Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

ZORLUK!!

Basvurular, lisans, master, doktora... Hepsi burada...
TheSonne

ZORLUK!!

Mesaj gönderen TheSonne » Pzr Haz 14, 2009 10:49 pm

[quote]pLotoniC tarafindan yazilan metin:
Omer acayip korkularin var yazdiklarindan anlasiliyor, ayni benim gibi, bende bunlari dusunup kafayi catlatiyodum.

1. Evet cok zor burda Universite okumak, daha da zorlasti Bachelor sistemiyle.

2. Bende cok dusundum Turkiye\'ye geri donsem mi diye, hala da dusunuyorum bazen. Turkiye de pasa pasa rahat okumak varken bu kadar iskenceye degiyor mu diye insan soruyor kendi kendine. Bunlarin altina da bir suru seyler yazarim da hic keyfim yok suanda, ama madem gelmisin ver DSH yi basla okula, ben Universiteye de kasma gerek yok, git FH da oku samimiyim. Cunku Turkiye deki Universite sistemi FH ile ayni.

Is dunyasina FH ile kanalize olabilirsin, acik soylemek gerekirse Uniden cikan bi adam FH mezunu bi muhendis kadar isi bilmez, Avrupada Universite kavrami bizimkine gore oldukca farkli.

O deutschkurs olayini kafana takma, kaldirirlar onu oyle bisey yok.

Matematikte korkma, Gurkan Matematik ogrenmiyorlar falan demiste hic katilmiyorum, eger duzgun bi liseden geliyosan otturursun matematigi bak demedi deme.

Burda Universiteler belli bi standarti tutturmus, o yuzden murattan ferrariye binmek gibi geliyor bize ancak ben onda da katilmiyorum cunku Turkiye\'de de gercekten iyi Universiteler var simdi saydirmayin bana Bogazici, Itu, Yildiz, Marmara Hacettepe. Odtu Galatasaray vs...

Bir ornek Serdar abi diye bi adam, ITU de Elektronik fakultesi Kontrol Muh. bitirmis, geldi burda 1,5 sene de master bitirdi simdi tez yaziyor, adamin agzindan ya zormus lafi duymadim, ki adam oturupta ders calisan birisi degildi, yani cok gozde buyutmenin anlami yok, ben biseyi bilirim kimse de onu degistiremez, su saydigim Unilerden akli basinda bi adam burda zorlanmadan ( hic zorlanmadan demiyorum) gecer bitirir...

Ever meshur prufungswiederholung olayi, bu olay gercekten ogrenci eleyici bi sistem, 2 sinavdan sonra veremediysen gule gule diyorlar, birde bununla kalmiyor, 1. semester da alamadigin dersi ilk aldigin 2. veya 3. semester da kesin sinavina girmelisin, yani nasil olsa 3 hakkim var uni sonuna kadar sallarim diye de bisey yok maalesef.

Okuyacagin bolum bence zor, cunku herseyden bi parca goreceksiniz, burda zaten saf bi bolum yok gibi, makine okuyan adam elektronik veya Informatik faln goruyo, hele fizikciler, bilgsayar mi okuyolar fizik mi belli degil.

Anlican konsantrasyonu son seviyede tutmalisin Uniye baslayinca, aman suna takilim deyip bi kaybedersen ipin ucunu semester sonunda elde sifirlar bulursun kendini ve bence insan kendnini cok buraya ait hissetmemeli, her an gidecekmis gibi falan, ne bilim benim icin boyle en azindan... O yuzden de Uniye gercekten Uni gozuyle bakiyorum yani, havasinda suyunda karisinda kizinda yolunda binasinda $uyunda buyunda degilim ben almanyasinin...

takma kafana ya, daha dsh var onunde vericeksin zaten sonra baslarsin ufaktan gelir devami..

[/quote]
Ben gelecek yil universite sinavina girecegim ve burada bahsettiginiz universiteler benim hedefledigim universiteler simdi eger ben bu universitelere gidersem sizce master icin Almanya\'daki LMU Munchen veya Karlshule\'da mastera saglam bir sekilde baslayabilirim miyim? Bunu sormamin nedeni top rating de bu universitelerin ilk 50\'de Turkiye\'deki universitelerin de ilk 500\'de zor yer almasi.

yorumcu

ZORLUK!!

