.
Merhabalar, 41f için şöyle bir ifade var ; Eğitim diline yeterli derecede hakim olduğunuzu kanıtlayan belge(üniversitenin belirlediği şartlara göre) yazıyor. Benim okulum %100 geçerli eğitim dilini kabul ediyor. Kabul belgemin altına da vize ofisine bunu belirtmek için not düşmüşler. Dil bilgisine yeterli olmanız gerekiyorsa hala bence 41f vize türünü seçmemeniz gerekir. Ama B1 kurs+sınav yapacak iseniz dil kursu vizesi almanız gerekiyor diye bilioyorum. Umarım yardımcı olabilirmişimdir.

LeoparTankı

Mesaj gönderen LeoparTankı » Çrş Ağu 24, 2022 9:37 am

Arkadaşlar konu hk. bilgisi olan yok mu ?

Özgür123

Mesaj gönderen Özgür123 » Çrş Ağu 24, 2022 9:42 am

LeoparTankı yazdı: Çrş Ağu 24, 2022 9:37 am Arkadaşlar konu hk. bilgisi olan yok mu ?
Dil kursu kayıt belgeniz olmak zorunda bildiğim kadarıyla.Ama kimileri 3 kimileri 6 hatta forumda okuduğum biri 1 buçuk ay yapmıştı konsolosluk sorun etmemişti.

LeoparTankı

Mesaj gönderen LeoparTankı » Çrş Ağu 24, 2022 10:05 am

Özgür123 yazdı: Çrş Ağu 24, 2022 9:42 am Dil kursu kayıt belgeniz olmak zorunda bildiğim kadarıyla.Ama kimileri 3 kimileri 6 hatta forumda okuduğum biri 1 buçuk ay yapmıştı konsolosluk sorun etmemişti.
Yanıtınız için teşekkür ederim. Biz 2 aylık yaptık, bizim gibi 3 aydan daha az yapıp problem yaşayan var mıdır diye merak etmiştik.

Geçen bir arkadaşa 2 aylık olduğu için eksik evrak olarak bildirmişler, bazılarına problem yapmamışlar. Keyfi bir durum mu bilemedim.

Özgür123

Mesaj gönderen Özgür123 » Çrş Ağu 24, 2022 11:35 am

LeoparTankı yazdı: Çrş Ağu 24, 2022 10:05 am Yanıtınız için teşekkür ederim. Biz 2 aylık yaptık, bizim gibi 3 aydan daha az yapıp problem yaşayan var mıdır diye merak etmiştik.

Geçen bir arkadaşa 2 aylık olduğu için eksik evrak olarak bildirmişler, bazılarına problem yapmamışlar. Keyfi bir durum mu bilemedim.
Bence İstanbul konsolosluğu çok problem etmeyebilir ama Ankara red vermek için bahane aradığı için ne isteyeceği ya da ne yapacağı belli olmaz.

nimesay33

Mesaj gönderen nimesay33 » Çrş Ağu 24, 2022 1:29 pm

Benim C1 kuru için 2 aylık kurs kaydım vardı ve 3 aylık vize verdiler. Bir sorun yaşanmadı. Ankara Konsolosluğundan aldım vizeyi.

hasanyurt

Mesaj gönderen hasanyurt » Çrş Ağu 24, 2022 3:13 pm

uraskyra yazdı: Sal Ağu 23, 2022 12:59 pm Hahahaa teşekkür ederim :) Evet geldi Yurtiçi kargo ile gönderim sağladılar zaten kargo poşetini ben doldurmuştum bilgileri vs. Dün akşam saat 16.40 civarında geldi mesaj. Bende benim şubeden gittim aldım sabah.
Öncelikle vizeniz hayırlısı olsun. Vize başvuru formunda giriş yapmak istediğiniz tarihle vizenin başlangıç tarihi aynı şekilde mi geldi ? Bilgi verirseniz sevinirim.

blltskn

Mesaj gönderen blltskn » Çrş Ağu 24, 2022 3:48 pm

blltskn yazdı: Prş Ağu 18, 2022 3:41 pm Merhabalar,

Benim de zaman çizgim şu şekilde:

Vize Tipi: 41F
Başvuru: iData Gayrettepe
Randevu Talep: 1 Temmuz 2022
Randevu Atama: 4 Temmuz 2022
Randevu Tarihi: 18 Temmuz 2022
Vize Geliş: Güncelleyeceğim.
Merhabalar arkadaşlar;

Vize Geliş: 24 Ağustos 2022

Bekleyen herkesin vizesinin en kısa zamanda gelmesi dileğimle.

Özgür123

Mesaj gönderen Özgür123 » Çrş Ağu 24, 2022 4:32 pm

blltskn yazdı: Çrş Ağu 24, 2022 3:48 pm Merhabalar arkadaşlar;

Vize Geliş: 24 Ağustos 2022

Bekleyen herkesin vizesinin en kısa zamanda gelmesi dileğimle.
Hayırlı olsun darısı bekleyenlerin başına.

lalunafern

Mesaj gönderen lalunafern » Çrş Ağu 24, 2022 4:52 pm

Merhaba, 41F için bu yaz İzmir’den olumlu sonuç alanlar sürelerini paylaşabilir mi? Teşekkürler :/

Özgür123

Mesaj gönderen Özgür123 » Çrş Ağu 24, 2022 5:04 pm

lalunafern yazdı: Çrş Ağu 24, 2022 4:52 pm Merhaba, 41F için bu yaz İzmir’den olumlu sonuç alanlar sürelerini paylaşabilir mi? Teşekkürler :/
Ankara'dan da lütfen 🙏

blltskn

Mesaj gönderen blltskn » Çrş Ağu 24, 2022 5:21 pm

Özgür123 yazdı: Çrş Ağu 24, 2022 4:32 pm Hayırlı olsun darısı bekleyenlerin başına.
Teşekkürler Üstadım, Amin.

kevinmalone

Mesaj gönderen kevinmalone » Çrş Ağu 24, 2022 5:54 pm

lalunafern yazdı: Çrş Ağu 24, 2022 4:52 pm Merhaba, 41F için bu yaz İzmir’den olumlu sonuç alanlar sürelerini paylaşabilir mi? Teşekkürler :/
Siz ne zaman başvurdunuz ?

lalunafern

Mesaj gönderen lalunafern » Çrş Ağu 24, 2022 6:09 pm

kevinmalone yazdı: Çrş Ağu 24, 2022 5:54 pm Siz ne zaman başvurdunuz ?
15 Ağustos’ta başvurdum, 1 Ekim için istedim

Kilitli