Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Oturum İzni(Kartı) Başvurusu

Gunluk yasam, masraflar, yurtlar, yemekler... Hepsi burada...
Broody

Oturum İzni(Kartı) Başvurusu

Mesaj gönderen Broody » Pzr Tem 24, 2022 9:22 pm

Merhaba Arkadaşlar,

Almanya'ya geleli yaklaşık 1 hafta oldu. Kira kontratı, Anmeldung(ikamet) ve banka hesabı açma randevusunu bir takvime alabildim. Ancak oturum iznine başvurma konusunda hala kafamda soru işaretleri var. Bana giriş vizesi olarak 6 aylık bir vize verdiler, oturum kartını bu vize sürem bitmeden alabiliyor muyum yoksa ancak bu giriş vizem bittikten sonra mı bana oturum kartı veriyorlar tam emin olamadım. Almanya'ya önceden gelmiş olan arkadaşlar oturum kartı alma süreçleri hakkında ufak da olsa burada bilgi paylaşımı yapabilirlerse çok mutlu olurum. Bu bilgilendirmeler hem benim hem de benden sonra gelecek olan arkadaşlar için çok değerli olacaktır.

Saygılarıma

tekamolo

Re: Oturum İzni(Kartı) Başvurusu

Mesaj gönderen tekamolo » Pzr Tem 24, 2022 11:19 pm

Broody yazdı: Pzr Tem 24, 2022 9:22 pm Merhaba Arkadaşlar,

Almanya'ya geleli yaklaşık 1 hafta oldu. Kira kontratı, Anmeldung(ikamet) ve banka hesabı açma randevusunu bir takvime alabildim. Ancak oturum iznine başvurma konusunda hala kafamda soru işaretleri var. Bana giriş vizesi olarak 6 aylık bir vize verdiler, oturum kartını bu vize sürem bitmeden alabiliyor muyum yoksa ancak bu giriş vizem bittikten sonra mı bana oturum kartı veriyorlar tam emin olamadım. Almanya'ya önceden gelmiş olan arkadaşlar oturum kartı alma süreçleri hakkında ufak da olsa burada bilgi paylaşımı yapabilirlerse çok mutlu olurum. Bu bilgilendirmeler hem benim hem de benden sonra gelecek olan arkadaşlar için çok değerli olacaktır.

Saygılarıma
Merhaba, bunu deneyimlemiş kişiler illa ki daha iyi yanıt verecektir ancak benim araştırmalarıma göre oturum iznini geldiğiniz zaman alabiliyorsunuz.

Bundan benim de haberim yoktu, ta ki kabul aldığım okul kayıt olabilmem için oturum izni alma şartını koyana kadar. Hala o konuda kafam karışık çünkü gelir gelmez tak diye bir günde alabileceğim bir şey değil, randevu vs. işleri uzun sürebiliyor dolayısıyla vaktinde alıp okula kayıt olamazsam işler karışacak.

Ancak her neyse, kısacası yabancılar dairesinden randevu alıp gerekli formları doldurarak oturum izninizi alabilirsiniz, hatta vizenizin son zamanlarına kadar bekleme hatasına kesinlikle düşmeyin derim. Forumda okuduğum kadarıyla bu yüzden başı yananlar olmuş. Kolay gelsin

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Pzt Tem 25, 2022 12:23 am

Merhaba, etrafimdan birkac kisi de rastlamistim vize lerinin bitmesine daha 5 ay 6 ay a yakin bir süreleri vardi bu yüzden kart veya Fiktionsbescheinigung vermediler onun yerine vize bitimine yakin oturum icin Termin verdiler. Ama mesela bana 3 aylik vize vermislerdi o yüzden direk oturum icin gitmistim ve Fiktionsbescheinigung verdiler.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

erencankaya

Mesaj gönderen erencankaya » Prş Tem 28, 2022 9:06 pm

Broody yazdı: Pzr Tem 24, 2022 9:22 pm Merhaba Arkadaşlar,

Saygılarıma
Öncelikle merhabalar, vizenin bitmesine daha 5-6 ay varsa başvurmana izin vermiyorlar yani randevuyu alabiliyorsun bütün belgelerini işliyorlar sana 4-6 hafta kala tekrar gelmen gerektiğini söylüyorlar. Yani şu an için acele etmene gerek yok vizenin bitmesine 2 ay kala randevulara bakabilirsin iyi günler.

lumos

Mesaj gönderen lumos » Sal Ağu 02, 2022 1:50 pm

Genel olarak vizen bitmeden randevu talebinde bulunduğun sürece bir sıkıntı çıkmaz ama kartın gelene kadar yurtdışı seyahati yapamayabilirsin, o yüzden biraz erken başvurmak faydalı.
Fakat yukardaki arkadaşın da dediği çok erken istersen randevu vermeyebilirler. Daha sonra gel derler. Yabancılar ofisinin sitesinde "oturumunuz/vizeniz bitmeden 2 ay öncesinden randevu alın" vs gibi bir bilgi olabilir ona da bakın bir. Ya da direkt arayıp sorun.