Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

apostil ve vize

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
surisi

apostil ve vize

Mesaj gönderen surisi » Prş Haz 23, 2022 2:27 pm

arkadaşlar selamlar bir sorum olacaktı. Ben yüksek lisans'dan kabul aldım şimdi vize'ye başvuracağım ancak bir kaç sorum olacaktı.

Idata'da gerekli evraklar listesinde lisans diplomamı (henüz çıkmadığı için geçici mezuniyet belgemi teslim edeceğim) ve transkriptin 2 şer adet fotokobilerini istiyor.

Benim sorum şu: kopyalar ile birlikte toplamda 6 belge için tercüman+noter onayı almak zorunda olduğum için çok fazla para tutuyor.

sadece 1 er adet noter ve apostil yaptırsam, sonra onların fotokobisini çektirsem kabul ederler mi?

Aslickr

Re: apostil ve vize

Mesaj gönderen Aslickr » Prş Haz 23, 2022 2:34 pm

surisi yazdı: Prş Haz 23, 2022 2:27 pm arkadaşlar selamlar bir sorum olacaktı. Ben yüksek lisans'dan kabul aldım şimdi vize'ye başvuracağım ancak bir kaç sorum olacaktı.

Idata'da gerekli evraklar listesinde lisans diplomamı (henüz çıkmadığı için geçici mezuniyet belgemi teslim edeceğim) ve transkriptin 2 şer adet fotokobilerini istiyor.

Benim sorum şu: kopyalar ile birlikte toplamda 6 belge için tercüman+noter onayı almak zorunda olduğum için çok fazla para tutuyor.

sadece 1 er adet noter ve apostil yaptırsam, sonra onların fotokobisini çektirsem kabul ederler mi?
Hangi üniversiteden kabul aldınız?

Mod Uyari: Kural Ihlali-Madde 4- 1 Hafta gecici ban.

tekamolo

Mesaj gönderen tekamolo » Prş Haz 23, 2022 6:20 pm

surisi yazdı: Prş Haz 23, 2022 2:27 pm arkadaşlar selamlar bir sorum olacaktı. Ben yüksek lisans'dan kabul aldım şimdi vize'ye başvuracağım ancak bir kaç sorum olacaktı.

herhangi bir şeye noter ve apostil gerektiğine emin misiniz? çünkü forumda birkaç başlık altında bunlara gerek olmadığını okumuştum.

surisi

Mesaj gönderen surisi » Cum Haz 24, 2022 5:10 pm

tekamolo yazdı: Prş Haz 23, 2022 6:20 pm herhangi bir şeye noter ve apostil gerektiğine emin misiniz? çünkü forumda birkaç başlık altında bunlara gerek olmadığını okumuştum.
Idata ile görüştüm ve herhangi bir apostil noter onayı gerekmiyormuş. İngilizce belgeleri doğrudan kabul ettiklerini çevrilmiş belgelerinde tercümanın mührü olduğu müddetçe sıkıntı olmadığını ilettiler.

tekamolo

Mesaj gönderen tekamolo » Cmt Haz 25, 2022 10:51 am

surisi yazdı: Cum Haz 24, 2022 5:10 pm Idata ile görüştüm ve herhangi bir apostil noter onayı gerekmiyormuş. İngilizce belgeleri doğrudan kabul ettiklerini çevrilmiş belgelerinde tercümanın mührü olduğu müddetçe sıkıntı olmadığını ilettiler.
iyi olmuş sormanız, boşuna masraf olacaktı yoksa.

yani anladığım kadarıyla Türkçe belgeleri çevirtip, 2 adet fotokopisini çektireceksiniz

ingilizce/almanca belgelerin de 2 adet fotokopisini çektireceksiniz

ve bu fotokopilere bir onay yaptırmayacaksınız, değil mi?

surisi

Mesaj gönderen surisi » Cmt Haz 25, 2022 2:05 pm

tekamolo yazdı: Cmt Haz 25, 2022 10:51 am iyi olmuş sormanız, boşuna masraf olacaktı yoksa.

yani anladığım kadarıyla Türkçe belgeleri çevirtip, 2 adet fotokopisini çektireceksiniz

ingilizce/almanca belgelerin de 2 adet fotokopisini çektireceksiniz

ve bu fotokopilere bir onay yaptırmayacaksınız, değil mi?
fotokopilere nasıl onay yaptırılır bilmiyorum. onun yerine orjinal belgelerden alıp 3 er tane çevirttirmeyi düşünüyorum.

batuhan.gunduz

Mesaj gönderen batuhan.gunduz » Pzt Haz 27, 2022 10:04 pm

Hocam merhaba. Ben de geçici mezuniyet belgesi çıkaracağım, nereden çıkarttınız siz? Transkriptimiz tamamlandıktan hemen sonra çıkartabiliyor muyuz?

