Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Türü Seçimi: 41f vs 38f

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
kevinmalone

Vize Türü Seçimi: 41f vs 38f

Mesaj gönderen kevinmalone » Çrş Haz 22, 2022 1:18 pm

Arkadaşlar herkese merhaba,

TU Dresden Makine Mühendisliğ Diplom-Aufbau bölümünden kabul aldım ve dil belgem (Telc C1) hali hazırda mevcut. Diplom eğitimi Almanya'da 5 yıl sürüyor ve aslında bologna sürecinden sonra almanyada çoğu üniversitede bachelor-master olarak olarak ayrıldı. Diplom-aufbau ise bizim gibi bachelor eğitimi almış öğrencilere diplom-ingenieur, yani eski sisteme göre yüksek mühendis ünvanı almaları için sunulan 2 yıllık bir program ve aslında yüksek lisans eğitiminden farksız. Bu noktada geldiğim çıkmaz ise ulusal vizeye başvururken hangi vize türünü seçmem gerektiği. 41f dil bilgisine sahip yüksek lisans öğrencileri için olan vize türü, 38f ise diğer yüksek öğrenim olarak geçen (PhD için buna başvuranı da görmüştüm) vize türü ve istenen belgeler arasında ösym sonuç belgesi de var ve bu normalde yüksek lisans öğrencileri için olan vize türlerinde istenmiyor. Ben şuanda randevumu 41f olarak oluşturdum fakat hala doğru olanı mı yaptım emin değilim. İdata bu konuda başvuranların buna soru ağacından geçtikten sonra tamamen kendileri karar vermeleri gerektiğini söylüyor ve sorumu yanıtlamıyor. Konsolosluğa konu ile ilgili mail attım ama bir haftadır oradan da bir dönüş alamadım. Bu konuda benzer bir tecrübesi olan, bir tanıdığı Almanya'da benzer bir bölüm okuyan ya da tavsiye verebilecek kişiler var ise görüşlerini almak isterim.

Herkese vize sürecinde başarılar dilerim.