Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
blackrock

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen blackrock » Cum Ağu 05, 2022 7:12 pm

soonace yazdı: Cum Ağu 05, 2022 6:53 pm Merhabalar herkese, uygun başlığı bulamadım maalesef. Vize başvurusunda ulusal vize başvuru formunu pdf olan versiyonu doldurmak istiyorsak print edip el ile mi doldurmamız gerekiyor yoksa adobe acrobat gibi programlarla doldurup çıktısını alabilir miyiz?
iki tip başvuru formu var. Birini sitede dolduruyorsun (bilgisayar üzerinden) diğerini de çıktısını alıp el ile dolduruyorsun. Seçim senin. Sanırım sen çıktısı alınacak formdan bahsettiğin için adobeden doldurma el ile doldur.

soonace

Mesaj gönderen soonace » Cum Ağu 05, 2022 7:43 pm

blackrock yazdı: Cum Ağu 05, 2022 7:12 pm iki tip başvuru formu var. Birini sitede dolduruyorsun (bilgisayar üzerinden) diğerini de çıktısını alıp el ile dolduruyorsun. Seçim senin. Sanırım sen çıktısı alınacak formdan bahsettiğin için adobeden doldurma el ile doldur.
Anladım teşekkür ederim

erenmrsn

Mesaj gönderen erenmrsn » Cum Ağu 05, 2022 11:36 pm

ben 2021de ösym tercih belgemi aldım ve bu dönem şartlı kabul alıp gitmek istiyorum.Şartlı kabulde c1 almak için 4 dönem hak verilir.Bu süre benim ösym belgemin geçerliliğine ek mi olur yoksa ne olursa olsun belge geçerliliği 2 yıl mı?Bilgisi olan cevaplarsa çok sevinirim

bilinmez21

Mesaj gönderen bilinmez21 » Cmt Ağu 06, 2022 6:45 pm

Arkadaşlar merhaba
red aldım ama hiçbir dayanağı yok bu durumda itiraz mı edeyim yoksa yeniden başvuru mu yapmalıyım. Görüşmeyi Ankara konsolosluğunda yapmıştım.yeni randevu aldım İstanbuldan.iptal etmelimiyim.

Özgür123

Mesaj gönderen Özgür123 » Cmt Ağu 06, 2022 6:59 pm

bilinmez21 yazdı: Cmt Ağu 06, 2022 6:45 pm Arkadaşlar merhaba
red aldım ama hiçbir dayanağı yok bu durumda itiraz mı edeyim yoksa yeniden başvuru mu yapmalıyım. Görüşmeyi Ankara konsolosluğunda yapmıştım.yeni randevu aldım İstanbuldan.iptal etmelimiyim.
İstanbul Ankara'dan daha iyi ama adresi sorun etmezler mi?

yigitstn

Mesaj gönderen yigitstn » Cmt Ağu 06, 2022 7:10 pm

Hangi tip vizeye başvurdun, backgroundun ne, red mektubunda ne yazıyor detaylı yazarsan eminim daha sağlıklı yorumlar alırsın.

bakguc

Mesaj gönderen bakguc » Cmt Ağu 06, 2022 10:43 pm

Değerli arkadaşım,
*Sen hem burada hem facebook gruplarında yazıyorsun ama eksik yazıyorsun konu hakkında detay vermediğin için kimse de sana yardımcı olamıyor. Profiline girdim enterasan bir başvuru süreçlerin var. Aralık ayında vize görüşmesine girmişsin şartlı kabul ile, Almanca veya İngilizce cevaplanması gereken sorulara hiç cevap vermediğini yazmışsın Almancan olmadığı için ve belli ki vize reddi almışsın doğal olarak.

*Mart gibi yeniden vize görüşmen olmuş ve şöyle yazmışsın "benim dil belgesi yoktu, bloke hesap veya garantörüm de yoktu.. başvurduğum bölümün bölüm başkanı tüm masraflarımı karşılayacağına dair üniversiteden resmi belge gönderdi. ve belgelerim 20 nisanda yabancılar dairesine gönderildi. hala sonuç yok"

*aylar sonra senden belge istediklerini söylemişsin ve sana şunu yazmışlar (Almancam olmadığı için GT ile ingilizceye çevirdim):

Thank you for your request. We would like to inform you that you can still enter Germany if you are in possession of a valid admission/matriculation and meet all other requirements for granting. Now tell us that your enrollment is no longer valid. We would therefore like to ask you to submit a valid admission/enrolment by 15.08.22 so that your application can be processed.

