Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Studienkolleg Yardim

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
3rcan

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen 3rcan » Pzt Nis 27, 2009 11:28 am

Merhaba Arkadaslar,
Benim sormak istedigim sey ben gecenlerde okul diplomami annerkennung yaptirdim ve bana mektupla gelen kagitta yazior ki falanca yerdeki universitenin studienkollegine basvurabilirsiniz...
Ve gecenlerde o yazan universiteye gittim ve studiensekretariaette bir kadina yonlendirdiler belgeleri kadina verdigimde kadin bana burda sizin diplomada yazan Sozel Bolum bitimis oldgunuz icin burda studienkolleg yapamazsiniz dedi cunku Sozial Wissenschaftliches Schwerpunkkurs yokmus ben bu kursa gitmek zorundamiyim yoksa farkli bi kurs secebilirmiyim ?
Yada bana gelen belgede orda studienkolleg yapabilecegim yazarken sektretrdeki kadin bana neden burda yapamiyacagimi soyledi?
Bu Studienkolleg hakkinda bana detayli yardim edebilecek birisi varmi acaba ?

romeo-87

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen romeo-87 » Pzt Nis 27, 2009 4:02 pm

anerkennungdan gelen mektupta ne yaziyor hepsini ayrintili bu baslikta yazarsan.ne yapacagini sana soyleyebilirim.yani mektubda okuyabilecegin bolumler ve studienkollegde okuman gereken kurs yazar.bu kurlsr T,M,G,W gibi kurslardan biridir.ama once mektubdakileri gormek lazim :)

memo21

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen memo21 » Cmt Eyl 11, 2010 5:05 am

Studienkolleg\'e basvurmanin ilk sartlari OSS yi kazanmak ve bir yere yerlesmektir.
Kendi alaninda (EA) OSS yi kazanan bir kisi, yani o Puaniyla ornegin Ekonomi, Iktisat, Isletme vb. gibi bolumlere girebilir.
Ama kendi istegi ile Tercih yapmadigindan dolayi bir yere yerlesmemis demektir, yani yerlesme Belgesi yok.

Simdi sorum acaba kisi sadece OSS yi kazanan Sonucu ile Studienkollege basvursa onlar kabul edebilrler mi.
Cok zor, ama, bence imkansiz degil. Yani oradaki kisi ve kisiler bir karar alsalar ve kendi Insiyatiflerini kullansalar olabilecek bir durum mudur, yoksa tamamen sacmaliyorum.

turkuaz

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen turkuaz » Cmt Eyl 11, 2010 4:40 pm

okul diplomamizi nerede annerkennung yaptirioruz?anerkennung icin gonderecegimiz evraklar neler? 12 yillik meslek lisesi mezunuyum ve tr de tip kazandim studienkolleg yapmalimiyim?hmmm

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Eyl 13, 2010 1:27 am

Anerkennung icin ;

http://www.stmuk.bayern.de/km/schule/sc ... ndex.shtml

Turkiye de bir devlet universitesinde TIP kazandiysan hic ugrasma derim Almanya vs ile. Ama illa yavrum Deutschland diyorsan Studienkolleg yapman gerekiyor.

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen Staatsmann » Prş Eyl 16, 2010 3:31 am

Mf bolumu nedir ?

memo21

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen memo21 » Pzt Eyl 20, 2010 2:58 pm

Arkadaslar ben Studienkollege gittim ve basvuru yapmak istiyorum dedim.
Benden Belgeleri istediler hepsini verdim, kopyaladilar.
Hepsi tamam mi dedim.
Tamam dediler , bir eksiklik yok dediler.
Neyi okumak istiyorsun dediler, Bioinformatik dedim.
Basvuru formunda M kursunu isaretlediler ve dedilerki 4. Dezember almanca giris sinavi var.
Dediler sana zaten haftaya cevap gonderecegiz.

