Giriş sorunu yaşayan kullanıcılarımızın dikkatine - Gönderilen form geçersiz hatası
  • Sistem güncellemesi sonrasında, giriş sorunu yaşıyorsanız lütfen aşağıdaki tarayıcı cookie (çerez) temizleme adımları uygulayın.
  • Chrome Mobil - Bilgisayar
  • Safari (iPhone ve diğer Apple cihazları) Mobil - Bilgisayar

Vize Ani Defteri - 2022

Pasaport, vize, islemler, biletler... Hepsi burada...
bjedug.emir

Re: Vize Ani Defteri - 2022

Mesaj gönderen bjedug.emir » Sal May 17, 2022 8:53 pm

feyzveal yazdı: Sal May 17, 2022 7:09 pm 36f İstanbul Başkonsolosluğu
Randevu talep: 29.03.2022
Randevu atanma: 07.04.2022
Randevu tarihi: 17.05.2022

Bugün İstanbul konsolosluğunda görüşmeye girdim. Bremen universitesinden sartli kabulüm var. subat ayinda Ankarada gorusmeye girmistim ve bölümumu uygun bulmadilarindan dolayi red almıştım. Red haberinden sonra üniversiteye tekrar baska bölüme basvuru yapip sartli kabul aldım ve istanbul konsolosluğuna başvuru yaptım. ( Daha önce giden bir tanıdığım istanbulda daha rahat ve hızlı olduklarını söylemişti o yuzden İstanbula basvurdum)

Ankarayla kiyaslayacak olursam çok rahat bir vize gorusmesi gecirdim. İstanbuldaki memur hanim çok kibar ve güler yuzluydu. Gerekli belgeleri inceledi. B1 sertifikamin oldugunu görünce biraz konusabiliriz değil mi dedi tabi dedim. Hangi bolumu okuycagimi sordu. Ben bunlara ek olarak eğitimden sonra ne yapacağımi da ekledim. Master vs seklinde. Baska bir Almanca konusmamiz olmadi. Forumda dolaşan 8 9 almanca sorulu kagit da doldurmadim. Ankara gorusmemde doldurmustum. Yaklaşık 15 20 dakika sürdü. En sonra sessizlik prosedürünü anlatti ve üstünde baya durdu.
. Daha önceki basvurumdan farklı olarak üniversite diplomamin orjinalini aldilar pasaportla birlikte geri yollayacaklarini belirtti.

Kafama takilan birkaç nokta var benzerini yasayan arkadaşlar varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

Vize memuruyla gorusmeden önce fotokopileri kontrol eden memur birçok belgemi geri verdi ve gereksiz olduğunu söyledi gerekli belgeleri nerdeyse hepsinden 1 kopyasini aldi diyebilirim. Kafam çok karışık memurun hata yapmış olma olasılığı olabilir mi içime dert oldu benzer durum yasayan yazabilirse çok sevinirim
Merhaba,

umarim sonucunuz en kisa surede olumlu olur. Dediginiz durumu ben de yasadim. Her seyin yolunda oldugunu dusunuyorum.

feyzveal

Mesaj gönderen feyzveal » Sal May 17, 2022 11:42 pm

bebaleyne yazdı: Sal May 17, 2022 7:15 pm Kanka bende istanbulda gireceğim ama sana birkaç sorum var bu 8-9 soruluk kağıtlarda neler soruldu nolur nolmaz bir de arkadaşımda da çoğu kağıdı geri vermiş kafana takma yani
Ankara'daki görüşmemde sorulan sorular aklımda kaldığı kadarıyla;
Hangi dilleri biliyorsun nerede öğrendin?
Eğitim hayatını anlat.
Liseden mezun olduktan sonra şu ana kadar neler yaptın?
Geçimini nasıl sağlayacaksın?
Neden Almanya'da Bachelor/Master?
Hangi bölümü okuyacaksın ve bölümünün birkaç ders ismini yaz
Nerede kalacaksın?
Almanyada akraban var mi varsa nerede ve yakinlik derecesi nedir?
Bachelor/Master bittikten sonra ne yapmayi planlıyorsun?
++ Sözlü olarak kendimi tanitmami istedi