Mesaj gönderen yorumcu » Prş Haz 18, 2009 7:24 pm

daha uniye baslamamassin. hele bir uniye gir bitir. notlarin iyi olursa, almancan da iyi olursa tabiki baslarsin. master kabulunu kendine sorun etmene gerek yok.

der Nordostwind

ZORLUK!!

Mesaj gönderen der Nordostwind » Cum Haz 19, 2009 1:38 pm

[quote]TheSonne tarafindan yazilan metin:
[quote]pLotoniC tarafindan yazilan metin:
Omer acayip korkularin var yazdiklarindan anlasiliyor, ayni benim gibi, bende bunlari dusunup kafayi catlatiyodum.

1. Evet cok zor burda Universite okumak, daha da zorlasti Bachelor sistemiyle.

2. Bende cok dusundum Turkiye\'ye geri donsem mi diye, hala da dusunuyorum bazen. Turkiye de pasa pasa rahat okumak varken bu kadar iskenceye degiyor mu diye insan soruyor kendi kendine. Bunlarin altina da bir suru seyler yazarim da hic keyfim yok suanda, ama madem gelmisin ver DSH yi basla okula, ben Universiteye de kasma gerek yok, git FH da oku samimiyim. Cunku Turkiye deki Universite sistemi FH ile ayni.

Is dunyasina FH ile kanalize olabilirsin, acik soylemek gerekirse Uniden cikan bi adam FH mezunu bi muhendis kadar isi bilmez, Avrupada Universite kavrami bizimkine gore oldukca farkli.

O deutschkurs olayini kafana takma, kaldirirlar onu oyle bisey yok.

Matematikte korkma, Gurkan Matematik ogrenmiyorlar falan demiste hic katilmiyorum, eger duzgun bi liseden geliyosan otturursun matematigi bak demedi deme.

Burda Universiteler belli bi standarti tutturmus, o yuzden murattan ferrariye binmek gibi geliyor bize ancak ben onda da katilmiyorum cunku Turkiye\'de de gercekten iyi Universiteler var simdi saydirmayin bana Bogazici, Itu, Yildiz, Marmara Hacettepe. Odtu Galatasaray vs...

Bir ornek Serdar abi diye bi adam, ITU de Elektronik fakultesi Kontrol Muh. bitirmis, geldi burda 1,5 sene de master bitirdi simdi tez yaziyor, adamin agzindan ya zormus lafi duymadim, ki adam oturupta ders calisan birisi degildi, yani cok gozde buyutmenin anlami yok, ben biseyi bilirim kimse de onu degistiremez, su saydigim Unilerden akli basinda bi adam burda zorlanmadan ( hic zorlanmadan demiyorum) gecer bitirir...

Ever meshur prufungswiederholung olayi, bu olay gercekten ogrenci eleyici bi sistem, 2 sinavdan sonra veremediysen gule gule diyorlar, birde bununla kalmiyor, 1. semester da alamadigin dersi ilk aldigin 2. veya 3. semester da kesin sinavina girmelisin, yani nasil olsa 3 hakkim var uni sonuna kadar sallarim diye de bisey yok maalesef.

Okuyacagin bolum bence zor, cunku herseyden bi parca goreceksiniz, burda zaten saf bi bolum yok gibi, makine okuyan adam elektronik veya Informatik faln goruyo, hele fizikciler, bilgsayar mi okuyolar fizik mi belli degil.

Anlican konsantrasyonu son seviyede tutmalisin Uniye baslayinca, aman suna takilim deyip bi kaybedersen ipin ucunu semester sonunda elde sifirlar bulursun kendini ve bence insan kendnini cok buraya ait hissetmemeli, her an gidecekmis gibi falan, ne bilim benim icin boyle en azindan... O yuzden de Uniye gercekten Uni gozuyle bakiyorum yani, havasinda suyunda karisinda kizinda yolunda binasinda $uyunda buyunda degilim ben almanyasinin...

takma kafana ya, daha dsh var onunde vericeksin zaten sonra baslarsin ufaktan gelir devami..

