Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Almanya'da Türkiye'den farklı bir bölüm okumak

Istek, uyari, sikayet, tebrik ve site ile ilgili goruslerini yaz.
bilge21

Almanya'da Türkiye'den farklı bir bölüm okumak

Mesaj gönderen bilge21 » Pzt Haz 13, 2022 6:43 pm

Arkadaşlar halihazırda Türk Alman Üniversitesinde Fen Fakültesinde Malzeme Bilimi ve Teknolojisi bölümünde 1. sınıf öğrencisiyim nc puanım 2 civarı telc c1 hochschule sınavına girdim 2 hafta içerisinde sonucun gelmesini bekliyorum. Almanyada bölümümle alakasız bir bölüm olan Medya Tasarımı okumak istiyorum. Bu bölüm nc puanıyla alıyor ve yetenek sınavı istemiyor. Almanyada bunun gibi Türkiyedeki bölümümle alakasız bölümlere kabul alabiliyor muyum NC puanım ile acaba. Yoksa illa yakın bir bölüm mü okumalıyım.

duisburger

Re: Almanya'da Türkiye'den farklı bir bölüm okumak

Mesaj gönderen duisburger » Pzt Haz 13, 2022 10:12 pm

Eger kurallarda degisiklik yoksa sadece yakin bölümlere basvuru yapabiliyorsun.

bilge21

Mesaj gönderen bilge21 » Sal Haz 14, 2022 3:19 am

duisburger yazdı: Pzt Haz 13, 2022 10:12 pm Eger kurallarda degisiklik yoksa sadece yakin bölümlere basvuru yapabiliyorsun.
yakın bölümden kasıt nedir, bir arkadaşım aynı bölümde olmamıza rağmen informatik bölümüne geçiş yaptı da.

Kcr.21

Mesaj gönderen Kcr.21 » Sal Haz 21, 2022 10:15 pm

bilge21 yazdı: Pzt Haz 13, 2022 6:43 pm Arkadaşlar halihazırda Türk Alman Üniversitesinde Fen Fakültesinde Malzeme Bilimi ve Teknolojisi bölümünde 1. sınıf öğrencisiyim nc puanım 2 civarı telc c1 hochschule sınavına girdim 2 hafta içerisinde sonucun gelmesini bekliyorum. Almanyada bölümümle alakasız bir bölüm olan Medya Tasarımı okumak istiyorum. Bu bölüm nc puanıyla alıyor ve yetenek sınavı istemiyor. Almanyada bunun gibi Türkiyedeki bölümümle alakasız bölümlere kabul alabiliyor muyum NC puanım ile acaba. Yoksa illa yakın bir bölüm mü okumalıyım.
Merhabalar Telc C1 sınav konu başlıklarını acaba hatırlıyor musunuz?
Hörververstehen ve Leseverstehen

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Çrş Haz 22, 2022 3:46 pm

bilge21 yazdı: Sal Haz 14, 2022 3:19 am yakın bölümden kasıt nedir, bir arkadaşım aynı bölümde olmamıza rağmen informatik bölümüne geçiş yaptı da.
Merhaba, genellikle okudugunuz bölüme yakin derken ayni fakültedeki bölümler diyebiliriz. Mesela malzeme bilimi zannediyorum ki doga bilimleri fakültesine giriyor. Informatikte de mühendislik fakültesi icinde olanlar degil de yine doga bilimleri fakültesi icinde olan bir üniye basvuru yapilirsa kabul alinabilir. Onun disinda derslerin benzerligide önemli etken. Yakindan kasit bu yani. Ek olarak, örnegin Makine müh okuyan biri informatik kabul alabilir veya Matematik okuyan biri de informatik e kabul alabilir.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

mbsygl

Mesaj gönderen mbsygl » Pzt Tem 25, 2022 6:05 pm

Computer_Berkay yazdı: Çrş Haz 22, 2022 3:46 pm Merhaba, genellikle okudugunuz bölüme yakin derken ayni fakültedeki bölümler diyebiliriz. Mesela malzeme bilimi zannediyorum ki doga bilimleri fakültesine giriyor. Informatikte de mühendislik fakültesi icinde olanlar degil de yine doga bilimleri fakültesi icinde olan bir üniye basvuru yapilirsa kabul alinabilir. Onun disinda derslerin benzerligide önemli etken. Yakindan kasit bu yani. Ek olarak, örnegin Makine müh okuyan biri informatik kabul alabilir veya Matematik okuyan biri de informatik e kabul alabilir.

türk almanda fen fakültesinden bir bölüme girip almanyada matematik(nc frei) bölümü okuyabilir miyim

Computer_Berkay

Mesaj gönderen Computer_Berkay » Pzt Tem 25, 2022 9:45 pm

mbsygl yazdı: Pzt Tem 25, 2022 6:05 pm türk almanda fen fakültesinden bir bölüme girip almanyada matematik(nc frei) bölümü okuyabilir miyim
Olabilir ama eger matematik okumak istiyorsaniz bence Tr de herhangi bir mat bölümüne yerlesin zor degil zaten. Türk alman in ekstra bir öne cikan tarafi yok almanya da okumak istiyorsaniz. Hazirlik anlaminda belki iyi olur ama orda hazirlik yapip ona ragmen Almanya da kursa gitti benim arkadaslarim.
Universität Duisburg-Essen
Angewandte Informatik-Software Engineering

bilge21

Mesaj gönderen bilge21 » Çrş Ağu 31, 2022 11:53 pm

Kcr.21 yazdı: Sal Haz 21, 2022 10:15 pm Merhabalar Telc C1 sınav konu başlıklarını acaba hatırlıyor musunuz?
Hörververstehen ve Leseverstehen
Çok fazla hatırlamıyorum malesef, ama LV'de oyuncak endüstrisiyle ilgili bir konu vardı

bilge21

Mesaj gönderen bilge21 » Prş Eyl 01, 2022 12:11 am

Computer_Berkay yazdı: Çrş Haz 22, 2022 3:46 pm Merhaba, genellikle okudugunuz bölüme yakin derken ayni fakültedeki bölümler diyebiliriz. Mesela malzeme bilimi zannediyorum ki doga bilimleri fakültesine giriyor. Informatikte de mühendislik fakültesi icinde olanlar degil de yine doga bilimleri fakültesi icinde olan bir üniye basvuru yapilirsa kabul alinabilir. Onun disinda derslerin benzerligide önemli etken. Yakindan kasit bu yani. Ek olarak, örnegin Makine müh okuyan biri informatik kabul alabilir veya Matematik okuyan biri de informatik e kabul alabilir.
Anladım, bir arkadaşım daha önce de dediğim gibi informatik bölümüne geçiş yaptığı için bu kuralın esnetilebileceğini varsayıyorum, doğru mudur? Ayrıca bu geçiş yapılabilen bölümlerin belki de sınırı Fakültesel değil de sayısal-sözel farkındandır.

meis35

Mesaj gönderen meis35 » Cmt Mar 02, 2024 5:41 am

bilge21 yazdı: Prş Eyl 01, 2022 12:11 am Anladım, bir arkadaşım daha önce de dediğim gibi informatik bölümüne geçiş yaptığı için bu kuralın esnetilebileceğini varsayıyorum, doğru mudur? Ayrıca bu geçiş yapılabilen bölümlerin belki de sınırı Fakültesel değil de sayısal-sözel farkındandır.
merhaba sonuç ne acaba başcuru yaptınız mı