Acaba kabul olunur mu, yada ...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Eyl 20, 2010 5:40 pm

M kursunu isaretledilerse o zaman tipla ilgili veya biyoloji gibi bolumler okumus olman gerekiyor. neden onu isaretlediler o da ilginc.. ama o sekilde kabul ettilerse bir haftaya kabulun gelir merak etme

memo21

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen memo21 » Pzt Eyl 20, 2010 6:09 pm

Zaten Bioinformatik M Kursuna giriyor, sanirim. O da Sayisal bir alandir. Dedi bu Bolume giriyor.

Ben OSS sonucu ile basvuru yaptim, yani yerlseme Belgem yoktu.
Ama demediler, yerlesme belgen nerde ?

11 yilliklar icin Systeme girdi, 165.000 puan uzeri olanlar dedi. Bana dedi zaten bunu cok asmissin.

Herhalde yerlesme belgesini isteselerdi derdi , onuda getir.
Basvuru formu uzerinde istenilen belgeler vardi, hepsini sira ile isretledi.
Bu tamam,
bu tamam,
...
dedi.
Yani eksik kalmadi.
Hepsi tamam dedi.

Benim korkum , bence kabul etmezler zaten istemediler, yada gerekmiyor, sadece oyle de basvurulabilir.

romeo-87

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen romeo-87 » Pzt Eyl 20, 2010 8:44 pm

kesinlikle gerekiyor,sana daha sonra mektup yollarlar,yerlesme belgen eksik diye,en kisa surede getir diye.

memo21

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen memo21 » Pzt Eyl 20, 2010 8:55 pm

Ama tamam mi dedim, o da hersey tamam, dedi. Sadece haftaya sana cevap gonderecegiz, bide 4. Dezember gelip sinava gireceksin, dedi.
Bende bilmiyorum...

Kullanıcı avatarı
Staatsmann

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen Staatsmann » Sal Eyl 21, 2010 2:04 am

Umarim gozunden kacmistir ancak ileride bir universiteye kayit olmak istediginde her ihtimal eski adi ile OSYS SONUCLARI yani Universite Yerlesme Sonuc Kagidi\'nida isteyeceklerdir.
Postmodern Kommentare fundamentalistischer Mentalitaeten
Fundamentalist zihniyetlerin postmodern yorumlari

memo21

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen memo21 » Sal Eyl 21, 2010 2:36 pm

Simdi istemediler, Unv. kayit zamaninda\'da derim Studienkolleg istemedi. Zaten studienkolleg bitis sinavi var, o sinav ile unv\'ye gecilmiyor mu?

Bide Hukuk hangi kurs oluyor ya.
Bana dedi ne okumak istiyorsun, tam kararini ver, yine haber ver.

romeo-87

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen romeo-87 » Çrş Eyl 22, 2010 4:52 pm

simdi eger direk basvurunu studienkollege yaptiysan,orasinin fachhochschulenin studienkollegi olmasi gerekiyor,cunku sadece FHlarin studienkollegine direk basvuru yapabilirsin.universitenin bagli oldugu studienkollege direk basvuru yapamiyorsun,yani bir universiteye basvuruyorsun onlarda seni studienkollegin giris sinavina kaydediyorlar.ve sen Mkursu demissinki,oda universiteye bagli STKlarda vardir,Fhlarda M kursu yok.senin durum acikcasi kafami cok karistirdi,bir sonuc gelsin bakalim bilmedigimiz yeni bir kanun cikmis olabilir yada bir degisiklik,en azindan bizde ogrenmis oluruz.

memo21

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen memo21 » Çrş Eyl 22, 2010 5:12 pm

Aslinda ben M Kursunu istemiyordum, gittim oraya, Gorevli, Kagitlarimi okudu ve tamam dedi.

>>Hangi Kursa katilmak istiyorsun, dedi ?
> Bende kafadan attim, tam emin degilim dedim, ama M Kursu filan olur dedim. (Emin olmak icin bir Kurs dedim, acaba ne diyorlar, baktim onlarda ciddiler.)
>> O da dedi ki,tamam burada M Kursunu isaretliyorum, fakat kendini Bilgilendir ve yine bize Haber ver, dedi.
> Bende tamam dedim, bugun aradim Karar verdim dedim ve W Kursuna katilmak istiyorum, dedim.
>> Bayandi, o da tamam dedi, ve 2. Ayda filan baslayacaksin degil mi?, dedi.
> Ben bilmiyorum dedim, daha cevap alacagim dedim. Ok dedi.