[/quote]
Ben gelecek yil universite sinavina girecegim ve burada bahsettiginiz universiteler benim hedefledigim universiteler simdi eger ben bu universitelere gidersem sizce master icin Almanya\'daki LMU Munchen veya Karlshule\'da mastera saglam bir sekilde baslayabilirim miyim? Bunu sormamin nedeni top rating de bu universitelerin ilk 50\'de Turkiye\'deki universitelerin de ilk 500\'de zor yer almasi.[/quote]

yaw arkadaslar herkes bu unilerden bahsediyorda buralarda okumadan etmeden universitelerin ustune yorum yapmak cok garip geliyor bana...artik trdede bolumlere gore universiteler degisiyor bircok anadolu universitemiz bazi bolumlerde cok iyi derecelerde.. artik trdede isme pek bakilmiyor...okumak istediginiz bolume karar verin ve nerde iyiyse oraya gidin bence cunku ulkemizdeki bircok universite bu sayilan universitelerden kat kat daha zor...

yorumcu

ZORLUK!!

Mesaj gönderen yorumcu » Cum Haz 19, 2009 1:58 pm

der Nordostwind sen bir once yazan arkadasin yorumuna, okumadan nasil yorum yapiyorsun diyorsun, en son cumlendede ayni yorumda sende bulunuyorsun. aslina bakarsan iki yorumda yapilabilir ama yorum yapana biraz daha saygili olmaliyiz bence. sonucta o yazan arkadas muhakkak almanyada birtakim izlenimleri olpta yazmistir. kendine gore bir yazi yazmis.
bencede senin dedigin gibi calisilirsa olur. ama gercekten almanyada zor. ama zor olmasinin sebebi derslerin boyle tuhaf olmasindan asiri zorlugundan degil. ayni ders iceriklerini turkiyede gorsen diger derslerden ayir edemezsin hangisi turkiye icerikli hangisi almanya icerikli ders diye. en azindan benim turkiyede okudugum uni ile almanyadaki uni karsilastirmasi boyle. ancak soyle birsey var. sorun surdan kaynaklaniyr. yabanci bir ulkede, maddi problemlerle, ek islerle, ve en agiri yabanci bir dille egiim gomek iki egitim arasindaki zorlugu ortaya cikariyor. bana almanyadaki egitim zor geliyor ama bu ders icerikleri oyle zor degil. bunu nerden mi anliyorum derseniz, sozlukle bulmaca cozer gbi cumleler netlesince konunun zor olmadigi anlasiliyor. ama cok zaman gectigi icin bikiyor insan. 6-7 dersi bir semsterda vermek icin boylece full derse konsantre olup duzenli calismak gerekiyor. :)
bu da benim dusuncelerim;)

der Nordostwind

ZORLUK!!

Mesaj gönderen der Nordostwind » Cum Haz 19, 2009 2:02 pm

karsilastirmak yapmak icin ikisinide yasamak gerektigini belittim yolcu arkadasim yapmis oldugum herhangi bir saygisizlik yok yani.. varsada ozur dilerim

yorumcu

ZORLUK!!

Mesaj gönderen yorumcu » Cum Haz 19, 2009 2:07 pm

estagfurulllah ozur dilemen icin soylemedim. sadece bu tip yorum yapacak kisilerin onunu kesmemek icin. yani yorum yapilabilir illaki ysamak gerekmez gormekte yeterlidir, izlenimlerde onemlidir. ama ben hala anlayamiyorum turkiyedeki uniler nasil ilk 500 e giremiyor. yani benim gordugum oyle aman aman bir fark yok. ama o siralamalar siyasi de olabilir. ki ben bu ihtmale epey inanmaya basladim

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

ZORLUK!!

