Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Yalnızlık ve depresyon yardım

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Klorac98

Yalnızlık ve depresyon yardım

Mesaj gönderen Klorac98 » Cmt Ağu 13, 2022 3:34 pm

Merhaba, Almanya'ya geleli yaklaşık 3-4 ay oluyor. Yaz döneminde yüksek lisans programına başladım ve dersler baya bi zorladı açıkçası beni. Ama daha büyük sorunum yalnızlık ve özlem duygusu. İçe dönük bir insan olduğum için arkadaş çevrem geniş değildi Türkiye'de de fakat burada ailemden ve sevdiklerimden ayrı olmak gerçekten zor. 25 yaşında olunca da artık eskisi gibi yeni insanlarla tanışmak için gereken enerjiyi bulamıyorum. 3 ay almanyada kaldıktan sonra ailemi ve arkadaşlarımı görmek için geçtiğimiz ay türkiyeye gittim. Bana çok iyi geldiğini sanmıştım bu tatilin çünkü çok mutluydum orada fakat şimdi almanyaya geri dönünce inanılmaz bir boşluktayım. Genel olarak psikolojik sıkıntılar yaşayan da bir insan olarak çaresiz hissediyorum kendimi. Düzgün arkadaş edinemedim burada ve konuştuğum insanlar da ayak üstü muhabbet sadece samimi değilim kimseyle. Sınavlarım var, yeni kalacak yer bulmak zorundayım ama şuan hiç olmadığım kadar karamsar bakıyorum hayata. Bütün gün evde kendimi dinliyorum, dışarı çıkıp spora vs gitsem de kurtulamıyorum bu düşüncelerden. Dayan oğlum zamanla geçecek diye avutuyorum kendimi. Eminim benzer durumlardan geçenler olmuştur bu yüzden buraya yazdım. Tecrübelerinizi paylaşırsanız belki ben de kendimi motive edebilirim, teşekkürler.

Computer_Berkay

Re: Yalnızlık ve depresyon yardım

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Cmt Ağu 13, 2022 4:06 pm

Merhaba, yani üniversite campus vs. direk cok iyi arkadas ediniliyor aslinda biraz da sosyallik ve cesaret varsa. Yani bende ilk 2 ay almanca yetersizliginden pek öyle cevre edinemedim ama sonra konusa konusa edindim kisa sürede. Yani daha nasil yardimci olayim bilmiyom ama baska herhangi bir yardimci olabilecegim bir sey varsa yazabilirsiniz buradan.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

Laptus

Mesaj gönderen Laptus » Cmt Ağu 13, 2022 4:48 pm

Klorac98 yazdı: Cmt Ağu 13, 2022 3:34 pm Merhaba, Almanya'ya geleli yaklaşık 3-4 ay oluyor. Yaz döneminde yüksek lisans programına başladım ve dersler baya bi zorladı açıkçası beni. Ama daha büyük sorunum yalnızlık ve özlem duygusu. İçe dönük bir insan olduğum için arkadaş çevrem geniş değildi Türkiye'de de fakat burada ailemden ve sevdiklerimden ayrı olmak gerçekten zor. 25 yaşında olunca da artık eskisi gibi yeni insanlarla tanışmak için gereken enerjiyi bulamıyorum. 3 ay almanyada kaldıktan sonra ailemi ve arkadaşlarımı görmek için geçtiğimiz ay türkiyeye gittim. Bana çok iyi geldiğini sanmıştım bu tatilin çünkü çok mutluydum orada fakat şimdi almanyaya geri dönünce inanılmaz bir boşluktayım. Genel olarak psikolojik sıkıntılar yaşayan da bir insan olarak çaresiz hissediyorum kendimi. Düzgün arkadaş edinemedim burada ve konuştuğum insanlar da ayak üstü muhabbet sadece samimi değilim kimseyle. Sınavlarım var, yeni kalacak yer bulmak zorundayım ama şuan hiç olmadığım kadar karamsar bakıyorum hayata. Bütün gün evde kendimi dinliyorum, dışarı çıkıp spora vs gitsem de kurtulamıyorum bu düşüncelerden. Dayan oğlum zamanla geçecek diye avutuyorum kendimi. Eminim benzer durumlardan geçenler olmuştur bu yüzden buraya yazdım. Tecrübelerinizi paylaşırsanız belki ben de kendimi motive edebilirim, teşekkürler.
Merhabalar,

Çok normal bir psikoloji yaşadığınızı düşünüyorum. Belli bir yaştan sonra kültürü, dili ve insanlarıyla farklı bir yerde hayat kuruyor olmak psikolojik olarak ciddi bir mücadele. Derin sancıları olan bu süreçte; lütfen kendinize yalnız olmadığınızı, birçok insanın yeni bir hayata başlarken böylesine boşluklara düştüğünü hatırlatın. Bunun dışında eğer kötü hissetme haliniz depresyon seviyesine çıkıyorsa bu süreçle ilgili psikoterapi de alabilirsiniz.