Senin bu sürecini okuduğumda Almanca belgen yok , garantör ve bloke hesabı yok. Üniversiteden aldığın bütün masraflarını karşılayacağım belgesi tatmin etmemiş konsolosluğu belli ki. Sana gelen son mailde açıkca kabul belgesi dışında all other requirements halletmen gerekiyor diyor. Bunlar dil belgesi ve finansal açıdan eksiklikler diye düşünüyorum.
Ortada tutarsız olan ve eksik olan şeyler var. üniversiteden aldığını söylediğin bütün masraflarını karşılayacağız belgesi eksik olabilir. Zira başvuruda istenilen evrakların örneğin garantör belgesi üzerinde özellikle "X" yazılması gerekiyor diye konsolosluk belirtmiş. Belki okul sadece senin yurt masrafını karşılıyor? Geri kalan masraflar ne olacak diye düşünmüş olabilirler.

Özet olarak geçersem itiraz etmeden önce şunları yeniden düşünmen gerek:
-Muhtemelen Hamburg'dan aldığın kabul ile Aralıkta ret aldığın vize başvurusunu Mart ayında yenilemişsin. Artık geçersiz olabilir bu kabul yeni kabul al
-Almanca dil belgen yok veya daha yüksek seviyeye çıkar
-Herkesin yaptığı gibi Garantör veya Bloke hesap ayarlamaya çalış

Adamlar açıkça yazmış "meet all other requirements " sadece kabul belgesi meselesi değil. Sen 15ine kadar kabul belgesi de atsaydın gene ret yerdin zira diğer gereklilikler eksik!!! Sana tavsiyem daha fazla yıpranmaman için bu şartları yerine getirmeye çalışman.

bilinmez21

Mesaj gönderen bilinmez21 » Pzr Ağu 07, 2022 12:30 am

bakguc yazdı: Cmt Ağu 06, 2022 10:43 pm değerli arkadaşım,

iyi güzel hoş yazmışsın da anlamadığın bir nokta var o da şuki;
bana gönderilen red mektubunda maddi olarak bir sorun olmadığını belirtiyor. başvurumu yeni kabul belgesi ile yapmıştım.aralık ayındaki kabul belgesi değil. konsolosluk mart ayında gitmediğim için okul kaydımı sildi ağustos tarihinde yeni yayınlanacak olan kabul belgesini istiyordu.
2) konsoloslk bölümümle alakası olmayan dilleri sebep göstererek red vermiş.

Değerli arkadaşım,
*Sen hem burada hem facebook gruplarında yazıyorsun ama eksik yazıyorsun konu hakkında detay vermediğin için kimse de sana yardımcı olamıyor. Profiline girdim enterasan bir başvuru süreçlerin var. Aralık ayında vize görüşmesine girmişsin şartlı kabul ile, Almanca veya İngilizce cevaplanması gereken sorulara hiç cevap vermediğini yazmışsın Almancan olmadığı için ve belli ki vize reddi almışsın doğal olarak.

*Mart gibi yeniden vize görüşmen olmuş ve şöyle yazmışsın "benim dil belgesi yoktu, bloke hesap veya garantörüm de yoktu.. başvurduğum bölümün bölüm başkanı tüm masraflarımı karşılayacağına dair üniversiteden resmi belge gönderdi. ve belgelerim 20 nisanda yabancılar dairesine gönderildi. hala sonuç yok"

*aylar sonra senden belge istediklerini söylemişsin ve sana şunu yazmışlar (Almancam olmadığı için GT ile ingilizceye çevirdim):

Thank you for your request. We would like to inform you that you can still enter Germany if you are in possession of a valid admission/matriculation and meet all other requirements for granting. Now tell us that your enrollment is no longer valid. We would therefore like to ask you to submit a valid admission/enrolment by 15.08.22 so that your application can be processed.

Senin bu sürecini okuduğumda Almanca belgen yok , garantör ve bloke hesabı yok. Üniversiteden aldığın bütün masraflarını karşılayacağım belgesi tatmin etmemiş konsolosluğu belli ki. Sana gelen son mailde açıkca kabul belgesi dışında all other requirements halletmen gerekiyor diyor. Bunlar dil belgesi ve finansal açıdan eksiklikler diye düşünüyorum.
Ortada tutarsız olan ve eksik olan şeyler var. üniversiteden aldığını söylediğin bütün masraflarını karşılayacağız belgesi eksik olabilir. Zira başvuruda istenilen evrakların örneğin garantör belgesi üzerinde özellikle "X" yazılması gerekiyor diye konsolosluk belirtmiş. Belki okul sadece senin yurt masrafını karşılıyor? Geri kalan masraflar ne olacak diye düşünmüş olabilirler.