Mesaj gönderen Physiker » Cmt Haz 27, 2009 11:53 am

neden ilk 500 e giremiyor bi ornekle aciklayim.. diyelim ki ogrenci biyoloji okuyor.. labaratuar a girdiginde 30 ogrenci 2-3 mikroskop ile calisabiliyor.. Universitelerin butcesi ortalama 2-3 milyon euro civari.. burda her ogrenci icin bir teleskop var labaratuarda. ve tabiki hocalar arasindaki kalite farki.. bir cok universitede bunlara itu, bogazici gibi yakisikli ve guzel okul kampusleri de dahil bazi docentler inanilmaz kalitesiz.. turkiye de artik docent olmak, ogretmen olmaktan daha kolay oldu.

kendimden bir ornek vereyim, su anda bachelor arbeit a basladim yavas yavas yani teze ve calistigim aletin ( Rustertunnelmikroskopie ) fiyati 1,1 milyon euro..

Incelemek isteyenler icin :
http://physiker.deutschstudent.de/#home

turkiye de tez yazarken gidersiniz biyerlerden ornegini bulursunuz hic calismadan sadece yazar gecersiniz.. ama burda bir tez icin bile 4-5 aylik on calisma yapiyorsun ve nerdeyse butun okudugun bilgileri en bastan tekrar ediyorsun.. o yuzden egitim kalitesi olarak bence karsilastirma yapmak biraz hayalcilik olur gibime geliyor..

cgn

ZORLUK!!

Mesaj gönderen cgn » Pzt Ara 14, 2009 1:01 am

oncelikle herkese merhabalar!!
nette dolasirken rasgeldim ve bende bu konuda bikac bise yazmak istedim
zorluk konusu gercekten goreceli kavram olsada cokda farklilik gostermemektir bazi yorumlarda odtu bogazici itu gibi tr de ve yurtdisinda mezunlariyla calismalariyla saygin uniler sanki cok mu asagilarda gorulmus?... sole ranke gore uni tahlili yapmak cok saglikli deil bence simdi bakarsak insanlarin aklinda kalmis mezunuyla calisaniyla belli basli okullar vardir mesela su an amerikada mit caltech stanford princeton ve georgia institute gibi yani bu uniler rankde ne kadar farkli yerlerde olsalar yine ilk tercih edilen uniler olmustur ve bunlarda genelde boston unileridir bilinen taninan yani bence koklu bi uni olmak onemli bence diger bi konu ilk 100 e hatta ilk 500 e baktigimizda en fazla uni amerika ingiltere canada gibi ulkelerden tabi bence bunun en buyuk sebebi very simple "money". acaba tr den kac tane uniyi birlestirmemiz lazim bi mit butcesini yakalamasi icin yani bide sole bi durum var mit bi undergrad student icin yillik 40000 dolar civarinda ucret alirken sen uni ye ne kadar para veriyorsun veya devlet ne kadar para ayiriyor ve yani tabiki bu bi bahane deil ama bunuda gozonune almak gerek bence bunlara ragmen bizim belli basli unilerimiz ii yerlerde.almanyada unilere gelirsek bildim kadariyla almanyadaki uniler sistem olarak cok farklilar pratige onem veren yerler oldugunu biliyorum yani kolay deil adamlar mercedes bmw ye muhendis yetisiriyolar.dogal olarakda seni lab dersinde pratik kisimlarda adam zorlucak.Evet su konuda hakli olabilirsiniz biz pratik olayini pek yapmiyoruz liseden uniye kadar bu konuda zayifiz ama isin theory kismi bence tartismali almanyadaki unilerde bu konuda zor olabilirler ama ben kendi unim icin konusiyim emin olun bizde yaya yaya okumuyoruz ben odtu kimya muh 3. sinifim eger isi basitten ele alirsak her hafta verilen zorlayici odevler projeler ve bunun ustune sinavlar kolay degil.matematik konusunda bi arkadasa katiliyorum eger saglamsa temelin heryerde rahatlilikla yapabilirsin.online olarak artik bazi uniler lecture larini nete koyuyolar ordanda takip etme sansim oluyo emin olun biz teori olarak cok daha fazla zorlaniyoruz ama bu avantaj mi dezavantajmi bu bi tartisma konusu
zaten en basta sunun karsilastirmasida cok mantikli deil bi kere almanya gibi sanayide dunyanin onde gelen bir ulkeyle daha saniyelesmesini tamamlayamayan iki ulkeden ve bunlarin unilerinden. bi kere segment farki var adamlarin heralde 200 000 euroluk labi milyonlarca euroluk research projeleri olucak olmazsa zaten bosch basf diye dunyaca unlu markalari olmazdi ve o laba sokarken de adam seni yarim saatlik sozludende geciricek kolay degil ama solede bi durum var benmde burda lab derslerim oluyo benm o degerde specific bi konu uzerine bi labim yok ama benmde giris sinavlarim oluyo belli notu gecemzsem laba giremiyorum 10 15 sayfalik raporlarim yani...bu cok basit oldu sole diyelim evet benmde akademisyenlerim bu adamlarla yarisabiliyo ulaslararasi arenada
bence trdeki unilerin en buyuk problemi okuldaki akademisyenin den calisanina herkesin devlet memuru olmasi memur mantigiyla akademisyenlikmi olur ya :D
illede somut bi karsilastirma gerekiyosa bolumumde olsun diger bolumlerde olsun almanya hollanda gibi yerlerde buyuk firmalara staja gidip mezun oldugunda oralarda calisan bir cok da tanidigim var demekki bise var yani bence o kadar asagi gormeyelim unilerimizi kosullara gore cok iyiler adamlar o bahsettiginiz unilerin mezunlarinin onune gecip ise giriyolar dikkate almak lazim
acikcasi ne kadar bu konu cok kesin bi sonuca baglanamasada sole bi durum varki arada bahsedilen kadar bi ucurum yok onemli olan disiplin ve istikrar bunlardan sasmayan bi insan zaten her zaman basarili olur heryerde
biraz daginik oldu artik idare edin :)
nese iste durum bole