İstanbul görüşmesinde sadece başvurduğum bölüm ve dersleri almanca sordu onun dışında kağıt doldurmadim toplasan 3-4 cümle kurmuşumdur

feyzveal

Mesaj gönderen feyzveal » Sal May 17, 2022 11:43 pm

bjedug.emir yazdı: Sal May 17, 2022 8:53 pm Merhaba,

umarim sonucunuz en kisa surede olumlu olur. Dediginiz durumu ben de yasadim. Her seyin yolunda oldugunu dusunuyorum.
Çok teşekkür ederim içim rahatladı 🙏

bebaleyne

Mesaj gönderen bebaleyne » Çrş May 18, 2022 1:14 am

feyzveal yazdı: Sal May 17, 2022 11:42 pm Ankara'daki görüşmemde sorulan sorular aklımda kaldığı kadarıyla;
Hangi dilleri biliyorsun nerede öğrendin?
Eğitim hayatını anlat.
Liseden mezun olduktan sonra şu ana kadar neler yaptın?
Geçimini nasıl sağlayacaksın?
Neden Almanya'da Bachelor/Master?
Hangi bölümü okuyacaksın ve bölümünün birkaç ders ismini yaz
Nerede kalacaksın?
Almanyada akraban var mi varsa nerede ve yakinlik derecesi nedir?
Bachelor/Master bittikten sonra ne yapmayi planlıyorsun?
++ Sözlü olarak kendimi tanitmami istedi

İstanbul görüşmesinde sadece başvurduğum bölüm ve dersleri almanca sordu onun dışında kağıt doldurmadim toplasan 3-4 cümle kurmuşumdur
Kanka gerçekten çok teşekkür ederim ya inşallah hayırlı haberlerini alırız hepimiz için iyi olur

Broody

Mesaj gönderen Broody » Çrş May 18, 2022 1:51 am

canoz54 yazdı: Sal May 17, 2022 1:11 pm dediler maalesef. cevap yok oradan haber bekleniyor şeklinde bir cevap aldım. yabancılar dairesiyle görüştüm siz sorumluymuşsunuz deyince de kem küm etti. bekleyin dediler. yani bir şey desem kavga çıkacak o derece.
İnanılır gibi değil, mesajları okudukça ben sinirlendim burda sizi tahmin bile edemiyorum. Yani bu anlamsız gizliliği anlamıyorum, bir sorun varsa adam gibi söyleseler şu şu eksik yada şundan dolayı bekletiyoruz sizi diye de ona göre yapılması gereken bir şey varsa yapsak yoksa en azından bilsek yani neyin süreci uzattığını. Eksik bir evrak mı var? -yok, bir sorun bir problem mi var? -yok, e niye uzuyor bu kadar? -cevap yok biraz daha bekleyin lütfen. Almanya dosyalar bize gelmedi diyor Türkiye çoktan gönderdik diyor, biri diyor sorumluluk karşı tarafta diğeri diyor karşıdan yanıt bekliyoruz. Bu ne saçma bir durum gerçekten insanın aklı almıyor. İnsanı böyle saçma bir durumun içine sokup bırakıyorlar sonra siz kavga çıkarsanız suçlu olacaksınız. İnanın sizi çok iyi anlıyorum!