Özet olarak geçersem itiraz etmeden önce şunları yeniden düşünmen gerek:
-Muhtemelen Hamburg'dan aldığın kabul ile Aralıkta ret aldığın vize başvurusunu Mart ayında yenilemişsin. Artık geçersiz olabilir bu kabul yeni kabul al
-Almanca dil belgen yok veya daha yüksek seviyeye çıkar
-Herkesin yaptığı gibi Garantör veya Bloke hesap ayarlamaya çalış

Adamlar açıkça yazmış "meet all other requirements " sadece kabul belgesi meselesi değil. Sen 15ine kadar kabul belgesi de atsaydın gene ret yerdin zira diğer gereklilikler eksik!!! Sana tavsiyem daha fazla yıpranmaman için bu şartları yerine getirmeye çalışman.

kevinmalone

Mesaj gönderen kevinmalone » Pzr Ağu 07, 2022 2:08 am

bilinmez21 yazdı: Pzr Ağu 07, 2022 12:30 am
Bölüm almanca değil mi ? Almanca C1 belgesi ibraz etmediğini yazmış. Ki zaten bölümün şartlarından birisi de almanca, ingilizce dışındaki dillere de hakim olmak.

leylasso

Mesaj gönderen leylasso » Pzr Ağu 07, 2022 11:09 am

Nireip yazdı: Cmt Tem 30, 2022 12:48 pm Merhaba,

Umarım süreç istediğiniz gibi sonuçlanmıştır. Benim de 36f için yaptığım başvuruya sonunda randevu atandı. Ama randevu tarihi ve kursun başlangıç tarihi arasında tam 4 hafta var.

Sizin vizenizin gelişi ne kadar sürdü? Başvurunuzu hangi şehirden yapmıştınız? Son olarak süreci hızlandırmak için yapabileceğimiz bir şey var mı?

Teşekkürler
merhaba,
maalesef hala bekliyorum...
Ankara konsolosluğundan başvurmuştum. haftaya 3 ay dolmuş olacak. vizem gelir ve almanya da başlarım dediğim kursa online katılıyorum kursun da bitmesine az kaldı.. bilemiyorum benim şu sıralar pek almanya ya gitme hevesim kalmamıştı zaten o yüzden beklemek zor gelmiyor. hayırlısı olsun..

ereen92

Mesaj gönderen ereen92 » Pzr Ağu 07, 2022 2:50 pm

Egdn yazdı: Sal Ağu 02, 2022 6:24 pm Yani kendi okulumdaki notum inanılmaz yüksek değildi ortalamaydı diye düşünüyorum, tum dan mühendislik alanında mastera kabul aldım. Başvuruda cgpa+referans+cv bakıyorlar benim referans cv notdan daha güçlüydü. Almancam 0 hiç bilmiyorum, okulum 100% ingilizce olduğu için tum a okul ingilizcedir belgesi atmıştım. Toefl ielts atmadım (Kendim toefl girmiştim daha önce sadece vize sırasında ekstra belge olarak verdim okulun dili ingilizcedir yanında idatada gerek yok demişlerdi ama yinede kıllık çıkmasın diye verdim).
Tuma mart ortası başvurdum mayıs ortası sonu arası mülakata girdim sonraki gün kabul geldi daha kayıt olmadım ama okula.
merhaba, ingilizceniz varmıydı? okulunuz ielts sunmadan nasıl kabul verdi?
ben master için ielts sunmadan kabul aldım 1 dönem hakkım olacak sertifikayı tamamlamam için, dersleride 1 dönem uzatacağım doğal olacak. ingilizcem b1 seviyelerinde ama sertifikam yok. vizede sorun olurmu sizce? ielts sertifikası yerine almanyada dil kursu kayıt belgesi sunarsam problem yaşar mıyım?

hildatsyn

Mesaj gönderen hildatsyn » Pzr Ağu 07, 2022 2:57 pm

Merhaba, bir okuldan kabul alınmış ancak kabul mektubunun orijinali henüz gönderilmeden vize görüşmesinde pdf (letter of admission) çıktısı yeterli midir?

whateven

Mesaj gönderen whateven » Pzr Ağu 07, 2022 3:39 pm

hildatsyn yazdı: Pzr Ağu 07, 2022 2:57 pm Merhaba, bir okuldan kabul alınmış ancak kabul mektubunun orijinali henüz gönderilmeden vize görüşmesinde pdf (letter of admission) çıktısı yeterli midir?
Orijinalini de mi gönderiyorlarmış? Ben 4 okuldan kabul aldım hepsi yalnızca pdf attı. Yeterli olur

simseks

Mesaj gönderen simseks » Pzr Ağu 07, 2022 7:21 pm

Yer: İDATA, Gayrettepe / 41F
Başvuru tarihi: 22.07.2022
Başvuru atanması: 26.07.2022
Vize randevu: 02.08.2022