utopist

ZORLUK!!

Mesaj gönderen utopist » Pzt Ara 14, 2009 2:34 pm

Bence Turkiyedeki uni.ler super.Bir de Odtudeki Bogazici ve Itu deki ogrencileri Almanyadaki orta seviye uni ogrencileriyle karsilastirmam bile=)

omier93

ZORLUK!!

Mesaj gönderen omier93 » Prş Mar 25, 2010 2:01 am

x-ray a katiliyorum bizim millet gibi kibirlisini gormedim... trde kampus hayati mukemmel her taraf gunah yuvasi gencligin halini gecen aaralik ayinda odtu ye gidince gordum.. bizim millet icin bol hatunlu los ortamli mekan gerek... bunun egitimle bi ilgisi yok ama mentaliteyi dusununce o ortami gorunce kan beynime sicradi.. almanyada uni seni hic dusunmuyo ister gel ister gelme cok da tinnnn.. isteyen istedigi bolume gidebilio istedigi an bolum degistirebilio bu yuzdendir ki yaninda oturan adam idiot olabilio.. bu durum ilk zamanlarda alman unilerini gozumden dusurmustu.. turkiyede genelde bi standart var oss sayesinde burda o yok ama ilerleyen semesterlarda bi cok insan ya uniden ayrilio ya da bolum degistirio bu sayede standart olusuo sinif duzeyinden bahsediorm...

sahsen yakinlarimdan ve arkadaslarimdan almnayaya master icin gelenleri gordum ve itu ytu gibi yerlerden gelmislerdi.. biz turkiyede bosa okumusuz dediler ki dusunun bu uniler turkiyenin gozdeleri..

suana kadar almanyada zorlandigim tek mesele vorlesunglarin yani derslerin cok yuzeysel anlatilmasi.. adamlar git kendi basina ogren diyo... bilgiyi ogrenmekten cok ogrenmeyi ogren mantigiyla yaklasiyo.. burada kimsede kibir falan yok ellerin cebinde agzinda sakiz profla muhabbet edebiliosn adam senle ilgilenio maillesiyosun falan filan derdini anlatiosun dinlio ayni masada yemek yiyiosun ama zerre adam kayirma yok.. trdeki arkilerden neler duydum ana okulu mu baska bise mi anlamadim zihniyet olarak tabi.. cok sekilci insanlariz bunun bi an once degismesi lazim, karsimdaki prof terliklerini giymis ders anlatioydu iste budur dedim adam isini cok guzel yapiyo hic biseye takilmio taktirtmio da gerisi sana kalmis naparsan yap

mavisim

ZORLUK!!