feyzveal

Mesaj gönderen feyzveal » Çrş May 18, 2022 7:37 am

bebaleyne yazdı: Çrş May 18, 2022 1:14 am Kanka gerçekten çok teşekkür ederim ya inşallah hayırlı haberlerini alırız hepimiz için iyi olur
Rica ederim umarım hepimizinki olumlu olur

kinderarztin

Mesaj gönderen kinderarztin » Çrş May 18, 2022 10:26 pm

boranyuruk yazdı: Sal May 10, 2022 5:17 pm Arkadaşlar merhaba
Vize tarihi :21 Mart
Eksik evrak tarihi: 6 Nisan da konsolosluğa teslim ettim
Eksik evrak: garantör belgesi
Pasaportun kargoya verilşi: 9 Mayıs
Yabancılar dairesi: wuppertal
37F
Pasaport gelince guncelliyeceğim
Merhaba, bir şeyi ben galiba yanlış anlamışım. Garantörün almanyadaki başvurusu için önce bizim konsoloslukta başvuru yapmış olmamız mı gerekiyor? Ben şaşırdım onu. Konsolosluğa gitmeden önce belgeyi almış olmamız gerekiyor sanıyordum. Benim vize randevum 16 Haziranda. 44f'e başvuracağımızı belirtmemize rağmen şu yazıyı yazmışlar garantörüme:

wenn ich das richtig sehe, ist ein Aufenthalt von mehr als 90 Tagen geplant. Hierfür kann Ihre Nichte kein Besuchervisum erhalten. Für Aufenthalte von mehr als 90 Tagen pro Halbjahr ist bei der Deutschen Botschaft in der Türkei ein Visaverfahren zu betreiben, d. h. Ihre Nicht muss einen entsprechenden Antrag bei der Botschaft stellen. Erst wenn dieser Antrag hier vorliegt, können sie eine Verpflichtungserklärung abgeben..

boranyuruk

Mesaj gönderen boranyuruk » Çrş May 18, 2022 10:42 pm

kinderarztin yazdı: Çrş May 18, 2022 10:26 pm Merhaba, bir şeyi ben galiba yanlış anlamışım. Garantörün almanyadaki başvurusu için önce bizim konsoloslukta başvuru yapmış olmamız mı gerekiyor? Ben şaşırdım onu. Konsolosluğa gitmeden önce belgeyi almış olmamız gerekiyor sanıyordum. Benim vize randevum 16 Haziranda. 44f'e başvuracağımızı belirtmemize rağmen şu yazıyı yazmışlar garantörüme:

wenn ich das richtig sehe, ist ein Aufenthalt von mehr als 90 Tagen geplant. Hierfür kann Ihre Nichte kein Besuchervisum erhalten. Für Aufenthalte von mehr als 90 Tagen pro Halbjahr ist bei der Deutschen Botschaft in der Türkei ein Visaverfahren zu betreiben, d. h. Ihre Nicht muss einen entsprechenden Antrag bei der Botschaft stellen. Erst wenn dieser Antrag hier vorliegt, können sie eine Verpflichtungserklärung abgeben..

Merhaba , garantör belgesini alabilmek için herhangi vize randevu tarihi olması zorunda değil diye biliyorum . Ben vize tarihinden çok çok önce başvurdum , ve garantör belgem de vize randevumdan 10 gün sonra çıktı . ve evet garantör belgesini vizeden önce alsanız daha iyi ben almamıştım fakat 1 kere erteleyince girmekten başka çarem kalmadı . Zaten memur bana 20 gün sure verdi . Bende bu sürede eksik evragi tamamladim

travellatina

Mesaj gönderen travellatina » Çrş May 18, 2022 11:44 pm

Broody yazdı: Sal May 17, 2022 12:04 pm Tekrar merhaba, peki sizin durumunuzda bir gelişme var mı?
Merhabalar, vizem bugün geldi

aryaa

Mesaj gönderen aryaa » Prş May 19, 2022 11:05 am

Merhabalar ,Ne kadar sürdü vizenin gelmesi ?