Arkadaşlar merhaba,
Vize randevumdan 1-2 gün önce bu forumu keşfettim ve gerçekten benim için faydalı oldu, bu sebeple ben de kendi deneyimimi aktarmak istedim.
Başvuru dökümanlarını fazla fazla hazırlayıp yanıma aldım, ve olası bir mülakata bu forum sayesinde hazırlanmış oldum. Randevum 11:00 deydi 10:30 gibi gittim. ama 10 da da gitsem içeri alırlardı ve tüm işlemlerimi gerçekleştirebilirdim. İçerisi inanılmaz kalabalıktı. (maske takmayı tercih edebilirsiniz.) Girişte pasaportuma bakıp randevumu sordular sonrasında bir numara verdiler, bekleme salonunda tüm evraklarım ve kopyaları ile beklemeye başladım. 20 dk sonra sıra bana geldi. Bir hanımefendi benimle ilgilendi, dökümanlarımı ben kendim listedeki sıraya göre kopyaları ile yerleştirmiştim, ancak o kendi kafasına göre bi sıralama yaptı, tek tek evrakları cam bölmeden içeri gönderdim. Eski pasaportlarınızı götürmenize gerek yok, bakmıyorlar bile. Ben yanımda yurt için yazışmaları, üni ile yapılan mailleşmeleri de koymuştum bunları istemedi. CV'me ek olarak çalışma belgesi aldım, ve sigorta dökümünü türkçe olarak basmıştım, onu da aldı. (Tüm dökümanlarım ingilizceydi.) Belgelerin orjinallerine nerdeyse bakmadı bile kadın. Ne için gideceğimi sordu. Yüksek lisans dedim. Evrakları inceledi, bi yerde imzam eksik kalmıştı, onu tamamlamamı istedi. Akabinde bir a4 uzattı elime, ing ya da almanca doldurabilir misin dedi.
Sorular;
- Okulunun adı, bölümünün adı
-Neden bu bölümü seçtin
-Bölümünde alacağın derslerden bir kaçının ismini yazabilir misin?
-Almanyada hiç akraban var mı?
-eğer ing ya da almanca bilmiyorsan eğitimini nasıl gerçekleştireceksin. ( bunu ingilize bildiğim ve tüm bölüm dersleri zaten ing olduğu için boş bıraktım.) kağıdı geri uzatırken geçimini nasıl sağlayacaksın dedi, bloke hesapla dedim. (güncel tutar hala 10.532 euro mu öyle bir şey.:)
Sonrasında gişeye yönlendirdi. Evrakları düzenlemek için 150 tl ve ayrıca vize işlemleri için 75 euro talep ettiler. Sonrasında yine aynı numara ile parmak izi sırasına girdim. Parmak izi verdikten sonra binadan ayrıldım. Herkes gayet güleryüzlüydü.

Gerilecek ve panik yapılacak hiçbir şey yok inanın ama bu tarz sorulara hazırlıklı olmakta fayda var. Hiç sözel mülakat yapanı görmedim orada olduğum süre içerisinde. Vizem gelirse şayet burayı yine güncellerim.

Umarım herkesin istediği gibi sonuçlanır her şey. :)

