Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Kelime telaffuzu sorunu nasıl aşılır ?

Studieren in Deutschland
gutenmorgen

Kelime telaffuzu sorunu nasıl aşılır ?

Mesaj gönderen gutenmorgen » Prş Haz 16, 2022 11:16 pm

Merhabalar arkadaşlar, Almanca çalışmaya başlamıştım. Almanca Kolay ile A1 seviyesinden başladım, belli bir yere kadar geldim. Erhan Hoca gerçekten çok iyi telaffuzlar ediyor. Ben FONO'nun sözlüğünü de kullanıyorum ama telaffuzları bir türlü oturtamadım çok zor geliyor. Özellikle bazı harfler farklı kelimelerde farklı şekilde okunduğu için de sorun yaşıyorum. Ben acaba bu sorunları aşmak için ne yapmalıyım ? Ayrıca FONO için burada A1 seviyesi demişler ama elimde sözlük, dil bilgisi kitabı ve renkli resimlerle Almanca kitabı var. Bunun hakkında da düşüncelerinizi belirtirseniz iyi olur. :D

Cezeri

Re: Kelime telaffuzu sorunu nasıl aşılır ?

Mesaj gönderen Cezeri » Cum Haz 17, 2022 1:06 pm

gutenmorgen yazdı: Prş Haz 16, 2022 11:16 pm Merhabalar arkadaşlar, Almanca çalışmaya başlamıştım. Almanca Kolay ile A1 seviyesinden başladım, belli bir yere kadar geldim. Erhan Hoca gerçekten çok iyi telaffuzlar ediyor. Ben FONO'nun sözlüğünü de kullanıyorum ama telaffuzları bir türlü oturtamadım çok zor geliyor. Özellikle bazı harfler farklı kelimelerde farklı şekilde okunduğu için de sorun yaşıyorum. Ben acaba bu sorunları aşmak için ne yapmalıyım ? Ayrıca FONO için burada A1 seviyesi demişler ama elimde sözlük, dil bilgisi kitabı ve renkli resimlerle Almanca kitabı var. Bunun hakkında da düşüncelerinizi belirtirseniz iyi olur. :D
Merhaba, benim seviyem şu anda B2, naçizane kendi fikirlerimi belirtiyim telaffuz konusunda. Sözlük, kitap vs. yani sadece lesen ile maalesef telaffuz öğrenmek imkansız. Size telaffuz konusunda tavsiyem, herhangi bir Almanca videosunu az bir şey yavaşlatarak Almanca altyazıyla izleyin ve zorlandığınız yerlerde konuşmayı taklit edin. Bunu hiç bıkmadan sürekli yaparsanız bu sorunu aşarsınız. Zaten Almancanın öyle bi dinamiği var ki, diğer arkadaşlar da katılacaktır bu dediğime, belirli tonlamaları öğrendikçe artık karşınıza bilmediğiniz bir kelime çıktığında dahi rahatlıkla telaffuz edebiliyorsunuz

gutenmorgen

Mesaj gönderen gutenmorgen » Cum Haz 17, 2022 3:02 pm

Cezeri yazdı: Cum Haz 17, 2022 1:06 pm Merhaba, benim seviyem şu anda B2, naçizane kendi fikirlerimi belirtiyim telaffuz konusunda. Sözlük, kitap vs. yani sadece lesen ile maalesef telaffuz öğrenmek imkansız. Size telaffuz konusunda tavsiyem, herhangi bir Almanca videosunu az bir şey yavaşlatarak Almanca altyazıyla izleyin ve zorlandığınız yerlerde konuşmayı taklit edin. Bunu hiç bıkmadan sürekli yaparsanız bu sorunu aşarsınız. Zaten Almancanın öyle bi dinamiği var ki, diğer arkadaşlar da katılacaktır bu dediğime, belirli tonlamaları öğrendikçe artık karşınıza bilmediğiniz bir kelime çıktığında dahi rahatlıkla telaffuz edebiliyorsunuz
Önerileriniz için çok teşekkür ederim. Bir de bu Almanca altyazılı videolara biraz Almanca'da temel attıktan sonra başlamalıyız değil mi ?

Cezeri

Mesaj gönderen Cezeri » Cum Haz 17, 2022 9:07 pm

gutenmorgen yazdı: Cum Haz 17, 2022 3:02 pm Önerileriniz için çok teşekkür ederim. Bir de bu Almanca altyazılı videolara biraz Almanca'da temel attıktan sonra başlamalıyız değil mi ?
Almanca altyazılı videoları temel attıktan sonra değil de, ben biraz maalesef geç başlamıştım, size tavsiyem temel atarken A1 A2'deyken de yaparsanız 1-0 önde başlarsınız. Basit düzeydeki kısa çizgi filmleri öneririm. Bir de lütfen A1 ve A2'deki kelimeleri iyi öğrenmeye özellikle özen gösterin çünkü ileriki kurlarda çok işinize yarıyor ve geriye dönüp o kelimelere bakmak yorabiliyor. Kendimi tutamıyorum, kelimeler için de tavsiyede bulunacağım:D Sadece kelimeyi düz bir şekilde ezberlemek yerine, henüz çok başındasınız önünüzde uzun bir süre var, her gün 2-3 kelime seçip onlarla ilgili çeşitli cümleler kurarsanız mükemmel kalıcı olur. Haftanın sonunda da hepsini bi güzel tekrar edince unutmazsınız kolay kolay:) Başarılar:)

gutenmorgen

Mesaj gönderen gutenmorgen » Cmt Haz 18, 2022 12:18 am

Çok sağolun.