Basvurdugum Studienkolleg Osnabruck Unisine baglidir. Bende bilmiyorum nasil is, hatta bugun yine Bayanla konustum , tamam mi dedim, o da tama, dedi.

Arkadaslar cok fazla "dedi" li oldu, ama .... :)

Bundan bir kac Ay evvel oncede Konstanz\'a basvuru yaptim ve bana cevap geldi, Yerlesme Belgesi olmadan Baden- Wurtemberg Eyaletinde Studienkolleg yapamzsin, demislerdi. Benimde kafam karisti ya. Neyse insallah iyi bir Cevap olur da, diger ogrenciler ilk mujdeyi veren ben olurum, tabi DS araciligi ile. :)

memo21

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen memo21 » Prş Eyl 23, 2010 2:48 pm

Bugun cevap aldim.

Sehr geehrter Herr Memo21!
Wir haben Ihre Bewerbung erhalten und Ihre Unterlagen eingesehen, danach ist Ihnen der Besuch des Studienkollegs grundsaetzlich moglich.
Voraussetzung ist aber u.a das Bestehen der Sprachlichen Aufnahmeprufung, zu der wir Sie Herr Memo21 fur den 04.12.2010 gerne einladen.

Wir bieten zum Sommersemester 2011 einen G-, M-, und einen T-Kurs an.

Die naechste Sprachliche Aufnahmeprufung findetn am 04.12.2010 um 9:30 Uhr statt.

Bringen Sie bitte zur Sprachlichen Aufnahmeprufung mit:

-> Originalzeugnisse und Unterlagen, sofern Sie keine beglaubigten Kopien eingereicht haben

-> Passport / Personalausweis ( Identitaets- und Visumkontrolle)

-> 5,00 Euro fur Porto, Kopien etc.

Mit freundlichen Grußen
...

Kabul etmisler, yoksa ben mi inanamiyorum...

memo21

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen memo21 » Prş Eyl 23, 2010 3:56 pm

O zaman Caylar benden ! ....

memo21

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen memo21 » Cum Eyl 24, 2010 12:40 pm

Arkadaslar Wintersemester ne zaman basliyor, ben W kursunu yapmak istiyorum, acaba gec kaldigim icin mi, yazmamislar, yani seneye mi olacak, bilgisi olan lutfen yazsin.

romeo-87

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen romeo-87 » Cum Eyl 24, 2010 3:33 pm

oncelikle hayirli olsun,hala kafam ermedi ama bosver ssonucta kabul etmislerya ona bak sen.wintersemester gecti artik sommersemester icin basvurmus oldun.4 aralikta almanca giris sinavina giriceksin.kazanincada ilk semesterden baslarsin artik,tabi okul mart ayina dogru baslar.yaz semesteri icin yalnizca G;M ve T kursu var yani W kursu isteme gibi bir sansin yok,zaten bildigim kadariyla ilk kegatlarini verdiginde M kursunu isaretlemistin,o yuzdende sadece almancadan sinava giriceksin,yani W kursu olsaydi ayriyetten ingilizce ve matematik sinavinada sokarlardi.neyse kutlarim tekrar.ama iyi hazirlan giris sinavi pekde kolay olmayabilir.
Ayrica basvurudugn Studienkollegin ismi nedir acaba ?

memo21

Studienkolleg Yardim

Mesaj gönderen memo21 » Cum Eyl 24, 2010 5:11 pm

Tesekkur ederim,
ya benim bolumum Turkiye\'de Esit - Agirlikti.
Simdi burada M Kurs aldim, acaba ne olacak, zorlanirmiyim, yoksa gercekten calissam alirmiyim. :)
Kafam hayli bir karisik ya.
Desteklerinizi bekliyorum.