Mesaj gönderen mavisim » Cmt Eyl 18, 2010 4:19 pm

Bastan itibaren okudum,
Bence alm.gibi bir ulkede univ.bitiriyorsan sana o diplomayi hakkiyla vereceklerdir.Yan gelip yatarak,2 fotokopiyle sinava hazirlanilmayacaktir.ulkemde tumu boyle demiyorum ama boyleler az da degil..

Boylesi detayci insanlarin oldugu bir sistemde bunun aksini dusunemem bile..

Esim bundan 30 sene once orada (tam adini bilmiyorum),elktrnk. teknik lisede okumus,hala oyle mi bilemem ama o zamanlar buyuk firmalar liseden ogrenci secip staja alip kendi iclerinde muh.olarak yetistiriyormus.
Esim sinavin cok farkli oldugunu,okulda verilen klasik bilgileri degil \'\'teknk cizm yetenegini hatta i.q\'yu olctugunu\' anlatir,mesela etabin birinde bir nesne konup,3-5dk zaman verilip,kaldirdiktan sonra,bunun 3-4 ayri bakis acisindan cizimini istemisler,digerinde zka testlerindekiler gibi sorular varmis gibi..sinav yuzlercesinden sadece 20ksnin alindigi,bir sinvmis.(esim ozaman giren 2 trkten biriymis,girmis stajini yapmis,staj cizimlerini notlarini hala saklar,oturma-cal.tum izinleri de varmis)..
O nedenle bence orada okumak icin ciddi bir calisam yapmak dogal,adamlar asla bosa emek vermezler,egitim yatirimlarina bakin,ustelik tum gelismis ulkelerde gecerli diplomaniz olacak..
her zorluga deger bence..
kolay gelsin..
Degismeyen tek sey degisimdir!

ela07

ZORLUK!!

Mesaj gönderen ela07 » Pzr Eyl 19, 2010 7:21 pm

Sizinle ayni fikirde degilim Psysiker.Cevrenizden ornek vermis olabilirsiniz. Docentlik ve tez konularinda da genelleme gibi olmus yazdiklariniz.Turkiye de ki universitelerin fiziki sartlarinin kotu oldugu ve ayrilan butcenin Almanya ile kiyaslanmasi bile komik buna katiliyorum.Size sunu ornek vereyim Konya Selcuk Universitesi.Universite malum Anadolu universitesi olarak geciyor.Tarih bolumunu yakindan taniyorum ve tarih bolumu bu sene icinde Freie Uni ile partner oldu tabii ki avrupa icin kucuk bir olay hatta onemsiz olabilir ama her sene 2,3 tane ogretim uyesi Almanya ya gelip burada arastirma yapiyor derslere katiliyor.Bu Turkiye de birseylerin degismekte oldugunu gosteriyor.Ayrica Turkiye de docent olmak kolay yazmissiniz ama ben sadece bu sinav icin 1 sene evinden cikmayan sabahlara kadar calisan insanlar taniyorum.Buna ragmen gecemeyenleri de.Ayrica artik universitelerde torpilde gecmiyor ogretmenlerin soz hakki yuzde 20 ye indirildive bir ton ek sart getirildi.Son olarak ornegin ODTU den gelen arkadaslarin burada master yaparken cokta zorlanmadiklarini hatta cogu almandan daha yuksek not aldiklarini soyleyebilirim.Turkiyede ki tek sorunun universitelere az butce ayrilmasi oldugunu dusunuyorum.
:)

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

ZORLUK!!