İnşaatöğrencisi

Mesaj gönderen İnşaatöğrencisi » Pzr Ağu 07, 2022 8:07 pm

simseks yazdı: Pzr Ağu 07, 2022 7:21 pm Yer: İDATA, Gayrettepe / 41F

Arkadaşlar merhaba,
Vize randevumdan 1-2 gün önce bu forumu keşfettim ve gerçekten benim için faydalı oldu, bu sebeple ben de kendi deneyimimi aktarmak istedim.
Başvuru dökümanlarını fazla fazla hazırlayıp yanıma aldım, ve olası bir mülakata bu forum sayesinde hazırlanmış oldum. Randevum 11:00 deydi 10:30 gibi gittim. ama 10 da da gitsem içeri alırlardı ve tüm işlemlerimi gerçekleştirebilirdim. İçerisi inanılmaz kalabalıktı. (maske takmayı tercih edebilirsiniz.) Girişte pasaportuma bakıp randevumu sordular sonrasında bir numara verdiler, bekleme salonunda tüm evraklarım ve kopyaları ile beklemeye başladım. 20 dk sonra sıra bana geldi. Bir hanımefendi benimle ilgilendi, dökümanlarımı ben kendim listedeki sıraya göre kopyaları ile yerleştirmiştim, ancak o kendi kafasına göre bi sıralama yaptı, tek tek evrakları cam bölmeden içeri gönderdim. Eski pasaportlarınızı götürmenize gerek yok, bakmıyorlar bile. Ben yanımda yurt için yazışmaları, üni ile yapılan mailleşmeleri de koymuştum bunları istemedi. CV'me ek olarak çalışma belgesi aldım, ve sigorta dökümünü türkçe olarak basmıştım, onu da aldı. (Tüm dökümanlarım ingilizceydi.) Belgelerin orjinallerine nerdeyse bakmadı bile kadın. Ne için gideceğimi sordu. Yüksek lisans dedim. Evrakları inceledi, bi yerde imzam eksik kalmıştı, onu tamamlamamı istedi. Akabinde bir a4 uzattı elime, ing ya da almanca doldurabilir misin dedi.
Sorular;
-Neden bu bölümü seçtin
-eğer ing ya da almanca bilmiyorsan eğitimini nasıl gerçekleştireceksin. ( bunu ingilize bildiğim ve tüm bölüm dersleri zaten ing olduğu için boş bıraktım.) kağıdı geri uzatırken geçimini nasıl sağlayacaksın dedi, bloke hesapla dedim. (güncel tutar hala 10.532 euro mu öyle bir şey.:)
Sonrasında gişeye yönlendirdi. Evrakları düzenlemek için 150 tl ve ayrıca vize işlemleri için 75 euro talep ettiler. Sonrasında yine aynı numara ile parmak izi sırasına girdim. Parmak izi verdikten sonra binadan ayrıldım. Herkes gayet güleryüzlüydü.

Gerilecek ve panik yapılacak hiçbir şey yok inanın ama bu tarz sorulara hazırlıklı olmakta fayda var. Hiç sözel mülakat yapanı görmedim orada olduğum süre içerisinde. Vizem gelirse şayet burayı yine güncellerim.

Sonucunu bekliyoruz. :D :D

whateven

Mesaj gönderen whateven » Pzr Ağu 07, 2022 10:03 pm

simseks yazdı: Pzr Ağu 07, 2022 7:21 pm Evrakları düzenlemek için 150 tl ve ayrıca vize işlemleri için 75 euro talep ettiler.
:shock: ankara konsolosluğunda ben evrak düzenlenmesi için 10 lira mı 5 lira mı ne vermiştim

infc3ku

Mesaj gönderen infc3ku » Pzr Ağu 07, 2022 11:07 pm

aysegizem yazdı: Çrş Ağu 03, 2022 6:37 pm Arkadaşlar merhaba,
Randevum 6 Temmuz da İstanbul idi , eksik evrak istemediler
Gideceğim okul Rwth aachen , bugün 4 hafta doldu ama ses yok.sizce konsolosluğu aramalımıyım yoksa biraz daha beklemelimiyim.
Merhaba, vizeniz geldi mi acaba.

Laptus

Mesaj gönderen Laptus » Pzt Ağu 08, 2022 12:09 am

simseks yazdı: Pzr Ağu 07, 2022 7:21 pm Yer: İDATA, Gayrettepe / 41F

Arkadaşlar merhaba,
Sorular;
-Neden bu bölümü seçtin

Merhaba, vize türüne göre görüşülen yer değişiyor mu acaba veya ek bir hizmet falan mı almıştınız? Benim görüşmem 36f ile doğrudan İstanbul Konsolosluğu'nda da..

ipekwupkar

Mesaj gönderen ipekwupkar » Pzt Ağu 08, 2022 3:05 am

Merhaba herkese,
28 Temmuz’da Wuppertal Üniversitesinden master öncesi dil kursu kabülü aldım. Pasaport geçerlilik süremi uzatıp 7 Ağustos’ta da iData soru ağacı üzerinden randevu talebi oluşturdum. Bu soru ağacında randevumu 36f için oluşturdu fakat konsolosluk belgelerini incelediğimde 40f’nin daha uygun olduğunu görüyorum. Soru ağacını birçok kez birçok farklı yolla çözdüm 36f çıkıyor. Bu durum vize sürecimde sıkıntı yaratır mı? Henüz randevu atamam yapılmadı. Dil kursu dersleri 24 Ekim’de başlıyor. Sizce vizem yetişir mi?
Teşekkür ederim, herkese başarılar

aysegizem

Mesaj gönderen aysegizem » Pzt Ağu 08, 2022 9:45 am

infc3ku yazdı: Pzr Ağu 07, 2022 11:07 pm Merhaba, vizeniz geldi mi acaba.
Evet 4 Agustosta geldi.

Kilitli