tekamolo

Mesaj gönderen tekamolo » Pzt Haz 27, 2022 11:05 pm

surisi yazdı: Cmt Haz 25, 2022 2:05 pm fotokopilere nasıl onay yaptırılır bilmiyorum. onun yerine orjinal belgelerden alıp 3 er tane çevirttirmeyi düşünüyorum.
hmm tabii o daha kesin bir sonuç olur ama okuduğum kadarıyla fotokopilere onay gerekmiyormuş. zira zaten orijinal belgeyle beraber gideceksiniz, kaldı ki yanında fotokopisi olmayanlar konsoloslukta veya IDATA'da çektirebiliyor iki dakikada. haber vereyim dedim

eu7878

Mesaj gönderen eu7878 » Çrş Haz 29, 2022 3:46 am

Merhaba, Almanya'da yüksek lisans başvurusunda bulunacağım bir okul için hem Uni-Assist'in sitesi üzerinden belge yükleme hem de Uni-Assist Berlin'e posta yoluyla belgelerimin iletilmesi isteniyor. Lisans diplomam ve transkriptim İngilizce. Okuldan aldığım kopyalarının üzerinde 'aslı gibidir' yazıyor türkçe olarak. Aslı gibidir olan kopyaları göndermek yerine orijinal ıslak imzalı ingilizce diploma ve transkriptin fotokopisini yollamak yeterli olur mu? İlla noter veya apostil işlemlerine gerek var mıdır? Bilen birisi yardımcı olursa çok sevinirim. Teşekkürler

Musto58

Mesaj gönderen Musto58 » Prş Haz 30, 2022 12:21 am

eu7878 yazdı: Çrş Haz 29, 2022 3:46 am Merhaba, Almanya'da yüksek lisans başvurusunda bulunacağım bir okul için hem Uni-Assist'in sitesi üzerinden belge yükleme hem de Uni-Assist Berlin'e posta yoluyla belgelerimin iletilmesi isteniyor. Lisans diplomam ve transkriptim İngilizce. Okuldan aldığım kopyalarının üzerinde 'aslı gibidir' yazıyor türkçe olarak. Aslı gibidir olan kopyaları göndermek yerine orijinal ıslak imzalı ingilizce diploma ve transkriptin fotokopisini yollamak yeterli olur mu? İlla noter veya apostil işlemlerine gerek var mıdır? Bilen birisi yardımcı olursa çok sevinirim. Teşekkürler
Merhabalar, ben lisans diplomasını almadan başvurduğum için o konuda bir şey diyemiyorum. Uni-assist ellerindeki belgeleri bir süre sonra imha ediyor ve muhtemelen okul kaydı için bu diploma gerekli olacağından orijinali saklamanızın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum sadece.
Transkript için ise üniversite ingilizce olarak istediğim kadar verdiği için direkt ıslak imzalı orijinal belgeleri gönderdim noter onayı, apostil vs olmadan. Bu şekilde VPD 5 hafta içinde sorunsuz çıkmıştı.

surisi

Mesaj gönderen surisi » Prş Haz 30, 2022 2:47 pm

batuhan.gunduz yazdı: Pzt Haz 27, 2022 10:04 pm Hocam merhaba. Ben de geçici mezuniyet belgesi çıkaracağım, nereden çıkarttınız siz? Transkriptimiz tamamlandıktan hemen sonra çıkartabiliyor muyuz?
Ben e-devlet üzerinden çıkartıp fakülte sekreteri tarafından onaylatıyorum. Okul doğrudan vermiyor. Mezuniyet işlemleriniz tamamlanır tamamlanmaz e-devlet e düşer ise çıkartabilirsiniz.

surisi

Mesaj gönderen surisi » Prş Haz 30, 2022 2:48 pm

eu7878 yazdı: Çrş Haz 29, 2022 3:46 am Merhaba, Almanya'da yüksek lisans başvurusunda bulunacağım bir okul için hem Uni-Assist'in sitesi üzerinden belge yükleme hem de Uni-Assist Berlin'e posta yoluyla belgelerimin iletilmesi isteniyor. Lisans diplomam ve transkriptim İngilizce. Okuldan aldığım kopyalarının üzerinde 'aslı gibidir' yazıyor türkçe olarak. Aslı gibidir olan kopyaları göndermek yerine orijinal ıslak imzalı ingilizce diploma ve transkriptin fotokopisini yollamak yeterli olur mu? İlla noter veya apostil işlemlerine gerek var mıdır? Bilen birisi yardımcı olursa çok sevinirim. Teşekkürler
Bunu okulun öğrenci işlerine mutlaka sorun derim.