Mesaj gönderen Physiker » Pzr Eyl 19, 2010 11:54 pm

[quote]ela07 tarafindan yazilan metin:
Sizinle ayni fikirde degilim Psysiker.Cevrenizden ornek vermis olabilirsiniz. Docentlik ve tez konularinda da genelleme gibi olmus yazdiklariniz.Turkiye de ki universitelerin fiziki sartlarinin kotu oldugu ve ayrilan butcenin Almanya ile kiyaslanmasi bile komik buna katiliyorum.Size sunu ornek vereyim Konya Selcuk Universitesi.Universite malum Anadolu universitesi olarak geciyor.Tarih bolumunu yakindan taniyorum ve tarih bolumu bu sene icinde Freie Uni ile partner oldu tabii ki avrupa icin kucuk bir olay hatta onemsiz olabilir ama her sene 2,3 tane ogretim uyesi Almanya ya gelip burada arastirma yapiyor derslere katiliyor.Bu Turkiye de birseylerin degismekte oldugunu gosteriyor.Ayrica Turkiye de docent olmak kolay yazmissiniz ama ben sadece bu sinav icin 1 sene evinden cikmayan sabahlara kadar calisan insanlar taniyorum.Buna ragmen gecemeyenleri de.Ayrica artik universitelerde torpilde gecmiyor ogretmenlerin soz hakki yuzde 20 ye indirildive bir ton ek sart getirildi.Son olarak ornegin ODTU den gelen arkadaslarin burada master yaparken cokta zorlanmadiklarini hatta cogu almandan daha yuksek not aldiklarini soyleyebilirim.Turkiyede ki tek sorunun universitelere az butce ayrilmasi oldugunu dusunuyorum.[/quote]

Size tek bir ornek veriyim ; hatta sizin ornek verdiginiz universiteden :) Konya Selcuk Universitesinde bir tanidigim hic birsey yapmadan Doc. Dr. unvanini aldi. :) isterseniz sizinle ismini ozel mesajta da paylasabilirim =) Yani mukayese bile etmek anlamsiz. Turkiyeden bahsediyoruz arkadaslar, cemaat cocuklarina mail yoluyla kpss, ales sinavlarinin yollandigi bir ulke diyoruz. almanlar sasirinca biseye tepki gosterirler ya gozlerini buyutup halloooo diye :)

mavisim

ZORLUK!!

Mesaj gönderen mavisim » Pzt Eyl 20, 2010 1:22 am

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:
Yani mukayese bile etmek anlamsiz. Turkiyeden bahsediyoruz arkadaslar, cemaat cocuklarina mail yoluyla kpss, ales sinavlarinin yollandigi bir ulke diyoruz. almanlar sasirinca biseye tepki gosterirler ya gozlerini buyutup halloooo diye :)[/quote]

+ 100 diyorum..
Degismeyen tek sey degisimdir!

ela07

ZORLUK!!

Mesaj gönderen ela07 » Pzt Eyl 20, 2010 2:04 am

ben size Turkiye de egitim mukemmel demiyorum zaten gelismis ve gelismekte olan 2 ulkenin sartlari kiyaslanamaz.Bahsettigim sey Turkiye de bazi seylerin degismeye basladigi.Ben de biliyorum bazi sinavlarin hatta docentlik icin dil sinavlarinin satin alindigini ama bu artik azaltilmaya baslandi.Ayrica Oss sorularinin her sene dogu illerinde bazilari tarafindan cozuldugu bir dershanenin ayni sinifindan ne tesaduftur ki 20 ye yakin tip ogrencisi ciktigi bununda bu hukumetten once de oldugu sonra da olacagini.Demem su ki Turkiye de bazi universitelerin ciddi guzel egitim vermeye basladigi ve olanak olsa almanyada ki universiteler kadar iyi olabilecegimiz.Universitelerimizi bu kadar kucuk gormemeniz.Yoksa Alman universiteler partner uni secip bizim unilerle ortak programlar yapmazdi.Ayrica bir universitede yukselmeyi sacma sekilde yapan insanlar yuzunden de buna yillarini harcayan insanlar bir tutulmus gibi oluo soyleminizde.

dokuzonbes

ZORLUK!!