Broody

Mesaj gönderen Broody » Prş May 19, 2022 1:55 pm

travellatina yazdı: Çrş May 18, 2022 11:44 pm Merhabalar, vizem bugün geldi
Merhaba, çok çok sevindim adınıza! Acaba okulunuzun başlangıç tarihinden kaç gün önce için verildi vizeniz, yada eğer okul başlangıcından sonra verildiyse kaç gün gecikmeli verildi ?

Brklyn

Mesaj gönderen Brklyn » Pzt May 23, 2022 11:18 pm

Merhabalar size iki soru soracaktım
1-Ankara mı İstanbul vize için daha iyi sizce
2-Şu an kaç gün sonraya randevu veriliyor güncel bilgisi olan yazabilir

bjedug.emir

Mesaj gönderen bjedug.emir » Pzt May 23, 2022 11:43 pm

Brklyn yazdı: Pzt May 23, 2022 11:18 pm Merhabalar size iki soru soracaktım
1-Ankara mı İstanbul vize için daha iyi sizce
2-Şu an kaç gün sonraya randevu veriliyor güncel bilgisi olan yazabilir
Merhaba,

ilk sorunuz icin Istanbul kurumu hakkinda bir bilgim ve tecrubem olmadigindan maalesef yorum yapamayacagim. Ancak Ankara Konsoloslugu'nda gorevli memurlar/guvenlik gorevlileri cok ilgili ve yardimcilardi. Diger sorunuza yonelik olarak Ankara Konsoloslugu icin randevu tarihi atama bilgilerini paylasiyorum.

31 Mart 2022 - IDATA başvuru
18 Nisan 2022 - IDATA randevu tarihi bildiri maili
11 Mayıs 2022 - IDATA randevu tarihi

Brklyn

Mesaj gönderen Brklyn » Sal May 24, 2022 12:20 am

Çok teşekkür ederim bilgiler için

aryaa

Mesaj gönderen aryaa » Sal May 24, 2022 7:40 pm

Merhaba arkadaşlar ,ben paderborn universitesi kabul aldim düsseldorfta dil kursu ayarladim ,28 nisanda ankarada konsolosluğa gittim,5 gün sonra tam 1 ay olucak vizenin durumunu nasil öğrenebilirim ?

travellatina

Mesaj gönderen travellatina » Çrş May 25, 2022 12:51 am

Broody yazdı: Prş May 19, 2022 1:55 pm Merhaba, çok çok sevindim adınıza! Acaba okulunuzun başlangıç tarihinden kaç gün önce için verildi vizeniz, yada eğer okul başlangıcından sonra verildiyse kaç gün gecikmeli verildi ?
Merhabalar, semester baslangıcım 1 Nisandı. Derslerim 25 Nisan. Vize gelme tarihi de size yazdığım gün. Ama asla dikkate almıyorlar..

aryaa

Mesaj gönderen aryaa » Prş May 26, 2022 6:41 pm

aryaa yazdı: Sal May 24, 2022 7:40 pm Merhaba arkadaşlar ,ben paderborn universitesi kabul aldim düsseldorfta dil kursu ayarladim ,28 nisanda ankarada konsolosluğa gittim,5 gün sonra tam 1 ay olucak vizenin durumunu nasil öğrenebilirim ?
Pasaportum bugün kargoya verildi

bilinmez21

Mesaj gönderen bilinmez21 » Prş May 26, 2022 7:45 pm

merhaba hamburg yabancılar dairesine nasıl ulaşabilirim. 22 mart vize görüşmesi 20 nisan belgelerin hamburgda olduğu(konsolosluk tarafından söylendi) 26 mayıs hala bir sonuç yok.

emresen1

Mesaj gönderen emresen1 » Cum May 27, 2022 5:55 pm

merhaba ben öğrenci vizesi için başvurdum 21 gün oldu . internetten okudum red genelde 2 hafta içinde geliyormuş. böyle bir şey var mı

aryaa

Mesaj gönderen aryaa » Cmt May 28, 2022 11:29 am

Evet doğru içinizi rahat tutun

Kilitli