Bununda dışında; sosyal aktivitelere katılmak, tutkulu olduğunuz bir şeye zaman yaratabilmek ve zevk almasanız bile birkaç hafta süreklilik sağlamaya çalışırsanız işiniz kolaylaşabilir. Bu durumun geçici olduğunu ve Dostoyevksi'nin söylediği gibi; 'Lanet olası insanın önünde sonunda her şeye alışacağı.' cümlesine inanın. :) 3 ayda Almanya değil başka bir şehre de gitseydiniz olası problemler yaşayabilirdiniz. Yaşam alanını değiştirmek, konfor alanınızdan çıkmak çok boyutlu, zaman isteyen ve meşakkatli bir süreç. Umarım çok yıpranmadan çıkarsınız bu süreçten.

Kullanıcı avatarı
tunuzn

Mesaj gönderen tunuzn » Pzr Ağu 14, 2022 2:16 am

Klorac98 yazdı: Cmt Ağu 13, 2022 3:34 pm Merhaba, Almanya'ya geleli yaklaşık 3-4 ay oluyor. Yaz döneminde yüksek lisans programına başladım ve dersler baya bi zorladı açıkçası beni. Ama daha büyük sorunum yalnızlık ve özlem duygusu. İçe dönük bir insan olduğum için arkadaş çevrem geniş değildi Türkiye'de de fakat burada ailemden ve sevdiklerimden ayrı olmak gerçekten zor. 25 yaşında olunca da artık eskisi gibi yeni insanlarla tanışmak için gereken enerjiyi bulamıyorum. 3 ay almanyada kaldıktan sonra ailemi ve arkadaşlarımı görmek için geçtiğimiz ay türkiyeye gittim. Bana çok iyi geldiğini sanmıştım bu tatilin çünkü çok mutluydum orada fakat şimdi almanyaya geri dönünce inanılmaz bir boşluktayım. Genel olarak psikolojik sıkıntılar yaşayan da bir insan olarak çaresiz hissediyorum kendimi. Düzgün arkadaş edinemedim burada ve konuştuğum insanlar da ayak üstü muhabbet sadece samimi değilim kimseyle. Sınavlarım var, yeni kalacak yer bulmak zorundayım ama şuan hiç olmadığım kadar karamsar bakıyorum hayata. Bütün gün evde kendimi dinliyorum, dışarı çıkıp spora vs gitsem de kurtulamıyorum bu düşüncelerden. Dayan oğlum zamanla geçecek diye avutuyorum kendimi. Eminim benzer durumlardan geçenler olmuştur bu yüzden buraya yazdım. Tecrübelerinizi paylaşırsanız belki ben de kendimi motive edebilirim, teşekkürler.
Türkiyede harbiden nasil bir mantikla geliniyorsa sasiyorum... 25 yasa 40 yas gibi bakma. 27 benle ayni sömestirda olan var. Hadi onu gectim 30 yasinda dil kursuna benle gelen vardi. Yasin fazla bir önemi yok. 3-4 ay da uzun bir süre degil alismaya calis. Ilk aylar en zorlusudur sonra rahatlarsin.

Cevarsiyonal

Mesaj gönderen Cevarsiyonal » Pzr Ağu 14, 2022 2:39 am

Ben de ilk gittiğim zamanlar zorlandım, kendine neden orada olduğunu ve yaşadığın şeylerin gayet normal olduğunu hatırlat. Artı eksi yönlerini bir kağıda yazıp, sorunlarını not alabilirsin. Böylelikle sorunlarına daha net ve somut çözümler üretebilirsin. Evet, türkiyede arkadaşlarımızı ailelerimizi bazılarımız eşlerini sevgililerini bıraktı ve onları özlüyor olabilirsin ama sen almanyaya sürülmedin, bir amaç uğruna oradasın. Sorunlarla yalnızlıkla boğuşurken bunları hatırlat kendine. Yeni bir sen yarat, türkiyedeki her sorunda konfor alanına kaçan ya da zorunlu bir kimliğe sahip olan seni bırak. Daha önce yapmadığın hobilerini erteleme, yalnızlıkken de iyi vakit geçirebilmek almanyada önemli.En basitinden hazırla çantanı atla trene ve random şehirlere git, ekonomik bir şekilde gez. Daha
güçlü bir kişiliğe sahip olma şansını değerlendir. Bol şans
çok önemli, bu şansı değerlendir.