Mesaj gönderen dokuzonbes » Pzt Eyl 20, 2010 10:40 am

forumun en yararli basligi burasiymis.. soluksuz okudum bastan sona.

elinize saglik
allahini seven defansa gelsin

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

ZORLUK!!

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Eyl 20, 2010 5:37 pm

[quote]ela07 tarafindan yazilan metin:
ben size Turkiye de egitim mukemmel demiyorum zaten gelismis ve gelismekte olan 2 ulkenin sartlari kiyaslanamaz.Bahsettigim sey Turkiye de bazi seylerin degismeye basladigi.Ben de biliyorum bazi sinavlarin hatta docentlik icin dil sinavlarinin satin alindigini ama bu artik azaltilmaya baslandi.Ayrica Oss sorularinin her sene dogu illerinde bazilari tarafindan cozuldugu bir dershanenin ayni sinifindan ne tesaduftur ki 20 ye yakin tip ogrencisi ciktigi bununda bu hukumetten once de oldugu sonra da olacagini.Demem su ki Turkiye de bazi universitelerin ciddi guzel egitim vermeye basladigi ve olanak olsa almanyada ki universiteler kadar iyi olabilecegimiz.Universitelerimizi bu kadar kucuk gormemeniz.Yoksa Alman universiteler partner uni secip bizim unilerle ortak programlar yapmazdi.Ayrica bir universitede yukselmeyi sacma sekilde yapan insanlar yuzunden de buna yillarini harcayan insanlar bir tutulmus gibi oluo soyleminizde.[/quote]

partner universite secilmesi baska bir universitenin o partner universitenin cok iyi oldugu anlamina gelmez. Bazi universiteler cok farkli bolgelerde de calismalar yaparlar ve o bolgeye yakin veya ait universiteleri partner olarak gorurler. simdi ona bakarsaniz bizim yolu olmayan koyle de almanyanin en zengin sehirlerinden olan wesel kardes sehir =). ama bizim koyde halen dogru duzgun yol yok. maalesef ki bu sayi azalmaya degil , aksina son 2-3 yildir inanilmaz artmaya baslandi.. artik universite kadrolari neye gore doluyor hepimiz biliyoruz. bu da elbette kaliteyi etkiliyor. bi kere universiteler maddi olarak gelistirilmedigi surece sadece sekillere bakip burda gelistirilen makinalarin sistemlerini ezberlemek ve onu hic gormemek biraz da don kisotculuk oluyor maalesef.

ela07

ZORLUK!!

Mesaj gönderen ela07 » Pzt Eyl 20, 2010 10:33 pm

ben size gore daha iyimser bakiyorum.dediklerinizde haklisiniz ama birseylerin degismekte oldugunu dusunuyorum.Almanya nin egitim sistemiyle veya unileriyle kiyaslamiyorum ve fiziki sartlar olusursa Turk ogrencilerinin daha iyi yerlere gelebilecegini dusunuyorum.saygilarimla...

Kullanıcı avatarı
Physiker
İletişim:

ZORLUK!!

Mesaj gönderen Physiker » Pzt Eyl 20, 2010 11:10 pm

evet ama biz de turk ogrencilerinin kapasitesini tartismiyoruz, iki ulke arasindaki egitim kalite farkini tartisiyoruz zaten.

ela07

ZORLUK!!

Mesaj gönderen ela07 » Sal Eyl 21, 2010 12:24 am

[quote]Physiker tarafindan yazilan metin:
evet ama biz de turk ogrencilerinin kapasitesini tartismiyoruz, iki ulke arasindaki egitim kalite farkini tartisiyoruz zaten.[/quote]
egitim farkini da tartismiyoruz ben bastan beri kabul ediyorum buranin egitim sisteminin daha iyi oldugunu ben Turkiye nin ilerlemekte oldugundan dunle bugun Turkiyesinden bahsediyorum.farkli konular tartisiyoruz heralde!